namornice namornice komentáře u knih

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Já teda nejsem žádnej hráč videoher, ale Ready Player One mě tak moc bavil, že mám chuť ty videohry začít hrát. Tenhle retro trip plnej odkazů na animáky, filmy, hudbu, seriály a vůbec celou popkulturu 80tek jsem si nesmírně užila a za mě rozhodně doporučuju. Audio zpracování se taky povedlo.
Velice sympatičtí hrdinové
Moc moc zábavné čtení, doufám, že dvojka bude stejně skvělá.

27.07.2023 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Na každý nový díl se vždycky těším a nikdy nejsem zklamaná. Marsonsová píše moc dobře a poutavě a interpretace
Jitky Ježkové je taky vždy dokonalá.

27.07.2023

Jak jsem vozil Nory Jak jsem vozil Nory Ondrej Sokol

Vtipné vyprávění slovenského autobusáka a jeho příhody z Norska. Bavila jsem se skvěle a poslechla celé za víkend. I přes docela časté použití vulgarismů je to skvělá oddechovka a opravdu pobaví.

17.07.2023 3 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Už sedmé setkání s dvojicí Luc a Ava je i tentokrát napsané na vysoké úrovni a bezesporu opět potěší fanoušky této série i ty, co se třeba s knihami Helen Fields teprve seznamují. Její psaní je díl od dílu lepší.
Děj nabírá tempo hned od druhé kapitoly a nabízí dost akce, aby mě udržel přilepenou ke stránkám. Je to jako vždy skvělé, intenzivní, emocionální a napínavé od první do poslední kapitoly. Je to zkrátka dokonalá série. Za mě určitě doporúčo.

11.05.2023 5 z 5

Tajemství indiánských pyramid Tajemství indiánských pyramid Miloslav Stingl

Kultovní vyprávění legendy českého cestopisu, etnografa, fotografa a novináře Miloslava Stingla. Tentokrát s ním navštívíme podivuhodný kamenný svět dávných Mayů.
Kniha je psaná až jakoby poetickým jazykem, a i když obsahuje poměrně velké množství odborných výrazů, je velice čtivá. Čtenář se dozví mnoho o etnografii, kultuře, geografii mayské civilizace,
ale také o historii Střední Ameriky nebo životě dnešních potomků této dávné civilizace. V knize je i celá řada fotografií, které autor pořídil při svých prvních návštěvách Mexika, a je úžasné vidět, jak tato naleziště vypadala ve srovnani s tim jak přelidědná jsou mnohá z nich dnes. Velmi poučná a informativní kniha.

08.05.2023 4 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Po delším čekání na audioverzi dalšího dílu ze série jsem se konečně dočkala a rozhodně to čekání stálo za to. Opět velmi čtivá a napínavá krimi. Trošku hororová atmosféra dalšího detektivníio případu z drsné krajiny Islandu. Interpretace velmi zdařilá, Klára Cibulková dodává příběhu to správné podkreslení. Už chci nutně další díl, jen nevím, jestli zvládnu čekat na audioverzi. Asi se dám do čteni klasické knihy.

07.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Ať už jde o několikagenerační román nebo komornější rodinné drama, Alena Mornštajnová prostě nezklame a je skvělou vypravěčkou. Její knihy ve mě vždy rezonují i nějaký čas po přečtení. Les v domě je velice čtivá kniha a ihned jsem byla vtažena do děje. I když nejedná se zde o zrovna lehké téma. Příběh je to opravdu smutný a ze čtení na mě šlo úzko. Přesto, že asi od poloviny jsem tak nějak tušila, co za zlo se děje, na zážitku z knihy to nic neubralo a četlo se to jedním dechem. Určitě doporučuji a těším se na další literární počin.

07.05.2023 5 z 5

Rodokmen smrti Rodokmen smrti James Rollins (p)

Jamese Rollinse čtu ráda a hlavně pak sérii se Sigmou. V jeho knihách je něco, co mě vždy chytne a následně mě to neustále nutí číst a číst.
Tentokrát jsme vrženi do světa genetiky a jako vždy u Rollinse namíchání faktů a konspirací, vědy a historie funguje dost dobře.
Zápletka velmi zajímavá, dcera amerického prezidenta je unesena piráty u somálského pobřeží a tak naši staří známí machři ze Sigma Force nastupují v plné polní a zachraňují co se dá. Opět naplněno akcí a napětím a tradičně obohaceno autorovým doslovem s odkazy na to, co je pravda a co fikce. Poutavé čtení, rozhodně doporučuji.

