Niraj

PlaváčekPlaváčekM. Goffa

I když jsem tuto knihu ohodnotil "jen" 4*, vůbec se nedá říci, že by to byla kniha podstatně horší z repertoáru páně Goffy. Ale přeci jen ji považuji za o stupínek (stupíneček) slabší, než jiné jeho knihy. Proč? Tak hlavně proto, že zde hlavní hrdina jaksi není tím hlavním vyšetřujícím. Vystupuje zde spíše v jakési roli pomocné, přispívá k vyšetření případu, ale finální tah na bránu má naprosto jiné oddělení. A to mi trošku vadilo. Dále je zde spousta vzpomínek na minulost, spousta popisů niterních pocitů, neboť jednou z obětí je Mikův dávný kamarád z dětství. Přiznám se, zde jsem občas nějaký ten řádek i přeskočil.
Nicméně příběh je to děsivý, odkrývající naprostý lidský hnus. Běhá mi z toho mráz po zádech.

Jinak bych se rád zmínil o přidané hodnotě autorových knih. A tím je každodílný tip na skvělou hudbu. Zdá se, že Miko je vášnivý posluchač hudby a se svým oblíbeným repertoárem se před čtenářem nikterak netají. A tak občas, když textem proběhne nějaký název skladby/interpreta, který neznám, zkouším si zjistit, oč se jedná. A v naprosté většině nejsem zklamaný.

Primární důvěra - úhel pohleduPrimární důvěra - úhel pohleduM. Goffa

Vše jsem již zhodnotil u prvního dílu, tento jsme přečetl během pár hodin hned po něm a není co měnit. Příběh je napínavý a má spád až do konce.
Jen snad, že mě krapet (krapet víc) zaskočil ten konec. Jsem zvědav, jak to se sérií Detektiv Miko Syrový bude pokračovat dále.

včera

Hod mrtvou labutíHod mrtvou labutíO. Hübl

Kniha příběhů. Absurdních, ale zároveň i realistických. Hořkých, melancholických ... a také nekorektních. A to mám rád. Kniha nezaujme asi každého, stejně tak jako každého nezaujme tvorba Dejvického divadla. A právě v přednesu herců tohoto divadla jsem získal další přidanou hodnotu, protože jsem ji "četl" jako audioknihu. A je to opravdu skvělý zážitek.
Až celá ta směs různorodých pocitů odezní, chci se do ní pustit znovu, tentokráte v papírové formě, abych zjistil, jak na mě zapůsobí v mém vlastním podání :-)

Primární důvěra - prst na spouštiPrimární důvěra - prst na spouštiM. Goffa

Přečteno za jednu noc a následné ráno. S tím jsem však nepočítal a druhý díl si nechal doma. To byla zásadní chyba !!! První kniha skončila v tak napínavém okamžiku, že se teď proklínám. Opravdu skvělý příběh.

Jinak Goffovy knížky patří k mým nejoblíbenějším, je vidět, že se autor v tomto prostředí pohyboval a zná ho velice dobře, takže příběhy vyznívají velmi reálně. Díky za ně.

Vzpoura goliardůVzpoura goliardůV. Vondruška

Jedna z nejlepších páně Vondruškova - dle mého soudu. Svižná, akční, ... přečetl jsem během jednoho dne.

Podivná svatba na LichniciPodivná svatba na LichniciV. Vondruška

Tohle byla moje první kniha od p. Vondrušky. Koupil jsem si ji kdysívá přímo na jeho besedě. A tím to všechno začalo :-) Pak už jsem hltal každou jeho knihu této série, ale i některé z jeho dalších sérií. Komentář píšu dodatečně, po letech, protože jsem si všiml, že tuto knihu mám mezi nepřečtenými/neohodnocenými. Tenkrát jsem ještě na Databázi nebyl registrován.

