Netopyr07 Netopyr07 komentáře u knih

Květy z půdy Květy z půdy Virginia Cleo Andrews

Asi bych to zařadila mezi psychologické romány, nebo horrory "ze života". Při představě, že se něco takového opravdu někde děje, mi běhá mráz po zádech. Příběh by se dal zřejmě napsat kratší formou, ale v tomto rozsahu vynikne ještě více celá tragédie, kdy si čtenář může "prožít" to, co prožívali hlavní hrdinové. Zřejmě si přečtu i další díly této pentalogie, nicméně určitě ne hned :-) Nejsu masochista.

01.08.2016 3 z 5

Asi nejrychleji přečtené :-) Bude to tím, že jest to komiks. Zajímavé, poučné. Aji pro ty, kdož mají rádi angličtinu. Pěkný náhled na dobu a životní etapu pana Zátopka.

26.07.2016 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tož tato kniha, jako "klasika", to tedy byl zážitek :-) Orwell je zkrátka machr! Ještě přelousknout 1984 a budu v obraze.

24.07.2016 5 z 5

Stříbrný vítr Stříbrný vítr Fráňa Šrámek

Přiznávám dobrovolně, že kniha na mě byla náročná. Velice umělecky pojaté dílo. V ději jsem se neztrácela, ale věty pro mě byly těžko stravitelné, i když podvědomě obdivuji Šrámkův styl psaní. Nejsem totiž nijak poeticky zaměřená :-)

22.07.2016

Preventivní systém Dona Boska Preventivní systém Dona Boska Ludvík Dřímal

Skripta pro všechny, kdo chtějí nahlédnout do preventivního systému Dona Bosca :-)

19.07.2016 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Pomoc! Knihu mi doporučil kamarád a já teď nevím, zda mu mám poděkovat, nebo mu ji omlátit o hlavinku jeho koumavou! Je to fantastické, řekla bych. I když se nemusí nutně líbit všem. Osobně ji zařazuji mezi nejčtivější knihy pojednávající o druhé světové válce, situaci v Německu a situaci Židů, ačkoli se jedná o ryzí beletrii. Posledních 40 stran mi dalo největší práci a já se vyloženě bála je dočíst, co se ještě stane, co se ještě dovím. Ale i konec stojí za to, vážně.

14.07.2016 5 z 5

Veteráni v bitvách o duše Veteráni v bitvách o duše Jiří Miček

Milé a mnohdy vtipné rozhovory se salesiány, kteří prožívali svou spiritualitu v nelehkém období 40.-70. let.

11.07.2016 5 z 5

Strakonický dudák aneb Hody divých žen / Naši furianti / Maryša Strakonický dudák aneb Hody divých žen / Naši furianti / Maryša Josef Kajetán Tyl

Doháním školní četbu :-) Strakonický dudák - jo, dobrý. Akorát nechápu, jaký je podstatnější rozdíl mezi lesní pannou a polednicí :-D Naši furianti - skvělý humor! Replika "Poslouchejte, krejčová, vy máte ty svý fakaňata dobře vyexecírovaný, jak zmačknete pero, začnou vejt jako vlčata." mě rozesmála dokonale. Maryša - to je trága! Jed v kafi, to je dráma! Rozhodně stojí za to Maryšu znát. Nebojte se školní četby :-)

08.07.2016 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Tak mám za sebou jednu z nejžádanějších knih posledního období. Opravdu dobře napsané a přeložené. Možnost vhlédnout do mysli zákeřnou nemocí sužovaných lidí. Závěr, z mého pohledu, dosti hektický, rychlý spád... ovšem stejný jako u nemocných rakovinou, co si budeme nalhávat. Místy pro mě katarze. Pár mých přátel zemřelo na rakovinu. Jedna z nejdrsnějších myšlenek mi přišla (parafrázuji): "Horší, než jít v šestnácti do kytek, je sledovat rodiče, jejichž dítě jde v šestnácti do kytek". Také se mi líbilo na konci, že "člověk nemůže ovlivnit to, zda mu bude někdy ublíženo, ale může si sám vybrat toho, od koho si nechá ublížit".