24.04.2023 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Po nějaké době jsem se vrátila k Angele Marsons a jejímu týmu v čele s Kim. Ten tentokrát řeší případy vražd obětí, které spolu zdánlivě nesouvisí. Zároveň se i vrací zlověstná Alex, která, přestože je uvězněná, dokáže Kim značně znepříjemnit život.
Opět velmi napínavé a neméně skvěle načteno.

11.04.2023

Jako stín Jako stín Helen Fields

Předchozí série se mi asi líbila o malinko víc, ale i tohle čtení bylo značně napínavé a bavilo mě.
Elspeth, Meggy a Xavier jsou zavření v bytě. Nevědí, kde jsou, a nevědí, proč tam jsou. Vědí jen, že ten kdo je vzal, je už nepustí. Forenzní psycholožka Dr. Connie Woolvinová a detektiv Brodie Baarda tvoří velmi zajímavou dvojici a obě postavy jsem si oblibila. Libil se mi i fakt, že autorka použila postavu z předešlé série vzhledem k tomu, že se děj odehrává opět v Edinburgu, a zařadila ji do děje. Případ unesených obětí úchylným jedincem gradoval až do překvapivého konce, od půlky už jsem hltala stránku za stránkou a nemohla knihu odložit.
Helen Fields je velmi talentovaná autorka a píše prostě dobře. Nemůžu se dočkat až si přečtu další její knihy.

31.03.2023 4 z 5

Klasika v žánru knih o seberozvoji.
Je to kniha ke které je nutno se opakovaně vracet. Je podaná velmi dobrou formou a doplněna o spoustu příkladů jednání s lidmi. Poslech byl velice příjemný, pan Schwartz nabízí velice poutavý přednes.

30.03.2023 4 z 5

Temnota Temnota David Lagercrantz

Námět vcelku dobrý, ale děj se dost vleče. I přes povedený přednes jsem se u poslechu místy nudila a nesoustředila se, takže jsem se musela o kus vracet a poslouchat znovu. Nenapínavý děj, přeskakování v čase a šroubované dialogy bohužel této knize nepřidaly. Za mě celkem zklamání, čekala jsem víc.

29.03.2023 3 z 5

Jak se mají Mayové aneb Proč bychom se neděsili Jak se mají Mayové aneb Proč bychom se neděsili Zdeněk Šmíd

Autora běžně nečtu, ale pro nadcházející dovolenou v Mexiku jsem chtěla přečíst něco zábavnějšího než je cestovní průvodce a tento netradiční cestopis mě docela bavil. Kdysi jsem viděla seriál ze života této vodácké party, ale ke knihám jsem se dostala až teď. Humor Zdeňka Šmída je pohodový, inteligentní a fakt mi sedl. Kapitoly plné úsměvných dobrodružství vodácké party jsou proloženy stručnými úryvky s informacemi o kultuře a památkách navštívených míst.
Tyto krátké pasáže mě osobně bavily moc.
V rámci nadcházejících cest už mám připraveny i Bubny Berberů a Za písní Severu takže k autorovi se určitě vrátím.

18.02.2023

Mexické záhady Mexické záhady Arnošt Vašíček

Je to prostě "Danikenovina" jako vyšitá. Někdy v pubertě mě takovéhle knihy docela braly, ale teď už je beru tak nějak s nadhledem. Plusem je určitě, že je kniha psaná celkem poutavě a určitě se bude líbit milovníkům záhad a konspiračních teorií. Mě se líbila i obrázková příloha a vcelku mě kniha navnadila na nadcházející cestu po Mexiku, takže splnila, co jsem od ní očekávala.

18.02.2023 3 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Další případ Josie Quinnové se opět osobně dotýká některé z postav z její blízkosti. Tentokrát to je její přítel a kolega Noah. Noahova matka Colette je nalezena mrtvá na vlastní zahradě a Josie musí nejen odhalit kdo je vrah, ale také se snažit aby tento případ nenarušil její vztah s Noahem.
Oproti předchozím dílům mají Pohřbené kosti větší množství postav a i děj je více spletitý. Opět je ale kniha napínavá a má, stejně jako předešlé případy, svěží tempo. I tento díl jsem "četla ušima" a nemůžu než pochválit zpracování.
Jitka Ježková může načíst i návod k pračce a bude to skvělý!

