Nasko Online Nasko komentáře u knih

Moderní sebeobrana Moderní sebeobrana Pavel Houdek

Začnu tím, že jsem moc ráda, že jsem si knihu koupila, a to i přes to, že k ní mám některé výhrady.

Kniha je zpracovaná skvěle, obsahuje praktické a opravdu vyzkoušené tipy, psychologii i právní minimum. Příruček o sebeobraně, které vysvětlují, jak a kam agresora uhodit, je tucet. Tady jsem se ale dočetla i to, co se děje potom a jak např. probíhá výslech/podání vysvětlení. Knihu rozhodně doporučuji dál.

Co mi teda ale vadilo?

- Obálka je graficky moc hezká, ale nepraktická. Je přesně z takového toho bílého bordel chytajícího materiálu, sáhnete na ni zpocenou rukou a už je tam otisk, přejedete lehce nehtem a už je tam škrábanec. Strašně snadno se zvenku poničí a nedoporučuji brát ji někam na výlet v batohu, jako jsem to udělala já.

- Většina doporučení je udělaná pro města. Když jede v autobuse někdo, kdo divně čumí a nelíbí se vám, počkat na další je super rada, když teda žijete ve městě a další jede za 5 minut. Na vesnici jede další třeba za 2 hodiny a víc. A co teď?

Jít na recepci hotelu či rovnou na nejbližší policii, když vás někdo sleduje, je ve městě taky OK, na venkově ale není kam jít. Mimo město jsou tipy bohužel občas nepoužitelné.

18.07.2022 5 z 5

Moji Dánové a skoro Dánové Moji Dánové a skoro Dánové Albína Mrázová

Knížku jsem si sice koupila mezi cestopisy, ale on to cestopis moc není. Neukáže vám žádné fotky, nedoporučí restaurace a nepředstaví nejdůležitější muzea.

Zato o mentalitě Dánů a jejich (pro Čecha zvláštních) tradicích se dozvíte dost. Zjistíte třeba, proč Dánové nesplachují zkaženou polévku do WC, kolik mají v Dánsku druhů chleba a jaký je nejčastější motiv tetování v této krásné zemi.

A až někdy půjdete na dovolené ulicemi Kodaně a uvidíte partu přátel, jak na jakéhosi nebožáka sypou skořici, nebudete se divit. Aspoň ne tolik.

Přála bych si, aby takových knížek o mentalitě a tradicích národů vyšlo víc, klidně ke každému jedna.

01.07.2022 5 z 5

Cizinky ve vlaku Cizinky ve vlaku Lisa Unger

Cizinky ve vlaku jsou zajímavá oddechovka, která navzdory tloušťce rychle odsýpá. Knížce by ale mohlo prospět méně vypravěčů, občas se postavy mezi sebou tak trochu praly o slovo a některé úhly pohledu by klidně mohly být postradatelné. Takhle to bylo poněkud natahované.

Některé "nápovědy a vodítka" autorka omílala a popisovala tak strašlivě nápadně, že když potom přišlo rádoby šokující odhalení, čtenář už to 100 stran dávno ví a chybí tam takové to pomyslné "cvak, no jo, to dává smysl", když se na konci vše vyjasní, protože už není moc co vyjasňovat. Chtělo by ty indicie trochu zakopat do hloubky a nevystavovat je čtenáři tak na očích.

Navzdory této předvídatelnosti je to fajn kousek nad průměrem.

24.03.2022 3 z 5

Stát v rozkladu: Reportáže z oblastí, na které se od sametové revoluce zapomnělo Stát v rozkladu: Reportáže z oblastí, na které se od sametové revoluce zapomnělo Pavel Šplíchal

Stát v rozkladu je souborem reportáži od čtveřice novinářů.

Jejich statě jsou citlivě psané, na ty správné otázky se ptají těch správných lidí a obecně texty přinášejí různorodé pohledy a považuji to kvalitní novinařinu, ačkoliv se s některými názory úplně neztotožňuji.

Nemůžu se však zbavit dojmu, že na knihu je to ale málo. Bylo by to super speciální číslo časopisu, to rozhodně… Ale aby to byla samostatně fungující knížka, na to mi tam furt něco chybí.

