Nemám.jméno Nemám.jméno komentáře u knih

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Čas od času si ráda přečtu nějakou tu knihu, z které emoce přímo přetékají, a Utrpení mladého Werthera je jednou z nich. Zármutek nešťastně zamilovaného muže je popsán bravurně a realisticky, ač poněkud dramaticky, ale s tím už člověk u preromantického díla musí počítat. Goethe je znamenitý autor, který se mi dokázal dostat do morku kostí. Krásný jazyk a široká slovní zásoba akorát podtrhují nevšední půvab tohoto díla.

03.10.2021 5 z 5

Panství krve a kovu Panství krve a kovu Sara Holland

Od Everless jsem neměla téměř žádná očekávání, nicméně i tak kniha ve mně vyvolala mírné zklamání. Nejspíš za několik dní zapomenu, že jsem něco takového vůbec četla.
Příběh mě ze začátku zaujal originalitou, přece jenom krev, která se mění na peníze, není obvyklý námět. Bohužel pěkný nápad je asi nejlepší část díla. Postupem času mě každá stránka nudila víc a víc a za polovinou knihy jsem se dokonce musela nutit v pokračování. Vedlejší postavy na mě působily černobíle, buď byly všechny až moc hodné nebo naopak až moc zlé (i když se nakonec ukázalo, že tomu tak úplně nemusí být) a ani nevýrazná protagonistka ději nepomohla. Sice jsem se Jules rozuměla a chápala ji, ale oproti jiným YA hrdinkám mi nepřišla moc zajímavá. Nejvíc mi k srdci přirostl asi Roan, ten by si zasloužil klidně víc prostoru.
Co ale oceňuji, je zajímavý závěr, který obsahoval nečekané okamžiky s mnoha zvraty a vytáhl Everless na tři hvězdičky. Jen mě mrzí osudy bratrů Gerlingových, v obou případech jsem si přála, aby jejich cesty vedly jiným směrem.

12.09.2021 3 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Tak tohle jsem si hodně užila!
Už ze začátku kniha nabrala tempo, od kterého neupustila až do konce. O intriky, politikaření a zvraty nebylo nouze, ale k mému potěšení jsem dostala i více očekávané romantiky. Oceňuji, že většina postav se chovala opravdu uvěřitelně a šlo rozumět jejich motivům. Dokonce i Jude se mi zdála oproti jedničce trochu sympatičtější, přestože na Cardana samozřejmě nemá. Ten kluk je prostě skvělej.
Finále knížky mě pěkně nachytalo. Když už jsem si myslela, že všechno šťastně skončí, Holly Black s dějem na poslední stránkách pořádně zamíchala a přichystala nečekaný závěr, který mě dostal. Nechala si však zajímavý rozjezd na závěrečný díl této magické trilogie.
Nemůžu se dočkat, až si přečtu Královnu ničeho, protože série Krutý princ je jednoduše báječná.

07.09.2021 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Promyšlená fantasy plná intrik a politiky. Jednu hvězdičku strhávám za protagonistku, protože Jude mě svým chováním místy dost štvala, nicméně chápu, že to neměla v životě moc jednoduché. Zato Cardan, krutý princ, se rozhodně povedl a bez pochyb je mou nejoblíbenější postavou z celé série.
Mírně brutální finále knihy mě trochu překvapilo, ale do příběhu pěkně zapadá a dává prostor druhému dílu. Určitě nelituji přečtení.
Aktualizace: Po rereadingu upravuji na 5 hvězdiček.

23.08.2021 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Jistě bych už opakovala jen to, co bylo mnohokrát řečeno. Tak snad jen: Hunger games jsou fantastickým počinem v žánru dystopie. Takhle má vypadat svět, ve kterém nevíte, jestli se dnes vůbec najíte. Takhle má vypadat svět, ve kterém vám nikdo nezaručuje, že se dožijete příštího dne.

23.08.2021 5 z 5

Replika Replika Lauren Oliver

Čekala jsem více sci-fi prvků a méně romantiky. 1 hvězda za originalitu a 2 za samotnou knihu.
U Lyry mě bavila první polovina příběhu, zatímco ta druhá mi přišla slabší. U Gemmy to bylo přesně naopak.
Po druhém díle už asi nesáhnu...

