Niraj

Přečtené 178Jeffersonova šifra
červenec 2019 (08.-14.)
Jeffersonova šifra 2012, S. Berry


Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
duben - červenec 2019
Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět 2019, J. Jonasson

Namlsán Stoletým staříkem bylo tohle značně slabší. Dokonce jsem mezitím přečetl další knížky, než jsem tuto dolouskal. Děj není tak strhující, humor taky slabší, ... zdá se mi to trošku nastavované, psané již na zakázku po prvním díle.


Císařova hrobka
červen - červenec 2019
Císařova hrobka 2011, S. Berry

Mám štěstí, že je to moje první kniha tohoto autora a tím pádem i první ze série "Cotton", takže rozčarování některých kolegů níže se mě netýká. Kniha mě bavila a to jsem od knihy tohoto žánru žádal. Tedy splněno. Dozvěděl jsem se i dost informací z historie Číny a jejich politického zákulisí. A nakonec jsem zjistil, že ona abiotická ropa v příběhu zmíněná není úplný výmysl pana autora, ale že je to jedna z teorií, které se opravdu spoustu let prověřují. Zajímavé.


Tady byla Britt-Marie
květen - červen 2019
Tady byla Britt-Marie 2016, F. Backman


Eskejp
květen - červen 2019
Eskejp 2017, J. Charvát


Příliš dlouhá swingers party
duben 2019 (08.-15.)
Příliš dlouhá swingers party 2014, F. Kotleta (pseudonym)

Trošku jiný Kotleta, než je člověk zvyklý, ale nakonec jsem tomu přišel na chuť. Příběh je koncipován povídkově a není to tak krvavý masakr jako jiná jeho díla, ale o to více je tam magie a sexu :-) - nebo alespoň narážek na něj. Zajímavé dílo.


Muž jménem Ove
březen - duben 2019
Muž jménem Ove 2014, F. Backman

Jediné, co nechápu je, jak mi tento skvělý autor tak dlouho unikal. Druhý jeho příběh a opět musím psát nadšený komentář. Kniha je vtipná i dojemná, smutná i plná naděje. A hlavně uvěřitelná. Když člověk chce, tak se tam taky někde najde. A má tak nad čím/kým přemýšlet. Přirovnání, kterými autor rozhodně nešetří, to je úplná jazyková slast. Rozhodně si tento příběh dám za čas ještě jednou. V tomto případě posloucháno jako audiokniha v podání pana Vlasáka a jeho přednes by dal ještě na jednu hvězdičku navíc.


Babička pozdravuje a omlouvá se
březen 2019 (26.-29.)
Babička pozdravuje a omlouvá se 2015, F. Backman

Posloucháno. Naprosto úžasný lidský příběh. Překvapivé bylo to postupné odkrývání vazeb mezi aktéry. Jsem nadšen a příběh mě nalákal na další knihy tohoto autora. Jen si nejsem zcela jist tou kategorií "Pro děti a mládež". Myslím, že citlivější povahy by to mohlo krapet zdrtit. Nicméně za sebe doporučuji.


Stará dáma vaří jed
březen 2019 (17.-18.)
Stará dáma vaří jed 2005, A. Paasilinna

Tak za mě srovnání se Stoletým staříkem krapet pokulhává, neboť Dáma mi až zase tak třeskutě vtipná nepřišla. Ano, humor tam bezesporu je, ale že bych se zajíkal smíchem tak, jak se mi to u Staříka stávalo, to rozhodně ne. Zde se jedná spíše o takový skrytý suchý humor. Kniha zajímavá je, ale ve srovnání se Staříkem jsou to za mě jen 3*


Dalajlamova kočka
únor - březen 2019
Dalajlamova kočka 2013, D. Michie

Super, snad v každé kapitole jsem se našel a zjistil tak, že bych na sobě mohl zase trošku zapracovat. Trošku jsem v tom rodinném shonu pozapomněl, že jsem míval kdysi slušně v tomto směru našlápnuto. No a kočka, coby hlavní hrdinka ... Miluju kočky, takže oprávněně 5*