Ano, možná je jednou z těch slabších od tohoto autora, jak tu níže někteří píší, ale já měl tu výhodu, že ji četl jako svoji první. A jako taková mě nadchla. Kdybych ji hodnotil hned tenkrát, dal bych ji určitě 5*, takže je spravedlivé to udělat i teď , po letech.

Duch znojemských katakombDuch znojemských katakombV. Vondruška

Po delším čase jsem se zase vrátil k páně Vondruškovým knihám. Ano, musím uznat, že se pan autor neustále opakuje, a jeho "nakadeřené vrkoče podle poslední francouzské módy" opakující se v každém díle (+ spousta dalších frází) mě už trošičku štve. Ale jinak jsou jeho knížky velmi čtivé, napínavé a tuhle středověkou dobu mám já v literatuře moc rád. Bavil jsem se náramně, za mě opět 5*

Prázdniny blbce č. 13 aneb Jak jsme zachraňovali světPrázdniny blbce č. 13 aneb Jak jsme zachraňovali světM. Kratochvíl

Posloucháno jako audioknížka během cesty s dětmi autem na dovolenou. V podstatě měla u dětí i dospělých takový úspěch, že jsme ji měli "přelouskanou" za jeden den.

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světStojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světJ. Jonasson

Namlsán Stoletým staříkem bylo tohle značně slabší. Dokonce jsem mezitím přečetl další knížky, než jsem tuto dolouskal. Děj není tak strhující, humor taky slabší, ... zdá se mi to trošku nastavované, psané již na zakázku po prvním díle.

Císařova hrobkaCísařova hrobkaS. Berry

Mám štěstí, že je to moje první kniha tohoto autora a tím pádem i první ze série "Cotton", takže rozčarování některých kolegů níže se mě netýká. Kniha mě bavila a to jsem od knihy tohoto žánru žádal. Tedy splněno. Dozvěděl jsem se i dost informací z historie Číny a jejich politického zákulisí. A nakonec jsem zjistil, že ona abiotická ropa v příběhu zmíněná není úplný výmysl pana autora, ale že je to jedna z teorií, které se opravdu spoustu let prověřují. Zajímavé.

Příliš dlouhá swingers partyPříliš dlouhá swingers partyF. Kotleta (pseudonym)

Trošku jiný Kotleta, než je člověk zvyklý, ale nakonec jsem tomu přišel na chuť. Příběh je koncipován povídkově a není to tak krvavý masakr jako jiná jeho díla, ale o to více je tam magie a sexu :-) - nebo alespoň narážek na něj. Zajímavé dílo.

Muž jménem OveMuž jménem OveF. Backman

Jediné, co nechápu je, jak mi tento skvělý autor tak dlouho unikal. Druhý jeho příběh a opět musím psát nadšený komentář. Kniha je vtipná i dojemná, smutná i plná naděje. A hlavně uvěřitelná. Když člověk chce, tak se tam taky někde najde. A má tak nad čím/kým přemýšlet. Přirovnání, kterými autor rozhodně nešetří, to je úplná jazyková slast. Rozhodně si tento příběh dám za čas ještě jednou.
V tomto případě posloucháno jako audiokniha v podání pana Vlasáka a jeho přednes by dal ještě na jednu hvězdičku navíc.

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seF. Backman

Posloucháno. Naprosto úžasný lidský příběh. Překvapivé bylo to postupné odkrývání vazeb mezi aktéry. Jsem nadšen a příběh mě nalákal na další knihy tohoto autora. Jen si nejsem zcela jist tou kategorií "Pro děti a mládež". Myslím, že citlivější povahy by to mohlo krapet zdrtit. Nicméně za sebe doporučuji.