22.08.2021 3 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Věděla jsem, jaký má příběh konec. A přesto jsem nebyla připravená na emocionální šok, který mě po dočtení čekal.
Aliance se povedla lépe než Rezistance, ale Divergenci nepřekonala. Přesto, že mě děj (na rozdíl od minulého dílu) tolik nenudil a nechybělo ani trochu napětí, kniha se zdála chaotická a zvláštní. Těšila jsem se na Tobiasovy kapitoly, ale ty bohužel zklamaly - pohled obou protagonistů působil téměř totožně.
Závěrečná Trisina kapitola taky mé očekávání nenaplnila. Doufala jsem v dojemný konec, ale celá mise proběhla na můj vkus až moc rychle a náhle. Nejspíš to byl Veronicy záměr, ale myslím si, že tak velký čin (mimochodem zbytečný) by si zasloužil lepší popis.
Nicméně těch několik posledních stran mě dojalo a po dočtení posledního slova série v mém srdci zanechala Aliance zármutek.

22.08.2021 2 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Skleněný trůn mě od prvních stránek pohltil a až do konce nepustil. Hlavní hrdinku jsem si okamžitě oblíbila, jejím sarkastickým poznámkám se nešlo nesmát.
Nicméně nebyla jediná, která mi přirostla k srdci. Chaola i Doriana jednoduše musím zbožňovat, ale i s ostatními jde soucítit a lehce chápat jejich motivy. No, a král byl pořádný "záporák", ten ve mně doslova vyvolával úzkostnou hrůzu. Sarah J. Maas prostě umí psát postavy.
Závěr knihy byl opravdu napínavý a já si přála, aby Skleněný trůn ještě nekončil. Naštěstí se jedná pouze o první díl, takže se těším, až se mi do rukou dostane Půlnoční koruna. Protože tahle série stojí opravdu za to.

22.08.2021 5 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Dostala jsem přesně všechno, co jsem čekala a ještě něco navíc.
Protagonistka nebyla klasická hrdinka, která bojuje za dobro a snaží se ve své říši vymýtit zlo. Naopak! Dá se říct, že Aniným největším nepřítelem byla její samotná schopnost.
Svět silně inspirovaný Ruskem mi byl velmi sympatický a moc Spřízněnců mě zaujala, šlo poznat, že Wen Zhao nad svým příběhem doopravdy přemýšlela. Navíc mi spadl kámen ze srdce při zjištění, že dějová linka se netočí kolem romance protagonistů, i přesto, že chemie se mezi nimi stupňuje.
Mapka se slovníčkem ještě umocnila moje potěšení z této knihy,
A ten konec? Autorka ho nabušila mnoha zvraty a akcí. Až mě mrzí, že Ana s Ramsonem vlastně skončili znova na začátku. Na pokračování jejich dobrodružství si ale budu muset počkat v dalším díle.

15.08.2021 5 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Nejslabší díl ze série. Uprostřed čtení mi došlo, že se vlastně nudím.
Postavy se zmateně pohybují z místa na místo a absence jakéhokoli děje není jediný problém. Christinu a Caleba, které mám po Tobiasovi nejraději, autorka odklidila hned na začátku knihy stranou, ba naopak je otočila proti hlavní postavě. Tris ztratila všechen pud sebezáchovy a bez výčitek i ohledu na ostatní se vrhá na sebevražedné mise. A když se zrovna nechová jako Neohrožená, tak řeší svůj vztah. Tím myslím, že pořád vede se svým klukem nějaké nesmyslné hádky, jenom aby se s ním mohla znova usmířit, následně mu zásadně lhát a udělat přesně to, co udělat neměla.
A to jsem si naivně myslela, že Tris už horší být nemůže.
Konec byl ale zajímavý, jedno větší odhalení mě překvapilo a nalákalo na Alianci.

15.07.2021 1 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Sněhem navátý retelling na Krásku a Zvíře dohromady smíchaný s příběhem o Ptáku Ohniváku ve světě plném anglických baronů, ruských carů a skryté magie.