Nevěra
únor 2019 (08.-19.)
Nevěra 2014, P. Coelho


S elegancí ježka
únor 2019 (05.-07.)
S elegancí ježka 2008, M. Barbery

Na knihu jsem se těšil, námět mě lákal. Jenže - k setkání dvou hlavních postav (na což jsem se těšil nejvíce) dochází až k závěru celé knihy, takže tomu předcházejí hodiny a hodiny zdlouhavých monologů, z kterých jsem měl spíše dojem, že autorka, víc než cokoliv jiného, chce dát na odiv svoje vlastní filozofické vzdělání. Navíc, jako člověk, který prožil část života i v době minulého režimu, jsem krapet alergický ta takto zjevnou propagaci ideologie proletariátu. Ale chápu, že ve Francii jsou tyto sociální otázky stále in. Taky jsem nepochopil, proč domovnice tak důsledně skrývala svoje pravé já. Nemyslím si, že by se cokoliv změnilo, kdyby všichni věděli, že se jedná o sečtělou samozvanou filozofku. Myslím, že by to bylo každému stejně ukradené. Hrát hloupou a být inteligentní je podobné, jako být bohatý a chodit jako nuzák. Což hlavní hrdinka sama kritizuje. Obojí je jen jistá póza, snobárna. Nicméně, dovedu si představit, že v době dospívání a hledání sebe, by mě kniha nadchla více, asi bych se byl schopen ztotožnit i s dospívající hrdinkou. Ale takhle, s odstupem času, mi přišla jako rozmazlený ufňukaný fracek.


Vraždaplán
leden - únor 2019
Vraždaplán 2017, K. C. Grig (pseudonym)

Za mě fajn česká detektivka. Četl jsem od tohoto autora i jeho předchozí knihy a zaujaly mě všechny. Ty předchozí byly více mystičtější, toto byla taková čistokrevná detektivka. Vzhledem k tomu, že mám rád tohoto autora, i jemu podobné (Březina, Goffa, Urban, Ludva), mají jejich knihy u mě už dopředu krapet protekci a možná tak mé hodnocení není u nich úplně objektivní. Ale to je mi jedno :-)


Polednice
leden 2019 (24.-27.)
Polednice 2016, J. Březina


Šelma
leden 2019 (22.-23.)
Šelma 2018, A. Mayne

Škoda té poslední třetiny knihy. Od kontaktování hlavního hrdiny vrahem to šlo z kopce. Začaly se tam kupy takové do očí bijící náhody a superschopnosti hlavního hrdiny, že to celý, do té doby zajímavý, příběh zkazilo. Ten úplný konec, ten už byl vůbec přes čáru. Jsem na vážkách, jak hodnotit. Málokdy hodnotím knihu jen podle uvěřitelnosti příběhu. Spíš je pro mě důležité, jak mě kniha zabavila. Jestli jsem ji hltal každou volnou chvíli a vyloženě se těšil na další čtení. Nebo jestli se mi válí knížka někde u postele a musím se nutit ji číst dál. Tato knížka je ten první případ. A nebýt toho mizerného konce, tak je to 4-5*. Ale takhle? Ten závěr je tak mizerný, že nemůžu jinak a dám za 3*, mrzím mě to. Možná, že to časem ještě přehodnotím.


Muž bez ženy není člověk
leden 2019 (18.-21.)
Muž bez ženy není člověk 2014, P. Brycz


Dítě v mlze
leden 2019 (17.-18.)
Dítě v mlze 2016, M. Goffa

Tak to byla síla! Ani nevím, jestli k tomu chci něco dál psát. Asi ani ne. Jak jedno úřednické rozhodnutí od stolu může zničit životy mnoha lidí. A že podobných případů už tu skutečně pár bylo. Běhá z toho mráz po zádech.


Prašina
leden 2019 (13.-17.)
Prašina 2018, V. Matocha

Být ve věku hlavních hrdinů, tak je to u mě jasný trhák. Fakt se mi to moc líbilo, takový návrat k Rychlým šípům v modernějším podání. Je jasné, že když to čte dospělák navyklý na perfektně vykonstruované zápletky některých dospěláckých detektivek, tak sem tam nějakou nesrovnalost objeví a některé věci se mu mohou zdát i krapet naivní. Ale jelikož u mě tam někde uvnitř ta duše kluka stále je, tak jsem se od knihy nemohl utrhnout a četl ji v každou volnou chvilku, například i v práci místo oběda. A což teprve četba v noci, při lampičce, v křesle ... to je atmosféra. Takže i při hodnocení se vracím do klukovských let a těch 5* zaslouženě dávam. Jo, a další plus, který oceňuji je velmi pěkná obálka knihy, navíc velmi příjemná na omak. A posledním plusem, který vždy oceňuji, je záložka, která je součástí této knížky. Taková tak šňůrečka, co kdysi bývala snad v každé knížce. To u mě vždy hned zvedá knihu o level výš. Snad autora úspěch této knížky podnítí k dalším.