Tímto považuji oblast 'Literatura faktu' ve čtenářské výzvě za splněnou a vrátím se asi zase k fikci.

21.03.2022 3 z 5

Měděná rukavice Měděná rukavice Holly Black

Magisterium 2 se mi líbilo ještě o kousek více, než jednička... Kvalitní storytelling, dobrá práce s postavami a příjemný kouzelný svět.

Jen je škoda, že se postavy pomalu dostávají do vyspělejší fáze. Na té dětské pohádkovosti a nevinnosti bylo něco kouzelného. Teď, když už rostou, se i příběh začíná kapku vyostřovat a už to není taková pohádka na dobrou noc.

Trochu jako Harry Potter. Kámen mudrců byl taková sladká pohádka, a pak přijde sedmý díl a "Všichni jsou mrtví, Dejve".

Ale Magisterium jinak teda není ani trochu jako Bradavice. Trochu jsem se bála, že půjde o volnou inspiraci nejslavnějším mágem 21. století, (chápete, kouzelná škola a mladý čaroděj, to trochu svádí), ale vůbec tomu tak nebylo. Celé je to veskrze originální a opravdu skvělé.

20.01.2016 5 z 5

Dívka, která se třpytila Dívka, která se třpytila Lauren Beukes

Tahle kniha se mi moc nelíbila. Autorka si sice vybrala zajímavý námět, ale nedokázala ho dost dobře zpracovat. Jedna hlavní postava ve mne vyvolávala čirý odpor, druhá mne nudila...

Kniha obsahuje mnoho skvělých motivů, ale to už nevyváží nezáživné hrdiny a jejich přihlouplé motivy. Vyprávění je vleklé a často se zadrhává.

A moje celkové dojmy? Ehm... Překombinované a podivné.

03.01.2016 2 z 5

Jackaby Jackaby William Ritter

Na tuhle knihu jsem se velmi těšila a má očekávání se jí bohužel naplnit nepodařilo. Obálka slibuje komplikovaný a důmylsný příběh, nikoliv pohádku vyprávěnou prakticky jen za pomoci holých vět.

Mrzí mne i absence jakýchkoliv vedlejších postav. Fakt tam nejsou skoro žádné. V málokteré detektivce je pachatelem někdo neznámý... Zúžit výběr potencionálních pachatelů na dva nebyl v polovině knihy žádný problém... A pak si stačí hodit mincí.

11.12.2015 2 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

K četbě Pěny dní mě přivedl až blížící se termín maturitní zkoušky, do té doby by mne ani nenapadlo ji otevřít. Zpětně musím uznat, že v rámci své kategorie určitě nezapadne. Na autorův osobitý styl psaní si čtenáři zvyknou už během prvních vět.

Kombinace absurdních motivů, donebevolajícího přehánění a v neposlední řadě i pokus o popření veškeré reality... Z výběru maturitní četby určitě jedna z těch lepších.

10.12.2015 4 z 5

Kořist Kořist Andrew Fukuda

První díl byl vcelku fajn, originální, ale zase žádný zázrak. Čtení toho druhého jsem dlouho odkládala...

Co dodat teď? :) Kořist je minimálně třikrát lepší, než Hon. Četla jsem ji jen s menšími pauzami a i během nich jsem přemýšlela, co se asi stane dál. :) Poslední třetina ubíhá nadsvětelnou rychlostí. Za mě jedna velká poklona pro autora. :)

31.10.2015 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Trochu mě překvapuje, jak vysoké hodnocení tato kniha sbírá. Mně rozhodně Kostičas tak úžasný nepřišel.

Má sice zajímavý název a krásnou obálku, podle kterých jsem si ji vybrala. Ale to samo o sobě nestačí. Kniha se mi zdála celá taková nepřehledná a chaotická, svět nelogický, a pak přijdou nesympatičtí nablblí hrdinové a nasadí tomu korunu...

Nevadí mi složitější fantasy, náročné systémy magie a komplexní politické situace v knihách, pokud se teda autor obtěžuje s nějakým vysvětlováním. Tady jste v hozeni do šíleného dějového bordelu a "zorientujte se sami". A indicií dostanete tak málo, že buď akceptujete, že se ten svět nedá pochopit, nebo máte smůlu a prostě si to budete muset zvládnout nějak domyslet. Ne, díky, takhle mě to nebaví.

