namornice namornice komentáře u knih

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

Jako už vždycky u Weavera trochu pomalejší rozjezd je následován napínavým dějem plným zápletek a zvratů ale směřujícímu k nervy drásajícímu konci. Napínavé stejně jako předchozí knihy autora, bavila jsem se skvěle a hned se vrhám na další díl.

16.06.2020 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Pán Ohně mě velmi překvapil. Nadmíru působivé a znamenitě vylíčené prostředí Číny (ať už po kulturní tak politické stránce), uvěřitelní, dobře vykreslení hlavní hrdinové a dobře vystavená zápletka. Vyšetřování vraždy tří obětí nám představuje americkou patoložku Margaret Campebelovou působící na universitě v Pekingu a vrchního inspektora Li Jena a jejich spolupráci při pátrání. Dozvídat se v průběhu knihy jak odlišné je vyšetřování vražd v Číně na rozdíl třeba od Ameriky nebo severských krimi mě dost bavilo. Ani milostná linka mezi Margaret a Lim mi nijak nevadila. Pán Ohně má dobře vystavěný příběh s celkem strhujícím dějem. Až na trochu přemrštěný konec jde o velice čtivé dílko a u čínských thrilerů Petera Maye určitě zůstanu.

21.08.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Začátkem roku, než jsem vycestovala z rodné hroudy jsem shlédla první čtyři díly seriálu a teď se dostávám ke knize. Dystopický svět popisovaný ve vzpomínkách služebnice Fredovy je dost děsivý a kniha se nečte snadno. Hodně z toho běhá mráz po zádech. Místy použitá přímá řeč bez uvozovek mě dost mátla a docela mi trvalo si na to zvyknout. Jestli je konec šťastný nebo nešťastný se čtenář vlastně ani nedoví. Historické poznámky na konci knihy jsou zajímavý prvek i když ani ty moc nevysvětlují jak vlastně celá republika Gileád vznikala ani jak to s ní nakonec dopadlo. Nemůžu říct jestli je kniha lepší než seriál - musím dokoukat, co jsem rozkoukala, ale obojí kniha i seriál je dost povedený.
Zajímavá je předmluva a fakt že autorka čerpala inspiraci při návštěvách zemí totalitního režimu jako ČSSR, NDR. Ještě že jsem se ke knize nedostala dřív -v 80 letech, kdy kniha vyšla poprvé jsem spíš četla Toma Sawyera nebo Děti z Bullerbynu - ale čekat víc než 30 let na pokračování bych nevydržela. Tak je dobře že jsem se k fenoménu Služebnice dostala až teď a musím čekat jen do Září na pokračování. Už se fakt těším a doufám že Atwoodová nezklame

03.05.2019 5 z 5

Akce holandský řízek pobavila. Oddechovka na jedno odpoledne. Čte se dobře, na odreagování ideální.

23.01.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Jaké štěstí, že nevlastním zámek! Výborná knížka, kácela jsem se smíchy :-)))

13.03.2016 5 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Třetí kniha úžasné Zeměplochy s Hlídkou a opět je to další nálož vtipných hlášek a myšlenek. Městská hlídka jako skupina nejrůznějších etnických existencí se stále rozrůstá o další členy a k trolům, trpaslíkům, vlkodlakům, skřítkům se ještě přidávají golemové. Stejně jako Karotka, Elánius, Angua nebo Nóblhóch i noví členové jak Postihnout tak Pleskot Řiťka jsou skvěle napsaní.
Zadražilova interpretace opětovně naprosto skvělá. Pět hvězd!

18.12.2023 5 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Po delším čekání na audioverzi dalšího dílu ze série jsem se konečně dočkala a rozhodně to čekání stálo za to. Opět velmi čtivá a napínavá krimi. Trošku hororová atmosféra dalšího detektivníio případu z drsné krajiny Islandu. Interpretace velmi zdařilá, Klára Cibulková dodává příběhu to správné podkreslení. Už chci nutně další díl, jen nevím, jestli zvládnu čekat na audioverzi. Asi se dám do čteni klasické knihy.

