Nikidree Nikidree komentáře u knih

S kůží na trh S kůží na trh Laurell K. Hamilton

Upřímně, nevím co si o tomto dílu myslet. Trvalo mi se začíst, protože prvních cca 50 stránek se vlastně nic moc nedělo. Hlavním prvkem totiž byla Anita a její divné chování vůči Ottovi a vlastně skoro všem mužům, kteří se objevili. A když říkám divné, myslím tím naprosto divné. Neustále obhajování, vysvětlování, emocionální projevy, výkyvy a úlety...

Celkově na to, kolik má kniha stran, se to brutálně táhne. Navíc celé vyšetřování je fraška. Vždyť nikdo z hlavnějších postav skoro nic neudělal. Ani pomoc od Jean-Clouda neměla žádný význam v rámci děje. No pokud nepočítám, že si očividně trochu víc získala přízeň upířích bratrů..

Buď mi tento díl nesedl, nebo jsem už jen unavená z toho, jak se Anita chová + že autorka neudělá díl o tom, že se konečně něco naučí ovládat a nebude v tom pořád jen tápat.
Zbylé dva přeložené díly dočtu, ale jen proto, abych sérii dokončila.

25.10.2023 2 z 5

Temná krev Temná krev Laurell K. Hamilton

Dala jsem si od Anity dlouhou pauzu a očividně to opravdu prospělo. A nebo mi prostě jen tento díl sedl mnohem víc, než předchozí. Asi hlavně proto, že mám Jasona ráda, patří k mým oblíbeným postavám.
Což mimochodem bylo moc milé překvapení, protože anotace k tomuto dílu je velmi strohá a nic neříkající.
Temnou krev považuji za docela oddechovou a upřímně, ani bych tam nemusela mít upíří zápletku (převážně ke konci knihy). Protože něco podstatného/důležitého se stalo i tak a nepochybuji, že se v dalším díle dozvíme víc.
S radostí dám 4*. Hlavně kvůli Jasonovi, ale taky proto, že mě po delší době kniha o Anitě opravdu bavila a dobře se mi četla.

19.10.2023 4 z 5

Neslyšno Neslyšno Richelle Mead

Jedná se o zajímavý nápad, ze kterého šlo však vytěžit víc. Jak píší lidé přede mnou, fantasy prvků je tam velmi poskrovnu. Stejně jako nějaké akce, nebo napínavějšího a propracovanějšího děje.
Přesto musím říct, že mě zaujalo, jak autorka dokázala pracovat s hrdiny, kteří neslyší a dorozumívají se znakovou řečí. A přes ty mouchy, které kniha má, se jedná o poměrně milý a oddechový příběh.
Sama jsem knihu přečetla během jedno dne, pro zkrácení dlouhé chvíle ve vlaku.

02.10.2023 3 z 5

Dotek jako led Dotek jako led Jennifer L. Armentrout

Na druhý díl jsem se těšila a jakmile to jen šlo, četla jsem každou volnou chvíli. Díl nezklamal, jen jsem už asi krapet stará na to, že emoce mezi dvěma kluky zabírají až příliš moc místa v knize. Ale což.
Způsob psaní autorky mi sedí, líbí se mi prostředí, do kterého je tento příběh zasazen a vzhledem k událostem na konci knihy jsem i hodně zvědavá na pokračování

12.09.2023 4 z 5

Vězeňkyně koruny Vězeňkyně koruny Jeffe Kennedy

Zvláštní ale zajímavý příběh, který ve mně zanechal rozporuplné pocity. Ačkoliv nejsem schopná říct, co přesně mě zaujalo, knihu jsem přečetla během dne. Ať už je to stylem psaní, vyprávění a nebo šokujícího a drsného obsahu, líbí se mi.
Jak zmiňují i lidé přede mnou, kniha není moc akční. Spíš je to takový úvod do života hrdinky, co vše si musela vytrpět, v čem vyrostla a jak se pomalu začíná stávat někým jiným.
Akorát bych uvítala mapku světa. Protože ačkoliv je Dasnarijská říše značně propracovaná (hlavně její patriarchát), chybí mi v knize pohled na celý svět, nebo alespoň přilehlé země. Tak snad v dalším díle bude trošku více informací.