08.02.2023 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Dobrá znamení je sice kniha o Armageddonu, ale je neuvěřitelně zábavná!
Pradávná proroctví nelžou a konec světa se blíží. Dobro proti Zlu, Nebe versus Peklo, poslední boj. Azirafal a Crowley jsou anděl a démon a za ty tisíce let už tak trochu kámoši, ale jinak dva spící agenti Nebe a Pekla, kteří mají hrát při nastávajícím konci Všehomíra důležitou roli.
Potomek Pána pekel, Antikrist, je mezi námi. Jeho příchod se však trochu zvrtne a novorozeně se po porodu nedopatřením dostane do dobré rodiny. Crowley i Azirafal tuto skutečnost utají před svými šéfy a sami dohlížejí na výchovu Ničitele světů a tím tak trochu i na nevyhnutelný Armageddon. Ten si ale ani jeden z nich zase tak moc nepřeje, poněvadž na život na Zemi už si tak nějak zvykli a docela dost se jim tady líbí ( teda až na to 14. století, že ano...). S Antikristem na prahu puberty je soudný den na spadnutí a objevují se i čtyři jezdci (motorkáři) Apokalypsy - zde v mírně zmodernizované verzi

"Znečištění převzal firmu, když Mor, mumlající něco o penicilínu, odešel v roce 1936 na odpočinek."

Nechybí ani čarodějka, lovci čarodějnic, parta vtíravých puberťáků s pekelným psem a řada dalších humorných postav. Zbývá už jen čas na poslední šálek čaje. A to všechno dohromady je táková psina, že jsem pravidelně vybuchovala smíchy. Azirafal a Crowley mě nesmírně bavili a vyloženě jsem si užívala ty kapitoly, ve kterých se spolu vyskytli. Ohromě zábavné dialogy s tou správnou dávkou nadsázky a inteligentní břitký humor tak typicky britský! Stejně tak nabídla kniha i místa k zamyšlení, která naštěstí nepůsobila pateticky.
Audioknihu načetl Jan Zadražil a jeho přednes je naprosto famózní. S docela velkým množstvím postav si poradil naprosto skvěle a přizpůsobil intonaci i barvu hlasu každé z nich. Jen hudební předěly mohly být malinko výraznější. Co se však opravdu povedlo je "obálka" audioknihy odkazující na seriál, na který teda určitě mrknu. Tuhle audioknihu určitě doporučuji. To si chcete poslechnout!

08.02.2023 5 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

V dalším díle ze série Lisy Reganové sledujeme Josie při řešení případu své kolegyně Gretchen. Děj se odehrává ve dvou časových liniích. Josie a její tým musí odhalit, co skrývá minulost Gretchen a vyřešit současnou vraždu, která pravděpodobně s onou minulostí souvisí.
Děj je opět velmi napínavý a prostředí motorkářského gangu příběh zajímavě oživilo.
Jitka Ježková a její práce s hlasem je opravdu naprosto skvělá a její interpretace přidala knize ještě víc na přitažlivosti.

22.01.2023 4 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Vcelku povedený prequel, ve kterém se dovíme jak došlo k založení zvláštní vyšetřovací jednotky vedené Holgarem Munchem, a jak začala jeho spolupráce s Miu Krugerovou. Nápaditá zápletka a napínavý děj. Hvězda dolů za trochu uspěchaný konec.

21.01.2023 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Od vydáni prvního dílu Aristokratky je to už 10 let, tak je vlastně zvláštní, že za těch šest dílů jsme se dějově posunuli jen o rok. Zatímco u té první Aristokratky jsem nekontrolovaně vybuchovala smíchy, teď jsem si u čtení říkala, že je asi dobře, že je tenhle díl poslední a je opravdu na čase celou sérii ukončit. V některých pasážích jsem se vůbec nemohla začíst ( vyprávění Josefova předka) jiné mi přišly stejně dobré, jako kdysi první díl. Hlavně milostné dobrodružství pánů Spocka a Josefa a samozřejmě úžasná paní Tichá, kterou už asi navždy budu mít spojenou s Eliškou Balzerovou z filmového přepracování.
Jako celek však hodnotím sérii vcelku kladně, čemuž dopomohl hlavně první a čtvrtý díl. Jsem zvědavá pustí-li se pan Boček i do dalšího psaní, určitě bych si přečetla i jiné jeho humorné výtvory.

21.01.2023 3 z 5

Jsem blbá, trapná a nesportovní! Prostě jenom ženská! Jsem blbá, trapná a nesportovní! Prostě jenom ženská! Renata Francová (p)

Rok jsem začala hezky zvesela.
Humorná jednohubka plná fejetonů na jedno odpoledne mě pobavila.

10.01.2023 3 z 5