07.05.2023 4 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Vcelku povedený prequel, ve kterém se dovíme jak došlo k založení zvláštní vyšetřovací jednotky vedené Holgarem Munchem, a jak začala jeho spolupráce s Miu Krugerovou. Nápaditá zápletka a napínavý děj. Hvězda dolů za trochu uspěchaný konec.

21.01.2023 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

No tak cestopis to teda neni, ale pár zajimavostí jsem se dověděla. I když kniha mi přijde dost chaotická. Některé příhody byly vcelku zábavné, některé méně. Takový horší průměr.

19.04.2022 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Tohle byla od autorky moje první kniha. Humorná i sarkastická a velice čtivá.
V rámci žánru určitě jedna z lepších.
Zpracování toho jak funguje nebe a peklo se mi líbilo. Skvělá oddechovka, určitě doporučuji.

05.10.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Kniha je samozřejmě velice aktuální, bohužel to ale není ten nejlepší Peter May.  Celkem slušný začátek, ale ten konec to dost pokazil.
Je poznat, že autor knihu napsal už před hodně dlouhou dobou. Naštěstí se z toho vypsal a jeho pozdější díla jsou rozhodně lepší.

14.02.2021 3 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Jsem ráda, že autor nenechal postavu Healyho jen jako vedlejší v jednom z dřívějších dílů, jak měl prý původně v úmyslu. V již šestém pokračování případů Davida Rakera se rozvíjí právě jeden z minulých případů, který stál Colma Healyho v podstatě všechno od ztráty rodiny a práce až po jeho totální pád na dno. Jediný, kdo mu zůstal je právě David Raker, který se mu pokouší pomoct a odložený případ vyřešit. I přesto, že by děj tentokrát snad až moc plný zvratů a místy trochu překombinovaný, šlo o uspokojivé čtení a zmíněné výhrady mě určitě neodradí od čtení dalších dílů.

02.07.2020 3 z 5

Kritik Kritik Peter May

Jako detektivka trochu slabší, nicméně četlo - teda posluchalo - se mi to dobře. Přednes Davida Matáska byl vcelku zajímavý. Jako vždy u tohoto autora, popisy ať už prostředí nebo degustace i přípravy vín jsou skvěle popsané a bez lahve vína se to snad ani nedá číst. Ale Lewiská trilogie nebo čínské thrillery mě bavily víc.

20.06.2020 3 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Z recenzí a hodnocení na Goodreads a na Instargamu jsem vyčetla, že tahle kniha je prostě mustread, ale že to bude až taková pecka, to jsem nečekala!
Už dlouho jsem nebyla tak emotivně pohnuta příběhem jako při čtení tohohle skvostu. T.J Reids je moje nová oblíbenkyně! Její styl psaní se mi hrozně líbil a četlo se mi skvěle. Kniha mě naprosto nadchla a absolutně předčila všechna moje očekávání!

Stárnoucí hollywodská ikona Evelyn Hugo je konečně připravena odhalit pravdu o svém okouzlujícím a skandálním životě. Chce ale, aby její autobiografii napsala relativně neznámá novinářka Monique. Proč právě ona a proč zrovna teď? Evelyn ve svém luxusním bytě v New Yorku Monique postupně vypráví svůj životní příběh plný emocí, bezohledných ambicí, nečekaných přátelství a velké zakázané lásky. Od svého příchodu do Los Angeles v 50. letech až po rozhodnutí opustit show business v 80. letech - samozřejmě včetně všech sedmi manželů mezi tím vším.

Jakmile jsem se začetla do Evelynina příběhu, nemohla jsem přestat a musela jsem vědět víc.
Jedná se sice o fiktivní příběh, ale je v něm tolik životních lekcí! Samotný příběh Evelyn je dojemný a srdcervoucí zároveň, ale mistrovsky napsané postavy jsou hlavní důvod proč je tahle kniha tak úžasná. Knihu jsem četla v anglickém origináleaa byla to nejspíš nejlepší kniha, kterou jsem loni četla. Doufám že brzo vyjde i česky. Hrozně chci, aby byla stejně skvěle přelozená jak je napsaná.
Tohle si prostě musíte přečíst !!

