nero 13 nero 13 komentáře u knih

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Problém tří těles se při čtení ukázal že je velkým problémem i pro mně, protože už na základce mně fyzika moc nebavila a tato jinak úžasná kniha je jí doslova prošpikovaná takže mně vlastně nejvíce bavily ty části které se odehrávaly za Velké kulturní revoluce, která pro normální Číňany určitě moc zábavná nebyla.
Viděl jsem že se už toho chopily nějací filmaři, tak rád zkusím filmovou verzi, i když preferuji většinou knihu, tak v tomto případě už podle ukázek by hraná verze mohla být pro mne lepší.

06.09.2023 4 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

(SPOILER) Druhá kniha z kriminalistického prostředí Vídně konce 19. století, byla ještě lepší než první díl, inspektor Leo se nestačí otáčet při vyšetřování hned dvou závažných případů, v kterých se to v jednom vyšetřování jenom hemží množstvím mumií a v tom druhém obětmi Vídeňského Jacka Rozparovače. Mnohem více prostoru se dostane i Leově přítelkyni Julii a samozřejmě hrobníku Rothmayerovi a jeho schovance Anně.
Oliveru Pötzschovi se povedlo vybudovat atmosféru za kterou by se nestyděl ani deštivý a mlhou zahalený Viktoriánský Londýn Sherlocka Holmse, a určitě si chci přečíst i další díl Hrobník a vražda v kryptě.

05.09.2023 5 z 5

Zázračný medailon Zázračný medailon Zuzana Koubková

Zatím poslední díl s bratrem Zdislavem mi kvalitativně přišel asi nejslabší, vyšetřování mi přišlo takové zmatené a dost na náhodu a pohnutky hlavního pachatele něvěrohodné, hodnocení tak zachraňuje čtivost. Eventuální další díl s Hermanem pátrajícím po zlatě na Šumavě se doufám kvalitou vrátí na úroveň prvních dílů.

28.08.2023 4 z 5

Království za Džbán Království za Džbán Jiří Dobrylovský

(SPOILER) Pan Dobrylovský si při psaní o historických událostech našich dějin vybírá ty které nejsou tak notoricky známé a popsané už řadou jiných spisovatelů a to se mi velmi líbí.
V případě této knihy si vybral epizodu z roku 1310. n.l. kdy se do Čech vypravil mladičký Jan Lucemburský a část jeho vojska byla fámou přivedena ke hradu Džbán který oblehla.
O hradu Džbán jsem do teď nikdy neslyšel, i když to byl mohutný hrad který patřil do hradní soustavy královského loveckého revíru, jehož centrem byl Křivoklát, a neslyšel jsem o něm právě proto že hrad byl na přelomu 13 a 14 století kompletně zničen, a to jak byl zničen zkoumá v současnosti mladá archeoložka a její tým, jejichž příběh se pravidelně střídá s tím historickým. Toto střídání období v Království za Džbán funguje dobře i když většinou takhle stavěné romány nevyhledávám.

19.08.2023 5 z 5

Zlatá růže Zlatá růže Zuzana Koubková

Páté pokračování zavedlo Zdislava do jižních Čech na panství pánů z Hradce, kteří se stali po zničení Krumlovské větve po Rožmbercích druhým nejvýznamnějším Vítkovským rodem. Zdislav zde pátrá po sériovém vrahovi a mimo to se také dozví kdo byl jeho pravý otec.
V knize vystupuje řada osob kteří reálně existovali, mně nejvíc zaujal Oldřich Pluh ze Žďáru, kterého znám z Lucemburské trilogie od paní Vaňkové už jako Oldřicha Pluha z Rabštejnu a až z této knihy jsem zjistil že byl původně ve službách pánů z Hradce. Oldřich Pluh musel být mimořádně schopný člověk když se dokázal stát Nejvyšším zemským podkomořím krále Jana Lucemburského, něco jako dnes ministr financí, před ním tento post zastávali příslušníci nejvýznamnějších šlechtických rodů, například Jindřich z Lipé, Vilém Zajíc z Valdeka, Vok I. z Kravař, Vilém z Landštejna a najednou je vystřídá osoba pocházející ze zemanského rodu.

