Morfyk Morfyk komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Poslechnuto jako audiokniha.

Dámy a pánové, tak tohle byla jízda! Tak dobré sci-fi, které mě bavilo od začátku do konce, hltal jsem každé slovo a těšil se na vývoj děje, jsem už velice dlouho nečetl (neslyšel). patřím mezi ty, které Problém tří těles neskutečně nudil, ale taky mezi ty, kteří se zamilovali do filmu Marťan.

Poslechl jsem si knihu Artemis, která nebyla špatná, ale není to nic převratného, ale Spasitel? Wow, prostě paráda a jednoznačně doporučuji všem fanouškům sci-fi.

Hodnocení: 98%

13.01.2024 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Slyšeno jako audiokniha.

Co sem napsat? No prostě WOW! Jak mně Duna mohla tak strašně dlouho unikat? Jsem barbar a přečetl / poslechl jsem si Dunu až po filmech a sám se za to teď stydím.

Konečné hodnocení: 99%

15.03.2024 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

(SPOILER) Poslechnuto jako audio kniha.

Této knize dávám pouze 4* a to z důvodu, že Robert neví, že aby se někdo mohl zastřelit a nebo se i snažit střelit brokovnicí do hlavy po vložení hlavně do úst, tak na to nelze ruce použít. Jsou moc krátké a na spoušť po vložení hlavně do úst nedosáhnou. To jediné mě v této knize zamrzelo :-D

Vím je to ode mě úplně jiný komentář, než na který jsem zvyklý, ale toto jako myslivec nedokážu prostě překousnout :-D a to stačilo tak málo si o tom něco přečíst, jedna věta v google hledání a hned první odkaz.

02.11.2023 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Přečteno = slyšeno ve formě audioknihy, čtené Ivanem Trojanem.

Přiznám se, že jsem tuto knihu bral jen jako oddechovku po všech těch kriminálkách a posledním přečteném Metru 2033 a také hlavně kvůli tomu, že byla krátká. To co jsem, ale v téhle knize našel a dostal je něco krásného. Knihu velice doporučuji, příběh je výborně (v mnoha částech i smutně) napsaný a občas se v tom i najdete a každý, kdo má doma nějaké zvíře, a nebo konkrétně i psa, tak si vyloženě vybaví některou situaci v knize popsanou, ať už je to radostné vítání a nebo dny, kdy pes na vás čeká a nemůže se vás dočkat, a nebo jste na tom špatně a pejsek vycítí, že vy máte náladu totálně pod "psa" tak se vám ji svojí vší silou a láskou snaží zlepšit...

Mojí poslední poznámkou asi bude to, že knihu nedoporučuji do šaliny nebo do vlaku či jiného dopravního prostředku, kde je více lidí, protože tomu, že vám občas ta slza ukápne se prostě s touto knihou nevyhnete.

13.05.2020 5 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Přikláním se k některým názorům ostatních čtenářů, za mě osobně tentokrát mírné zklamání, kniha mě vůbec nenutila se k ní vracet a přečíst ji jedním dechem, jako všechny předchozí díly a postrádal jsem zde ten hlavní "drive" který jsem u Miniera vždy měl a těšil se na Martina Servaze. Možná je to tím, že jsem krminálkami už trochu přehlcen, jak v knihách, tak i v seriálech a filmech a nebo za to může Jo Nesbo, že zde pořád mám po přečtení všech jeho knih velké srovnání a laťka je prostě nastavena moc vysoko a jen tak ji opravdu nikdo nepřekoná.

Finální hodnocení: 65%

23.02.2023 3 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Poslechnuto jako audiokniha.

Nevím čím to je, ale poslední dobou mě Robert moc nebere. Trochu si dovolím říci, že to bude rozdělením téměř stejného do dvou různých dějových linek Eriky a Kate, kde jsou jiné pouze soukromé životy hlavních vyšetřovatelek, ale to co zajímá čtenáře je vražda, její vyšetřování a odhalení vraha a je to v obou případech vždy v celku to stejné. A to nová kniha Tíživé ticho bude mít opět nového "hlavního hrdinu / hrdinku".

