-Nikola- -Nikola- komentáře u knih

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Kombajn.
Dokonalá mašinérie.
Mašinérie co zbavuje společnost cvoků a nebezpečných lidí.
Jenže lze definovat normálního člověka? Kdo to je? Velká Sestra?
Ta se přece ve společnosti pohybuje, dokonce stojí v čele Kombajnu. Ale je opravdu normální?
Je smutné, že tak slepě věříme systému. Systému, kterému svěříme naše nejbližší a s klidným srdcem sedíme doma a myslíme si, jak skvěle se tam musí mít.
Ale jak skončí jedinec, který se postaví Kombajnu? Lze s ním vůbec bojovat?
"Poněvadž McMurphy ví, že se člověk musí vysmát všemu, co ho bolí, protože jenom tak si může zachovat svoji rovnováhu, jenom tak může předejít tomu, aby ho svět nedohnal k šílenství. Ví, že všechno má svou bolestivou stránku;..."

Kniha se mi velice líbila. Mrzelo mě, že jsem prvně viděla film. Příběh pro mě znamenal sled událostí naprosto nevyhnutelných, předvídatelných a správných. Tak to prostě mělo být. Každý hrdina v knize byl definován a omezován svou "chorobou", ale tvořili tak dokonale sehraný a fungující celek, který svobodně uvažoval, měl své plány, sny, touhy, potřeby; prostě by se dalo říct, že šlo o obyčejné lidi, kteří jsou zvyklí na pohled skrz prsty.

06.06.2015 5 z 5

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

Neuvěřitelně mě uchvátila Kathryn Danceová. Žena s rodinou, inteligentní, vzdělaná a navíc mazaná jak liška. Naprosto mě dostala. Myslím, že první polovina knihy byla o dost lepší než ta druhá. Zápletka a rozuzlení se zbytečně moc natahovaly. Ale jinak byla kniha dějově fantastická a určitě se pokusím dostat k dalšímu příběhu agentky Danceové.

13.04.2014 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Během knihy jsem hodně nadávala, že to nejde přečíst a pořád se mi na tom něco nelíbilo. Před půl hodinou jsem knihu dočetla a nechala na chvíli uležet. Musím uznat, že to bylo famózní dílo. Nad každým myšlenkovým proudem se mohl člověk zamyslet, a že jich tam bylo požehnaně, ale všechny tyto myšlenky dávají jeden výsledek. I když se Levin stál věřícím, tak jsem dospěla k tomu, že není třeba věřit v Boha, modlit se každý den, ale hlavní je si uznat svoji chybu a nést za ně odpovědnost.
Co mi celou dobu přišlo zvláštní, tak to byla otevřenost veškerých myšlenek, autor jasně dal najevo jeho ohromné přemýšlení nad vším a různé protimyšlenky. Dnes si každý myslí co chce, jsou to osobní myšlenky a většinou se s nima nedělí. I když to je v určitém úhlu pohledu taky jenom dobře.
Nyní můžu říct, že jsem ráda, že jsem Annu dočetla až do konce. Byla jsem sice nemile překvapena, že chybí Vronského myšlenky o Annině hloupé sebevraždě, ale myslím, že vše, co bylo potřeba vědět zaznělo. "Já miluju jeho a on miluje mě." Ano, bylo to jasné a přesto odhodila červenou kabelku a se vztaženou hlavou mezi ramena padla pod vůz.

17.11.2013 5 z 5

Z deprese ke štěstí Z deprese ke štěstí Dominika Nicha Marhoul

Kniha se mi dostala do rukou zrovna ve chvíli, kdy jsem si procházela těžkým obdobím. Dělalo mi celkem problém se s autorkou ztotožnit. Tak jak sama v knize popisovala, i já jsem měla v ty okamžiky tendence deprese odsuzovat z důvodu, že jsou "nepodložené".
Až s menším odstupem jsem se vrátila k hodnocení. Děkuji autorce, že se do psaní knihy pustila. Lidé jsou různí a různé lidi trápí různé věci, mnohdy i neuchopitelné. Díky knize si člověk uvědomí, že není "jediný blázen na světě" a že by měl o svou psychiku a pocity více pečovat.

24.04.2022 4 z 5

Krokodýl Krokodýl Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Člověk pozná v nouzi přítele. Je to neuvěřitelné, jak lidé byli ochotní trávit čas s druhými, které nazývali svými přáteli, ale potřebnou vřelost či náklonnost k nim necítili, stačilo, když zapadali do potřebné vrstvy společnosti. I v dnešní době se hraje o hodně, když má člověk "ty správné kontakty".
Kniha mi vyrazila dech především krásnými ilustracemi Oldřicha Kulhánka.