06.07.2016 4 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Fantoma jsem četla díky muzikálu a filmům. Takže... jak uvedla lapagerie, knižní předloha mě skoro až zarazila svou strohostí. Nicméně ano, uznávám, že nutno také přihlédnout k době vzniku díla - druhá polovina 19. a začátek 20. století. Jako jó :-)

28.06.2016 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Přidávám se k těm, kterým se jeví třetí díl jako nejlepší. Vůbec nic mi tam nepřebývá, naopak smekám před fantazií JR, že dokáže tak barvitě popsat.. vlastně všechno - od krajiny až po morbidní mord :-) Kniha mě chytila tak, že jsem ji dokázala číst přes půlnoc. Akorát se bojím, co provede v dalším díle s hlavními hrdiny. Kdo četl Harryho Pottera, jistě si připomene, že neváhala odstranit jeho kmotra Siriuse. JR se s tím vážně "nemaže".

28.06.2016 5 z 5

Cyrano z Bergeracu Cyrano z Bergeracu Edmond Rostand

Ó, krása nesmírná to jest! Příběh, v němž takřka nic nechybí. Doporučují všici romantiční čtenáři :-)

16.06.2016 5 z 5

Tvé misie budou na severu Tvé misie budou na severu Jaroslav Kopecký

Knížka pro každého, kdo se chce seznámit s osobností P. Ignáce Stuchlého :-)

11.06.2016 5 z 5

Romeo a Julie / Tartuffe Romeo a Julie / Tartuffe William Shakespeare

Konečně jsem ráčila přečíst klasiku Romea a Julii :-) Květnaté glosy Juliiny jsou pro mě občas složité, ale v zamilovanosti toho člověk napovidá :-) Krásné dílko. Na konci samá mrtvola. Dost mě vzalo, jak otec Julii nadává, když si nechce vzít Parise - to je slovníček! Romantikům doporučuji film Shakespeare in Love - to je vlastně o vzniku Romea a Julie, i když dost přitažené za vlasy. Tartuffe je taky "hustá" hra. Stojí za to. Když dílo člověk nemusí číst jako povinnou četbu, je to radost.

08.06.2016

Rodrick je king Rodrick je king Jeff Kinney (p)

Výborná oddechovka po "náročnější" literatuře :-)

08.06.2016

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

Oddechová literatura, ale zajímavý vhled do stavu člověka po "kolapsu". Ta dula by mi neskutečně lezla na nervy :-) Místy sklouzává díky zvolené terminologii takřka do naučné literatury :-) Přirozeně typická kniha od MV, ale přece jen tam cítím změnu. Nedokáži přesně vyjádřit jakou :b

06.06.2016 3 z 5

Farářův konec Farářův konec Josef Škvorecký

Roztomilé dílko, vlastně scénář k filmu. Moc se neliší. V obraze velmi zábavné, v textu připomínka vtipných obrazů. Nejlepší jsou hlášky po Kostelníkově prvních zpovědích: "Je vám šoufl, pane farář?" "Ne, můj milý, jen ten kalich hořkosti je někdy příliš trpký..." a při předvádění obrazu Krista: "Kam se hnou, Kristus je pořád sleduje..." :-) Brodský je výborný.

03.06.2016 4 z 5

Dým Dým Ivan Sergejevič Turgeněv

Dým jsem četla díky zmínce o této knize v doslovu v Anně Kareninové :-) Jeden z románů, ve kterém je milostný příběh zasazen do vylíčení politické, hospodářské a filosofické situace v ruské společnosti poloviny 19. století. Zajímavé, jak měli v té době spisovatelé (Tolstoj, Turgeněv etc.) nutkání psát o ruském smýšlení a věnovat tomu tolik stránek a vytvořit takový podrobný "sociologický" rozbor. De facto píší (oba) to samé. Další zajímavost, jak byla (podle těchto spisovatelů) ruská společnost bohatá na jazykové znalosti: angličtina, francouzština, němčina! Kniha se čte snadno, dobrý překlad :-)

29.05.2016 4 z 5

Zvonařství Zvonařství Petr Rudolf Manoušek

Publikace o zvonařství, krásném starém řemesle. Nakladatelství Grada bohužel potřebovalo, aby se kniha napsala v URČITÉ formě a v URČITÉM rozsahu, aby zapadla do jejich "řemeslné" edice. Proto byly některé, často důležité, pasáže vypuštěny a když člověk o zvonařství něco ví, nutně mu tam ty pasáže chybějí :-/ Autor se přirozeně původně snažil o co nejkvalitnější dílo.

28.05.2016 5 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Vskutku zajímavý vhled do myšlení a představ mužů :-D Nicméně náš knihovník mě ujišťoval, že NE VŠICI chlapi smýšlejí tak, jak je popsané v knize :-)

26.05.2016