mynamail mynamail komentáře u knih

My dva proti světu My dva proti světu Mattias Berg

Když čtu knihu o 464 stranách, tak mě strašně naštve, že na konci nevím, jak to vlastně všechno bylo. Nepochopím příběh. Přesně jako u My dva proti světu.
Začátek vypadal slibně, uprostřed už jsem se ztrácela. O co tady vlastně jde?
Pokud bych se chtěla vzdělávat v oblasti jaderného zbrojení, tak asi sáhnu po literatuře naučné. Ze začátku jsem se snažila si informace, o kterých byla v knize zmínka, dohledávat na internetu (je to opravdické a nebo jen část příběhu? , opravdu ti lidé existovali a dělali to, o čem se píše v knize? jak to bylo s tím Švédskem v poválečných letech?). Ale pak už jsem na to neměla sílu. Posledních asi 80 stran už bylo rychločtení. Skoro bych řekla, že to pro mě byla ztráta času.

05.04.2021 2 z 5

Milosrdný spánek: Příběhy z anesteziologie Milosrdný spánek: Příběhy z anesteziologie Ľubomíra Romanová

Krátké příběhy z lékařské praxe. Z dávnější lékařské praxe. Každý příběh je svým způsobem jiný. V půlce knihy jsem si začala diagnostikovat všemožné potíže a choroby. Knížku jsem měla půjčenou ještě před operací kolene, ale raději jsem ji začala číst až po probuzení z narkózy. Ó, to jsem udělala dobře! :-D
Berte to jako takovou oddechovku, kterou není nutné číst ani popořádu, ani až do konce.

18.11.2019 2 z 5

Bílá těla Bílá těla Jane Robins

A mně se to líbilo!
I přesto, že se někde zápletka nebo situace jako by opakovaly, četlo se to dobře, děj měl spád a byla jsem zvědavá, jak to vlastně všechno doopravdy bylo, je. Určitou předtuchu jsem měla, ale 100% jsem se netrefila.
Je třeba si prostě dávat pozor, jak s námi kdo v životě manipuluje, jak je fikaný, jakou má taktiku, jakými zbraněmi nás vlastně dostane tam, kde nás chce mít. A pro ušlápnuté jedince tak trochu (ale opravdu jen trochu!) návod, jak z toho ven.

20.02.2019 5 z 5

Riot Days - Dva roky v ruském vězení Riot Days - Dva roky v ruském vězení Marija Aljochina

Nenadchne, ani neurazí. Ležela v regále knihovny "Doporučujeme", tak jsem po ní šáhla. Jsou to jen střípky, krátké vzpomínky. Žádný děj či příběh. V rámci výzvy se hodila.

20.02.2019 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Velmi lehce psaný příběh, vlastně několik vzájemně protkaných příběhů. Slova jako by ani nepopisovala hrůzy, které zůstávají v paměti. Pohled stárnoucí ženy na několik desítek let staré prožitky v kontrastu s dnešním náhledem na holocaust. Velmi se mi líbila myšlenka, kdy se nacistické hrůzy srovnávaly se zločiny od druhé půlky minulého století. Jak jsou si ty metody podobné, že? Jak i dnes se dějí zločiny proti lidskosti, že? Jak je nutné, aby dnešní mladí lidé o tom všem věděli, četli, naslouchali, a hlavně se poučili.
Knížku doporučuji. Není náročná. Je psaná opravdu lehounce. Nic nevnucuje. Přeto se nad tím vším zamyslíte.
Co mně osobně nesedělo, byla vsuvka s tím upířím příběhem....

15.10.2018 4 z 5

Tančím tak rychle, jak dokážu Tančím tak rychle, jak dokážu Barbara Gordon

Ale já to nedokážu.... Navzdory kladným hodnocením ke mně kniha cestu nenašla. Vůbec se mi nepodařilo ponořit se do děje, bylo to trápení, takže odloženo, nedočteno.

06.08.2018 1 z 5

My, sex a aférky My, sex a aférky Kamila Tomsová

Velmi vtipná, čtivá oddechovka. Za 2 večery nebylo co řešit. I takové knížky občas potřebuji. Možná se mrknu i ta ten první díl....