08.05.2023 3 z 5

Sladké sny Sladké sny Kateřina Huňová

Nejsem sci-fi fanda, avšak Sladké sny mě nalákaly velmi zajímavou anotací. Bohužel jsem od knihy čekala něco jiného. Což je asi důvod, proč mě kniha nebavila a trvalo mi tak dlouho, prokousat se příběhem až do konce. Který mě mimochodem zklamal ze všeho nejvíc. Zatím nic nenaznačuje, že bude další díl nebo kniha z tohoto světa, což pro mě konec staví do ještě horšího světla.
Takhle, ačkoliv by se toho o Novém světě dalo napsat víc, je svět promyšlený, má svá pravidla i hierarchii. Postavy jsou dobře vykreslené a třeba guru Leonka je skvělá postava. Autorka to docela umí se slovy a líbilo se mi, že dokáže stručně ale pěkně popsat okolí i děj událostí.
Jenže... doufala jsem v zajímavější děj se Sny (drogou). Když přišlo na scénu "temné tajemství", očekávala jsem na závěr alespoň lehký náznak (když už nic jiného), že se to (ne)povedlo. A když už jsem se konečně dostala na konec, zapochybovala jsem úplně o všem, co jsem se v knize dozvěděla. Nevadí mi šokující konce. Jenže když spousta věcí zůstala nedořešená/nevyjasněná a vidina rozuzlení (zatím?) není, vadí mi to.

06.05.2023 2 z 5

Karmín Karmín Sharon Page

Tak toto se opravdu nepovedlo. Děj knihy je naprosto upozaděn a přehlušen sexuálními scénami, které tam ve většině případů nemají co dělat. Ačkoliv jsem již zvyklá na nevinné hrdinky a naprosto hříšné, dokonalené bla bla alfa samce, tady to těžce nefunguje. Možná, že kdyby autorka nevykreslila Altheu jako cudnou pannu s hříšnými myšlenkami, ale rovnou jako nemravnou ženštinu, která nemá zábrany, nebylo by to jako pěst na oko.
Děj je tak nepodstatný že mě ani nezajímalo, jak to dopadne. Už jen proto, že je to kolem a kolem dost jasné hned na začátku. Navíc když si odmyslíte všechny ty sex. scény, má děj tolik děr, že je to spíš jen hrubá linka, která je vlastně pouze výplní právě mezi sex. scénami.
Dialogy působí jak od puberťačky, co v sobě krátkodobě objevila psací múzu a překlad či korekce (pravděpodobně) taky není úplně nejlepší. Některé věty jsou poněkud divné (vlasy ji uvolnily čepec, načež si uvolnila mokrý čepec).

Sečteno podtrženo, je to těžká katastrofa. Možná že kdyby se poměr děje a sexu obrátil, nebylo by to tak špatné. Dávám tomu 1* a to jen proto, že mě udivilo, co vše autorka dosadila do erotických scén.

15.03.2023 1 z 5

Harlekýn Harlekýn Laurell K. Hamilton

Kdyby mi nechyběly už jen 4 díly do konce, tímto bych skončila. Anita mě už jednoduše nebaví. Nebaví mě, jak se to čím dál víc zamotává ohledně magie a hlavně množství moci. Jak se neustále řeší vztahy či noví/staří milenci. Ano patří to k tomu, ale stojím si za názorem, že to šlo všechno pojmout lepším způsobem.
Epický souboj který jsem čekala na konci byl všechno možné, jen ne epický. Některé části jsem musela číst dvakrát, abych pochopila, co se zrovna děje. Taky nevím, proč se tam objevily dvě osoby, když ve výsledku neudělaly absolutně nic. Vlastně proč se objevilo víc postav z dřívějších dílů (kde Anita byla spíš oživovačka zombie než cokoliv jiného). Počáteční nadšení z jejich objevení, vystřídalo zklamání ohledně jejich významu v celém knize.
Upřímně, jako jediné plus vidím v závěru knihy ohledně Richarda. Stát se to mělo dávno, ale hlavně že se to vůbec stalo. Těžce jsem nesla, že se z fajn chlapa stala troska.

No dám si měsíc dva pauzu a zkusím sérii dočíst celou. Moc ráda bych u jednoho z posledních dílů zase hltala stránku za stránkou, jen abych věděla, kdo je padouch, co se Anitě (ne)stane, nebo jak to skončí. Ale už tomu nevěřím.