Nepříliš hojné retrospektivní scény mě bavily tisíckrát více, než samotný hlavní děj. Nesčetněkrát jsem bojovala s nutkáním přeskakovat stránky, abych se dostala k dalšímu vyprávění vzpomínek.

Druhému dílu dám šanci, ale pokud mne ani ten nedokáže zaujmout, se sérií končím definitivně.

EDIT: Ne, dvojka byla úplně stejně divná. Dál už to číst nebudu. Sorry.

24.10.2015 2 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Chvíli mi trvalo, než jsem se dokázala začíst, ale nakonec jsem velmi příjemně překvapená. Naprosto miluju Petřin kaleidoskop random myšlenek naházených přes sebe, protože mě neustále nutil dávat u knihy stoprocentně pozor, abych se neztratila... Nekonečné prolínání přítomnosti, minulosti a takových těch myšlenek někde mezi... Skvělé.

Hlavní postava s chybami, uvěřitelnými mindráky, zajímavým rodinným zázemím... A tisíc a jeden pohled na underground. Zahlédla jsem v nějaké recenzi výrok, že popisovaní disidenti jsou podle skutečných předloh a některé tam lze rozpoznat, avšak v problematice se nevyznám natolik, abych kohokoliv identifikovala, takže tento rozměr mi zůstane utajen. Nevadí. I tak se mi takhle linka moc líbila.

Jedna věc mě ale na čteni strašně iritovala... Nějak se nedokážu rozhodnout, jestli autorka mou generaci prostě jenom vůbec nechápe, nebo jestli z nás mladých udělala takovou karikaturu jako provokaci a nemyslela to vážně, každopádně mi ty příšerné děti (a mládež) prostě strašně lezly na nervy. Mrzí mě, že zatímco dospělé postavy byly v knize opravdu hluboké a kvalitně rozpracované, ať už v dobrém či špatném slova smyslu, tak ze všech pod 20 autorka udělala myšlenkově úplně placaté nablblé mamlasy. Ani jako kritika mi to nepřišlo dost promyšlené, za mě to nebylo úplně ono.

28.06.2023 4 z 5

Žánrovky Žánrovky * antologie

Žánrovky obsahujou dvě tři perly, dvě tři normální a fajn povídky, a zbytek byla taková nudná bezpointová vata.

Obecně mi přijde kapku škoda, že si autoři jednotlivé žánry losovali. Proto se asi některým dostaly do rukou náměty, které jim prostě nesedly. Zdálo se mi třeba, že holky, které na začátku psaly "červenou knihovnu", tímhle žánrem kapku opovrhovaly a trochu se to promítlo do textu. Podobné pocity jsem měla i u jedné fantasy povídky. Autor fantasy asi moc nemusí a považuje je za blbinu... No a napsal teda blbinu, protože takový jsou přece fantasy, ne? Ale chápu. Taky bych nenapsala slušnej horor, protože je považuju za nesmysly... Takže to losování bylo asi spíš na škodu.

Dost často tam je nějaký talent, ale povídky jsou možná až moc krátké a je vidět, že některé dvojice autor-žánr prostě nefungovaly.

Zároveň se ze mě stává asi maličko konzerva, ale ty novoty v podobě fialového či jinak barevného textu se mi nelíbí. Zůstaňme pls u černý, to bylo hrozný číst.

Ať to zas moc nekritizuju... Chválím nápad s přiřazováním žánrů na konci. To bylo fajn.

02.03.2023 2 z 5

Rok čarodějnic Rok čarodějnic Alexis Henderson

Skvělé, feminismem a magií protkané dobrodružství se sympatickou hrdinkou, a hlavně je to celé velmi originální.

Vytkla bych občas poněkud strojené konverzace. Lea byla představena jako dlouholetá nejlepší kamarádka hlavní hrdinky, ale konverzace mezi nimi je kapku jako když se dvě cizí paní dají do řeči v obchodě. Kde je to přátelství, vřelost a vztah mezi nimi? Proč si nejlepší kamarádky tají tak strašně moc věcí, když si údajně tak strašně moc vzájemně věří? To přátelství jsem jim moc nevěřila.

