Niraj Niraj komentáře u knih

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Česká detektivka z úplně jiného soudku, než jsme v současnosti zvyklí od severských autorů. Žádná brutalita, příběh odpovídající českému prostředí. Autor mě příjemně překvapil a rozhodně si přečtu i další jeho knihy.

23.06.2015 5 z 5

Game Game Anders de la Motte

Téma knihy zajímavé, ale jako u spousty jiných knih z IT prostředí, je tam kupa věcí přehnaných - vše je hi-tech,mega-super-turbo, cool, ...
Nicméně hlavním kritériem pro hodnocení knihy u mě je to, jestli když ji večer čtu před spaním, tak zda zvítězí to, že už musím jít spát nebo to, že "ještě jednu kapitolu" (.. a ještě jednu ... a ještě jednu). A když mám přes den volnou chvilku, tak jestli jsem nadrženej na další čtení, nebo si radši čas vyplním něčím jiným. Tady jsem četbou vyplnil každou volnou chvilku a chodil spát kolem půlnoci - takže hodnotím velmi kladně.
Z nejasného konce jsem byl rozpačitý, ale jen do té doby, než jsem zjistil, že jsou ještě další 2 díly.
Dal bych klidně 5*, ale ty rádoby cool anglické hlášky (jak už popisuje kolega pode mnou), ty mě tam teda pekelně ... štvaly. Takže nakonec 4*

24.04.2015 4 z 5

Měli dinosauři blechy? Měli dinosauři blechy? Pavlína Táborská

Supr knížka, teda hlavně pro děti, ale i dospělí se leccos dozvědí, připomenou si. Kluk je z ní nadšenej, dokonce jsme podle ní naplánovali i pár výletů do míst, která tam jsou popisovaná, abychom vše viděli na vlastní oči. Ke knížce bylo přibalené i CD s naprsosto stejným obsahem, takže lze knihu číst buď večer před spaním, nebo poslouchat CD v autě (zde bych jen vytkl výběr protagonistů, moc k jednotlivým postavám nesedí)

24.04.2015 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Naprostá paráda, tohle jsem nečekal. Dlouho jsem tenhle titul odkládal - já hlupák :-) Kniha nejen že je vypravěčským skvostem (což je u Kinga standard), ale nutí i k zamyšlení nad důsledky jednání každého jednotlivce a nad tím, že možná vše, co se děje (byť se to nyní může jevit třeba jako katastrofa), může mít i své dost dobré důvody.

11.02.2015 5 z 5

Tak jako ostatní tady, i mně se líbil onen nápad propojení starých knih a nového moderního světa a technologií. Ano, slov Google a googláci by tam mohlo býti méně, místy to vypadalo jako reklama na tuto společnost a člověk by nabyl dojmu, že kdo není členem, je absolutní nula v dnešním světě.
Ale jinak velmi dobré počtení, děj je napínavý, má spád, ... dobře se mi to četlo a na konci mi bylo líto, že už je konec. A takhle já poznám dobrou knihu :-)

27.01.2015 4 z 5

Zápisky šílencovy Zápisky šílencovy Ivan Mládek

Pamatuju se, že když jsem ji četl poprvé před asi 10-15ti lety, tak jsem se smál, až jsme se málem umlátil; a každému jsem ji doporučoval. Jenže teď, po letech ... nějak se stejný výsledek nedostavil. Kniha je rozhodně vtipná, to jo, pár kousků je tam hodně dobrých, ale jsou tam i pasáže slabší, někdy až ... trapné (?). A nebo stárnu :-)

27.01.2015 3 z 5

Tajemství morové jeskyně Tajemství morové jeskyně Michael Byrnes

Styl Dan Brown. Samozřejmě slabší než "originál" Brown, ale ne zase natolik, jako některé jiné "napodobeniny". Je to zajímavé, čtivé, má to spád, není to moc naivní, ... jo, líblo se mi to, mám rád tyhle knihy, kde se spojuje nějaká (pra)dávná událost a současné dení. Určitě si přečtu i další knihy tohoto autora.

14.12.2014 4 z 5

Mystik Mystik Gail Z. Martin

Taková nevyvážená kvalita - místy napínavý strhující fantasy příběh a pak najednou tak naivní dialogy nebo myšlenky ... Občas mi to silně připomínalo knihu První čarodějovo pravidlo, kterou jsem zcela zavrhnul, protože to se nedalo. Hodně určitě dělá překlad, který, si myslím, mohl být lepší, v češtině uhlazenější.
Uvidíme jak pokračování.

11.12.2014 3 z 5

Bůh či ďábel Bůh či ďábel Jarmila Loukotková

Zajímavé, jak se čtenářovy sympatie v průběhu příběhu otočí :-)

19.08.2014 4 z 5

Všechno je jinak Všechno je jinak Vladimír Pikora

Tématem, zajímavostí, odborností, je to na 5*, ale ta trapně častá a kostrbatá přirovnání, jimiž se oba autoři špičkují to v mých očích trošku degradují. Takže nakonec 4*
Jinak pohled na finanční svět je blízký mému, takže mě kniha potěšila.

