nela3812 Online nela3812 komentáře u knih

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

Ačkoliv jsem byla zpočátku skeptická, vyklubal se z toho čtivý a oddechový příběh. Doporučuji vydržet a knihu neodkládat. Tempo příběhu je opravdu pomalejší, ale věřím že vás příběh chytne. Autorka umí opravdu krásně vyprávět a popisovat.

Příběh je pomalejší a nelze v něm očekávat šokující zvraty. Ale ani hádky či zbytečně vyeskalované situace - což já osobně vítám. Ocenila bych však nějaký WAU efekt, nějaké hlubší poslání, aby příběh předal i nějakou myšlenku navíc. Jinak je to "jen" oddechové čtení, u kterého si sice odpočinete, ale dlouhodobě vám v hlavě neuvázne.

Příběh se točí hned kolem několika charakterově velmi rozdílných postav. Bylo zajímavé sledovat, jak se vzájemně doplňují a jak si i přes velké věkové rozdíly předávají různé rady, zkušenosti a pod. Osobně jsem si oblíbila především rodiče Šárky, protože kolem nich bylo největší "drama" a příběh se mi, po jejich objevení na scéně, zdál nejzajímavější. Skvělá je také sklerotická babička nebo kousavý profesor Chroust. Věřím, že svého favorita si zda nejde každý. Není nouze o radost, smutek a ani několik zajímavých podnětů k zamyšlení, se kterými nejčastěji přichází profesor Ivan.

Vztah Šárky a Ivana mi byl nesympatický a upřímně bych zde ocenila větší hloubku emocí, abych jim to byla schopná uvěřit. Velký věkový rozdíl je jedna věc, která nejspíše šokuje dost čtenářů, ale příliš spolu nemluvili a popis emocí taky zaostával - což je u hlavní dějové linky velká škoda.

Největší plus je reálný odraz celého příběhu. Působí velmi skutečně. Sama jsem několikrát nabila dojmu, že by se přesně takové situace mohly odehrát - stačilo by jen otevřít dveře. Celkově musím toto příjemné a oddechové čtení opravdu doporučit. autorka má skvělou volbu slov a ještě lepší skladbu vět. Příběh přečtete raz dva, ani nevíte jak!

07.02.2024 4 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Za reading copy děkuji @albatrosmedia @motto_redakce

Příběhem jsem byla pohlcena od samého začátku. Napínavé, zamotané a opravdu skvěle promyšlené. Klobouk dolů za tento skvělý příběh. S @vendy.dnes.cte
jsme se shodly na tom, že promyšlené takové zápletky by chtělo při nejmenším ocení!

Autorka rozjíždí 2 dějové linky, které spolu na první pohled nesouvisí, ale velmi často se protínají. Až do samého konce jsem nevěřila, že by mohlo dojít k jejich spojení a zvlášť takovým způsobem. Bylo to naprosto geniální! O šokujícím konci ani nemluvím. Po dočtení jsem doslova několik minut seděla s otevřou pusou a zírala na knihu.

Pokud se do knihy pustíte, slibuji vám, že vás pohltí hned od první strany. Takto detailní vyšetřování jsem v krimi dlouho neviděla. Líbilo se mi, že to bylo "nahoru - dolů" a úspěch na ně nečíhal za každým rohem. Další plus za hmatatelnost důkazů a za to, že detektivové nestavěli svoje závěry na pouhých teoriích. Vše je detailně popsáno, vysvětleno a propojeno.

Malé mínus za množství postav. Na můj vkus jich bylo opravdu hodně, což naznačuje i zamotanost a propojenost celého příběhu. Bohužel jsem s tím ale dost bojovala a některé postavy mi tam příliš navíc - nemusela bych mít u nich takový detail, když se objeví jen jednou. Jinak bych však výběr těch hlavních postav mohla jen a jen vychválit - charakterově rozdílné a dokonale tajemné.

Knížku opravdu moc doporučuji. Vychází už 1.2.2024 u nakladatelství @motto_redakce.

PS: do příběhu se můžete pustit i pokud jste nečetli Vodníka.Nehrozí ani sebemenší spoiler.

01.02.2024 4 z 5

Chapadla Černé hvězdy Chapadla Černé hvězdy Tereza Kadečková

Wau! Tohle byla naprostá pecka od začátku do konce. Ať už jde o prostředí, zápletku, gradaci nebo hlavní postavy - je to prostě skvělý!

Podvodní světy prostě miluju, a tenhle má navíc trochu postapokalyptického ducha, ze kterého opravdu mrazí. Autorka popisuje spoustu detailů, jak z podvodního, tak ze suchozemského světa. Užijete si nejen vodní tvory, ale například také podvodní mrakodrapy, sejfy a bary! Autorka nezapomíná ani na sebemenší tvory, řasy, proudy a plísně. Na tak malém počtu stran se jedná o skvělé vykreslení prostředí, které mám před očima ještě i několik dní po dočtení.