Musím jít dál
prosinec 2018 - leden 2019
Musím jít dál 2006, F. Lízna

Nádherná knížka - cestopis - deník. Až jsem si ji nakonec musel pořídit, místo té zprvu vypůjčené knihovní. Mně právě velmi seděl ten strohý jazyk, jednoduché věty ... vše přesně korespondující s jeho povoláním kněze a skromného člověka. Obdivuji tu preciznost v záznamech a je mi to blízké. No a mimo jiné, tím že se na cestu do Santiaga též chystám, tak mi knížka byla velkou inspirací a dala mi spoustu cenných rad na cestu. Díky a můj obdiv. Jo, a též existuje audiokniha, ale velmi velmi zkrácená, obsahující jen některé kapitoly z tého knihy. Čte ji pan Oldřich Kaiser a je to též zážitek.


Už zase skáču přes Merde!
prosinec 2018 (06.-21.)
Už zase skáču přes Merde! 2008, S. Clarke

Trošku slabší než první díl (co se humoru týče), přesto je ho tam dost. Styl psaní je naprosto perfektní, tedy aspoň mně sedí náramně. 4* jsou možná nespravedlivé z mé strany v porovnání s jinými knihami, chtěl jsem ale od sebe odlišit naprosto skvělý 1. a tento 2. díl


Merde! Rok v Paříži
prosinec 2018 (03.-06.)
Merde! Rok v Paříži 2007, S. Clarke

Tak tenhle typ nekorektního humoru mi zcela sedí, knížka je velmi vtipná a kolikrát se řehníte, až se lidi otáčejí (v autobuse třeba). Knížku jsem nepustil z ruk, dokud jsem ji nedočetl. Vřele doporučuji a jdu hned na další díl.


A Bůh pravil: Budiž Jonáš
listopad - prosinec 2018
A Bůh pravil: Budiž Jonáš 2018, S. Niedlich


Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le
listopad 2018 (23.-29.)
Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le 2017, M. Manson


Malevil
listopad 2018 (19.-21.)
Malevil 1974, R. Merle


Poutník – Mágův deník
listopad 2018 (05.-18.)
Poutník – Mágův deník 2002, P. Coelho

Četl jsem už kdysívá, když jsem P.Coelha doslova hltal a četl veškeré jeho knihy, které vyšly. Pak byla prodleva. Nyní jsem se k této knížce vrátil, protože se zajímám o pouť do Compostely, kam se chystám, a tak čtu kde co s touto tematikou. Takže došlo znovu i na tuto knihu. Tentokrát jsem si ji pořídil jako audiobook a poslouchal ji po večerech při tréninku chůze. Takové spojení 2v1 :-) A co se obsahu týče ... kdo tam něco hledá, ten najde.


Jak vyzrát na cizí jazyky
říjen - listopad 2018
Jak vyzrát na cizí jazyky 2017, L. Gramelová

Myslím, že je to kniha přínosná, určitě otevře spoustu nových pohledů a námětů na výuku jazyků. Člověk si uvědomí, že to, že mu učení jazyků moc nejde, nemusí být v něm, ale třeba i ve špatně zvolené metodě výuky. A zde je právě spousta tipů, jak na to, pro každého něco. Ale většina je spíše takových obecných, kdo potřebuje přesný návod, ten se tam nenajde. Což je asi jasné, přeci jen žádná konkrétní zázračná metoda výuky jazyků neexistuje. Přesto jsem čekal toho konkrétna trochu více. A taky za tu cenu je těch stránek (128) na můj vkus trochu méně. Nicméně, určitě doporučuji k přečtění, ale spíš si ji někde půjčit. Já si ji koupil, přečetl, dám to ještě jednou a pošlu ji zase dál. Na trvalé místo v knihovně to není.


