namornice namornice komentáře u knih

Běžkyně Běžkyně Peter May

Peter May a jeho série čínských thrillerů mě prostě baví. Tentokrát jsme opět zpátky v Číně a Li společně s Margaret vyšetřují případ záhadných úmrtí vrcholových sportovců. Četlo se mi opět dobře, detektivní zápletka sice nijak složitá, ale vcelku napínavá stejně tak problematika dopingu. Co se milostné linky týče ve vztahu Liho a Margaret bylo zajímavé sledovat další postavy vtažené do vztahu - Margaretina matka Liho otec byly bezesporu zajímavým zpestřením. Jsem zvědavá na Pekingského Rozparovače.

10.10.2019 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Tak tohle se mi líbilo moc! Velice dobře napsaná, napínavá krimi, doplněná úryvkama z deníku vraha -jak si nejspíš má čtenář myslet. No ten zvrat když vyjde na jevo koho zápisky celou dobu mezi kapitolama čtete! Úplně mi spadla čelist :-o
Stejně jako u předchozí Ahnhemovy knihy Devátý hrob se děj odehrává na obou stranách Oresundského mostu - chvíli v Dánsku, pak zas ve Švédsku. U Devátého hrobu jsem měla trochu problém sledovat postavy a pořád se mi pletlo, kde se vlastně momentálně nacházíme - zvlášť když jsou ty místní názvy hodně podobný v obou jazycích, že jo? Ale u Oběti bez tváře jsem ten problém neměla. Napínavé tempo, propracované dialogy, které posouvjí děj dopředu, promyšlené někdy trochu až brutální vraždy psychopata, co kosí bývalé spolužáky jako sedlák pole - prostě page turner. Hvězdu dolů dávám
- za pošťačku, co doručuje noviny až do domu, navíc člověku, s kterým nikdy nepromluvila, ale který ji po třítýdení dovolené tak chyběl, že mu prostě vlezla až do obýváku ještě s extra výtiskem novin navíc (asi zaměstnankyně roku) :-)
- pak za policajty, co se zouvaj, když jdou lapit vraha :-D
- za třídu, co nepozná vlastního spolužáka - no je mi asi tolik, co hlavnímu hrdinovi, ale spolužáky ze základky bych snad vyjmenovala všechny - a to nás jako silného ročníku bylo ve třídě přes 30!
No a taky ta hvězda dolů trochu za hlavní postavu Fabiana Riska, kterej mi občas lezl na nervy. Zato vedlejší postavy jsem si oblíbila moc a Djuna, Astrid, Liljová, Molander i Skála mě bavili. Takže za mě 4*/5* a určitě doporučuju. Jsem zvědavá na další díl!

Tak, a teď jdu vyhrabat starý školní alba a ověřit si paměť :-)

18.05.2019 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Bjork prostě umí!
Opět skvěle napsaný, propracovaný děj, trochu víc postav, ale napětí od začátku do konce. Ty krátký kapitoly mi prostě sedí. Clona se dá číst samostatně, ale určitě doporučuju číst tuhle sérii popořadě nejenom kvůli vývoji jednotlivých postav, ale hlavně proto, že je to prostě zatraceně dobrý čtení. Užila jsem si zatím všechny tři Bjorkovy dílka a už teď netrpělivě čekám na další pokračování.

03.04.2019 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Toš trochu mi trvalo se začíst. Vlastně jsem četla po kouskách mezi jinýma knížkama, ale postupně jsem se dostala do bodu, kdy jsem chtěla vědět víc o jednotlivých postavách. Děj to vlastně ani žádný nemá, ale autorka skvěle vykreslila celý spektrum povah a asi od půlky už mě to chytlo. Kniha je vyprávěním více postav - ze začátku jsem měla chuť s většinou z nich zatřást a hrozně mě štvaly, ale jak jsem se dovídala víc o životech a minulosti jednotlivců, tak jsem si na ty vesnický nátury zvykla a pomalu je akceptovala. Celkově ve mě Dědina vyvolala celou škálu emocí od počátečního naštvání, přes mírnou zlost a místy mi bylo i trošku smutno. Prostředí vesnice je ale velice dobře vylíčené. Psaní v nářečí tleskám - to byl hodně zajímavej prvek a vůbec jsem s tím problém neměla. Byla to moje první kniha od Petry Dvořákové, ale určitě ne poslední.