06.08.2018 4 z 5

Zpráva o státu Halda Zpráva o státu Halda Věnceslav Juřina

Asi jsem čekala víc. Jsem s Ostravou hodně spjata, tak i proto.
Ze začátku mě čtení vůbec nebavilo. Ačkoliv se jedná o útlou knížku, "trápila" jsem se s ní více než týden. A možná je to tím, že se daly přečíst maximálně 2 kapitoly po sobě. Je fakt, že brenparťáci to opravdu neměli lehké, chlast jim postupně opravdu vyžral mozky, ale jinak se ta bída zřejmě přežít nedala.
Ale jedna věta z knížky mi v mysli utkvěla: robit nebudou, to by neměli svoji svobodu... A podobné je to i dnes s těmi, kteří přespávají pod ostravskými mosty - chtějí svobodu, a zbytek se "jaksi zrobi"...

20.06.2018 3 z 5

Najděte mě Najděte mě Michelle Knight

Asi to bude poprvé, co se o knížce nerozepíšu....nemohu...strašný příběh, strašný.....

22.05.2018 4 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Mně se četlo dobře. Ze začátku úplné nadšení, pak chvilkama nuda, ale pak jsem byla opět vtažena do děje a byla jsem zvědavá, co se z toho vyklube, jestli bude nějaká nečekaná změna, jiný pachatel, jiný vrah...
Vulgarismy mi nevadily, k příběhu jaksi patřily. Celkem jsem si Maju živě představovala.
Akorát konec mi připadal takový nedodělaný. Verdikt. Tečka. Nic. Čekala jsem možná nějaký "rozbor", analýzu" rozsudku? Možná.

30.01.2018 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Literárně asi žádná umělecká pecka, takový normál, jakých je spousta. Ale kniha je napsána čtivě, celkem má spád, nenudila jsem se. Kniha do vlaku jako dělaná, nic náročného. Napínavé, celkem slušně zamotané, proto dávám 4 hvězdy. Poslední stránky a události na nich popsané ale dle mého názoru byly zcela zbytečné. Bylo to "navíc", ale přitom o ničem.... Spíše to ovšem můj dojem z knihy pokazilo.

29.01.2018 4 z 5

Bohužel - nic pro mě....

11.01.2018 1 z 5

Oči pouště Oči pouště Zoë Ferraris

Vášní protknuté pátrání....
Pokud na základě této věty z textu o knížce čekáte příběh s milostnou zápletkou, tak se nedočkáte. A že by se Nayir a Katyia nějak zvlášť sblížili se mi taky nezdálo. prostě jen spolubřešili případ.
Moje očekávání to naštěstí nebylo, takže jsem se do příběhu ponořila a hltala jsem stránky jednu za druhou.
Detektivka zasazená do Saudské Arábie.
Ale hlavně - přiblíží život žen i mužů, kteří jsou islámu oddáni. Respektují a dodržují pravida a zásady. Jak obtížné je ovšem pro muže spolupracovat s ženou, jak obtížné je pro ženu prosadit svá podezření.
Komické - i když vím, že skutečné - mi přišlo, že ženy zahalené do burky se vlastně ani vzájemně nepoznávají! Při příchodu jedné do obýváku, kde prožívají celý svůj život, se musí dotazovat, kdo přišel...
A přesto (nebo právě proto) i zde dochází k závisti, touhám, intrikám...
Nuž, přečtěte si. Udělejte si svůj názor. Nudit se nebudete.

26.09.2017 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

A jo, tohle jo. Mně se prostě tenhle styl psaní = vyprávění líbí.
Je fakt, že kdybychom měli literární střevo, tak mnohé z našich zážitků - správně popsané - by jistě daly na spoustu takových knížek.
Čtyři spolužáci - jeden po návratu z mise v Afghanistánu, druhý režisér nekonečných seriálů, třetí šťastný otec samých dcer, čtvrtý úspěšný majitel IT firmy, kteří si chtějí po maturitním srazu dokázat, že ještě nejsou sráči. Už pestrost tohoto složení je zárukou pestrých příběhů. Pozor - ne vše je jenom velká sranda. Závěr donutí snad každého se zamyslet. Nad postavami i nad sebou samotným... Zvlášť pánové se jistě v některé z postav poznají :-)
Hned závěr první kapitoly mě dostal. A posílání nahatých videí mě zastihlo s knížkou večer u postele dítěte, tak jsem se chechtala potichoučku do peřiny.... Ke konci jsem pro změnu pofňukávala...
U knížky si určitě odpočinete. Kapitoly nejsou dlouhé. Ideální do tramvaje.
Super!