Stará dáma vaří jedStará dáma vaří jedA. Paasilinna

Tak za mě srovnání se Stoletým staříkem krapet pokulhává, neboť Dáma mi až zase tak třeskutě vtipná nepřišla. Ano, humor tam bezesporu je, ale že bych se zajíkal smíchem tak, jak se mi to u Staříka stávalo, to rozhodně ne. Zde se jedná spíše o takový skrytý suchý humor. Kniha zajímavá je, ale ve srovnání se Staříkem jsou to za mě jen 3*

Dalajlamova kočkaDalajlamova kočkaD. Michie

Super, snad v každé kapitole jsem se našel a zjistil tak, že bych na sobě mohl zase trošku zapracovat. Trošku jsem v tom rodinném shonu pozapomněl, že jsem míval kdysi slušně v tomto směru našlápnuto.
No a kočka, coby hlavní hrdinka ... Miluju kočky, takže oprávněně 5*

S elegancí ježkaS elegancí ježkaM. Barbery

Na knihu jsem se těšil, námět mě lákal.

Jenže - k setkání dvou hlavních postav (na což jsem se těšil nejvíce) dochází až k závěru celé knihy, takže tomu předcházejí hodiny a hodiny zdlouhavých monologů, z kterých jsem měl spíše dojem, že autorka, víc než cokoliv jiného, chce dát na odiv svoje vlastní filozofické vzdělání. Navíc, jako člověk, který prožil část života i v době minulého režimu, jsem krapet alergický ta takto zjevnou propagaci ideologie proletariátu. Ale chápu, že ve Francii jsou tyto sociální otázky stále in.

Taky jsem nepochopil, proč domovnice tak důsledně skrývala svoje pravé já. Nemyslím si, že by se cokoliv změnilo, kdyby všichni věděli, že se jedná o sečtělou samozvanou filozofku. Myslím, že by to bylo každému stejně ukradené. Hrát hloupou a být inteligentní je podobné, jako být bohatý a chodit jako nuzák. Což hlavní hrdinka sama kritizuje. Obojí je jen jistá póza, snobárna.

Nicméně, dovedu si představit, že v době dospívání a hledání sebe, by mě kniha nadchla více, asi bych se byl schopen ztotožnit i s dospívající hrdinkou. Ale takhle, s odstupem času, mi přišla jako rozmazlený ufňukaný fracek.

VraždaplánVraždaplánK. C. Grig (pseudonym)

Za mě fajn česká detektivka. Četl jsem od tohoto autora i jeho předchozí knihy a zaujaly mě všechny. Ty předchozí byly více mystičtější, toto byla taková čistokrevná detektivka. Vzhledem k tomu, že mám rád tohoto autora, i jemu podobné (Březina, Goffa, Urban, Ludva), mají jejich knihy u mě už dopředu krapet protekci a možná tak mé hodnocení není u nich úplně objektivní. Ale to je mi jedno :-)

ŠelmaŠelmaA. Mayne

Škoda té poslední třetiny knihy. Od kontaktování hlavního hrdiny vrahem to šlo z kopce. Začaly se tam kupy takové do očí bijící náhody a superschopnosti hlavního hrdiny, že to celý, do té doby zajímavý, příběh zkazilo. Ten úplný konec, ten už byl vůbec přes čáru.
Jsem na vážkách, jak hodnotit. Málokdy hodnotím knihu jen podle uvěřitelnosti příběhu. Spíš je pro mě důležité, jak mě kniha zabavila. Jestli jsem ji hltal každou volnou chvíli a vyloženě se těšil na další čtení. Nebo jestli se mi válí knížka někde u postele a musím se nutit ji číst dál. Tato knížka je ten první případ. A nebýt toho mizerného konce, tak je to 4-5*. Ale takhle? Ten závěr je tak mizerný, že nemůžu jinak a dám za 3*, mrzím mě to. Možná, že to časem ještě přehodnotím.

Dítě v mlzeDítě v mlzeM. Goffa

Tak to byla síla! Ani nevím, jestli k tomu chci něco dál psát. Asi ani ne.
Jak jedno úřednické rozhodnutí od stolu může zničit životy mnoha lidí. A že podobných případů už tu skutečně pár bylo. Běhá z toho mráz po zádech.