11.07.2014 4 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Velmi poutavá kniha, ale souhlasím s komentáři níže: zbytečně moc technických údajů, zabírající celé stránky (výpisy z přístrojů, texty dálnopisů, ....) - nezajímavé. To jsem přeskakoval. Taky dost rychlý konec, na to, jak to bylo rozjeté. Překvapivě banální konec.
Ale jinak mě kniha držela, za dva večery bylo po ní :-) A přivedla mě k novému autorovi, kterého jsme dosud neznal, už se pídím po dalších jeho knihách.

11.07.2014 4 z 5

Bouřková fronta Bouřková fronta Jim Butcher

Tak já nevím, asi čtu jinou knihu, že předchozí hodnotící. Protože zase tak úžasná se mi tato kniha nejeví. Těšil jsem se na ni, detektivka a magie - dvě věci, které mám rád. Ale kniha se mi jeví dosti nevyrovnaná, stejně jako hlavní hrdina. Chvílemi zcela na dně, pak mžik a plný sebevědomí, aby zase zakrátko upadal do zoufalství z bezvýchodné situace. Muž velké moci a skrytých možností, který je plný obav z výprasku od policistky. Toi mi nějak nepasuje. I co se týče spádu příběhu - chvílemi srhující, chvílemi k uzoufání. Zkrátka - příběh je to takový kostrbatý, nevyrovnaný, těžko uvěřitelný v popisu.
Nicméně strhující závěrečná scéna se mi líbila.

Nějak ale nevím, jestli mám chuť číst další díl a když ano, tak velmi pochybuju, že celou sérii. Uvidíme.

20.06.2014 2 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Moje druhá kniha od Nesba. Před rokem jsem přečetl svoji první - Netopýří muž a tam se děsně nezáživně táhnul ten začátek. A byť jsem si sliboval v sérii pokračovat, nějak mě ten první díl odradil a já se tomuto autorovi asi podvědomě vyhýbal. Až nyní jsem se rozhodl, zkusit jeho další knihu. A jsem rád, že jsem to udělal. Nemesis je svižná a strhující hned od začátku, spousta akce a zvratů, ... přečetl jsem ji téměř v kuse, poslední stránky mě dokonce dnes ráno připravili i o snídani, musel jsem to zkrátka dočíst :-)

19.04.2014 5 z 5

Třetí kaple Třetí kaple Karel C. Grig (p)

Supr, jsem nadšen. Mystery příběh, který mě nepustil. Tajemno, prolínání historie s přítomností, spousta symboliky a nedovysvětlených nitek ... Ze začátku jsem se značně ztrácel v ději, než se to ustálilo, ale pak už to jelo a já se nemohl odtrhnout. Jen vlastní závěr byl nečekaný (myslím tím v nečekaném okamžiku), ještě bych pár stránek snesl, abych se dozvěděl více.
Teším se i na druhou knihu tohoto autora, doufám že bude v podobném ladění a už teď si říkám, že je škoda, že jich zatím nenapsal více.

15.04.2014 5 z 5

Ritus Ritus Markus Heitz

Velmi poutavá kniha, chytla a nepustila. Mám rád knihy, kde je nějakým způsobem spojena přítomnost s minulostí a odvíjí se ve dvou liniích. Zde navíc temná atmosféra, napětí,... Perfektní doporučuji. Dal bych 5*, ale co nemůžu skousnout, na co jsem vždycky alergickej: hackerka na telefonu, která se dostane do každého systému; kamarád ve vědeckém institutu, který je schopen cokoliv na požádání zanalyzovat (samozřejmě tajně); tajné skrýše se zbraněmi po celém světě; super-mega-turbo auto se všemi vymoženostmi; GPS navigace s plánky snad všech areálů kdejakých institucí... to vše v mých očích značně degraduje jakýkoliv příběh. Škoda. Takže dávám 4*

23.03.2014 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Nenadchla. Spousta situací a dialogů nepřesvědčivých na to, že se jednalo o 16letého kluka, navíc tomu chyběla šťáva. Furt jsem čekal kdy už něco příjde, ale ono to bylo takový leklý až do samýho konce.

18.03.2014 2 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Dobře čtivé, za dva večery bylo hotovo. Bart mi byl sympatický - jeho boj s větrnými mlýny, s průměrností zbytku společnosti, úřednickou mašinérií a pokrokem pro dobro většiny - docela jsem mu rozuměl. Tragický konec se v těchto případech předpokládá, jinak to ani skončit nemohlo a myslím, že i Bart byl s výsledkem spokojenej :-)

17.03.2014 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Po všech těch příbězích s věčně opilým H. Holem je tohle příjemná změna. Knihu jsem přečetl za jednu noc, zkrátka jsem nemohl jít spát dřív, než dojdu do konce. Kniha mi příšla zábavná, vtipná, napínavá, měla spád, ..... Byť by se tam pár nelogičností našlo, hodnotím 5*

04.01.2014 5 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Řekl bych, že je to jedna z těch slabších Brownových knih. Více mi sednou jeho knihy s R. Langdonem. Příběh je napínavý, to jo, ale místy naivní a vyumělkovaný, občas mi to tam drhlo. Navíc, je-li někdo více IT zasvěcen, najde tam spoustu nesrovnalostí.

14.12.2013 3 z 5

Osmanský tábor Osmanský tábor Vlastimil Vondruška

Figuruje tam dost postav, takže ze začátku krapet problém si je všechny zapamatovat, ale jinak - prostě p. Vondruška. Napínavé, čtivé, .... mám to rád.

12.12.2013 4 z 5