Hlavním prvkem světa a zároveň zápletkou celého příběhu jsou symbionoti na několika různých úrovních, které si člověk může "nechat" implantovat. Pro některé splněný sen, pro jiné splátka dluhu, která je nutí žít pod vodou a na souš vstupovat jen v nejnutnějších případech. Tvorové jsou to v mých představách ohavní a implantace/odstranění je snad ještě mnohem nechutnější, než oni samotní. Co se týče celého procesu a fungování hybridů či samotných symbiontů - je vidět, že si to autorka nastudovala a promyslela do nejmenšího detailu.

Celá zápletka se točí kolem dvojčat Aphelion a Perihelion. Měla jsem problém je rozeznávat až do samého závěru knihy, přestože je výběr jmen zajímavý, v mojí hlavě to působilo převážně jen zmatky. Každé z dvojčat žije na jiné straně "světa" a obě se snaží vyhrát nad situací svým vlastním způsobem. Jedna lovem pod vodou a druhá děsivými praktikami v laboratoři. Děj neustále graduje nahoru a dolů a já jsem byla neustále v napětí z toho, co na kterou kdy a kde vyskočí.

Po celou dobu jsem neměla ani nejmenší tušení, jak by mohla autorka příběh zakončit. A za závěr jednoduše tleskám! Takové konce je prostě můžu! Naprosto jsem ztratila dech a jen jsem zírala na poslední stránku...

Tohle si opravdu musíte přečíst!

31.01.2024 4 z 5

Mladokrevní Mladokrevní Sasha Laurens

No co na to říct. Tohle má tak skvělý námět, že je ho opravdu škoda. Pokud vás na této knize lákají především upíři, raději sáhněte po jiném titulu.

Kniha je plná středoškolských žabomyších válek s tím rozdílem, že je vedou upíři. O upířích je v knize hned několik zmínek, ale pokud by tam nebyli - nejste schopni poznat, že se jedná o příběh o upírech. Autorka do příběhu natlačila mnoho problematických témat: šikana, odsuzování, queer komunita, comingout, tajuplná minulost, neznalost vlastních kořenů...je tam toho tolik, že zapomněla, co bylo jejím hlavním námětem a co je propagováno jako tahoun příběhu. Upíři se v tom všem úplně ztrácí.

Myšlenka krevní náhražky, viru a privilegované univerzity pro mladokrevné je skvělá - ale v knize dostane tak málo prostoru! Více jak 2/3 příběhu se o tom autorka vůbec nezmíní. A když už, semele se celý nejdůležitější děj na pár stránkách. Gradace děje nula, napětí nula, zajímavé scény nula. Bohužel na tom příběhu nenacházím nic, co by mě vtáhlo a motivovalo k neustálému čtení. Tady jsem cítila spíše potřebu neustálého odkládání, hlavně ať už je ta štafeta brzy za mnou...

Ráda bych vyzdvihla alespoň hlavní postavy, ale bohužel ani zde nebudu pozitivní. Snaha o vytvoření milostných trojúhelníků - proč hned několika nechápu?! Ale ať už se autorka snažilo o cokoliv - chemie a jiskření tam prostře nefungují. Není to vidět, není to cítit a postavy se k sobě absolutně nehodí. Nehledě na jejich natlačený vývoj, který je jako když přepnete vypínač.

Tohle za mě ne, pokud chcete upíry - vyberte si jiný titul.

Hodnocení: 1,5/5

31.01.2024 1 z 5

Šeptající mrtví Šeptající mrtví Darcy Coates

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji @knihydobrovsky

Začátek příběhu byl dechberoucí. Měla jsem radost, že Darcy konečně přišla s akčním a strašidelným rozjezdem plným napětí, který mi u "Domů" chybí. Nadšení bohužel dlouho nevydrželo, protože se další gradace až do konce knížky neobjevila. Několik strašidelných scén očekávat můžete, ale celková hororová atmosféra z toho prostě nedýchá. Nazvala bych to hororem pro začátečníky.

V této sérii se autorka věnuje nejen duchům, ale také pátrání a odhalování minulosti. Tomu jsem přišla na chuť velmi rychle a napjatě čekala, jak se to celé vyvine. Mrzí mě, že jsme nenahlédli ještě více do hloubky a do historie. Bylo by fajn vidět více detailů z života duchů, třeba skrze jejich vlastní časovou linku. Měla jsem pocit, že jen kloužeme po povrchu, a vše je až příliš jednoduché.