15.08.2023 5 z 5

Svatyně Svatyně Bernard Cornwell

Bernard Cornwell si udělal radost a napsal román o tom jak vznikl světoznámý Stonehenge, a jelikož o tom kdo ho postavil toho není moc známo mohl popustit uzdu své fantazie a bavit se při vymýšlení příběhu jak to asi mohlo být.
Co je zřejmé tak lidé kteří tuto památku kolem 2300 let př.n.l. vytvořili, byli na vyšší civilizační úrovni než je všeobecná představa, asi 25.km. od Stonehenge je Silbury Hill, což je pyramida vysoká 40 metrů se základnou o průměru 167 metrů, která vznikla ve stejném období jako Stonehenge. I u nás máme takové malé pyramidy, známé jako Homole, asi největší je u obce Libomyšl, základnu má kolem 130 metrů širokou a výšku mezi 25 a 30 metry, to vše nejspíš vzniklo úsilím lidí z kterých se vyvinuli Keltové.

04.08.2023 5 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Antologie sestavená jako pocta zakladateli genetiky Gregora Johanna Mendela, dopadla podle mne celkem zdařile, mimo povídek od mých oblíbených autorů, Jana Kotouče, Jakuba Maříka a Jana Hlávky, mně nejvíce zaujaly povídky Mendel 47 od Dalibora Váchy, představa naklonovaných lidí vypadávajících z obřích hrachových lusků byla fascinující, Za Sofii od Romana Bureše o Ďábelském Highlanderovi a Ztraceno z paměti o spolupráci dívky Johanny s mimozemským Hmyzákem od Lucie Lukačovičové.

30.07.2023 4 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Hlavní myšlenka a sdělení této úžasné knihy od geniálního Michaela Crichtona je o tom jak ti co jsou v zákulisí, mají neustálou potřebu ovládat ostatní lidi, a čím je nejlepší ovládat než strachem. Celou druhou polovinu 20. století Západ strašil Východem a Východ Západem a po pádu Železné opony najednou vzniklo vakuum které bylo postupně vyplněno strachem z klimatické změny a jak vidíme v dnešní době tak se jim to výborně daří, EU se toho chopila s takovou vehemencí, že kam se na ně hrabou komunisti se svým poručíme větru, dešti.
Nedávno jsem viděl video s nějakou vysoce inteligentní mladší ženou, která zvažovala jestli mít děti, protože neví jestli neshoří než vyrostou, nejspíš nějaká kámoška Svaté Gréty, to je názorný příklad jak vyplachování mozků i díky zprofanovaným médiím funguje.
Klimatické změny samozřejmě probíhají, ale ty probíhaly po celou existenci Země a lidé se prostě musí přizpůsobovat, současné stoupání teploty je naprosto normální, protože kolem roku 1850 skončila malá doba ledová a prostě se od té doby otepluje, to je normální cyklus.
O tom jak funguje strašení médii uvedu příklad, našel jsem článek o tom jak v Grónsku roztálo za jeden rok 532 gigatun ledu, to je 532 miliard tun, 66 tun na každého obyvatele planety, ty čísla vypadají opravdu hrozivě, ale stačí si zjistit že Grónský ledovec obsahuje 2 500 000 až 2 600 000 gigatun ledu a hned to vypadá jinak, znamená to že by trvalo zhruba 4699 až 4887 let než by celý roztál, v případě Antarktidy odtálo za rok 252 gigatun ze zhruba 22 000 000 to je 0,0011 %.
Na závěr budu citovat z knihy. Věř mi - v Evropě náhlou změnu klimatu prosadíme ještě snadněji než ve Spojených státech. Stačí, když to necháme na Bruselu. Protože byrokrati do toho půjdou, pochopí výhody tohoto posunu priorit. A to napsal autor už před dvaceti lety, jak předvídavé.