Travel bible
říjen 2018 (04.-18.)
Travel bible 2015, M. Vinš

Určitě zajímavá kniha se spoustou cestovatelských tipů, ale jak píše kolega níže, spíše je to suma sumárum věcí, které se dají posbírat i po internetu, nebo je člověk, který už trošku cestuje, zná. Tady jsou ale pěkně pohromadě, dobře čtivé a to se cení. A samozřejmě, že jsem našel i fůru tipů, které mi známé nebyly. Je zde uvedena spousta odkazů na užitečné weby, aplikace,... Nicméně celou knihou se táhne myšlenka, jak si na cesty vydělat a cestovat co nejdéle, a já se nějak nemůžu zbavit dojmu, že částečnou dojnou krávou jsou zde i sami čtenáři této knížky - placené přístupy k dalším tipům, přístup do VIP sekce, reklamy na další knížky, neustálé emailové nabídky ... Tím nechci říct, že někdo, kdo dá dohromady takovou spoustu informací, by za to neměl chtít nějakou odměnu. Ale tady mi to nějak nesedí a nemám z toho dobrý pocit. Kdybych hodnotil jen obsah knihy, dám 4-5.


Nesmrtelná túra do Compostely
září - říjen 2018
Nesmrtelná túra do Compostely 2015, J. Rufin


Labyrintem smrti
září 2018 (12.-16.)
Labyrintem smrti 2010, A. Franklin (pseudonym)


Já, legenda
srpen - září 2018
Já, legenda 2008, R. Matheson

Stejně jako pro některé ostatní bylo i pro mě trochu zklamáním, že se jedná o povídkový soubor. Což ale zjistíte až v polovině knihy, kdy najednou, zcela nečekaně "Legenda" končí a objeví se další povídka. No a pak další a další .... Jsou též celkem povedené, většinou, ... ale celkový dojem z knihy mi to pokazilo. Dávám 4* Nicméně samotná "Legenda" určitě stojí za přečtení, kdo má rád postapo, bude spokojen.


Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři
srpen 2018 (16.-29.)
Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři 2018, A. Palán

Jednou takhle podobně možná taky skončím... na Samotě u lesa. Nebo začnu? :-) Jen snad z jiných pohnutek, ty popsané mě většinou naštěstí míjejí.


Statečná srdce
srpen 2018 (01.-05.)
Statečná srdce 2015, A. Franklin (pseudonym)


Vzkaz v láhvi
červenec 2018 (10.-17.)
Vzkaz v láhvi 2012, J. Adler-Olsen


Lord Mord
červen - červenec 2018
Lord Mord 2008, M. Urban


Stěhovaví ptáci
květen - červen 2018
Stěhovaví ptáci 1986, E. Horelová

Rozhodl jsem se přečíst si nějakou knížku, kterou jsem si oblíbil v dětství. A vzpomněl si na Stěhovavé ptáky, kteroužto jsem za prospěch dostal kdysívá ve 4.třídě a byla jednou z mých nejoblíbenějších, opakovaně čtených. Navíc knížku ilustroval Jaroslav Malák, jehož kresby mám moc rád. Takže jsem se do ní pustil s očekáváním, jak na mě po těch desítkách let zapůsobí. A bylo to super, úplně mi to navodilo tu atmosféru, když jsem knížku čítával tenkrát a vžíval se do rolí oněch dětí. Knížka je to velmi čtivá, prošpikovaná vtipnými hláškami. Náramně jsem si to užil. Je to tam sice samá soudružka a soudruh učitel, příslušník SNB, KNV, ... atd... ale tak to holt bylo a na skvělém pocitu z četby mi to nic neubralo.


Proklatý
květen 2018 (02.-19.)
Proklatý 2012, K. Hearne


Prohnaný
duben - květen 2018
Prohnaný 2012, K. Hearne


Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
leden - duben 2018
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva 2014, Y. N. Harari

Počátek
duben 2018 (01.-13.)
Počátek 2018, D. Brown


Blackout - Zítra bude pozdě
únor 2018 (10.-17.)
Blackout - Zítra bude pozdě 2017, M. Elsenberg (pseudonym)


1 2 3 4 5 >