Kromě zápletky z knihy si pro nás autorka připravila také zápletku pro celou sérii. V tomto ohledu se jedná o povedený start a po dočtení prvního dílu nemám opravdu nejmenší tušení, kam autorka směřuje. Škoda, že nám neodhalila alespoň malou indicii! No nic. Jsem neskutečně zvědavá, takže si další díly rozhodně přečtu. Ač se nejedná o extrémně děsivé horory, mám tyhle duchařské jednohubky prostě ráda a čas o času se k nim vracím.

A abych nezapomněla! V příběhu najdeme hned nakolik zajímavých postav a určitě si je všechny oblíbíte! Baví mě rozdílné charaktery a jejich tajuplnost. Věřím, že i zde si autorka nechává otevřené dveře a čeká nás nejedno překvapení.

31.01.2024 3 z 5

Mrazivá náruč Mrazivá náruč Jana Jánská

Wau! Četla jsem spoustu skvělých ohlasů a na knihu jsem se opravdu těšila. Nečekala jsem ale, že se do knihy až tak ponořím a příběh mě vtáhne od první strany. Vůbec se nešlo odtrhnout!

Příběh napínavý, promyšlený a nechybí ani psychologické hry a lehká romantická linka. Ze začátku jsem si říkala, že bych tm tu linku mít ani nemusela, ale byla tak drobná a nenápadná, že do celkového kontextu krásně sedla a příběh i mírně pozvedla. Ačkoliv to nepotřeboval, protože pátrání a samotná vražda, jsou zpracované naprosto dokonale a nemám co bych vytkla. Prostě jsem jen seděla a četla. Naprosto vtažená do vyprávění a celé zápletky. Vraha jsem neodhadla...

V příběhu se vyskytuje poměrně dost postav a pánové na kriminálce mi chvilku dělali zmatky. U nich bych ráda poznala ještě trochu víc jejich charaktery, minulost - aby pro mě bylo snazší je mezi sebou rozlišit. Jinak si však nemohu stěžovat a všechny postavy mě bavili, charakterově se odlišovali a skvěle se doplňovali. Lehce jsem bojovala také s Laurou a jejím jednáním na veřejnosti vs v deníčku, nedokázala jsem si to dlouho dobu spojit v jednu osobu.

Vrcholem jsou také psychologické hry, jejichž největší vliv je vidět v první polovině příběhu. Několik scén mě opravdu zasáhlo a donutilo přemýšlet, soucítit s hlavní hrdinkou Val. V tyto okamžiky jsem ani nedýchal a otáčela další stránky, abych věděla co za tím vším je. Byla jsem překvapená, kam až autorka příběh dovedla.

Moc doporučuji!

24.01.2024 5 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Nebudu první, a rozhodně ani poslední, kdo to říká, ale: tohle byl velký výstup z komfortní zóny. Biografie patří mezi žánry, od kterého ročně přečtu jednu či dvě knihy. A Rap je mi pro změnu nejméně blízký ze všech možných hudebních žánrů. Kombinace, která zdánlivě předvídá zklamaní. Já s však po dočtení odnáším spíše kladné pocity a knihu budu vřele doporučovat. Poutavé vyprávění a skvělé grafické zpracování.

Kniha je vyprávěna způsobem, který vám bude připomínat pokec s kamarádem, když se vrátí z akce či cesty do zahraničí. Je to uvolněné, vtipné a často i plné různých vulgarismů. Vyprávěno bez příkras a osobitým stylem, který na první pohled může děsit, ale jakmile si trochu nevyknete, tak už to nebudete vnímat a užijete si samotné historky.

Očekávala jsem, že se knihy bude z velké části věnovat rapové a hip hopové scéně, ale k mému překvapení kniha obsahuje také několik cestovatelských historek a různé "storky" ze života. Nemusíte se tedy bát, že by byla kniha rapem narvaná k prasknutí.

Osobně mě nejvíce pohltilo vyprávění o tom, jak takto mladý kluk ve svém věku zorganizoval obrovské akce, získal celosvětové kontakty a začal cestovat. Lukáš není o tolik starší než já, ale rozhodně měl mnohem víc odvahy a na jeho životním stylu se mu to tisíckrát vrátilo. Bylo opravdu fajn nahlédnout do životního stylu a myšlenek někoho jiného. Ač jsem extrémním odpůrcem některých jeho návyků, knihu jsem si stejně užila. Jsem ráda, že jsem poznala jiný svět, než je ten můj a nahlédla od něčeho, co jsem si ani vzdáleně nedokázala představit.

Pokud bych měla něco vytknout: Některé fotografie by zasloužily popisky. A uvítala bych na konci knihy seznam zmíněných interpretů a nějaké stručné info o nich. K nahlédnutí a rychlé orientaci v případech, kdy se čtenář v tomto světě obvykle nevyskytuje.