17.03.2019 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Pokračování sci fi trilogie Vzpomínka na zemi. Jsem asi v polovině Temného lesa a zase jsem naprosto nadšená. Trochu víc politiky než v prvním díle, ale opět brilantně napsaný a čtivý. Pageturner! Začínám být závislá.
Update - Dočteno!
Jo, jo, jo! Pokračování Problému tří těles je ještě lepší než první díl. Je tu trochu více politologie, hlavně na začátku, kdy už celej svět ví o invazi Trisolaranů a postupně se připravuje na střet. Četlo se mi zezačátku trošku pomaleji, ale po pár desítkách stránek jsem se do toho včetla a hrozně mě to chytlo. Hlavní hrdinku z prvního dílu nahradil nový hlavní hrdina. Luo Ťi mi byl jaksi víc sympatickej než Jie Wen Tie z prvního dílu. Trochu míň fyzikálních zákonů a víc dějových linek a zvratů. A autorova fantazie a styl psaní - někdy až skoro poetické výrazy jsou stejně jak v prvním díle opět skvělý. Hlavní myšlenka temného lesa je stejně úžasná jak hrůzostrašná. Temný les byl ještě lepší než první díl. Už se úplně třesu na další.

23.01.2019 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

OMG, tak tohle jo! ????Moje první kniha od téhle autorky a určitě ne poslední. Kniha je velice čtivá, kdybych netrávila 11 hodin denně v práci,tak jsem ji stihla přečíst daleko rychleji. Věřím tomu, že někdo ji dal na jeden zátah. Styl psaní v přítomném čase to čtení ještě urychluje. Postavy byly napsány velmi dobře, zápletka napínavá včetně několika šokujících dějových zvratů . Konec mě úplně dostal ???????? Určitě doporučuju.

08.11.2018 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Sama jsem překvapená, jak mě tahle kniha bavila! Nejdřív jsem si myslela, že to bude tak trochu nuda - rasově smíšená rodina žijící někde “uprostřed ničeho” na Americkém středozápadu na konci 70 let, další rodinné drama......ale po pár prvních stránkách jsem se začetla a i když je to v podstatě dost smutné čtení, překvapivě není vůbec depresivní, kniha je přesvědčivá a velmi pěkně napsaná.
Šlo o vraždu, nebo se Lydia zabila? Ne zrovna krimi v pravém smyslu slova, některé části příběhu jsou trošku nudné, ale příběh je skvěle napsaný a jeden by neřekl, že je to autorčina prvotina. Jsem zvědavá na její další.

01.04.2016 4 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Skoro tak skvělá věc, jako žít na jihu Francie, je číst tuhle knížku.

13.03.2016 5 z 5

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

Ani další kniha Lisy Reganové nezklame. Josie Quinnová pátrá po své sestře Trinity, která zmizela z pronajaté chaty a přitom odkrývá další tajemství a podrobnosti z minulosti jak své tak i své rodiny. Námět tentokrát zcela jednoduchý, ale opravdu dobře zpracovaný. Děj svižný a napínavý až do konce. Závod s časem o Trinitin život dává Josie zabrat a za spolupráce kolegů se žene do překvapivého konce. Už se těším na další díl.

29.04.2024

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Opravdu mrazivá detektivka s trochu strašidelnou atmosférou. Při poslechu sama doma jsem neměla daleko k tomu kontrolovat a zamykat dveře :). Zkrátka Yrsa ve skvělé formě. Napínavý děj, konec překvapil, vraha bych netipovala. Těším se na další knihy autorky.

21.01.2024 4 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Parta důchodců, kteří jedou na Kubu a po vlastní ose projedou i místa mimo turistické resorty. Bavilo mě konečně číst cestopis s trošku jinými účastníky než jsou baťůžkáři. Kniha to byla zábavná a přednes Petry Bučkové vyhovující. Moc se mi líbily hudební předěly.

30.10.2023 3 z 5

Proti proudu Proti proudu Rachel Caine (p)

Oproti prvnímu dílu série je tento o málo víc akční, je v něm několik překvapivých zvratů a je podán ze čtyř různých pohledů. Kapitoly vyprávěné Gwen, Samem a oběma dětmi byly zajímavým prvkem ze strany autorky a zafungovalo to dobře. Jsem zvědavá, jak to celé bude pokračovat.

18.10.2023 4 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Po poslechu Dobrých znamení jsem se prostě musela do knih Terryho Pratchetta pustit. Nechápu, že jsem se k nim nedostala dřív. Moje první setkání se Zeměplochou mě nadchlo a je mi jasné, že tohle dílo musím přečíst celý. Náramně jsem se bavila!

