Ritus

1. kniha série Ritus. Francie, 1764. Obyvatele Gévaudanu děsí neznámá bestie, která loví a zabíjí muže, ženy i děti. Král veřejně vypíše na hlavu netvora vysokou odměnu. Vatikán naopak vyšle potají agenty, kteří sledují vlastní tajemné cíle. Také lovec Jean Chastel se zúčastní lovu na netvora. Přitom se neustále setkává s tajemnou a energickou abatyší Gregorií. Ani jeden z nich netuší, že jsou jenom figurkami ve strašlivé hře, která neskončí ani po více než 200 letech… Markus Heitz tentokrát opustil reálie tradiční fantasy a „střihnul“ si akční hororový thriller, ale už po pár stranách zjistíte, že změna nebyla vůbec na škodu, protože autor opět stvořil vynikající příběh. Přeložil Zdeněk Sladovník....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/382/ritus.jpg 4.2185

Ritus 1.

Horory, Romány, Fantasy
Vydáno · Fantom Print

Ritus · 2006

Kniha Ritus

Agrim

Tato řada je moje nejoblíbenější ,od první do poslední knihy.

Metla
02.10.2018

Jak si každý domyslí už z pohledu na obálku, "Ritus" je kniha o vlkodlacích. Markuse Heitze zaujalo řádění Gévaudanské bestie, která ve francouzské provincii (Gévaudan, jak jinak) v 60. letech 18. století napadla a vážně zranila či usmrtila přes dvě stovky lidí. Dodnes se vedou spory o tehdejších událostech a jejich původci, spisovatel se tedy přidržel známých faktů i jmen, přesto mu zůstalo mnoho prostoru pro fabulaci. Historická linie románu je pomalejší, soustředí se na tříleté krvavé období a rodinu Chastelů, lesníků, kteří v honech na bestii sehráli značnou roli. Autor se příliš nepouští do popisů dobových reálií, navzdory tomu stvořil obstojnou atmosféru venkova zasaženého strachem. Ne právě strhující tempo a občasné přešlapování na místě je vykoupeno puncem autentičnosti.
Heitzova "teorie" o vlkodlakovi má nicméně jednu obrovskou logickou trhlinu, co mě po dobu čtení poněkud iritovala. Mám-li být konkrétní, pokud by kousnutí lykantropem mělo za následek, že se zraněný také stane monstrem, museli by obyvatelé Gévaudanu a nájemní lovci řešit zhruba stovku těchto krvelačných miláčků, nikoliv naznačenou hrstku.
Navzdory námitkám pro mě byla linie z minulosti atraktivnější než současná, kdy potomek Chastelů, německý abstraktní malíř a superman Erik von Kastell, loví vlkodlaky v Mnichově, v Petrohradě, u Plitvických jezer a podobně. Je to velmi akční a zároveň velmi o ničem: hlavní hrdina má dostatek finančních prostředků, narozdíl od svých soků umí používat čich, zrak i sluch a naštěstí pro něj oni také moc nepoužívají mozek. Erik pořád na někoho útočí, případně uniká záhadným nepřátelům, pronásleduje bestie, prolévá krev, naráží na tajemství, kterým nerozumí, a při té příležitosti klátí krásné ženy. Markus Heitz si pravděpodobně přivydělává psaním pornoscénářů, málem každá vystupující postava v románu je totiž nadržená, pyje často lačně pronikají, pánve přirážejí, orgasmy vibrují vzduchem, smilní se divoce a často... klidně i v klášteře s jeptiškami.
Když jsem nakousla téma hříchu, ráda bych překladateli vzkázala, aby si klení "do prčic" strčil třeba do p"dele. Opravdu jsem na tento krotký a hlavně ryze lokální výraz alergická, pokud se vyskytne v zahraniční tvorbě, ať už jde o knihy či filmy. Drazí překladatelé, nechcete-li být vulgární, použijte slovník Rychlých šípů, himbajs, a nevkládejte cizincům do úst Prčice, děkuji pěkně.
"Ritus" není uzavřený a přes veškeré výhrady mě zaujal dost na to, abych uvažovala o četbě pokračování. 70%

Ryorka
25.09.2018

dlouho jsem ji měla rozečtenou.......no rozečtenou, řekněme, že někde na 30 stránce jsem ji odložila na noční stolek. Nějak jsem se nemohla začíst a když jsem uviděla skok z 18.století šup do 21., tak jsem se až lekla. Prostě jsem měla nějaké "Twilight" období a tak louskala jednu romanťárnu za druhou. Tak byl Ritus u ledu. Před třemi večery jsem ji začla číst a úplně mě dostala. Je to slušná jízda. Akce, napětí, strach, touha, boj, chtíč , naděje i beznaděj. Prostě dobrý. Jdu na Sanctum.

LiLLu
09.07.2018

Nevim jak knihu zhodnotit, dobre se cetla, ale krom lovu na bestii tam vlastne nic jinyho nebylo. Závěr takový divný najednou hups a bylo...dálší díl číst nebudu vubec mě to neláká strávit opet 400stran honem na dalsi chlupatou potvoru.Trosku me to zklamalo, vlkodlaci jsou moje nej...

vlkcz
12.06.2018

"Historická" linie mi přišla místy zmatená a zdlouhavá, ale současná to bohatě vynahrazuje. Mám trochu obavy z pokračování, aby to nebyl jen nepovedený pokus o trochu jiný Da Vinci kód, ale i tak zvědavost převáží, protože první díl je dost dobrý.

Niraya
12.02.2018

Pro mě je tato kniha jednou z nejlepších od p. Heitze, četla jsem ji snad 8x.

Syny007
03.12.2017

Upřímně řečeno čekal jsem od knihy trochu víc.Kniha má celkem zajímavý děj avšak velmi zdlouhavý a leckdy až neskutečně nezáživný.

MonicaMonique
24.07.2017

Být to první kniha, kterou jsem od spisovatele četla, dala bych nejspíš plný počet. Ale jelikož není a vím, že to umí i líp, hodnotím čtyřmi hvězdami.