Nel.K. Nel.K. komentáře u knih

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Smutný obraz toho, jak fungujeme ve společnosti. Stále stejné přizpůsobování se tomu, jak by podle okolí náš život měl vypadat - občas i za cenu vlastního neštěstí. Aktuální téma napříč staletími. Štěpka byla sympatickou postavou, doufala jsem že jí ten život nakonec ještě nějak vyjde. Vývoj děje a závěr vedený touto cestou, mě ale zanechal více dumající nad spostou věcí, což je určitě příznivý pocit po přečtení knihy.

24.05.2019 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Hra o trůny se mi líbila o několik málo procent víc, přesto si myslím, že i pokračování je vesměs dokonalé. Líbí se mi jak Martin velice pozvolna oživuje staré, zapomenuté síly. Hned se pustím do další knihy.

22.05.2019 5 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Johanna Sinisalo mě jako jediná zaujala ve sbírce finských podivných povídek Lesní lišky a další znepokojivé příběhy. A právem! Koupila jsem Jádro slunce a na dvě posezení přelouskala. Nápad využít chilli jako nelegální komoditu, vytvořit celou zemi, která kvůli úpadku společenských hodnot v podstatě šlechtí ženy pro role poddajných, hloupoučkých manželek (elojí), vymyslet, co všechno by v takové situaci mohl korigovat stát, vsadit do toho příběhu dvě tolik odlišné sestry a vymyslet jim životy jako byly tyto.. Johanna má veškerý můj respekt! Vážně se jí to povedlo, propracované, domyšlené do posledních detailů, čtivé.. Super!

21.05.2019 5 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Wow! Tak takhle rozpačité pocity jsem dlouho po knize neměla, absolutně nevím, jestli se mi líbila, nebo ne. Neuvěřitelné převedení pocitů, které by z takového opuštění plynuly, na papír, ovšem v tak depresivní formě, že jediný pocit, který po knize mám je, že znovu bych ji číst nechtěla. Přestože v závěru se hlavní postava začala zase vracet do normálního života (čemuž jsem po všech šílenostech, co zažívala, už neveřila), ten stísněný pocit už ve mně zůstal. Nicméně talent autorky je zde aboslutně nepopiratelný, jako bych vše prožila sama..

09.05.2019 4 z 5

Murakami umí! Bezbarvý Cukuru byl fakt skvělý a v žádném případě nebyl bezbarvý! Nevím jak to ten Murakami dělá, že vždycky vystihne život takový jaký je, víc než si kdo z nás uvědomuje, v podstatě tak, jako by se na něj dokázal dívat z dálky, okem pozorovatele, přesto však velmi přítomně.. Konec mě teda neskutečně vytočil, chápu, že je to zajímavější, nechat některé otázky nezodpovězené, ale toto? Co nadělám, fakt mě to ale zajímalo a zajímá.. :)

Moc se mi líbil celý příběh o Kuro, to proč se na Cukurua vykašlala ona, to jakým způsobem žila, když za ní Cukuru vyrazil. Byl to opravdu po všech stránkách jiný svět, než měli ostatní.. a tak bych si klidně taky žila..

12.04.2019 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Alkoholičky v trillerech jsou dnes opavdu v módě, hned od začátku jsem v této knize spatřovala inspiraci Dívkou ve vlaku, na druhou stranu ale, přestože tyto typy postav nemám nějak zvlášť v oblibě, se mi kniha jako celek docela líbila. Nebyla sice zvlášť bohatá na množství postav, ale i tak mě konec trošku překvapil a úplný závěr potěšil. Spíše oddychové čtení, pokud jste schopni odpustit hlavní hrdince, že je většinu času trochu mimo a ztrácí se mezi realitou a výplody své mysli..

28.03.2019 3 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Když koukám na komentáře níže, přemýšlím, jestli jsem vůbec četla stejnou knihu. Půl krále pro mě bylo velkým knižním osvěžením a moc se mi líbilo - sedl mi styl humoru, styl vyprávění, zápletka a snad úplně vše, co mi sednout mohlo.. Sem tam nějaká chybka v překladu a gramatice se dá odpustit, člověk si domyslí, že to třeba mělo být zformováno jinak.
Čtení utíkalo jako voda pod Jarviho vesly a nenudila jsem se ani chviličku. Svižné, zábavné. Trošku mě rozhodil snad jen rozhovor s autorem na konci knihy, kde se vyjadřoval k tomu, že když knihu psal, snažil se to vymyslet tak, aby se to líbilo čtenářům mezi 12-16 lety :). Možná tedy nejsem cílovka, ale na mě autor i tak udělal dojem..