22.07.2023 5 z 5

A všichni svatí spali 1 A všichni svatí spali 1 Sharon Kay Penman

Tak jsem se podíval do Anglie 12. století o kterém mám zatím v Anglických dějinách spolu se stoletím třináctém asi nejmenší povědomí. První díl pentalogie o Eleonoře Akvitánské, která se zatím v ději první knihy neobjevila, mapuje občanskou válku v Anglii, vedenou mezi dcerou Jindřicha I. císařovnou Matyldou zvanou Maud a jejím bratrancem Štěpánem z Blois o tom kdo ovládne Anglický trůn.
Ve dvanáctém století probíhaly občanské války po celé Evropě, Anglické dějiny byly propojeny s těmi Francouzskými, protože po dobytí Anglie Normany měla vládnoucí vrstva svá panství na obou stranách Lamanšského průlivu a odstředivé tendence z Francouzského království měli mimo Normandie i Bretaň, Anjou a později i Akvitánie.
V římské říši probíhali konflikty mezi Štaufy a Welfy. Itálie byla roztříštěna na desítky malých státečků. Na Pyrenejském poloostrově probíhala Reconquista a i v našich zemích soupeřily jednotlivé Přemyslovské rodové linie mezi sebou.

16.07.2023 5 z 5

Projít ohněm Projít ohněm Jakub Hoza

Moje druhá kniha od pana Jakuba Hozy, a opět slušnej nářez určený hlavně čtenářům kteří nemají rádi EU, Bruselské Marxisty, gender pošuky, ekologické teroristy myslící si že znovu budou poroučet přírodním zákonům, a i jiné druhy sluníčkářů, kteří si o lidech kterým se tato kniha a tento druh literatury líbí, myslí že jsou dezoláti, kterým je potřeba časem všechno normální zakázat.
Tímto si autora dávám do oblíbených, protože mně jeho myšlení a fantazie baví a budu si muset sehnat jeho další knihy než se dostanou na nějaký index knih zakázaných.

27.06.2023 5 z 5

Záhada zlatodolu Záhada zlatodolu Zuzana Koubková

(SPOILER) Třetí díl o vyšetřování Bratra Zdislava se mi líbil částečně proto že i když se tam vyskytuje i nějaké to násilí a pár soubojů na meče, tak to má vlastně takovou pohodovou atmosféru vyprávění a částečně proto že se to týká i dolování vzácných kovů, které mně zajímá už z toho důvodu že kousek od mého bydliště se nacházel středověký důl na stříbro.
Autorka mi i udělala radost zapojením pana Petra Ptáčka z Ledců do děje, protože kniha Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318, je moje první historická detektivka kterou jsem ještě ve školním období četl a patří k těm které nastartovaly můj zájem o Historii, takže paní Koubkové děkuji za její připomenutí.

13.06.2023 5 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

(SPOILER) Tak už vím co to žere i kde to spí, a v dnešní době kdy mnozí vědci před dalším vývojem AI varují byla četba této knihy dost znepokojivá, když se nad tím člověk zamyslí, tak se těm vědcům ani nedivím, také si myslím že v jistém stupni vývoje by to usoudilo že náš živočišný druh je lepší sežrat.
Od pana Petra Hetešy to byla moje první kniha a v průběhu čtení jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale zdařilý konec to převážil na plný počet.

07.06.2023 5 z 5

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Suďte spravedlivě je zajímavá detektivní kniha z doby posledních Přemyslovců, složená ze čtyř povídek, kde jsou v roli vyšetřujících notář mistr Petr a jeho židovský pomocník Jakub, to byl od autorky dobrý nápad, protože jinak Židé v historických knihách vystupují většinou stereotypně buď jako oběti, nebo jako zlí lichváři.
Pokud jde o tu spravedlnost, tak mám historických detektivek přečtených už pěknou řádku a musím říct že v těch minulých staletích byla mnohem přímočařejší, méně složitá a daleko více zaměřená na oběti než dnes, kdy má viník pomalu více práv než ten koho poškodil.