15.05.2020

Sto povídek, aneb nesplněný plán Sto povídek, aneb nesplněný plán Jiří Suchý

Člověk je hrdý, že je Čech, když vidí, jak si někdo takhle hraje s jeho mateřským jazykem, jak plně dokáže využít každé kudrlinky, každého zákrutu. Tento dojem pak upevňují i ilustrace, hraní si s písmem a využití celého rozsahu stránek. Člověka pak už baví si jen knížku vzít do ruky, listovat jí a pást se očima. Pěkná práce. Některé povídky byly samozřejmě mému srdci blíž než jiné, ale knihu jsem si opravdu vychutnala. Mohu jen doporučit.

19.03.2019 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Jak prohodila moje profesorka literatury: "Kdyby se jednalo o dívky a ne o chlapce, tak by všechny přežily." Úvaha to je dobrá.
Osobně si myslím, že autor na skupině nevinných chlapců ukázal víc, než jen zvíčecí chuť zabíjet a touhu po moci. Ukázal nám vyčlenění neslabších - mrňousi, i nejchytřejších - Čuňas. Takhle funguje ta nezdravá společnost, jejíž jsme součásti.
Ano, chce to hodně přemýšlet. Být na tom ostrově, dokázali byste zranit svého vrstevníka? Ne? Jste totiž asi lidští tvorové se srdcem na správném místě. Ale co když jsou ti špatní oni? To by bylo na pravém místě použít místo slov raději oštěp...

17.06.2015 4 z 5

Bílý kůň Bílý kůň Alex Adams

Skvělá kniha. Člověk si hned uvědomí hodnotu obyčejných věcí a především lidí a jejích vlastností. Snad se nad sebou zamyslíme a nenecháme to dojít tak daleko.
Líbilo se mi, že si autorka nebrala s hrdiny žádné servítky. Život je krutý!
Na druhou stranu mi některé části přišly až příliš. Například řečtí bohové. Takové mutace jsou celkem fajn, jen už to příběhu ubírá vážnosti a sune ho to do sféry sci-fi a fantasy s jednorožci.
Jinak vřele doporučuji.

12.06.2015 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Tuto povídku jsem 6x odložila nedočtenou a pak se vrátila mopět na začátek. Byla pro mě naprostým oříškem. Nevěděla jsem, jak na ni. Pak jsem četla s poznámkovým blokem a tužkou v ruce. Pomohlo to!
Jak se může stát z kluka, který je zklamán ze zjištění, že ještě není připraven být mužem, hrdina?
Je to tak smysluplné dílo, až mi z toho běhá mráz po zádech. Na konci knihy se teprve dozvídáme o opravdové povaze hlavního hrdiny. O tom že je zralý a na dostatečné psychické úrovni. Že je připravený na velké věci. Bohužel, ve svém životě stihne už jenom jeden takový skutek...

10.06.2015 4 z 5

Tatínkova holčička Tatínkova holčička Mary Higgins Clark

Po celou dobu četby této knihy jsem se nemohla vžít do role hlavní hrdinky. Nějak jsem ji prostě nerozuměla. Možná to bylo i opačnými názory vedlejších postav.
Zápletka i vyvrcholení bylo úžasné. Ovšem zdálo se mi, že na tak malé ploše vystupovalo až příliš moc postav a děj se odehrává příliš rychle.
Autorka nezacházela moc do detailů, jak by se u detekitvního románu dalo očekávat. Naopak jsem byla znuděna neustálými stereotypy hlavní hrdinky. A to, že neustále navštěvovala kdejakou restauraci či penzion, objednávala si čaj nebo kafé.
Taky bych asi čekala větší vykreslení postav pomocí psychiky a emocí.
Kniha byla pro mě oddychovou záležitostí u kávy, přečetla jsem ji během 2 dnů. Bavila mě, ale vyhledávat znova ji už nebudu.

08.06.2015 2 z 5

Cesta za sny mého otce Cesta za sny mého otce Barack Obama

Obávala jsem se, že nemám dostatečné politické znalosti pro tuto knihu. Ale mýlila jsem se. Příběh chlapce, mladíka a potom muže. Ale prezidenta USA? To jsem si musela po dobu četby připomínat. Otázky, kterými se zabýval, byli tak všední, aktuální. Těžko uvěřit, čím vším si musí člověk projít, když chce žít svůj "American dream". Barack Obama představuje pro mě silnou osobnost, citlivou pro okolní dění i dění které probíhalo v něm samém.