25.05.2017 5 z 5

Běž, chlapče, běž Běž, chlapče, běž Uri Orlev (p)

Četla jsem - jako vždy - ještě před tím, než jsem knihu dala do ruky své 11 leté dceři.
Obdivuji malého chlapce, který svůj boj nevzdal. Slíbil to přece otci!
Úžasný příběh síly a bolesti, charakterů a slabochů. Překlad psaný stravitelným jazykem i pro mladší čtenáře.
Po přečtení jsem se podívala i na film v polštině, a to můj zážitek ještě umocnilo. Slzy opět kanuly proudem....
Doporučuji

09.05.2017 5 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Hodnocení dcery (11 let):
Příběh kamarádek pěkný, četlo se plynule. Postrádala jsem více popisu válečné doby spojené s pronásledováním Židů. Z období 2.sv.války jsem přečetla více knížek, které mě zaujaly více a více mě pohltily. Proto ***.

05.04.2017 3 z 5

Návštěva bandy rváčů Návštěva bandy rváčů Jennifer Egan

Nějak se v tom pořád nemohu zorientovat. Jednou se píše o tom, následně úplně o někom jiném, dále o dalších lidech (asi bych si je měla nějak spojit s těmi předchozími stránkami?), teď jsem v reále, teď několik let zpět, a teď to vypráví kdo vlastně? O sobě? O někom jiném? O kom? Sousísí to nějak spolu?
Uf! Jsem z toho čtení nějak unavená a to jsem tak před půlkou! Rozhodně to není takové dychtivé čtení, kdy se nemůžete dočkat, jak to vlastně všechno skončí a kdy cítíte, že žijete s postavami, o kterých čtete.
Nicméně: je to psáno (aspoň v českém překladu) hezkou češtinou. Jsou tam i části vyzývající k zamyšlení (jak může být šťastný promiskuitní člověk ve srovnání se zodpovědným jedincem žijícím pro svou práci a rodinu? ...). Kladně bych hodnotila některé kapitoly jako jednotlivé povídky (ovšem s otevřeným počátkem i koncem).
Tolik moje první setkání s knihou oceněnou Pulitzerovou cenou.

23.02.2017 3 z 5

Peklo jménem Rakká Peklo jménem Rakká Sophie Kasiki

Velmi jednoduše psaný příběh, žádné literární umění zde nehledejte.
Jde o příběh dívky, která se oproti jiným ženám nezamilovala do muslimského muže, neodešla do jeho země z lásky. Prostě se jí jen zdálo, že islám je to, co ji naplní. Zdálo se jí, že dosavadní způsob života je málo, že nestačí mít milujícího muže a spokojenou rodinu, že musí pomáhat jiným, více a více.
Pod nenápadným vlivem mladíků z komunitního centra, kde pracovala, se rozhodla jet na nelegální "dovolenou" do Sýrie i se svým 4 letým synem. Se záměrem se tam skutečně jen podívat a po pár týdnech se vrátit. A tím začal boj o návrat zpět, k manželovi, rodině, blízkým.
Trochu jsem v knize nechápala, jaký měla pro IS význam, co s ním zamýšleli. V podstatě jí "jen" bránili vrátit se zpět. Žádného násilí se na ní nedopouštěli, syna jí neodebrali. Vím, i to stačí, aby člověk ztratil sílu bojovat, bránit se, aby podlehl... Píšu to proto, že zde naštěstí nejsou popisovány brutality, kterých jsou plné jiné horší příběhy.
Prosté jednoduché vyprávění bez reálií, některé události by možná i stálo za to více rozepsat - např. naprostou nečinnost francouzských úřadů...

20.01.2017 3 z 5

Nepatrná šance Nepatrná šance Allen Wyler

Skutečně napínavé. Únos jako prostředek teroristů k nátlaku na hlavního hrdinu - nic nového (bohužel...). Russell je nucen uskutečnit oddělení hlavy od zbytku těla a zachovat mozkovou činnost, aby "pacient" dále mohl myslet a přenášet své myšlenky přes počítač do okolí. Sci-fi? Doufám, že ano! Celý proces přípravy a realizace operace je popisován tak, že se vám místy bude zvedat i žaludek. Ale není to nudný výčet chirurgova postupu. Je to popsáno v rámci možností čtivě. A samozřejmě do celého příběhu zasahuje FBI, která také chrání a pomáhá...
Doporučuji. Stojí za přečtení.

17.01.2017 5 z 5

Nenasytnost Nenasytnost Chris Ryan (p)

Od prvních stránek knížky fandíte té úžasné pětici sympaťáků. Naprosto nesympatická mi taky od samého počátku byla ta "potvora". :-)
Knížka se čte sama, napínavá až do konce. Ani překvapení na konci nechybí. Bohužel kruté praktiky Al-Kaidy a chladnokrevné zabíjení popsáno taktéž, ale patří to k příběhu a nezabírá zase tolik místa.
Určitě si od Ryana aspoň ještě jednu knihu přečtu.

09.01.2017 5 z 5