07.02.2023 2 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

Třetí díl mě nechytl tolik, jako předchozí dva. Ačkoliv první díl byl plný neobjasněných věcí, ve druhém se něco pořádného stalo až na konci, třetí díl je naopak nabušený tolika zvraty a akcí, že jsem se chvílemi krapet ztrácela.
Série jako taková se mi zamlouvá a opravdu v ní plánuji pokračovat. Dokonce i Poppy už působí mnohem moudřeji, než v předchozím díle. Taky musím pochválit styl psaní, který mi přišel propracovanější.
Vlastně mi ani nevadí vývoj událostí, jako jeho dávkování. Začátek byl takový akorát, prostředek mi přišel zase trochu roztahaný, byť se mi líbilo, jak Poppy poznává Atlantii. No a konec byl doslova nacpaný akcí. Putování, které vydalo na celý druhý díl se tady odehraje pomalu jen na několika odstavcích. To samé jako návštěva jistého místa. Nevím no. Raději bych rozepsané tyto "akční" pasáže, než vnitřní pocity a rozpory Poppy.
Těším se na další díl. Jen doufám, že mi jeho čtení půjde snadněji, než tohoto.

29.01.2023 3 z 5

Danse Macabre Danse Macabre Laurell K. Hamilton

Po krátkém a zbytečném dílu ohledně Micaha (kde se prakticky nic nedělo), přišel dlouhý ale divný díl, kde bylo tolik metafyziky, vazeb, teorií, domněnek a SEXU, až mi to hlava nepobírala. Prostě to nešlo.
Ztrácela jsem se v autorčině snaze vysvětlit, co se to s postavami děje ohledně jejich moci/schopností. Popravdě už i rozmluva s dalšími vyššími upíry, co přišly na návštěvu, byla hodně divná, natož jak to s jedním dopadlo. O očekávaném baletu ani nemluvě. Jako pardon, ale co to mělo být? Tolik povyku, tolik obav a potom nic? Jen rozhovor, který má zřejmě nalákat na další díl?
Proti sexu v knize nic nemám, navíc tady je to udělané jako součást moci. Jenže je to už hrozně laciné. Je ho tam moc, kolikrát zbytečně roztahaný (přeci nemusí být vždy dopodrobna popsaný) a když k tomu přidám fakt, jak to Anita hrozně hrotí.. Upřímně se mi nelíbí, že se pořád ohání tím, že nemůže být s každým, protože ke svým milencům musí mít nějaký vztah. A pokud ho nemá, je oheň na střeše. Ve smyslu že je už značně únavné číst v každém díle to samé - jak ji to vadí, jak s tím či oním prostě nemůže být, protože ji nepřitahuje, nic k němu necítí a bla bla bla.
Sérii dočtu, už moc dílů nezbývá. Jen si přeji, aby se v dalším díle dělo něco zajímavějšího. Nebo aby se objevil třeba Edward, který mě tak fascinuje. Nebo Olaf, který přeci Anitě v dopise psal, že si ji najde. Prostě.. staré dobré časy.

12.09.2022 2 z 5

Micah Micah Laurell K. Hamilton

Četla jsem už hodně zbytečných dílů (v různých sériích) a tento zatím vede. Na Micaha jsem se těšila, protože mi je sympatický, příjemný a zdá se, že konečně někdo vhodný pro Anitu, a ráda bych se o něm dozvěděla víc.
Z obsahu knihy jsem však velmi zklamaná. Samozřejmě by to nebyla Anita, kdyby zase něco nepodělala. Avšak musím říct, že to mi v tuto chvíli přišlo jako drobnost. Protože upřímně nechápu smysl celé knihy. Kdyby se zkrátila na 5 kapitol, mohla to autorka dát do jiného dílu jen jako vsuvku. A troufám si říct, že by to bylo mnohem lepší.
Takhle se člověk těšil, že mezi nimi konečně bude něco víc, něco zajímavého, něco... Cokoliv. A ono téměř nic.
Přesto dávám 3*, protože Micah. Mám ho ráda.

12.09.2022 3 z 5

Inkubovy sny Inkubovy sny Laurell K. Hamilton

Stejně jako Narcis v řetězech, jsem si ani Inkubovy sny neužila. Hrozně moc tlachání o ničem. Takhle, abych nepřeháněla, tlachání nebylo úplně prázdné, jenže mi nesedl způsob podaní. Části s akcí střídaly části s někdy až skoro psychologickým rozborem osobnosti či situace. Například při zátahu na škodnou je jedna kapitola, která obsahuje pouze popis jak mít dobře upevněnou zbraň, jaké oblečení je nejlepší pro to či ono pouzdro atp. A upřímně, když k tomu přidám aktuální rozpoložení Anity, tak mě ani ten zátah samotný nebavil.
Jak jsem již několikrát psala, nevadí mi, že se Anita povahově změnila, ani mi nevadí množství muchlovacích scén. Vadí mi způsob, jak je vše podané. První díly jsou mnohem vyváženější co se týče (detektivních) zápletek a osobního života. Vyváženější a rozhodně je autorka lépe proplétala. Teď střídá jedna věc druhou a není to ono.
Snad další díl bude lepší. Micaha mám ráda a vážně si přeju, aby ho autorka nezkazila jako třeba Richarda.