Robert by se měl rozmyslet u čeho zůstat a vybrat si pouze jedno a tomu se věnovat na 100%.

Tentokrát mě díl moc nebavil po dějové a vyšetřovací stránce, ale jak psal někdo níže v komentářích to co se mi líbilo, bylo Eričino soukromí, ze kterého opět víme trochu více než dříve a je to moc fajn.

Závěr knihy velice rychle vygradoval a nebylo tam to nějaké WOW, vrah který nakonec byl odhalen, mě napadl již někdy v polovině knihy, že tato postava / postavy zde nebudou jen tak do počtu a určitě s nimi autor něco zamýšlí.

Celkové hodnocení 70%

12.11.2023 4 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Perfektní díl, opět suprově napsané a hlavně mě bavila linka z dob, kdy byl Martin ještě mladé "ucho" a u policie teprve začínal.

29.05.2019 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Jelikož se film In to the Wild řadí mezi můj vůbec nejoblíbenější film (viděl jsem jej asi tak 20x), tak ani nevím proč jsem se této knize vyhýbal, tak strašně dlouho - přečteno za dva dny. Musím říci že se četla sama, spoustu míst a situací jsem si díky filmu dokázal i představit, což beru jako obrovské plus.

U filmů natočených podle knižní předlohy, každému vždy radím nejprve si přečti knihu a potom se podívej na film, který podle ní byl natočený, ale u Útěku do divočiny doporučuji nejprve film a potom si přečíst knihu, která vlastně jakoby dovypráví a doplní mezery, které ve filmu nejsou vidět.

Proč mě kniha - film vlastně tak zaujal? Možná patřím k některým o kterých se v knize píše, ale chybí mně to největší co je dělá výjimečnými, čímž je sebrat tu kuráž, sebrat sám sebe, vše nechat za sebou a vyrazit na některá ta odlehlá místa, vykašlat se úplně na všechno a na všechny, zapomenout na materiální požitky a žít jenom ze dne na den a z toho mála si vystačit. Já na to bohužel nemám a jsem rád, že si o tom mohu alespoň přečíst.

Za mě jednoznačně 5* a 96% hodnocení.

17.02.2019 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Opět nemám slov, Robert mně jako autor krimi naprosto sednul. I Erika F. je mi velice sympatická.

23.01.2019 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

(SPOILER) Slyšeno jako audiokniha.

Z počátku mě trochu odradil hlas Davida Matáska, ale postupně jsem si zvyknul, ale i tak jsem neustále musel myslet na to, jaké by to bylo, kdyby knihu namlouval Martin Stránský (který namlouvá knihy od Roberta Bryndzy).

A ke knize? On to opět dokázal, chtěl jsem sepsat nějakou extra výbornou recenzi, ale vlastně ani nemusím. Prostě tohle je nutnost a musí si to přečíst každý milovník krimi.

Finální hodnocení 99,9%

PS: Těch 0,1% chybí kvůli tomu, že Jo nikde nevysvětlil, kde sbíral informace o norských gay klubech a dark rooms a jak to tam v nich vlastně funguje :-D

26.12.2023

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Poslechnuto jako audiokniha.

Ďáblova cesta je lepší než Osudné svědectví s Erikou, ale jak zde již někdo psal Robert prostě slábne a už to není ono. Od momentu v knize, kdy došlo na "přečtení povídky", jsem věděl jak to dopadne a kdo je kdo (což je zhruba v 65% před koncem knihy. Takže absolutně žádné překvapení, ale zase lepší než poslední dvě knihy s Kate a Erikou.

Chtělo by to na chvilku pauzu od psaní. Takhle, jak Bob chrlí jednu knihu za druhou, tak nedává maximum ani do jednoho (rozuměj knihy s Erikou a Kate) a je to takové nedotažené do konce a rozhodně poslední knihy nedosahují kvality, jako první díly s Erikou.

