Bystřejší mozek: Jak zlepšit jeho výkon v každém věku přehled

Bystřejší mozek: Jak zlepšit jeho výkon v každém věku
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491544/bmid_bystrejsi-mozek-jak-zlepsit-jeho-vy-z0l-491544.jpg 4 31 31

Zahoďte představu, že stáří znamená úpadek intelektu. Věda přináší dobré zprávy! Mozek si můžeme zlepšovat v každém věku: posilovat neuronové sítě, stimulovat růst nových mozkových buněk i odvracet degenerativní onemocnění. Je jen na nás, jak robustní kognitivní rezervu si vytvoříme. A nejlepší bude začít s tím hned. Sanjay Gupta vyvrací mýty o stárnutí a dokazuje, že větší vliv než geny má na osud mozku náš životní styl. Na onemocnění si zakládáme desítky let před prvními příznaky poruch, a proto je zásadní pečovat o mozek pomocí každodenních návyků už od mládí. Gupta přístupně vysvětluje fascinující schopnosti mozku i možné projevy patologií. Doporučuje pro mozek nejlepší dietu a cvičební režim, zkoumá význam společenského života, spánku, odpočinku či hraní videoher. Zjišťuje, co se můžeme naučit od „supermozků“, kterým se blíží devadesátka a nejeví známky zpomalení, nebo zda jsou doplňky stravy a vitaminy skutečně přínosné. Závěr knihy věnuje Alzheimerově chorobě, přičemž pacientům i jejich blízkým nabízí konkrétní návody pro různé fáze nemoci. V knize se mimo jiné dozvíte: - Mozek tvoří nanejvýš 2,5 % tělesné hmotnosti, ale využívá 20 % příjmu energie a kyslíku. - Lidé, kteří meditují, mají určité části mozkové kůry silnější – mají lepší paměť a jsou chytřejší. - Mozek začíná zpomalovat asi v pětadvaceti letech, ale určité kognitivní funkce lze zlepšovat bez ohledu na věk. - K rizikovým faktorům Alzheimerovy choroby patří mimo jiné nadměrný tuk v břišní oblasti a zvýšená hladina glukózy v krvi. - Některé druhy paměťových lapsů a roztržitosti jsou běžné a nemusí v nás vzbuzovat paniku.... celý text

Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika Zdraví
Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Keep Sharp: Build a Better Brain at Any Age , 2021


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bystřejší mozek: Jak zlepšit jeho výkon v každém věku. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (5)

Toru
02.01.2024 5 z 5

Knihu bych zavedla jako povinnou četbu :-) Tolik motivace proč žít zdravěji a jak si zlepšit život, abych mohla říct, že se o sebe dostatečně starám. Poslouchala jsem audioknihu, která se opravdu dobře poslouchala.

Mosula
29.09.2023 3 z 5

Přes 300 stran se dá shrnout do několika jednoduchých pravidel: dostatečně spěte, jezte zdravě, cvičte a pěstujte dobré vztahy. Zbytek textu je rozvleklá motivační vata.


Verrrunka
28.06.2023 4 z 5

Je fascinující, jak by stačilo pár základních věcí, které kdybychom zvládli dodržovat, zajistíme si zdraví mozku i zbytku těla...

Jde pořád o stejné věci: dostatečný spánek, nestresovat se, kvalitní pestrá strava, společenské vztahy a pohyb.

V knize Bystrý mozek je popsáno, jak tyhle věci dokáží pozitivně ovlivnit činnost mozku, jak se tím dá předcházet demencí a Alzheimeru, nebo jak oddálit či zmírnit příznaky. V posledních kapitolách pak tipy jak se vypořádat s nemocí buď jako pacient nebo pečující osoba.

Fajn přínosná kniha plná zajímavostí (např. že kofein prokazatelně zlepšuje kognitivní funkce :-) ) a dobrých rad.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Bystřejší mozek: Jak zlepšit jeho výkon v každém věku v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených48x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce59x
v Chystám se číst100x
v Chci si koupit35x
v dalších seznamech1x

Štítky knihy

paměť, trénink paměti mozek

Autorovy další knížky

Sanjay Gupta
americká, 1969
2022  83%Bystřejší mozek: Jak zlepšit jeho výkon v každém věku
2011  80%Moderní medicína a zachráněné životy
2022  100%Zachovajte si zdravie