30.09.2023 5 z 5

Tajemství indiánských pyramid Tajemství indiánských pyramid Miloslav Stingl

Kultovní vyprávění legendy českého cestopisu, etnografa, fotografa a novináře Miloslava Stingla. Tentokrát s ním navštívíme podivuhodný kamenný svět dávných Mayů.
Kniha je psaná až jakoby poetickým jazykem, a i když obsahuje poměrně velké množství odborných výrazů, je velice čtivá. Čtenář se dozví mnoho o etnografii, kultuře, geografii mayské civilizace,
ale také o historii Střední Ameriky nebo životě dnešních potomků této dávné civilizace. V knize je i celá řada fotografií, které autor pořídil při svých prvních návštěvách Mexika, a je úžasné vidět, jak tato naleziště vypadala ve srovnani s tim jak přelidědná jsou mnohá z nich dnes. Velmi poučná a informativní kniha.

08.05.2023 4 z 5

Temnota Temnota David Lagercrantz

Námět vcelku dobrý, ale děj se dost vleče. I přes povedený přednes jsem se u poslechu místy nudila a nesoustředila se, takže jsem se musela o kus vracet a poslouchat znovu. Nenapínavý děj, přeskakování v čase a šroubované dialogy bohužel této knize nepřidaly. Za mě celkem zklamání, čekala jsem víc.

29.03.2023 3 z 5

Koruna démonů Koruna démonů James Rollins (p)

Pro ty, co prahnou po napínavém thrileru, je Koruna démonů tím pravým čtením. Členové Sigmy opět zachraňují lidstvo, tentokrát před pradávnou hrozbou a přitom se musí spojit s úhlavním nepřítelem.
Jako u všech Rollinsových knih se děj odehrává v atraktivních destinacích a je směsí pokrokové vědy, akce, dobrodružství a historie. Neodmyslitelně spojenou mám Sigmu Force i s hlasem Jiřího Schwarze, jehož přednes byl i tentokrát značně emotivní a poutavý.

11.10.2022 3 z 5

Noc v Orient expresu Noc v Orient expresu Veronica Henry

Až jsem byla sama překvapená, jak mě bavilo to číst. Taková pohodová milá četba, romanťárna s předvídatelným koncem, oddechovka na dvě odpoledne. Moc mě bavily Benátky.
Navíc cesta Orient expresem je na mém cestovatelském seznamu už dlouho, takže škoda, že to byla jen jedna noc a že se nejednalo aspoň o zpáteční cestu, protože právě ta část z vlaku mě bavila asi ze všeho nejvíc.

10.08.2021 3 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

I když opět velmi čtivá, je tato kniha spíš průměr.
První půlka mě bavila, zápletka i svým způsobem výstřední prostředí mě chytlo, ale druhá polovina už byla horší a nezachránily to ani na poslední chvíli přidané zvraty.
Spěchala jsem s dočtením abych mohla číst něco dalšího.
A ten konec jako z telenovely se teda taky moc nepovedl. Doufám, že další Lapena už bude lepší.

29.07.2021 3 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Angličana v Česku jsem prostě musela přečíst. Jednoho v rodině taky máme, tak bylo co srovnávat. Jako dvě předchozí autorčiny knížky i tato se četla dobře, pohodová oddychovka i když to tentokrát bylo víc o Česku než o ostrovních zvyklostech.

18.10.2020 3 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Další ze série čínských thrilerů jsem zase slupla jak malinu. Na rozdíl od předchozích dílů, celý děj Hadohlavce se odehrává ve Spojených státech, kam se Margaret vrátila z Číny po několika letech a nevydařeném vztahu s Lim. Ten je ale náhodou taky převelen na čínskou ambasádu do Washingtonu a tak se oba samozřejmě zase potkají tentokrát při vyšetšování smrti čínských ilegálních imigrantů. Nejdřív mi trochu chybělo prostředí Číny ale May opět vnesl do příběhu hodně kultrních odlišností a mezinárodních vztahů. A tak nakonec změna prostředí bylo zajímavě oživení.
Zakomponování smrtelného viru mi trochu připomínalo knížky Robina Cooka. Nicméně Hadohlavec je opět dobře napsaná krimi a určitě stojí za přečtení. A na Běžkyni se určitě taky brzo vrhnu.

17.09.2019 4 z 5