Jinak skvělá kniha.

17.10.2022 5 z 5

Mezi zloději Mezi zloději Adrienne Young

Knížka mi přišla ve spoustě momentů jako generátor klišé, ale odpustím jí to výměnou za tu skvělou mořskou atmosféru. Při čtení jsem fakt cítila moře a houpala se na vlnách. :)

Nedávám ale hlavní hrdinku. Má jí být 17, ale chová se tak na 15. Ve spoustě momentů příběh kapku skřípe, strašně moc věcí je šito horkou jehlou a obecně je zápletka taková... Meh... Méně promyšlená, než by Fable slušelo.

Další díl si přečtu, ale čekala jsem víc.

PS. Já jsem vždycky strašně rozpolcená, jestli si mám kupovat nové bookstagramové hity a svézt se na té vlně, nebo počkat, až ta série dovyjde celá. (Ale to jsou potom zase všude spoilery, protože každý čeká, že knihu, která vyšla před 5 lety a byla hit, přece znáte). V poslední době jsem rozečetla řadu sérií, které po prvním nebo druhém díle nakladatelství utlo. České knihovny anglické knihy moc nevedou a kupovat v AJ si je vyloženě nechci, zas tak moc se mi Fable nelíbila. Ale oživení této série bohužel spíš asi nebude. No nic, no.

28.09.2022 3 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Tak tohle se nepovedlo. Po poměrně zajímavém prvním díle přichází dvojka, která se kvalitou Holubici a hadovi vůbec neblíží.

Příběh působí dojmem, jako že svět nemá svá jasná pravidla, ale naopak si autorka pravidla za běhu vytváří tak, aby to sedělo do příběhu... Systém magie jsem nějak nepochopila a mám pocit, že v každé kapitole fungují kouzla úplně jinak. Všechno se ohýbá tak, jak se zrovna hodí. Výsledkem je chaos a nulová konzistence.

Nevím, jestli je to blbě napsané, nebo jen blbě přeložené, nicméně četlo se to opravdu těžce. Špatný výběr slov, žádný spád akčních scén, výplně je víc než děje, dlouhé dialogy bez cíle, natvrdlé souboje a můj oblíbený 'meč na zádech'. Rovný meč se nedá vytahovat z pouzdra na zádech, není to šavle. Už by se to autoři fantasy měli konečně naučit.

Nějak nevím, jestli se mi tu trojku bude chtít číst, protože mě upřímně ani nějak moc nezajímá, co se se všemi těmi necharismatickými a nanicovatými hrdiny stane. :/

28.08.2022 2 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Knihu jsem si vypůjčila z knihovny před dvěma dny a hned ji půjdu zase vrátit, aby se k ní dostali i jiní čtenáři… Tak dobře se to četlo. :)

Kniha je přesně tím, co očekáváte. Nenáročný thriller se zajímavou zápletkou, které B. A. Paris chrlí jeden za druhým, je ideální na jedno až dvě odpoledne, nijak ale nepřekračuje hranice svého žánru a není žádným výjimečným veledílem.

Obecně příjemné čtení na krásné čtyři hvězdičky.

11.06.2022 4 z 5

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Od této autorky jsem četla i současný hit, Hájovnu. Zmíněný příběh se mi po stránce děje opravdu nelíbil, ale velmi se mi zamlouval styl, jakým autorka píše Rozhodla jsem se tedy zkusit od ní něco jiného.

Narozdíl od nemastné, neslané a pitomoučké Hájovny je tohle úplně skvělé. Dechberoucí, smutné i veselé, citlivé Lidské. Oceňuji i to, že hlavní hrdinka je místy kapku slípka, protože kdo chce pořád číst o dokonalých přemoudřelých hrdinkách, které všechno zvládají.

Čtení bohužel kapku kazí chyby. Na jedné stránce je bratru hlavní hrdinky Anděly osmnáct let, za dvě strany o rok omládne, za další dvě strany už je mu zas osmnáct Jiná postava se jednou jmenuje Štěpán, ale pod dopisy se podepíše bůhvíproč jako Jan. Špatně jsou i jména vzdálených příbuzných v rodokmenu, kteří se jmenují pokaždé jinak. Autorka se nám do těch vedlejších postav kapku zamotala a mělo to vychytat nakladatelství, což se nestalo, bohužel. Ten úžasný příběh to maličko kazí.