27.05.2023 4 z 5

Katáriové: Impérium lovců mamutů Katáriové: Impérium lovců mamutů Libor Balák

Tak musím dát bohužel uživateli Vlk.kh za pravdu, těch slovních zhůvěřilostí je tam mnohem více, asi nejmenší je oslovení slečno v době více než 25 000. let před našim letopočtem, pak přirovnání služebnictva té slečny k sehranému týmu u závodů formule F1. Trochu nešťastné je i používání výrazu šlechta v Pravěku, Náčelník a jeho rodina by bylo asi věrohodnější.
To všechno by se asi dalo přežít, když si člověk říká že autor není profesionální spisovatel, a profesně se údajně věnoval paleontologii a prostě neumí psát, ale jakmile jsem narazil na větu, nasadila si brýle a malou čepičku na hlavu, tak jsem věděl že autor není ani ten paleontolog, ale komik, protože brýle v pravěku ??? no ty vole.
Potom mně už nemohlo rozházet ani pyžamo v ložnici, ještě jsem se zasmál u pravěkého Ramba, lovce Teneky, který si nandal zpátky vypadlá střeva z rozpáraného břicha, poté si ránu dezinfikoval proti sepsi a dřevěnou jehlou si to zašil, ale to není vše, Teneku potom trefil šíp do plíce, ale mněl štěstí že u toho byl tým pravěkých chirurgů a ti ho hned operovali.
Dávám jednu hvězdu zato že jsem se u toho i zasmál.

25.05.2023 1 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Tak ve čtvrtém díle si toho mrazu zase tolik neužijeme, protože Algorská část příběhu probíhá hlavně na její mimoplanetární základně v Mrtvé díře, kde sice není zima ale k normálnímu žití to tam taky moc není, jinak se nám rozjelo dění hlavně na Newelu a Viridianu a já se bavil i když nám konec zanechal víc otazníků než odpovědí.
Kdyby tohle psali anglicky píšící autoři, tak se vsadím že by to byl celosvětový hit kde by jsme už jenom čekali na filmové, nebo seriálové zpracování. Doufám že Ledopád vyjde co nejdříve a zatím si zkrátím čekání u povídky Studená bestie která by mněla vyjít ve stejnojmenné antologii sestavené Robertem Pilchem a měla by být o mládí Andreje Korwariana.

24.05.2023 5 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Trochu mi to přišlo jako taková středověká pohádka, jenom místo tří oříšků v knize absolvujeme tři tažení a místo šatů pro Popelku tady máme brnění pro Ondřeje, ale proč ne já mám rád i pohádky. Jinak je tu lehce naťuknuta bitva u Kresčaku, a těm které by to zajímalo doporučuji první díl série Hledání svatého grálu, Lučištník od Bernarda Cornwella kde je bitva u Kresčaku celkem podrobně popsána.

12.05.2023 5 z 5

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

(SPOILER) Budu se opakovat a stejně jako u prvního a druhého dílu musím jenom chválit, oba autoři vytvořily naprosto skvěle propracovaný svět kde všechno do sebe perfektně zapadá. Trochu nám v Pomnících zimy ubylo počet vyprávěných linek a vlastně se vše točí jenom kolem přípravy na osvobození Císařovny a její následné realizace, a uvíznutí Iversona, Daleyho a sester Vanbergových na zapomenuté stanici, kde vládne byrokratická umělá inteligence a ještě NĚCO.
Zatímco dění na Algoru a Menabaranu je suprovej akčňák, tak ten na zapomenuté stanici se promnění na slušný horor, no a teď nezbývá než zažehnout motory a vzhůru do Mrtvé díry.

11.05.2023 5 z 5

Zrádné loviště Zrádné loviště Dana Stabenow

Už dávno neberu sérii s Kate Shugakovou jako detektivní, nějaká krimi zápletka je jen takovej bonus navíc k popisu života na Aljašce, a paní Dana Stabenow ten popis umí na jedničku, vždycky se u toho bavím a navíc se dovím vždy něco nového. V tomto už osmém díle jsem se poučil jak se na Aljašce loví Lososi čavyča, a jak nebezpečný může být gigantický Platýs, taky mně zaujal rybí mlýn, ten jsem doteď neznal.
Pokud jde o detektivní část, tak už jsem dlouho nenarazil na tak nesympatickou oběť, vůbec mi ji nebylo líto. K dokreslení atmosféry jsem u čtení této knihy zhlédl seriál Alaska daily s Hilary Swank v hlavní roli, taky doporučuji.

