Mosula Mosula komentáře u knih

Dívka, která upíjela měsíc Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhill

Po prvním čtení: Příběh pro děti, který je určen spíš dospělým, co mají rádi pohádky, pro většinu dětí bude poselství knížky neuchopitelné. Magické, napínavé vyprávění plné lásky a zármutku se zajímavou směskou hrdinů se v první třetině trochu vleče, ale pak se příběh rozběhne a nedovolí vám knížku odložit. Fyrian the Perfectly Tiny Dragon je nejzábavnější literární postava, na jakou jsem v posledních letech narazila. Moc se mi líbily názvy kapitol.

Po poslechu audioknihy skvěle načtené Christinou Moore, před kterou smekám: Christinin přednes mě tak pohltil, že jsem strávila v posteli většinu neděle. Stálo to za to! Napodruhé mě příběh dojímal ještě víc, několikrát jsem se přistihla, že pláču. Těšila jsem se z každé chvíle, kdy se v knížce objevil Fyrian. Knížku zařadím na čestné místo ve svojí knihovně.

Knihu jsem četla a několikrát poslouchala v originále. Českým překladem jsem jen listovala, přišlo mi, že trochu zabil poetiku knihy.

11.09.2022 5 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Vzhledem k nadšeným ohlasům na knihu jsem čekala, že to bude mnohem lepší, tohle byla průměrná kronika dvou lidských životů. Dexter byl po většinu času na přes držku a o tom, že by se s Emmou opravdu milovali, mě autor nedokázal přesvědčit. Kniha navíc byla zdlouhavá, některá místa jsem přeskakovala, čekala jsem nějakou katarzi, přišlo jen zklamání.

27.12.2021 3 z 5

O lásce a jiných běsech O lásce a jiných běsech Gabriel García Márquez

Výborné!

"Láska je zvrácený cit, odsuzuje dva lidi, kteří se vůbec neznají, k ubohé a nezdravé vzájemné závislosti, která je tím pomíjivější, čím je vřelejší."

Nezkreslená věda Nezkreslená věda Lucie Šavlíková

V podstatě jen YouTube seriál přenesený na papír, nejsem si jistá, jestli to studenty zvyklé na video nadchne i v této podobě. Jsem ale ráda, že se knížka do školní knihovny koupila, je to ideální výukový materiál.

27.12.2021 5 z 5

Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu Marie Kondo

Některé myšlenky příliš zaváněly ezoterikou, ale pomohlo mi to protřídit si věci a pořádně si uklidit, takže to splnilo svůj účel. Jo a měla pravdu, cítím se líp.

27.12.2021 4 z 5

Radosti života Radosti života František Gellner

Po letech jsem se vrátila ke Gellnerovi a opět jsem byla nadšená. Ta touha po životě, láska k ženám a alkoholu, ale taky něha a ryzí cit, které z básní prýští, nelze ho nemilovat.

02.09.2019 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Neurazí, nenadchne.

02.09.2019 3 z 5

Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce Gabriel García Márquez

Klasický Márquez - drsný, originální, neuchopitelný. Nadchla mě hlavně první a poslední povídka, ale o samotný příběh mi vlastně vůbec nešlo, většinu času jsem si jen vychutnávala krásnou češtinu (klobouk dolů před překladatelkou) a bavila se tím, že vůbec nevím, kam příběh směřuje.

17.05.2019 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Hledala jsem nějakou oddechovou audioknížku k uklízení a řekla jsem si, že po odložených Andělech a démonech zkusím dát Brownovi ještě jednu šanci. Neměla jsem, tohle bylo fakt blbý. Zápletka je neuvěřitelně překombinovaná, všechny postavy se chovají nelogicky a ani závěrečné rádoby vysvětlení tu nevěrohodnost nezachrání. Zbytečné skákání z linie do linie a cliffhanger na konci každé kapitoly, které měli udržovat čtenáře v neustálém napětí, mě naopak neskutečně rozčilovali. Myslím, že historická "fakta" by mohla být čtenáři naservírována bez toho, aby kryptoložka musela klást historikovi a symbologovi naprosto dementní otázky; vzhledem k proklamované inteligenci hlavní hrdinky by to působilo lépe. Ale ať jen nekritizuju, první třetina je docela napínavá a asi chápu, že to někoho může bavit.

15.05.2019 1 z 5

Parabible Parabible Alexandr Flek

Velmi oceňuji snahu a nápad převyprávět některé příběhy evangelia současným jazykem a umístit je do Čech. Nad některými příběhy jsem se lehce pousmála, u většiny z nich mně to převyprávění přišlo příliš násilné a pobavení se nedostavilo. Věřím, že si to čtenáře najde a mnoha z nich pomůže k lepšímu pochopení biblických příběhů, ale mně v textu chyběla původní poetika a poselství příběhů mi přišlo ještě nejasnější než v originále (teda českém ekumenickém překladu). Grafické zpracování je ale výborné.