07.03.2015

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Klasická kniha na večerní odreagování po dlouhém dni u šálku čaje. Některé části mě opravdu hodně pobavily, bohužel mi bylo od začátku hned jasné, jak to všechno dopadne, což mi na zážitku z četby trochu ubíralo. Ale i tak vřele doporučuji, hlavně ta závěrečná část s Clivem neměla chybu!

26.10.2014 4 z 5

Afrika, má láska Afrika, má láska Corinne Hofmann

Tak tento díl mě opravdu potěšil. Corinna nám nevykreslila pouze svoje osudy ale i osudy různých Afričanů. Líbí se mi především srovnání života v Evropě a v Africe. Zdůraznění že peníze nejsou totéž co štěstí. Určitě pro mě udělala Afrika tak atraktivní, jako ještě nikdo, za což jí děkuji.

23.06.2014

Jako v ráji Jako v ráji Julia Quinn

Mě vždy udiví ta nevyčerpatelná fantazie a nápady. Děj ubíhá s takovou lehkostí, pořád čtete a najednou si všimnete, že je konec. Taky miluju autorčiny popisy, napřiklad v této knize ošetřování Marcusovy nohy.

26.12.2013 5 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Úžasné, nemám slov! Našla jsem svůj idol v mladé silné ženě, které osud hází klacky pod nohy. Samozřejmě bojotečný princ JackerJack měl pro mě taky velký význam, je to symbol stébla, které drží mladou ženu nad hladinou a taky symbol nového začátku a naděje. Doporučuji všem! U této knihy si člověk uvědomí, jaké má štěstí, že je svobodný. Bohužel jde zde i cítit, že se tohle může dít kdekoli a kdykoli!!!

24.07.2013

Virus Virus Kathy Reichs

Při představě kolik času musela obětovat takovéto knize, se mi až točí v hlavě. Všechny vědecké fakta vysvětlené tak, aby to pochopil i normální člověk musí být složité. Velice mě to bavilo a dozvěděla jsem se dost zajímavých věcí.

25.05.2013 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Wow! Co říct? Na každé stránce jsem kulila oči. A jaký že to mám dojem z knihy? Tak to vůbec netuším. Přišlo mi to neuvěřitelné spojit do svazku přátelského tak normálního a všedního člověka (Stinga) s tak "nenormální" nevšední pozoruhodnou dvojicí (Nathan a Sophie) a přesto to šlo. Řešení Stingova panictví a Sophiiny minulosti u mě balancoval na hraně kontrastu a nevhodnosti, ale když jsem se zamyslela...jako že jsem nad touhle knihou dumala hodně...my taky řešíme každý den "blbosti" a přitom se všude kolem nás dělají vážná rozhodnutí. Je těžké nějak shrnout tuto knihu, ale jsem rozhodně ráda, že mi zkřížila cestu :)

25.04.2013 5 z 5

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Tak takoví jsme!
Guy de Maupassant patří k mým oblíbeným autorům. Jeho pohled na svět je kritický, ale na druhou stranu je také velmi empatický. Všímá si společností, lidí kolem sebe a jejich chování. Kdo by tímhle ztrácel čas?
Někdo by si mohl pomyslet, že to jsou obyčejné příběhy, obyčejných lidí z obyčejného života. Taky jsou některé příběhy naprosto absurdní. Ale dějou se v životě i divnější věci.
Je příjemné se na chvíli zastavit a zauvažovat nad tím, co se děje. Možná si toho všimnete, ale s kým se o takových věcech můžete v dnešní době bavit, když všichni mají svých problémů nad hlavu?
Od toho je tady Guy de Maupassant!

06.01.2016 5 z 5

O(byčejný) život O(byčejný) život Jaroslav Irovský

Přečteno jedním dechem.

A co je vlastně na téhle knize tak zvláštní? Výjevy z každodenního života, které může zažít každý z nás. Ano, ten rozdíl je, že je autor zvěčnil a okořenil svým sarkasmem hezky do hořkosladka.

Každá povídka je neuvěřitelně osobitá, i když jde o příběh z tramvaje či pornoherce Henryho. Je to svěží, humorné, naprosto ujeté, upřímné a často až dojemné.

Autor mi ukázal společnost tak, jak jsem ji ještě neviděla.

12.08.2015

Nikdo není bez viny Nikdo není bez viny Kiersten White

Je škoda, že námět nebyl rozveden, děj je prostě děsně "křečovitý a kýčovitý". Ale co opravdu miluju na knihách tohoto typu je, že když si po dlouhém dni čtu v posteli takovéto kraviny, tak si můj mozek opravdu odpočne, i když vrtí hlavou nad chlapy co se mění v koně a žijí pod vodou a na smrdící a ohavné jednorožce.

21.03.2014 2 z 5