19.01.2024 4 z 5

Strašení v Rookwardu Strašení v Rookwardu Darcy Coates

První polovina knihy je opět pomalejší. Začínám to brát jako autorčinu značku pro tuto sérii. Vývoje příběhu jsou co se týče gradace všechny stejné, dostaneme vždy jen nové prostředí, hlavního hrdinu, zápletku a přízrak.

Prostředí mě v tomto příběhu zaujalo ze všeho nejvíce. S popisem domu si dala autorka záležet a opravdu jsem během čtení měla pocit, že jednotlivými místnostmi procházím společně s Guyem. Takový hezký dům na mýtince v lese, vyloženě sen každého introverta. Až na jednoho nezvaného spolubydlícího, co nerad návštěvy.

zápletka, díky které se Guy do domu dostane mi přišla nezajímavá, nereálná a sestavená narychlo. Do příběhu se to příliš nehodilo a vyvolávalo to jen otázky a žádné odpovědi. Byla bych třeba ocenila, kdyby se Guy rozhodl pátrat po nějakém rodokmenu či dokumentech, ale všechny papíry div neprohazoval oknem. Trocha historie by dodala spojení na uvěřitelnosti. Takto to byl prostě chlápek co se ocitl na špatném místě.

Oproti tomu historka s přízrakem je jednoduše skvělá. Řekla bych že zatím nejlepší, jakou jsem u Darcy viděla. Příběh byl jednodušší, ale za to měl pořádné grády, až se vám obličej bude křivit znechucením. Můj čtvrtý "dům" a rozhodně ho, i přes nižší hodnocení, zatím řadím na první místo. Přízrak je děsivý, s temnou minulostí a ještě temnější současností. Za mě opravdu velmi povedené.

Hodně pomalý začátek, několik momentů bylo až příliš přitaženo za vlasy. autorka se pravděpodobně snažila do příběhu natlačit nějaké akčnější scény, ale bylo těžké si to představit a působilo to spíše jako parodovaně. Strašidelné scény jsou skvělé a samotný dům se vám také bude líbit.

18.01.2024 4 z 5

(Bez)vadní (Bez)vadní Marta Łabęcka

Tento příběh, ačkoliv také zpracovává traumata z minulosti, byl pohlazením po duši. Příběh bych přečetla téměř jedním dechem, ale opravdu se mi nechtělo loučit a dávkovala jsem si ho po pár stránkách na několik dní. Dlouho mě žádný román, s romantickým nádechem, tolik neoslovil.

Autorka příběh vypráví skrze sympatické a charismatické postavy Jose a Chase, které si zamilujete od první strany. Zaujala mě na nich především schopnost komunikace a řešení problémů tváří v tvář. Občas sice ujedou a něco zbytečně vyeskaluje, ale jinak je to velmi rozumný pár, který si uměl promluvit. A jestli něco můžu, tak je to upřímnost, komunikace a respektování druhého. To vše vám i ve svém mladém věku ukážou. Nejde si je nezamilovat.

Kromě Jose A Chase je zde také několik vedlejších postav, které příběhu dodávají potřebnou jiskru, spád a zajímavé zvraty. Rozhodně si i oni získají vaše sympatie. Jsou energičtí, vtipní a neuvěřitelně soudržní a přátelští. Opravdu skvělá parta přátel, ačkoliv pochází z různých světů a mají za sebou různé příběhy. to spojení je odzbrojující a pohlcující.

Příběh hezky plyne a z velké části, až na několik zvratů a těžká témata, je to krásný feel good příběh. Emocemi je nabitý na každé stránce. Asi je těžké uvěřit, že si můžete užít čtení s pohlazením an duši, když se v příběhu odráží drogy, alkohol, nevěry či špatné vztahy a násilí. Je těžké to popsat, proto nejlépe uděláte, když si příběh sami přečtete a já slibuji, že nebudete litovat. Nahoru a dolů společně s hlavními hrdiny. Ale po dočtení vás příběh opravdu zahřeje na srdci.

17.01.2024 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Příběh mě oslovil prakticky od začátku, ačkoliv musím přiznat že zhruba první třetina knihy postrádá tempo a děj se zdál v jednu chvíli zacyklený opakujícími se situacemi. Příběh má však neskutečné množství kladů, které vás jednoduše vtáhnou do děje a nepustí.

Nejsem fanouškem dokonalých světů, kde vše funguje jako na drátkách a každý může cokoliv. Byla jsem proto trochu skeptická a měla obavy, zda se v tomto světě budu cítit jako doma. Svět je děsivý, znepokojivý a na první pohled dokonalý, ale postupem času odhrnujeme oponu zdánlivé dokonalosti a zjišťujeme, že ve všem lze najít mezeru a vždy lze vytvořit kličku v zákonu. Tento svět není dokonalý, ale krutý a nemilosrdný, Intriky mám ráda a těším se, že v příštích dílech odhalíme mnohem víc. Nyní jsme teprve na začátku, ale už nyní jsem jako na jehlách, jak se to celé vyvine.