22.04.2019 3 z 5

Člověk v drsné přírodě Člověk v drsné přírodě Jaroslav Pavlíček

Kdybych se chystala na nějakou drsnou expedici, asi by mi knížka přišla užitečná - spíš ale jako pohled do historie. Materiály pro outdoorové aktivity se v posledních letech překotně rozvíjí a nejsem si jistá, jestli tento vývoj autor sleduje (i když se na přebalu píše, že kniha je s novými poznatky). Rady ohledně ošetřování různých zranění rozhodně zastaralé jsou - nejenom, že spousta navrhovaných postupů už se dnes vůbec nepoužívá, ale dokonce jsou silně nedoporučované.

19.02.2019 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Notoricky známý příběh v novém kabátě. Jedná se o první vydanou knihu v edici CooBoo Classics. Jsem okouzlená obálkou, nový moderní překlad se povedl, což považuju za velké plus.

18.02.2019 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Vcelku dobrá a napínavá detektivka. Stejně jako v Marťanovi je příběh plný technických detailů a tempo ubíhá velmi svižně, bohužel příběh je těžko uvěřitelný. Mafiánská zápletka je příliš jednoduchá, bombastický závěr knize vyloženě uškodil. Postavy jsou velmi nevěrohodné, nejvíc Jazz - napsat příběh z pohledu ženské hrdinky byl risk, který autorovi nevyšel. Přesto příjemně strávené odpoledne, i když ten kondom mi bude vrtat hlavou dlouho...

18.02.2019 3 z 5

Bystřejší mozek: Jak zlepšit jeho výkon v každém věku Bystřejší mozek: Jak zlepšit jeho výkon v každém věku Sanjay Gupta

Přes 300 stran se dá shrnout do několika jednoduchých pravidel: dostatečně spěte, jezte zdravě, cvičte a pěstujte dobré vztahy. Zbytek textu je rozvleklá motivační vata.

29.09.2023 3 z 5

Mějte se ráda Mějte se ráda Mel Noakes

Přišlo mi to trochu jako sbírka sebepečujících článků z časopisu Žena a život. Nicméně byla jsem nadšená z grafického zpracování a věřím, že pro někoho knížka může být přínosem.

23.07.2023 3 z 5

Don Quijote A1/A2 Don Quijote A1/A2 Eliška Jirásková

Knížka je hezky zpracovaná a je k ní dobrá audionahrávka. Vhodné pro hodně pokročilé začátečníky.

18.07.2023 4 z 5

Slow – Nespěchejte, žijte pomalu Slow – Nespěchejte, žijte pomalu Jo Peters

Na knížku jsem v knihkupectví narazila náhodou při hledání jiné knížky a byla to láska na první pohled. Po grafické stránce knížka nemá chybu, vše hezky barevně ladí a tak nějak hladí po duši. Doporučuju zalézt si s knížkou pod deku a uvařit si k ní hrnek kakaa.

Žádné převratné myšlenky v knížce nejsou, ale hezky shrnuje základní myšlenky pomalého žití a žití v přítomnosti. Takový hezky zpracovaný tahák na život.

23.01.2022 5 z 5

Symetrie: Základní princip uspořádání Symetrie: Základní princip uspořádání David Wade

Roztomilá knížečka vhodná jako dárek pro matematika. Doprovodné ilustrace jsou úžasné a jsou mnohem zajímavější než samotný text.

04.01.2022 4 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Žádný literární skvost to není, vtipy působí trapně a nuceně, ale Kovy je sympaťák a zjistila jsem, že věříme v životě ve stejné věci. Graficky je knížka moc pěkně zpracovaná. Kovyho fanoušci a náctiletí z knihy budou určitě nadšení, pro dospělého čtenáře je to taková jednohubka do vlaku - pokud to chcete dočíst, doporučuju nebrat si s sebou nic jiného.

27.12.2021 3 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Ke knížce jsem byla hodně skeptická, říkala jsem si, hm, další cestopis, který vydali jen proto, že je Tereza slavná. Strašně jsem se v odhadu sekla, z knížky jsem nadšená jako už dlouho ne a hned jsem si ji koupila i do své knihovny. Je to barevné, emocionální, je to holčičí, plné estrogenu a lásky... Vlastně lásek - k cestování, lidem, různým zemím, rodině, různým mužům...