06.03.2019 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Čas od času mám náladu i na nějaké to pozitivní, filozoficky laděné čtení a tak se stalo, že jsem si v mém oblíbeném kosmas bazaru objednala vzhledově hezky zpracovanou a dobrým hodnocením opředenou knihu. Nicméně, byl to krok vedle. Ano, kniha obsahuje i pár zajímavých mouder, ale celkově se mi nelíbil styl "lepení" popisovaných osudů dohromady.

To, jak to celé dopadlo s cikánkou a jejím proroctvím mi přijde přímo až nemožné a to, že si chce Jonathan odpočinout a odjede k tetičce, která má dům v podstatě na pláži, je plná mouder a radostně mu půjčuje svůj kabriolet, na to už jsem asi taky stará. Navíc v moment, kdy se Jonathan tak kouzelně proměnil a začal si v restauraci objednávat jídlo s dotazem, zda ho mají v bio variantě, jsem se za něj skoro styděla (ne, že by mi vadilo bio, ba naopak, ale to, jak to celé hloupě, pozérsky vyznělo - zvlášť od chlapa, tím pro mě autor už finálně odepsal hlavního hrdinu).

Jediný příběh, který se mi vlastně líbil, byl o pekaři Garym, kterému Jonathan změnil život - povídání o kvásku, který bez lásky nevzejde a to, jak ho potom mohl začít používat - to bylo fajn..

19.02.2019 2 z 5

Nádherné, přenádherné! Ani nejde srovnat s filmem, tohle je perfektní pohádka pro dospělé. Napsáno velmi jednoduchým slohem, přesto je to obsahem neuvěřitelně barvité. Tolkien byl opravdovým průkopníkem fantasy a má můj respekt, protože po tolik generací nás to pořád baví číst a to i přesto, že je na trhu nepřeberné množství nových knih v tomto žánru. Strašně se mi líbilo vše kolem Medděda, popisy místa kde žil i jak se k němu trpaslíci dostali - trošku jiný příběh, než jsem znala a podle mě lepší a vtipnější. A Bilbo a Gandalf? S nimi by si člověk hned poseděl pokuřujíc z fajfky a vyfukujíc kouřové kroužky, anebo.. zažil nějaké dobrodružství..

08.02.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Pro mě o ždibet slabší než Hana, přesto čtivé. Paní Mornštajnová bravurně zvládá chrakteristiky postav - každý je jiný, svým způsobem svůj a jak už to v životě bývá, dohromady se tato různorodost vždycky zajímavě prolíná, na čemž staví své příběhy. Opravdu pěkně vás se všemi seznámí, z jejího vyprávění mám vždy ucelenou představu o lidech a nikdy se v nich neztrácím - to je velké plus. Oddechové čtení, které krásně plyne..

29.01.2019 4 z 5

Gregor a město pod městem Gregor a město pod městem Suzanne Collins

Za mě tedy do startu naprosto špatný úsudek, uviděla jsem Suzanne Collins a hned přihodila k objednávce z e-shopu a až doma jsem zjistila, že se jedná o knihu pro děti :). Nicméně..když už byla doma, tak jsem jí louskla, samozřejmě. Jako dospělák bych jí dala hodnocení nižší, ale kdyby mi, jako malé, mamka takovou knihu předčítala po večerech před spaním, byla bych z ní úplně vedle, tím jsem si jistá (a popravdě se mi líbila i teď), takže plný počet hvězd. Myslím, že to je kniha, která dětem určitě pomůže rozvíjet fantazii a těm, kteří se brání čtení, by možná mohla tato paráda pomoci změnit názor.

25.01.2019 5 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Cca hodinová četba - která nenadchne, neurazí, ale stejně se na konci poťouchle usmíváte. Já ji pořídila jako přílohu k časopisu Pevnost, takže pro mě žádná zvláštní investice za knihu, spíše velmi příjemný bonus, možná bych v jiném případě mluvila jinak. A ty ilustrace, ty byly opravdu nádherné, takhle povedené mám v knihách moc ráda.

24.01.2019 4 z 5

Na hraně zkázy Na hraně zkázy Miroslava Dvořáková

Zajímavý příběh a hodně promyšlený celý alternativní vesmír - planetky, jejich obyvatelé, celé rody (vše navíc pěkně přehledně uspořádané ve slovníku a v přehledu na konci knihy). Chvilkama se člověk v těch všech jménech (a zkratkách jmen, nebo přezdívkách - což jsem občas považovala za matoucí) ztrácí, ale zase díky tomu nahlédnete do mnoha příběhů. Jediné co bych vytkla je, že vlastně nevím, kdo je hlavní linií celého příběhu, nejdřív se mi zdálo, že je to Arrakielův příběh o hledání Rawanta, potomto přešlo více v Lissariův příběh.. Celkově knihu hodnotím velmi kladně, ale zatím si nejsem jistá, jestli se pustím do dalších dílů, i přestože byl konec otevřený. Asi to budu muset chvilku nechat odležet..