Postav je tu požehnaně a přiznám se, že jsem v nich měla extrémní zmatek. Kniha je však dostatečně dlouhá na to, aby si čtenář prostě zvykl a jména se mu sama od sebe přestanou plést. Dost mi v tomto ohledu pomohla i rozdílná barva róby u jednotlivých smrtek. Když mi nic neříkalo jméno, barva mě vždy navedla správným směrem. Není nouze o různorodé charaktery, ačkoliv se všichni obyvatelé světa zdají chladnější a příliš neprojevují emoce. Což na druhou stranu do světa dokonale zapadá, ale ráda bych tam viděla o kapku víc emocí - některým scénám by to dodalo "šťávu".

Příběh, který čtenáře donutí přemýšlet o smrti, nesmrtelnosti, náboženství, etice, zákonech... Je zde mnoho propojených témat, která nabádají k pozastavení a zamyšlení. Proto vám knihu doporučím - originální svět, charakterově výrazné postavy a o zvraty nouze taky nebude. Hodně se zde seznamujeme se světem, ale je to čtenáři podáváno postupně a nemusíte tak mít obavy, že se hned na prvních stránkách ztratíte v záplavě informací.

Jděte do toho, nebudete litovat!

PS: pokud váháte, doporučuji audioknihu - ta vás strhne okamžitě. Interpreti jsou prostě dokonalý a příběhu naprosto sedli!

17.01.2024 4 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Druhá kniha od autorky a opět skvělý zážitek! Bylo to napínavé, promyšlené - prostě geniální, opravdu jsem z toho nadšená, jako dlouho z žádného thrilleru. Autorka čtenáře napíná od samého začátku a zkušeně jim zamotává hlavu...

Některé odpovědi je možné poodohalit již velmi brzo. Nicméně promyšlenost celé zápletky vám nedovolí přijít okamžitě na vývoj celého příběhu, a přitom to do sebe opravdu krásně zapadá. Jediné čemu jsem nepřišla na chuť je mysteriózní prvek spojení a Alice a dívkou v pokoji. Osobně bych to tam mít nemusela a do celkového příběhu se mi to nehodí. Bylo to zajímavé a dala bych tomu prostor v samostatném příběhu.

I po dočtení ve vás zůstane mrazení z toho, že "Ti druzí" skutečně existují a jejich moc je nekonečná. Začarovaný kruh, který nelze přerušit, nelze jej zničit a velmi těžko se z něj vymaníte. Tuto myšlenku budu mít v paměti ještě dlouho - skvělý prvek příběhu.

Malé mínus také za postavy, které sice ladili k pochmurnosti příběhu, ale všechny mi přišli tak nějak "na jedno brdo". Jsou osamocené, smutné, bloumající životem hodinu po hodině. Hodně depresivní, ale do thrillerů se to hodí, jen bych uvítala nějakou rozmanitost mezi jednotlivými charaktery. Postavy se pak dají lépe odlišit.

Celkově jsem s příběhem moc spokojená a nechci vám nic vyzradit, tak se do něj určitě pusťte a nebudete zklamaní!

09.01.2024 4 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Fantasy miluju, ale tohle se mi do vkusu úplně netrefilo. První polovina knihy je opravdu neskutečně zdlouhavá, vleklá a navíc postrádá směr. Je tam sice mnoho malých zvratů a vyloženě nudit se určitě nebudete, ale absolutně jsem nechápala, kam tím autorka míří. Naopak poslední 200 stran je nabitých akcí a šokujícími odhaleními, že defacto ani nestíháte vnímat, co se to tam vlastně děje. Posledních 200 stran je naprostá bomba a osobně bych si vystačila s knihou o polovičním rozsahu.

Moc se mi líbil svět, který autorka vytvořila, ačkoliv se v něm zpočátku bylo poměrně těžké vyznat, tak si to po 600 stranách chtě nechtě sedne. Umístila do něj mnoho postav, jak je u fantasy zvykem, ale bohužel vybrala i několik s podobnými jmény a hodně se to motá. Čtenář se musí opravdu pozastavit a popřemýšlet, kam danou postavu zařadit a zda se s ní už setkal.

Postavy v příběhu mě bavili, ale nemohu říct, že bych cítila jakoukoliv chemii či jiskření mezi Šedem a Serou. vývoj jejich vztahu tam není žádný a vznikající pouto tam je natlačené hodně na sílu, vzhledem k tomu kolik stran měla autorka k dispozici, s myslím, že nevyužila plný potenciál. Hate-to-love je tam sice moc pěkný, ale málo uvěřitelný. Ani nestačíte mrknout a ti dva spolu skončí v posteli, šíleně zamilovaní, udělajíc pro sebe cokoliv. Vedou skvělé sarkastické a popichovačné rozhovory, ale víc mě na nich bohužel nezaujalo, i přes jejich velké charisma. 600 stran a nedokázala jsem si k nim najít cestu.