06.09.2022 2 z 5

Narcis v řetězech Narcis v řetězech Laurell K. Hamilton

Fíha, tohle byl dost ujetý díl. Upřímně mě nepřestává překvapovat, jak je možné, že Anita není dávno mrtvá. Sotva jí, sotva spí a přesto je stále v plné kondici a schopná čelit všemu, co se jí připlete do cesty.
Že se povahově změnila beru, protože událostí v jejím životě bylo až až a to člověka změní. Ale že se zachová ohledně Micaha tak, jak se zachová, mě zarazilo. Nevadí mi, jak to dopadlo, ale čekala jsem minimálně nějaké "kecy". Snad se z Micaha vyloupne fajn týpek. Zatím tak působí, ale to Richard působil taky a teď je z něj pomalu troska..
Jakože.. budu číst dál o tom žádná. Jen bych prostě uvítala buď klidnější díl, nebo takový, kde autorka nebude vše hrát na city, nebo nutit hl. postavy na sebe pořád štěkat/někomu vyhrožovat. Kolem a kolem to potenciál má, jenže místo aby se nějaké události rozvíjely, tak kolikrát vyšumí a místo po nich se zaplácne hádkou nebo šmajchlováním.

25.08.2022 2 z 5

Obsidiánový motýl Obsidiánový motýl Laurell K. Hamilton

Jelikož mě Edward fascinuje, z tohoto dílu jsem poměrně nadšená. Ani mi nevadilo, co autorka vymyslela s jeho osobním životem. Ačkoliv nebudu lhát, představa Edwarda s Anitou je pro mě lákavá. Samozřejmě beru na vědomí, že je nereálná, vzhledem k tomu, že od začátku co se Edward v sérii objeví, mezi nimi není žádná milostná přitažlivost, ale představovat si to přeci můžu :D
Na tomto díle mě však mrzí neuvěřitelně roztahaný děj. Spoustu zbytečného tlachání a hlavně popisu by šlo vynechat, a knize by to jen prospělo. Ke konci jsem se už celkem nudila, jak se střídaly napínavé (akční) pasáže s naprosto nudným popisem/úvahou/tlacháním.
Kromě toho natahování asi nemám úplně co vytknout. Anita tu výjimečně působila docela moudře, čehož si cením. Snad v dalším díle bude taky taková nebo klidně ještě lepší. Ráda bych, aby si svůj milostný život už vyřešila. Nic proti trojúhelníkům nemám, ale když na tom je postavená celá kniha (v tomto případě hned několik knih), dost to kazí další dějové linky, co se v knize objeví.
Dávám 4* protože Edward. Ale jinak bych dala asi 3,5, kdyby to šlo.

21.08.2022 4 z 5

Modrý měsíc Modrý měsíc Laurell K. Hamilton

Upřímně, ačkoliv mě tu trošku štvala složitost lykantropů (jejich magie, hierarchie, různé projevy čehokoliv) kombinovaná nevědomostí Anity + snahou všechny přesvědčit jak je klidně odpraví i snahou trvat si na své prudérnosti ačkoliv s ní hormony mávají.., tento díl se mi jako celek hodně líbil. Obecně mám ráda lykantropy/dlaky a velmi mě zaujalo, jak Anita konečně poznávala nové a nové věci ohledně smečky a jejího fungování.
Jak jsem již zmínila, občas mi to přišlo krapet složité, hlavně co se muninů týče, ale i to mělo svým způsobem své kouzlo. Jen doufám, že se s tím Anita naučí lépe pracovat. Nemám nic proti čemukoliv, co zavání (nebo doslova je) erotikou/sexem. Ale troufám si říct, že některé věci šly -když už nic jiného- podat lépe.
Konec mě trošku víc navnadil na další díl a tak se do něj brzy hodlám pustit

16.08.2022 4 z 5

Zápalné oběti Zápalné oběti Laurell K. Hamilton

Události byly poměrně zajímavé, přesto díl mě příliš nenadchl. Jestliže z Rady upírů mají téměř všichni naděláno v kalhotách, jak je možné, že to skončilo jak to skončilo? Nechci tím říct, že měla umřít třeba polovina postav nebo tak něco. Jen prostě vymyslet něco.. důmyslnějšího. Něco, co by opravdu sedělo k tak obávané Radě upírů, ačkoliv se ne všichni její členové dostavili osobně.
Spolu s tím souvisí Anitina prudká povaha, kdy prostě všechny musí ochránit a všem vyhrožuje, že je zabije. Je pravda, že ona své sliby plní. Jen by bylo fajn, kdyby autorka zkusila vsadit i na něco jiného, než jen na hrozbu smrtí.