24.01.2019 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Chápu rozhořčení rodiny Tugendhat z toho, že je kniha napsaná bez jejich souhlasu, ale na druhou stranu ti, kteří se chtějí o příběhu něco dozvědět, si vždy přečtou také fakta a zjistí, co z toho je fikce a co se mohlo alespoň historicky držet pravdy. Pro mě jako pro čtenáře byla kniha velkým přínosem. O existenci této vily jsem věděla, ale neměla jsem žádný zájem se tam někdy podívat, nyní je vše jinak - autor tak barvitě zachytil dokonalost této stavby, světla a neobvyklého prostoru, že jsem přímo nedočkavá ji vidět a přesvědčit se o všem sama. Podle mě je celý příběh vymyšlen opravdu čtivě. Jediné za co bych ubrala body z hodnocení, bylo množství náhod, které postavy sváděly dohromady, na to moc nejsem - nicméně chápu, že by se příběhy jinak opravdu těžko spojovaly..

17.01.2019 4 z 5

Poutník – Mágův deník Poutník – Mágův deník Paulo Coelho

Nevím.. za mě někde kolem 2,5/5. Coelhovu tvorbu znám a vím, že v ní dokáže krásně filozofovat o životě, o lásce a o čemkoli, co mu přijde na mysl, ale tohle mně osobně né ideálně sedlo. Sama toužím vydat se na pouť do Compostely, proto jsem po ní sáhla, ale asi jsem měla jiná očekávání. Na můj vkus příliš spjaté s vírou a celkově.. i přestože jeho knihy miluju, tuto bych už do rukou znovu nevzala..

17.12.2018 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak jsem si vždycky myslela, že válečná tématika není nic pro mě, ale asi jsem se zmýlila.. Tohle bylo opravdu velmi dobré! Veškeré události opravdu popsané tak, že se čtenář cítí být v kůži osoby, která daný příběh vypráví. Smutné, krásné, celý děj perfektně pospojovaný, já nemůžu nic jiného, než souhlasit, že tahle kniha, je opravdu špičkou..

02.11.2018 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Stejná spokojenost jako s prvním dílem. Kniha, která mě nenudila, každá část byla protkaná novými nápady, situacemi, spojitostmi - za mě opravdu velké SUPER. Ale ten konec? Otočím natěšeně stránku, co se stane.. a tam nic?!? :) Tak to tedy ne, jako vážně chceme další díl.. :)

30.10.2018 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Gaiman patří mezi mé favority, navíc knížka má super přebal, tudíž jsem si na ni už nějakou dobu brousila zuby.. Ovšem pro mě docela zklamání. Gaimana v ní vůbec nemůžu najít. Přestože jsem četla i jeho "Americké bohy" (a mám je moc ráda), "Severská mytologie" na mě dojem neudělala.
Taky mě dost štvali "skřítkové" v českém překladu - pro mě osobně je skřítek a trpaslík hodně velký rozdíl, a skřítky bych na severu pravděpodobně nehledala.

Celkové shrnutí: Přebal lepší než obsah.

Už se těším až nám Neil vydá něco podobného "Americkým bohům" a "Knize hřbitova" - to je styl psaní, který od něho očekávám a který miluji.

17.10.2018 3 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Smutná knížka, ve které se nevyzrálý vztah se spoustou tajemství utne po jednom vzájemně nepochopeném nezdaru.. Kniha v podstatě o dvou okamžicích novomanželů, doplněná flashbacky z minulosti a přesto dobře čtivá. Ve své podstatě se mi líbila a stejně tak i film, který vznikl dle této předlohy..

17.10.2018 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Naprosto sdílím postoje ostatních komentujících tady - při čtení mi několikrát přišlo na mysl, že není možné, že takovouto fantasy napsala česka. Né, že bych nebyla vlastnec a nevěřila našim krajanům, ale přece jen, fantasy vládnou zahraniční autoři. Naprosto perfektní, úplně mě to stáhlo do děje, ani chvilku jsem se nenudila a hned jsem běžela koupit i Faju, abych věděla jak to s Ilan/em dopadne. Tak mě jen napadá, vědí o tom v zahraničí? Tohle je určitě hodno velké spousty překladů..

24.09.2018 5 z 5