Měla jsem pocit, že se autorka snažila zahrnout do knihy všechno, co jen šlo, až toho bylo moc. Pro mě se během čtení jednalo o poměrně rušivý element. Navíc žádná z postav mi nepřišla zvlášť sympatická a já nikomu z nich prostě nedokázala fandit.
Nicméně kniha se četla hezky, pod rukami pěkně ocípala a pohádková atmosféra byla téměř hmatatelná. Děj obsahoval slabší i silnější místa a druhá polovina příběhu slibovala zajímavý závěr. Ten se ale nekonal, a nakonec to byl právě ukvapený a nedotažený konec, který stáhl Na lovu ke třem hvězdičkám.

15.07.2021 3 z 5

Sadie Sadie Courtney Summers

(SPOILER) No páni! Nemám slov...
Ocenila jsem, že hlavní postava koktala - tahle obtíž ji dodala na jedinečnosti. Mimo jiné také Sadie byla odhodlaná, inteligentní holka, která si nevěšela bulíky na nos a chápala, že svět není žádnou pohádkou.
Podcasty mi ze začátku trochu vadily, ale brzy jsem si na ně zvykla a zpětně po dočtení knihy k nim nemám výhrady. Autorka dokázala utnout kapitoly tak, abychom museli čekat několik dalších stran, co přijde dál. A já to potřebovala vědět! O napětí a spoustu zvratů nebylo nouze, potemnělá atmosféra a vážná témata knize slušela. Láska mezi sestrami mě okouzlila, Sadie šlo vždycky o blaho Mattie.
A otevřený konec mě nenechal ještě několik nocí spát a já se musím ptát: Co se stalo se Sadie?

07.07.2021 5 z 5

Zrcadlo, zrcadlo Zrcadlo, zrcadlo Rowan Coleman

Detektivní vyšetřování bylo vedlejší zápletkou. V knize vlastně nešlo tolik o to najít toho, kdo ublížil Naomi, ale najít sebe samého. Hlavní postavy bojovaly s vlastní identitou, rodinou i minulostí. Autorky chtěly ukázat všem puberťákům a adolescentům, že cítit se divně není nenormální. Samotná myšlenka zní moc hezky, ale...
Ale realizace se zadrhla. Trvalo mi, než jsem se do knihy začetla a zvykla na vyjadřování členů kapely Zrcadlo, Zrcadlo. Navíc snad každá postava, která měla v knize ve svém věku koncovku -náct, byla prezentovaná jako potetované individuum, které má piercing nebo nabarvené vlasy a pije alkohol či užívá drogy. Nejlépe všechno z toho. A pokud někdo takový není, tak je určitě introvertní počítačový expert, který se umí nabourat snad i do NASA.
Kdo je viníkem a může za všechno, jsem uhodla asi ve třetině knihy a nepotěšil mě ani až moc šťastný konec, kdy se všechny nešvary vyřeší v jednom okamžiku a každý začne chodit s každým.

07.07.2021 2 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

(SPOILER) Beatrice Prior, hlavní postava této knihy, celou sérii kazila. Je to sobecká a arogantní puberťačka, která si myslí, že s pořádným svalstvem a správně mířeným chvatem dobude svět. Trisiny ambivalentní myšlenky se staly nesnesitelnými a každou stránkou u mě klesala stále více a více.
Veronica Roth si nedala ani práci vybudovat nějaký pořádný svět, za sebou zanechávala spíše otázky o fungování tohoto postapokalyptického (nikoliv dystopického) Chicaga, než aby ho popisovala.
Po dočtení knihy mi došlo, že se v ní ani pořádně nic nestalo. Děj je pouze o výcviku v nějaké jeskyni a první nejisté lásce, kterou protagonistka prožívá. K romantice se radši vyjadřovat nebudu, ta se mi moc nelíbila, i když chemie mezi hlavními postavami byla. Taky jsem si uvědomila, že brutalita, násilí a vraždění je v knize popsáno ledabyle, jakoby spáchat sebevraždu bylo tak přirozené jako každé ráno snídat. Vyvrcholení příběhu mě zklamalo, ve filmu byl konec akčnější a zajímavější. Ale Jeanine je skvělá záporačka, to se musí nechat.
Abych jen nekritizovala; knize se nedá odepřít čtivost, i když nemůžu říct, že bych Divergenci úplně hltala a nemohla se od ní odtrhnout. Celou sérii zachraňují pouze Čtyřka, Christina a Caleb, které mám mnohem radši než Tris.

02.07.2021 2 z 5