Krokodýl

Krokodýl https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12711/bmid_krokodyl-Dey-12711.jpg 4 78 15

Fantaskní povídka světového autora s překvapivým motivem. Krokodýl představuje satiricko-komickou linii Dostojevského tvorby. Jde o neuvěřitelný příběh člověka, který se ocitl proti své vůli v krokodýlích útrobách. Kupodivu se tam zcela pohodlně zabydlí a vysílá své rádoby filozofické úvahy zvědavým divákům. Jeho přítel se mu snaží nějakým způsobem pomoci, ale každý pokus ztroskotává. Žena nešťastníka bere celou věc na lehkou váhu a neodříká si ani módní výstřelky ani společenské zábavy. Celá tato neuvěřitelná historie prý měla být satirou na Černyševského a jeho ženu, ale přerostla v satiru na velkohubost a pokřivené lidské vztahy.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Vyšehrad

Krokodil , 1865

radimch
07.12.2021 5 z 5

"Odvrhnu všechno - stanu se novým Fourierem"

"Lidé musí čekat se zápisníky každého rána a zapisovat moje myšlenky"

03.12.2021 5 z 5

Vyslechla jsem si dramatizaci v hlavní roli s Janem Libíčkem na radiu VLTAVA a byl to zábavný poslech :-) Tato satirická povídka je povedený kousek.

palka452
01.12.2021 5 z 5

Nyní s Libičkem na rádiu Vltava

11.11.2021 5 z 5

Tato satirická novela mě opravdu velmi pobavila. Absurdní situace, která nastane, je velice vtipně napsaná a přitom je opět kritikou, tentokráte mezilidských vtahů a prázdného tlachání vydávaného za filozofické myšlenky. Jsem ráda, že tento mini výtisk z roku 1928 je součástí mé knihovny.

11.11.2021 5 z 5

Vilma232
18.08.2021 3 z 5

Satirická črta o úředníkovi, kterého spolkne předváděný krokodýl.... takového Dostojevského jsem doposud neznala

Knišíl
10.02.2021 4 z 5

Dostojevský je mistr myšlenek i slova, i když právě stylistika je mu někdy vytýkána, myslím, že psal lépe než 99 % dnešní literární produkce. Krokodýl je kratičká satirická novelka či delší povídka, ze které se patrně mohlo vytěžit více, přeci jenom se však ve výsledku jedná o črtu, i když črtu mistrovskou. Hodnotím v porovnání s delšími romány od Fjodora, a tak nutně jednu hvězdičku ubrat musím, v rámci konkurence to však má Michajlovič rozhodně za plné. Pochválit musím též nakladatele, že vydal toto méně známé Dostojevského dílo a to v krásném doprovodu Kulhánkových ilustrací. Ve výsledku se tak jedná o nádherný kousek v mé knihovně a posun k cíli, a to přečíst komplet v češtině vše od Dostojevského.

-Nikola-
15.05.2020

Člověk pozná v nouzi přítele. Je to neuvěřitelné, jak lidé byli ochotní trávit čas s druhými, které nazývali svými přáteli, ale potřebnou vřelost či náklonnost k nim necítili, stačilo, když zapadali do potřebné vrstvy společnosti. I v dnešní době se hraje o hodně, když má člověk "ty správné kontakty".
Kniha mi vyrazila dech především krásnými ilustracemi Oldřicha Kulhánka.

PohadkyNovyVek
04.03.2020 4 z 5

Povídku jsem četl v rámci sbírky Cizí žena a muž pod postelí. Autor zde exceluje velkou hravostí, absurdní situace diskusí s mužem ve zvířeti je plná silných výměn; vtipné argumentace na pomezí hodnot trvalých versus moderních (zachránit a přijít o zisk?), avšak i vyloženě humorných (splynutí muže se zvířetem v jakémsi halucinování o osvícení) a celkové smlouvání o tom, jak nehodu vyřešit. Pobaví i dnes, vnímám za velmi nadčasové psaní.

Alethea_k
19.10.2019 3 z 5

Jednou stačilo, příjemné vyplnění volného času. Na ruských autorech miluji rozvleklost, hutný příběh. Zde to vzhledem k délce textu chybělo a zklamalo mě to.

Janek
22.10.2018 4 z 5

Takový jiný , vtipný Dostojevský.

bondula
24.03.2015 3 z 5

Príjemná poviedka, vtipný pohľad na Dostojevského Rusko a ruskú "inteligenciu". Len mi prišla nejaká neukončená, chýbalo také to klasické finále...

Petruše90
30.01.2013 4 z 5

Lidská blbost nemá hranice, asi to tady tak pan mistr popisoval :)

DustinMind
19.04.2012 4 z 5

Povídka o lidském chování od velkého pána.

Addie
20.11.2011 4 z 5

Jakožto prozatímní nečtenář Dostojevského stěžejních děl z něj mám nespecifikovatelný pocit. Nemůžu však popřít, že k němu chovám úctu coby k velikánovi. Toto dílo při jeho absurditě bylo svým způsobem oříšek, ale díky za něj - lidská hloupost nemá hranice, což myšlenka jedné z postav zcela dokazuje.