PrašinaPrašinaV. Matocha

Být ve věku hlavních hrdinů, tak je to u mě jasný trhák. Fakt se mi to moc líbilo, takový návrat k Rychlým šípům v modernějším podání.
Je jasné, že když to čte dospělák navyklý na perfektně vykonstruované zápletky některých dospěláckých detektivek, tak sem tam nějakou nesrovnalost objeví a některé věci se mu mohou zdát i krapet naivní.
Ale jelikož u mě tam někde uvnitř ta duše kluka stále je, tak jsem se od knihy nemohl utrhnout a četl ji v každou volnou chvilku, například i v práci místo oběda. A což teprve četba v noci, při lampičce, v křesle ... to je atmosféra.

Takže i při hodnocení se vracím do klukovských let a těch 5* zaslouženě dávam.

Jo, a další plus, který oceňuji je velmi pěkná obálka knihy, navíc velmi příjemná na omak. A posledním plusem, který vždy oceňuji, je záložka, která je součástí této knížky. Taková tak šňůrečka, co kdysi bývala snad v každé knížce. To u mě vždy hned zvedá knihu o level výš.

Snad autora úspěch této knížky podnítí k dalším.

Musím jít dálMusím jít dálF. Lízna

Nádherná knížka - cestopis - deník. Až jsem si ji nakonec musel pořídit, místo té zprvu vypůjčené knihovní. Mně právě velmi seděl ten strohý jazyk, jednoduché věty ... vše přesně korespondující s jeho povoláním kněze a skromného člověka. Obdivuji tu preciznost v záznamech a je mi to blízké.
No a mimo jiné, tím že se na cestu do Santiaga též chystám, tak mi knížka byla velkou inspirací a dala mi spoustu cenných rad na cestu.
Díky a můj obdiv.

Jo, a též existuje audiokniha, ale velmi velmi zkrácená, obsahující jen některé kapitoly z tého knihy. Čte ji pan Oldřich Kaiser a je to též zážitek.

Už zase skáču přes Merde!Už zase skáču přes Merde!S. Clarke

Trošku slabší než první díl (co se humoru týče), přesto je ho tam dost. Styl psaní je naprosto perfektní, tedy aspoň mně sedí náramně. 4* jsou možná nespravedlivé z mé strany v porovnání s jinými knihami, chtěl jsem ale od sebe odlišit naprosto skvělý 1. a tento 2. díl

21.12.2018

Merde! Rok v PařížiMerde! Rok v PařížiS. Clarke

Tak tenhle typ nekorektního humoru mi zcela sedí, knížka je velmi vtipná a kolikrát se řehníte, až se lidi otáčejí (v autobuse třeba). Knížku jsem nepustil z ruk, dokud jsem ji nedočetl. Vřele doporučuji a jdu hned na další díl.

06.12.2018

Poutník – Mágův deníkPoutník – Mágův deníkP. Coelho

Četl jsem už kdysívá, když jsem P.Coelha doslova hltal a četl veškeré jeho knihy, které vyšly. Pak byla prodleva. Nyní jsem se k této knížce vrátil, protože se zajímám o pouť do Compostely, kam se chystám, a tak čtu kde co s touto tematikou. Takže došlo znovu i na tuto knihu. Tentokrát jsem si ji pořídil jako audiobook a poslouchal ji po večerech při tréninku chůze. Takové spojení 2v1 :-) A co se obsahu týče ... kdo tam něco hledá, ten najde.