Ráda bych věděla, jak to dopadne. Upřímně mě ale děsí to rozvláčné popisování :(

09.01.2024 3 z 5

Ten, co kráčí se Smrtí Ten, co kráčí se Smrtí Barb Rýdl

V poslední době mám poměrně štěstí na knihy s tématem smrti a smrtkou v hlavní roli. A v žádném příběhu není smrtka tak hezky vyjádřena jako právě tady.

Co vás zaručeně chytne je naprostý opak klasické smrti a toho, jak je zobrazována. Smrtka je veselá, vtipná, hravá, praštěná a především šíleně barevná. Což lze ve výsledku říci o celé knize. Zároveň umí být také spravedlivá, moudrá a děsivá. S čím však úplně nesympatizuji je její (ne)schopnost komunikace a její tajuplnost: "ještě je brzy"; "dozvíš se to později"; "teď to není podstatné". A pak bum, uběhne pár hodin a ono to náhle podstatné je?! Tě tajuplnosti je tam prostě moc.

Naproti ní tu máme Sama. Trochu zádumčivý chlapík, který se však nebojí stát za svým názorem a otázek má více než dost. Škoda jen, že na ně málokdy dostane upřímnou odpověď. Sam je detektiv a má tak velmi blízké propojení s hlavní zápletkou, ale je tam o tom řeč tak málo, co by se na prstech jedné ruky dalo spočítat. Se smrtí se k sobě poměrně hodí a tvoří zajímavý pár, ačkoliv jsem měla často pocit, že ho za sebou táhne spíš jako ocásek, než jako parťáka.

Autorka vytvořila zajímavý fantasy svět, který je často až příliš komplikovaný a vyvolává neskutečné množství otázek.. Jak je možné, že je Smrt celý den se Samem? Kdo se potom stará o mrtvé, kterých jsou desetitisíce denně? Má na to pomocníky? Proč smrtka stále dokola porušuje pravidla, která svým porušením mohou zničit svět? Proč ona může a ostatní nemohou? V příběhu je samozřejmě také spoustu odpovědí, ale jsou podány velmi zdlouhavě, zamotaně a já se v tom občas ztrácela natolik, že jsem musela číst opakovaně tutéž pasáž.

Kvůli velkému množství otázek a sympatickým hhrdinům, bych si ráda přečetla chystané pokračování, ale musím se přiznat, že mě trochu odrazuje komplikovanost a nevysvětlitelnost tohoto fantasy světa :( Hodnotím 3/5 a pokračování si ještě promyslím :)

PS: kniha je krásně ilustrovaná a je radost se na ní dívat. Mezi CZ/SK tituly se jedná o skutečný originál a zaslouží se pozornost! Pokud vás svou anotací zaujme, jděte do ní!

08.01.2024 3 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Mytologie, moře a draci to já prostě můžu! Ale tento příběh mi bohužel ani trochu nevzal dech, ačkoliv slibuje opravdu zajímavou zápletku a magické prostředí podvodního světa.

V příběhu mi velmi chyběla jakákoliv gradace děje a nějaký určený směr. Často mi to přišlo jako chas náhodných problémů, situací a myšlenek, které nevedou ke stejnému cíli. Rozuzlení celé zápletky přišlo jako blesk z čistého nebe a ač to na první pohled vypadá zajímavě, do celkové konceptu mi to úplně nesedlo. Závěrem to však autorka trochu vylepšila, když přišlo kýžené napětí a překvapivý konec.

Postavy jsou nijaké? Neoslovila mě ani jediná, protože nám autorka neukázala jejich charaktery. To co jsme z nich měli možnost vidět se bohužel velmi podobalo i ostatním postavám. Velmi všeobecné rysy, nic konkrétního či výjimečného.

Čas od času mají některé postavy zajímavé myšlenky a vypráví krásné příběhy, které mě oslovili. Bohužel to často vypadlo z úst někomu, ke komu se to nehodilo a nebo nebyla vhodná situace. Jak jsem již viděla v jiných recenzích a souhlasím - moudra jsou tu sice zajímavá, ale velmi natlačená na sílu. Jakoby snad sama autorka vlastnímu příběhu nevěřila a snažila se mu přidat hodnotu tímto způsobem.

poslední bod - prostředí. Krásné podvodní město, o kterém však víme plné minimum. Z toho mála, o co se autorka podělila jsem sice cítila neskutečné kouzlo, ale mrzí mě, že nám toho neukázala více. Nepodělila se s a námi o detaily, historii, rozsah....ráda bych toho věděla mnohem více. :)

Hodnocení: 2,5/5

05.01.2024 2 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

(SPOILER) RECENZE NEVYZRAZUJE KONKRÉTNÍ SITUACE, ALE MŮŽE OBSAHOVAT SMĚR JAKÝM SE DĚJ V KNIZE VYVÍJÍ

Zaujal mě námět knihy, který slibuje virtuálního pachatele a vraždy. Bohužel jsem však z příběhu zklamaná, protože tato témata mám v knihách ráda a zde bylo zpracování velmi ploché, nedůvěryhodné a pro čtenáře bohužel i nudné.