A můj osobní poznatek k této době To vykání rodičům je hrozné a díky bohu, že už to neděláme. :)

08.05.2022 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Uchopila jsem Sítě v rychlosti v knihkupectví na nádraží, abych měla něco do vlaku. Nečetla jsem anotaci, jen jsem znala jméno autorky... Tak se mnou knížka tedy jela na výlet.

Moc ale nechápu, jak mohla úžasná P. Dvořáková, od které miluju tolik skvělých, báječných a hlubokých knih, napsat takovouto plochou a prvoplánovou kravinu.

Přišlo mi to na tolika úrovních úplně blbé, že jsem to několikrát fakt chtěla odložit, ale vždycky jsem se k tomu vrátila, protože "napsala to ta skvělá Dvořáková, co vytvořila tu vtipnou Dědinu a taky ty úžasný Vrány". Ale ne. Neměla jsem to dělat. Ztracený čas

První povídka - 1 hvězda za snahu, je strašně předvídatelná a pitomá

Druhá povídka - 2 hvězdy za námět, zpracování už horší

Třetí povídka - Z tohoto výběru nejlepší, ale konkurence není moc vysoká. Takový průměr. 3 hvězdy.

Průměrně mi to vychází na 2 hvězdy na povídku. Strašně moc mi to nesedlo, za mě vyhozené peníze.

08.04.2022 2 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Holubice a had je moc zajímavá young adult fantasy s příjemnou romantickou linkou a neotřelou magií. Přesto mi na tom ale pár věcí vadilo.

1. Furt všichni lezou po střechách jako kdyby se nechumelilo, neustále někdo někam šplhá a obecně to vypadá jako příběh zasazený do světa šplhací PC hry Assassin's Creed. Bylo tam toho lezení moc. Zároveň je v knize explicitně zmíněno, že hlavní hrdina je vysoký a svalnatý, takže může vážit dejme tomu tak 115 kilo minimálně. Úplně vidím, jak metrákový borec kráčí po doškové střeše, načež se ozve "křup" a skončí v kuchyni nic netušících chudáků, co tam dole bydlí. Ehm. Nope.

2. Některá slovíčka byla ponechána asi pro atmosféru ve francouzštině, ale mně to přišlo jako velmi rušivý prvek a lezlo mi to na nervy.

3. Strašně moc náhod na jednou, furt je někdo ve správný čas na správném místě.

4. Hlavní hrdinka mi přijde děsně hloupá. Ne v takovém tom akademickém slova smyslu, titul z literatury bych od ní ani nečekala, ale u člověka z ulice bych teda předpokládala nějaký ten selský rozum, který tam taky vůbec není. Zachraňuje to celou dobu její pohledný lovec čarodějnic, Reid.

5. Chápu, že v young adult se nemůže úplně házet nepěknými označeními pro prostitutky, ale od dospělého muže jsou nadávky jako "ty nechutná malá holko" kapku k smíchu, sorry. Tohle měl ale možná spíš nějak líp pojmout překladatel. Nemyslím, že to bude vina autorky.

Takže tomu dávám 3 hvězdy, ale další díl si určitě přečtu. Určitě mě zajímá, co bude dál.

03.04.2022 3 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Pozitivní recenze na tuhle knihu jen potvrzují můj názor, že neexistuje kniha, která by se líbila všem.

Malé zázraky jsou napsané o tématu, které přímo vyhledávám, mám ráda young adult, knihy s psychologickými zápletkami apod., ale tohle mě teda strašně minulo. Dala jsem tomu šanci cca do jedné třetiny a pak jsem to odložila a už se k tomu vracet opravdu nebudu. Už dlouho mě nic tak strašně nenudilo a neštvalo. Tvorbě této autorky se budu asi vyhýbat, evidentně jedeme každá na jiné vlně a nefunguje to. :)

Dávám jednu hvězdu, nechci to označovat úplně za "odpad", odpad to jistě není. Jen se mi to prostě strašně nelíbilo.

06.03.2022 1 z 5