31.05.2020 5 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Asi mám nějakou orientální horečku, ale Mayovy činské thrillery poslední dobou doslova hltám. V pořadí už třetí díl série, Sál Smrti, jsem slupla jaka malinu. Další případ vražd pro americko-čínské duo. Milostná část mezi Lim a Margaret je tentokrát zastoupena jen okrajově a Peter May se víc věnuje případu samotnému a hlavně pak tomu, co mu jde tak úžasně dobře - popisy prostředí. V Pekingu se tentokrát ocitáme jen okrajově a většina děje se odehrává v Šanghaji, kde bylo objeveno 18 rozčtvrcených ženských těl. K případu jsou povoláni jak Li Jen tak Margaret. Na pozadí vyšetřování Peter May okrajově nastiňuje i téma politiky jednoho dítěte. Napínavé, dobře napsané. Určitě doporučuji.

16.09.2019 4 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Další případ Fabiana Riska mě bavil ze všech Ahnhemových knih asi nejvíc. Už se těším na další díl, snad vyjde brzo.

29.07.2019 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Opravdu jsem si užila čtení první Bjorkovy knihy a hodně jsem se těšila na další. A autor rozhodně nezklamal! Sova mi přišla a o něco drsnější než Visící anděl- tak trochu víc úchylný. Trochu jako povedená epizoda "Myšlenek zločince". Opět ale skvěle napsané, napínavé, originální, s překvapivým rozuzlením. Jsem opravdu zvědavá, jak se budou osudy Holgera, Mii a dalšch postav dál vyvíjet. No tak snad se asi hned dám do dalšího dílu. Že jo?

01.04.2019 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Setí, pěstování, sklizeň - i když nejsem úplně zahradník nesmírně jsem si tuto knížečku užila. Poslouchal jsem jako audio verzi, fejetony jsou vtipné, bravurně napsané a v podání Kateřiny Winterové to byl úplný balzám na duši. Kateřinu a „její“ Herbář sleduji už od první sezony a tak mi přednes zahrádkářských radostí i strastí naprosto sedl. Na pět hvězd jsou i hudební předěly, které naprosto evokují prvorepublikovou pohodu. Čapek je klenot mezi spisovateli a jeho knihy perly v každé knihovně.

27.04.2024 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Tohle mě bavilo opravdu moc. Neuvěřitelně zajímavý námět, děj je postaven na myšlence existence alternativních světů a nabízí správnou míru jak vědy tak i filozofie.
Velice poutavé a nesmírně čtivé a každou kapitolou nutí k přemýšlení. Asi každý v životě někdy uvažoval, jaké by to bylo, kdybych se na křižovatce života vydal/a jinou cestou.

"Jsme víc, než jen součet našich rozhodnutí, i cesty, jimiž jsme se mohli vydat, se do rovnice našich rozhodnutí nějak započítávají".

"Nakonec každý asi chce to, co nemá, to co myslí, že by byl mohl mít, kdyby se rozhodl jinak".

Audioverze velice povedená a interpretace Lukáše Hlavici byla nadmíru vydařená.
Zajímavé dějové zvraty a stupňující se napětí, jak to bude celé pokračovat a jak to skončí, mě nedovolili přestat poslouchat, dala jsem to za jeden víkend. Určitě doporučuji a doufám, že se brzo dočkáme audioverze i dalšího autorova díla.

24.01.2024 5 z 5

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

Kvrk pink pink cink píp! Potřebuju taky takový udělátko, aby mě upozorňovalo na každou novou audioverzi Pratchettovy hlídky v podání Jana Zadražila! Nechci přijít ani o jedinou, protože to je naprostá dokonalost! Nesmírně se u poslechu bavím.
V pořadí čtvrtá kniha Úžasné Zeměplochy s městskou hlídkou paroduje válku, rasismus a nebo politiku s humorem panu Pratchettovi vlastním.
Malicherný spor o plovoucí horu pemzy někde v moři mezi Ankh-Morporkem a Klečí vede pomalu ale jistě k nevyhnutelné válce. Ještě že je tady genius Leonardo da Quirm a neohrožený Elánius a jeho Městská hlídka. Úžasný Pratchettův styl psaní a jedinečný humor v kombinaci s přednesem Jana Zadražíla to je záruka zábavy. Kdyby to šlo, dám šest hvězd!

23.01.2024 5 z 5