29.04.2023 5 z 5

Hrdinové českých zemí Hrdinové českých zemí Jan Kotouč

(SPOILER) Knihu Hrdinové českých zemí tvoří jedenáct povídek od deseti autorů zasazených do universa českých zemí stvořených Janem Kotoučem, který sem sám přispěl rovnou dvojicí příběhů, první příběh Po velké bouři vypráví jak to vlastně celé začalo a druhý nazvaný Národní hrdina popisuje střet Španělské Armady, (pěkná narážka na Alžbětinskou dobu) s flotilou Československého království pod velením admirála Berga otce jedné z hlavních postav celé série, oběma dávám 100 %.
Další se jmenuje Křik na moři a napsala ji americká autorka a bývalá důstojnice U.S.Navy Joelle Presby, ta mně bohužel moc nezaujala, než jsem se v ní trochu zorientoval tak vlastně skončila 60 %.
V podpalubí od Venduly Brunhoferový byla výborná a naprosto perfetkně se hodící povídka do tohohle světa. 100 %.
Adana v plamenech napsaná Markem Brenišinem je zajímavý špionážní příbeh odehrávající se v Turecku napadeném Ruskou říší. 90 %.
Komančský měsíc od Vladimíra Šlechty je taková trochu taškařice odehrávající se na Texaských prérijních pláních šmrncnutá také trochou špionáže. 90 %.
V případě Českých diamantů od Vlado RÍša platí to samé co jsem psal u Venduly Brunhoferový 100 %.
Velká jáma II. od Karla Doležala, odehrávající se v Jižní Africe, nebyla špatná, ale na mně tam bylo až moc toho šamanismu 80 %.
Přání Jižních krajů od Tomáše Bandžucha se odehrává v Paraguayi a na řece Paraná a je ze všech povídek asi nejdobrodružnější, mně se moc líbila 100 %.
Svaté právo od Lucie Lukačovičové čtenáře seznámí s exotickou Indií, kam opět strkají své nenechavé pracky Rusové. 90 %.
A na závěr se v povídce Z jiného světa od Julie Novákové projedeme po Japonském moři v pátrání po tom jak vlastně ta Velká bouře vznikla. 80 %.

19.04.2023 5 z 5

Krvavá pole Krvavá pole Ben Kane

(SPOILER) Druhý díl historické trilogie o Hannibalu Barkasovi mapuje období kdy s Kartaginskou armádou překročil Alpy a svedl dvě významné bitvy, první u Trasimenského jezera kdy nastražil léčku a vylákal římany do prostoru mezi jezerem a horami kde nemohli nijak manévrovat a pak je zmasakroval, mnohem víc římanů se vlastně utopilo v jezeře než bylo zabito v boji.
Druhá bitva u Kann byla pro římany ještě katastrofálnější, tady se asi nejvíc projevila Hannibalova genialita, přestože čelil téměř dvojnásobné přesile, tak obratným manévrováním se svými oddíly římskou armádu obklíčil a naprosto ji zdevastoval, to vše je stejně jako v prvním díle vyprávěno příslušníky jedné římské a jedné kartaginské rodiny.
Jen pro zajímavost, vypadá to že v dnešní skvělé ekonomické době museli nakladatelství začít šetřit na šířce papíru, protože první díl má 430 stran a šířka knihy je 4,5 cm. a druhý díl 400 stran a 2,5 cm. a to nám čtenářům chce odborník Stanjura ještě zvednout dph na knihy z 10 na 14 %, fakt by měla už tahle vláda roztáhnout krovky a odletět do končin kde slunce nevychází.

11.04.2023 5 z 5