Začínáme 2 dějovými linkami. Jedna chatovací - ta byla skvělá, jak již zmínila, jsem nadšencem podobných zápletek. Děj příjemně plynul, bylo to zajímavé a dost ze života. Ale proč to autorka usekla a nedotáhla od konce? První polovina knihy se tomu věnovala naplno a pak najednou ticho?! Druhá linka- zde se řešila vražda, ale jakým způsobem? Vyšetřování bylo nudné, často detektivové opakovali ty samé fráze pořád dokola, a najednou jim do klína spadl vrah. Opravdu jak blesk z čistého nebe. Pátrání k němu vůbec nesměřovalo, naopak šlo dost jiným směrem a pak stačil jeden náhodný telefonát o ničem a bum! Mají ho.

Kromě zmíněného jsem si nedokázala najít vztah k postavám. Je jich příliš mnoho, jména jsou si až příliš podobná a dokonce se často opakují. Nevíte, zda se jedná o Janu z obchodu nebo o bývalou spolužačku ze základky. Autorka se nám snažila přiblížit každou postavu, která se byť jen mihla v příběhu a bohužel tím ukrajovala od charakteru těch důležitých. O nich toho víme až zoufale málo a navíc je to takové neslané-nemastné. Nebylo na nich nic, co by mě zaujalo.

Hodnotím 2/5, především kvůli chatovací zápletce, ač byla zvláštně přerušena. Zbytek knihy mě vůbec neoslovil a příběh mě nevtáhl ani na krátkou chvíli - necítila jsem, že nutně potřebuji vědět, co se stane dál...

05.01.2024 2 z 5

Malvína Malvína Anna Szafrańska

Když jsem se seznámila s Lilianou, byla jsem naprosto nadšená a se stejným nadšením jsem se pustila také do Malvíny. Její příběh mě však tolik neoslovil a měla jsem problémy se začíst.

Malvína bojuje s těžkou minulostí a má mnohá tajemství. Stejně je na tom také Arek. Vzájemnou přitažlivost a jiskření jsme mohli vidět již v prvním díle série a já se těšila, až oba blíže poznám. Svou minulost zvládli probrat během dvou rozhovorů, a pak zase dále hráli hry na tajemství a nedůvěru. Třešničkou na dortu je závěr příběhu, který byl až přehnaně dramatický - pro milovníky klasických romantických filmů to však bude to pravé ořechové. Upřímně nejsem fanoušek zbytečného zatajování a vytváření dramat tam, kde si lze normálně promluvit. Úplně jsem tedy s vývojem příběhu nesympatizovala.

Co mě však trápí nejvíce je to, že příběh Malvíny a Areka nedostal mnoho prostoru. Možná i z toho důvody jsou jejich rozhovory velmi úsečné, neprocítěné. První polovina knihy navázala na předchozí příběh a stále dokola se vracela k příběhu Lilky, který mě sice během čtení zasáhl, ale znovu jsem se k němu vracet nechtěla. Navíc v takovém rozsahu....

Druhá polovina knihy se nesla ve svižnějším tempu. Nebyla nouze o několik šokujících odhaleních, která ani nebylo možné předvídat. Pokud mám říci pravdu, tak právě tato druhá polovina zachránila celý můj pohled na příběh. Bylo to žhavé, romantické, smutné i veselé. Šokující i napínavé. Druhou polovinu jsem si opravdu užila, a s tím také onen příběh, na kterým se těšila.

První polovinu jsem po malých částech četla téměř měsíc. Druhou jsem naopak zhltla za jediný den. Na poslední díl ze série se také chystám a jsem na příběh Jasmíny zvědavá, jen doufám, že se autorka nebude tolik vracet k minulosti hrdinů z předchozích dílů.

02.01.2024 3 z 5

Chaloupka na muřích nožkách Chaloupka na muřích nožkách Sophie Anderson

Naprostá pecka, po které prostě musíte sáhnout! Originální, napínavé a emoce s vámi budou houpat na každé stránce. To vše doplněné o drobné ilustrace, které vás vtáhnou do příběhu ještě o chloupek více.