18.11.2018

Travel bibleTravel bibleM. Vinš

Určitě zajímavá kniha se spoustou cestovatelských tipů, ale jak píše kolega níže, spíše je to suma sumárum věcí, které se dají posbírat i po internetu, nebo je člověk, který už trošku cestuje, zná. Tady jsou ale pěkně pohromadě, dobře čtivé a to se cení. A samozřejmě, že jsem našel i fůru tipů, které mi známé nebyly. Je zde uvedena spousta odkazů na užitečné weby, aplikace,...
Nicméně celou knihou se táhne myšlenka, jak si na cesty vydělat a cestovat co nejdéle, a já se nějak nemůžu zbavit dojmu, že částečnou dojnou krávou jsou zde i sami čtenáři této knížky - placené přístupy k dalším tipům, přístup do VIP sekce, reklamy na další knížky, neustálé emailové nabídky ...
Tím nechci říct, že někdo, kdo dá dohromady takovou spoustu informací, by za to neměl chtít nějakou odměnu. Ale tady mi to nějak nesedí a nemám z toho dobrý pocit.
Kdybych hodnotil jen obsah knihy, dám 4-5.

05.11.2018

Jak vyzrát na cizí jazykyJak vyzrát na cizí jazykyL. Gramelová

Myslím, že je to kniha přínosná, určitě otevře spoustu nových pohledů a námětů na výuku jazyků. Člověk si uvědomí, že to, že mu učení jazyků moc nejde, nemusí být v něm, ale třeba i ve špatně zvolené metodě výuky. A zde je právě spousta tipů, jak na to, pro každého něco. Ale většina je spíše takových obecných, kdo potřebuje přesný návod, ten se tam nenajde. Což je asi jasné, přeci jen žádná konkrétní zázračná metoda výuky jazyků neexistuje. Přesto jsem čekal toho konkrétna trochu více.
A taky za tu cenu je těch stránek (128) na můj vkus trochu méně.
Nicméně, určitě doporučuji k přečtění, ale spíš si ji někde půjčit. Já si ji koupil, přečetl, dám to ještě jednou a pošlu ji zase dál. Na trvalé místo v knihovně to není.

05.11.2018

Já, legendaJá, legendaR. Matheson

Stejně jako pro některé ostatní bylo i pro mě trochu zklamáním, že se jedná o povídkový soubor. Což ale zjistíte až v polovině knihy, kdy najednou, zcela nečekaně "Legenda" končí a objeví se další povídka. No a pak další a další .... Jsou též celkem povedené, většinou, ... ale celkový dojem z knihy mi to pokazilo. Dávám 4*
Nicméně samotná "Legenda" určitě stojí za přečtení, kdo má rád postapo, bude spokojen.

10.09.2018

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiA. Palán

Jednou takhle podobně možná taky skončím... na Samotě u lesa. Nebo začnu? :-) Jen snad z jiných pohnutek, ty popsané mě většinou naštěstí míjejí.

29.08.2018

Stěhovaví ptáciStěhovaví ptáciE. Horelová

Rozhodl jsem se přečíst si nějakou knížku, kterou jsem si oblíbil v dětství. A vzpomněl si na Stěhovavé ptáky, kteroužto jsem za prospěch dostal kdysívá ve 4.třídě a byla jednou z mých nejoblíbenějších, opakovaně čtených. Navíc knížku ilustroval Jaroslav Malák, jehož kresby mám moc rád. Takže jsem se do ní pustil s očekáváním, jak na mě po těch desítkách let zapůsobí. A bylo to super, úplně mi to navodilo tu atmosféru, když jsem knížku čítával tenkrát a vžíval se do rolí oněch dětí. Knížka je to velmi čtivá, prošpikovaná vtipnými hláškami. Náramně jsem si to užil. Je to tam sice samá soudružka a soudruh učitel, příslušník SNB, KNV, ... atd... ale tak to holt bylo a na skvělém pocitu z četby mi to nic neubralo.

06.06.2018

Kouzelný kalendářKouzelný kalendářJ. Gaarder

Každé Vánoce/advent čteme nebo posloucháme s dětmi tuto knížku. Nádherný vánoční příběh navozující tu správnou atmosféru. A je to takový náš každoroční rituál. Ne jinak tomu bylo i letos, právě teď jsme dočetli poslendí kapitolu. Tak si ji konečně i zapíšu do přečtených.

24.12.2017

1 2 3 4