Strakonický dudák aneb Hody divých žen / Naši furianti / Maryša

Dudák Švanda by se rád oženil s Trnkovic Dorotkou, ale pro starého Trnku je Švanda příliš chudý ženich. Švanda se tedy rozhodne, že si na svatbu vydělá hraním na dudy, a to i přes domluvy přítele Kalafuny. Švandova matka, víla Rosava, chce svému synu pomoci. Očaruje jeho dudy... Naši furianti je příběh o vztazích a o životě na vesnici. Zápletka příběhu je velmi prostá, 2 vesničané, vysloužilý voják Bláha a úlisný krejčí Fiala, se přou o post ponocného. Při sporech často nejde o věc, ale o osobní zájmy. Hlavní vliv mají dva sedláci, Dubský (starosta) a Bušek (první radní). Ti mají rozhodnout, který z nich místo ponocného v jejich vesnici získá... Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/171314/strakonicky-dudak-aneb-hody-divych-zen-nasi-furianti-marysa-171314.jpg 3.438
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta

Marekh

Dramata Strakonický dudák aneb Hody divých žen a Maryša se mi líbily. Nebavilo mne drama Naši furianti.

Jája92

Čteno k maturitní četbě. Každá z nich má něco do sebe.

Netopyr07
08.07.2016

Doháním školní četbu :-) Strakonický dudák - jo, dobrý. Akorát nechápu, jaký je podstatnější rozdíl mezi lesní pannou a polednicí :-D Naši furianti - skvělý humor! Replika "Poslouchejte, krejčová, vy máte ty svý fakaňata dobře vyexecírovaný, jak zmačknete pero, začnou vejt jako vlčata." mě rozesmála dokonale. Maryša - to je trága! Jed v kafi, to je dráma! Rozhodně stojí za to Maryšu znát. Nebojte se školní četby :-)

Mr.Fox
01.08.2014

Kniha obsahující tři divadelní hry českých dramatiků, z nichž každá stojí za přečtení. Zejména Naši furianti a Maryša, jež jsou realistickým obrazem české vesnice 19. století. Strakonický Dudák J.K.Tyla představuje dramatickou báchorku (tj. pohádková hra se zpěvy), kde se snaží autor poukázat na mámivou moc peněz a sílu přátelství, lásky a rodné země. Naši Furianti od L.Stroupežnického představují veselohru, odehrávající se v jihočeské vesnici, kde autor poukazuje na rozhodující moc majetku, která v 19. století hrála na vesnici důležitou roli. Ve stejném duchu je zobrazována i moravská vesnice ve hře Maryša od bratří Mrštíků. V těchto dvou divadelních hrách poukazují autoři na nešťastnou lásku, jež byla často nenaplněna právě z důvodu majetkových rozdílů. Na konci každé hry je uveden obsáhlý doslov, který uvádí spoustu zajímavostí z počátků uvedení hry na divadelní scénu.

Menší nastínění obsahu:
kniha obsahuje tři divadelní hry českých dramatiků - Strakonický dudák aneb Hody divých žen; Naši Furianti a Maryša.

STRAKONICKÝ DUDÁK ANEB HODY DIVÝCH ŽEN - Švanda Dudák se vydává vyhrávat do světa s očarovanými dudy, aby si vydělal peníze na svatbu s milovanou Dorotku. Ve světě však natrefí na podvodníka Vocilku a je uvězněn v místním království. Naštěstí mu je v patách Dorotka s přítelem Kalafunou.

NAŠI FURIANTI - osobní spor dvou zámožných sedláků a potřeba zvolit ponocného vede na moravské vesnici až k rozvrácení chystané svatby jejich dětí. Patovou situaci nakonec zachraňuje až přítel jednoho z ponocných.

MARYŠA - dcera bohatého sedláka je nucena do sňatku s mlynářem Vávrou. O něm je všeobecně známo, že svou předešlou ženu utýral k smrti. Navíc je Maryša zamilovaná do rekruta Francka. Vše končí tragickou smrtí.

zuza.floderova
07.04.2014

Já budu číst jen Maryšu. Všichni ze třídy co to zatím četli, mi ale říkali, že je to hrozná tragická hra. Mám se bát?

Byxy123
11.01.2014

Kniha se mi četla dobře, protože dudák i Maryša jsou psané stylem scénáře a to mě baví číst. :) Furianty jsem nečetla.

dudáci divadelní hry české divadlo národní obrození česká literatura divadlo

Autoři knihy

Josef Kajetán Tyl