Ač se primárně jedná o knihu pro mladší čtenáře, doporučím ji i všem dospělým. Skrze pohádkové vyprávění nám autorka přibližuje smrt v jedinečné podobě. Po shlédnutí pohádky o Mrazíkovi ve vás asi baba Jaga a chaloupka na muřích nožkách budou zpočátku vyvolávat spíše negativní stránku věci. V tomto příběhu je však všechno naopak a nenajdete vřelejší spojení než je chaloupka, baba a Márinka.

Přiznám se, že mi trvalo, než jsem si k Márince našla cestu. Chvílemi jsem její myšlení chápala a chvílemi jsem měla pocit, že je vše zbytečně vyeskalované. Není se však čemu divit, už je to pár let, co jsem byla v jejím věku, ačkoliv je na svůj věk opravdu hodně vyspělá. Dříve či později si k této malé treperendě najde cestu každý čtenář.

V příběhu najdeme krásná moudra a zajímavé myšlenky, se kterými by mladší čtenáři mohli bojovat. Ale při pozorném čtení jistě pochopí, kam je autorka chce nasměřovat. Sama jsem se několikrát pozastavila a popřemýšlela o hloubce zmíněných myšlenek - pokud se do knihy pustíte, pochopíte. V poslední době jsem se setkala hned s několik příběhy, kde hraje hlavní roli smrt a převádění mrtvých na druhou stranu - a tento mě z nich zaujal nejvíce. I po několika týdnech mám stále v hlavě celý proces, postavy a kouzlo celého příběhu.

Jedinečný zážitek. Moc doporučuji!

-spolupráce, Host Brno - děkuji za poskytnutí knihy k recenzi

02.01.2024 5 z 5

Mrtvá holka, dobrá holka – část druhá Mrtvá holka, dobrá holka – část druhá Holly Jackson

Každý další díl je napínavější propracovanější a především děsivější. Poprvé jsem narazila na hlavní hrdiny, u nichž jsem sympatie pociťovala po celou dobu a při jejich rozhodování jsem jim fandila. Pipa i Ravi mi budou chybět. U závěrečné části příběhu jsem měla pocit, že už se velmi přibližuje čtivu pro dospělé, nikoliv jen pro mládež.

Pomalejší rozjezd příběhu byl vynahrazen následujícím dějem a především akcí. Oproti předchozím 2 dílům je zde opravdu hodně zvratů, nejrůznějšího plánování a překvapivých odhaleních.

První část nás vtáhla do závěrečné části příběhu. Pomohla osvětlit několik otázek z předchozích dílů a především připravila půdu pro šokující závěr v podobě druhé části. Ač byla druhá část velmi napínavá a hltala jsem každou stranu, musím uznat, že to pro mě bylo místy až příliš přitažené za vlasy. Sledovat Pipin plán bylo úžasné, ale i s přihlédnutím k neuvěřitelné dávce štěstí, mi to přišlo až moc. Doposud byla všechna řešení případů reálná a dokázala jsem si je představit. Plán je však promyšlený do nejmenšího detailu a kdyby nekdo někdy...no, inspirace je tam více než dost. Což je na jednu stranu velmi děsivé.

Velké plus za to, jak Pipa obohatila moje znalosti kriminalistiky a soudního lékařství. Načerpala jsem mnoho informací velmi příjemným způsobem. A upřímně doufám, že se autorka bude tohoto žánru zdržet a v budoucnu nám představí něco dalšího.

Sérii moc doporučuji!

Část první: 4,5/5
Část druha: 3/5

30.12.2023 3 z 5

Mrtvá holka, dobrá holka – část první Mrtvá holka, dobrá holka – část první Holly Jackson

Sérii moc doporučuji!

Část první: 4,5/5
Část druha: 3/5

30.12.2023 4 z 5

Vodní meloun Vodní meloun Marek Otta

Nechci začínat negativně, proto bych ráda vyzdvihla autorům cit pro popis postav, míst a situací. Bohužel však takto krátká kniha nezvládla pojmout tak obsáhlé popisy, které zastínili veškerý děj. Snad kdyby zde bylo pár stran navíc...

Mělo se jednat o detektivku/krimi, ale je to za mě velmi nepovedená parodie. V takovém žánru očekávám, že vyšetřování dostane více prostoru a budu do příběhu naprosto vtažena. Námět "klukoviny" mi zpočátku přišel zajímavý a originální. Postupem času se z toho však stala zmíněná parodie na detektivku. Příběh zaniká za všemožnými popisy, nemyslnými konverzacemi a mnoha hluchými místy.

Název, anotace a obálka mě nalakali, ale obsah si mě vůbec nezískal. Hodnotím 1,5/5 a knihu vám bohužel nedoporučím

28.12.2023 1 z 5