16.08.2022 3 z 5

Smrtící tanec Smrtící tanec Laurell K. Hamilton

Tento díl mě poměrně zaujal, protože tentokrát na Anitu byla doslova vypsaná odměna. A tak bylo fajn sledovat, jak se s tím vypořádá. Ostatně i další události byly velmi zajímavé.
Osobně bych v nějakém díle ráda viděla víc Edwarda. Naprosto mě fascinuje a ráda bych, aby tam měl víc prostoru a ne jen když se "hodí do krámu". Byť mám pocit, že přímo za tímto účelem ho autorka vytvořila, takže mám asi smůlu.
Co se týče Jean-Clauda a Richarda, na obou je něco, díky čemuž je mám ráda. Problém je však Anita, která mi spoustu situací s nimi naprosto zkazí. Ano, stále mám problém se přes Anitu přenést, ačkoliv ona je základ celé série (smutné, já vím..).
Vadí mi její chování, kdy ona může všechno a pro nikoho se nezmění a zároveň druzí se mají změnit/přizpůsobit/..., pokud s ní chtějí zůstat.
I přesto jsem zvědavá na další díly. Zajímá mě, jak se její život bude dál vyvíjet, zda rozvine a zlepší své schopnosti, zda se to zlepší s Richardem a tak dále.

14.08.2022 3 z 5

Krvavé koleno Krvavé koleno Laurell K. Hamilton

Rozhodně lepší než předchozí díl. Přesto v druhé polovině jsem měla problém se prokousat dialogy mezi Anitou a Larrym. Ačkoliv to chápu a vlastně je fajn, že se Anita vlivem okolností mění, najednou její "správňácký postoj" za ni převzal Larry. A když k tomu připočtu, že se ho stále snaží chránit, ale zároveň mu povolit vodítko, aby se něco naučil.. Nevím no. S postojem Anity vůči nestvůrám a celkově pohledu na svět trochu bojuji. Nerozumím ji.
Přesto rozhodně plánuji pokračovat. Chci vědět, co se z ní ještě vyklube, s kým skončí a co vše se ji ještě přihodí.

10.08.2022 3 z 5

Kavárna šílenců Kavárna šílenců Laurell K. Hamilton

Tento díl mě neoslovil. A to jak zápletkou tak převážně chováním hl. hrdinky. Zápletka by byla zajímavá, kdyby měla víc prostoru a hlavně byla lépe podaná. Ačkoliv konec byl trošku napínavý, knihu to v mých očích nezachránilo.
Většina obsahu se točí kolem Anitina osobního života, se kterým si neví rady. Neví co chce, neví jak se chovat k partnerovi, očekává, že ji každý všechno řekne ale ona sama nic říkat nemusí. Všichni ji mají brát takovou jaká je, nebo si mají jít po svých... Nevím no. V tomto díle mi vůbec sympatická nebyla. A mrzí mě, že autorka hodně sází na metodu "buď to uděláš nebo něco/někoho zabiju".
Nezbývá mi nic jiného než doufat, že se to trochu zlepší.

04.08.2022 2 z 5

Rozesmátá mrtvola Rozesmátá mrtvola Laurell K. Hamilton

Rozhodně lepší, než první díl. Akce je tu spousta a je občas těžko uvěřitelná, ale snažím se to brát tak, že je to prostě autorčin svět, kde fungují jiná pravidla. Anita je stále zmítaná strachem a přesto se do všeho vrhá skoro až neohroženě.
Tedy takhle. Mám pocit, že cílem je ukázat Anitu ne jako chladnokrevného zabijáka, ale jako někoho kdo je sice drsný ale cítí strach (spoustu a spoustu strachu) a že má jisté (nejen) morální zásady atp. Jenže s tím, jak se do všeho vrhne a je šíleně obětavá.. V mých očí se to prostě hrozně bije. Obzvlášť jak prostě prohlásí že to nechce, nechce, vážně nechce a vzápětí s tím souhlasí. Někdy to chápu, někdy ne.
Jinak nemám moc co napsat. Snad jen, že trochu doufám, aby tam začala být nějakou linka, která celou tu sérii potáhne. Protože jestliže to má záviset jen na kočkování Anity s jistým upírem, tak to bude dost slabota.

01.08.2022 3 z 5