Ritus

1. kniha série Ritus. Francie, 1764. Obyvatele Gévaudanu děsí neznámá bestie, která loví a zabíjí muže, ženy i děti. Král veřejně vypíše na hlavu netvora vysokou odměnu. Vatikán naopak vyšle potají agenty, kteří sledují vlastní tajemné cíle. Také lovec Jean Chastel se zúčastní lovu na netvora. Přitom se neustále setkává s tajemnou a energickou abatyší Gregorií. Ani jeden z nich netuší, že jsou jenom figurkami ve strašlivé hře, která neskončí ani po více než 200 letech… Markus Heitz tentokrát opustil reálie tradiční fantasy a „střihnul“ si akční hororový thriller, ale už po pár stranách zjistíte, že změna nebyla vůbec na škodu, protože autor opět stvořil vynikající příběh. Přeložil Zdeněk Sladovník....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382/ritus.jpg 4.2202

Ritus 1.

Horory, Romány, Fantasy

Vydáno: , Fantom Print

Ritus, 2006

Kniha Ritus

kapitan9556

Já říkám víc než výborný!!! První kniha od Markuse (a to jich mám celou polici) a lapám po dechu!!! Nemohl jsem si vybrat lépe! Skutečnou událost přepracoval tak úchvatným stylem, až smekám! Nedejte na komenty níže, o neúplnosti, nebo o nevysvětlení. Ty lidi hald neumí číst mezi řádky! Rovnou se vrhám na Sanctum. Neskutečně se těším!

metalic

(+ SPOILER) No, tak tohle není moc náročné čtení. Kniha má dva časově děje. První byl z roku 1764, zde si asi najdou své milovníci vlkodlačích hororů. Celý děj je věnován příchodu bestie do vesnice, šíření nákazy a honu, při kterém se lidi snažili zastavit masové vraždění svých krajanů. Pomaličku se zde odkrývá provázání s druhým přítomným dějem z roku 2004. No, co o něm napsat... Tato druhá část knihy je pro mě absolutní peklo. Doopravdy jsem v této knize nečekal akční střílečky a boje s vlkodlaky jako z amerických filmů současnosti. Kvůli tomu jsem si říkal, že více jak dvě hvězdičky si kniha nezaslouží. Nakonec jsem si ale řekl, že první dějová linka byla naprosto v pohodě a když jsem se pak ještě dočetl, že v místech kde bestie řádila vybudovali vlčí rezervaci, tak jsem dal hvězdičky tři. Druhý díl knihy mám doma a asi bude dlouho ležet ladem.

ustpcz
31.05.2021

Knižní varianta Bčkových akčních filmů. Děj postrádá chytlavost, kterou fantasy obvykle mívá. Tady jsem rád, že jsem se prokousal na konec.

Kniha také bohužel obsahuje řadu faktických chyb. Hrdina je pobodán a o stránku později se na jeho zranění zapomene. Vytahne záložní glock s normálními náboji a najednou má v ruce druhou pistoli se speciálním střelivem... Náboj explodující v hlavni a pití kávy "trochou mléka a maličkou lžičkou cukru, aby její chuť dokonale vynikla" z této fantasy už dělá jen špatnou komedii.

renefer
28.05.2020

S tímhle spisovatelem jsem si moc nesedla. Jeho romány mají vše, co u fantazy příběhů mám ráda, ale stejně mám problém se začíst. j
Je to teprve druhá kniha, ještě mu dám šanci.

Cecylus
13.01.2020

Tak tedy..
Dokonalý muž, dokonalá žena a pokulhávající, stokrát omílaný příběh.. Spíše ne.

Agrim
09.06.2019

Tato řada je moje nejoblíbenější ,od první do poslední knihy.

Metla
02.10.2018

Jak si každý domyslí už z pohledu na obálku, "Ritus" je kniha o vlkodlacích. Markuse Heitze zaujalo řádění Gévaudanské bestie, která ve francouzské provincii (Gévaudan, jak jinak) v 60. letech 18. století napadla a vážně zranila či usmrtila přes dvě stovky lidí. Dodnes se vedou spory o tehdejších událostech a jejich původci, spisovatel se tedy přidržel známých faktů i jmen, přesto mu zůstalo mnoho prostoru pro fabulaci. Historická linie románu je pomalejší, soustředí se na tříleté krvavé období a rodinu Chastelů, lesníků, kteří v honech na bestii sehráli značnou roli. Autor se příliš nepouští do popisů dobových reálií, navzdory tomu stvořil obstojnou atmosféru venkova zasaženého strachem. Ne právě strhující tempo a občasné přešlapování na místě je vykoupeno puncem autentičnosti.
Heitzova "teorie" o vlkodlakovi má nicméně jednu obrovskou logickou trhlinu, co mě po dobu čtení poněkud iritovala. Mám-li být konkrétní, pokud by kousnutí lykantropem mělo za následek, že se zraněný také stane monstrem, museli by obyvatelé Gévaudanu a nájemní lovci řešit zhruba stovku těchto krvelačných miláčků, nikoliv naznačenou hrstku.
Navzdory námitkám pro mě byla linie z minulosti atraktivnější než současná, kdy potomek Chastelů, německý abstraktní malíř a superman Erik von Kastell, loví vlkodlaky v Mnichově, v Petrohradě, u Plitvických jezer a podobně. Je to velmi akční a zároveň velmi o ničem: hlavní hrdina má dostatek finančních prostředků, narozdíl od svých soků umí používat čich, zrak i sluch a naštěstí pro něj oni také moc nepoužívají mozek. Erik pořád na někoho útočí, případně uniká záhadným nepřátelům, pronásleduje bestie, prolévá krev, naráží na tajemství, kterým nerozumí, a při té příležitosti klátí krásné ženy. Markus Heitz si pravděpodobně přivydělává psaním pornoscénářů, málem každá vystupující postava v románu je totiž nadržená, pyje často lačně pronikají, pánve přirážejí, orgasmy vibrují vzduchem, smilní se divoce a často... klidně i v klášteře s jeptiškami.
Když jsem nakousla téma hříchu, ráda bych překladateli vzkázala, aby si klení "do prčic" strčil třeba do p"dele. Opravdu jsem na tento krotký a hlavně ryze lokální výraz alergická, pokud se vyskytne v zahraniční tvorbě, ať už jde o knihy či filmy. Drazí překladatelé, nechcete-li být vulgární, použijte slovník Rychlých šípů, himbajs, a nevkládejte cizincům do úst Prčice, děkuji pěkně.
"Ritus" není uzavřený a přes veškeré výhrady mě zaujal dost na to, abych uvažovala o četbě pokračování. 70%

Ryorka
25.09.2018

dlouho jsem ji měla rozečtenou.......no rozečtenou, řekněme, že někde na 30 stránce jsem ji odložila na noční stolek. Nějak jsem se nemohla začíst a když jsem uviděla skok z 18.století šup do 21., tak jsem se až lekla. Prostě jsem měla nějaké "Twilight" období a tak louskala jednu romanťárnu za druhou. Tak byl Ritus u ledu. Před třemi večery jsem ji začla číst a úplně mě dostala. Je to slušná jízda. Akce, napětí, strach, touha, boj, chtíč , naděje i beznaděj. Prostě dobrý. Jdu na Sanctum.