Mé hodnocení 75%

17.11.2023 4 z 5

Konečně jsem se k této knize dostal a nelituji, je velice zajímavé číst si příběh někoho, ke komu jsem jako dospívající teenager vzhlížel a najednou se mohu dočíst, že on v té době mého obdivu byl totálně sjetý tunou prášků a litry alkoholu, je pro mě velice zajímavé zjištění. Naopak Mattovi patří můj obdiv, za to že jsem to na Přátelích prostě nepoznal, jasně obrovské výkyvy váhy jdou vidět, ale jinak v hereckém projevu ani náhodou!

Fanouškům tohoto herce, či Chandlera z Přátel jeho autobiografii opravdu doporučuji. Je jedno jestli ho litujete a nebo ne, prostě je to zajímavé čtení už jen díky tomu, že můžeme nahlédnout do života hollywoodské hvězdy, že to když máš obrovský ranec peněz, média tě opěvují, na venek působíš jako nejslavnější člověk na světě a že máš vše na co si jen vzpomeneš, ale ve skutečném životě to je úplně jinak a je to opravdu jen pozlátko, tak jak tě ostatní vidí a tak jak tě prezentují média a bulvár.

Ve skutečnosti, seš na tom nejhůř, jak vůbec můžeš být, jde ti o život a je ti to vlastně úplně jedno, nejdůležitější je získat jen tu další pilulku, která ti ani nepomůže, ale ty si myslíš, že ti pomáhá a uspokojuje tě ten pocti, že sis ji prostě vzal... .

08.03.2023 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Tak Vám nějak nevím přátelé, asi jsem od toho čekal moc a to se nedostavilo. Seriál zbožňuji, ale kniha mě od Petrova onemocnění tak strááášně moc nebavila a dočetl jsem ji do konce jen z toho důvodu, že když knihu začnu číst, tak ji prostě dočtu. 30%

11.04.2019 2 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Opět nastává situace co ke knize napsat... Pro mě asi zatím nelepší kniha, sice mě to k ní netáhlo tolik jako u předešlých dílů, od kterých jsem se nemohl odtrhnout, ale dějem pro mě asi nejzajímavější ... 93%

31.01.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kniha mě úplně pohltila i když jsem četl určitě lepší, dávám 5 hvězd. Opravdu doporučuji.

11.01.2019 5 z 5

Bylo to moc hezké se po tolika letech vrátit zase do Bradavic. Psaná forma scénáře mně vůbec nevadila a po chvilce jsem ji už vůbec nevnímal a naopak celkem pěkná zápletka, hezké vysvětlení a hlavně to, že jsem zažíval najednou vše co mě tak strašně bavilo na původních knihách s Harrym. Rozhodně doporučuji.

31.03.2018 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Kniha poslechnuta v podobě audioknihy.

Já vám nevím přátelé, mně Láďův styl psaní prostě nesedí. Tolikrát jsem mu dal šanci, přečetl jsem (někdy poslechl) všechny jeho knihy a ne a ne mu přijít na chuť. Čekal jsem změnu od této knihy - spoustu rad a různých doporučení, která na mě v naší rodné zemi čekají a vlastně jsem se vůbec nedočkal. Bylo to, jak to popsat, takové mdlé, nic moc.

Velké plus u audikniohy je změna přechodové melodie, už není tak dlouhá, jako u předchozích knih. Dále jak mám Martina Písaříka rád, tak zde mně moc neseděl a asi bych radši zpětně uvítal Laďův vlastní hlas, tak jako dříve. Již dlouho se těším na Všechny cesty vedou do Santiaga a nevím nevím, po téhle knize asi počkám, až bdue někde ve slevě a nebo u někoho zde v bazárku.

22.10.2023 3 z 5

Příběhy skutečné odvahy Příběhy skutečné odvahy Bear Grylls (p)

Knihu jsem poslouchal v podobě audioknihy. Musím říci, že jsem čekal něco jiného, očekával jsem nějaké příběhy přímo Beara Gryllse, to se bohužel nekoná..., možná v některé z jeho dalších knih. Zde jsou shrnuty příběhy odvážných běžných lidí, cestovatelů, námořníků, objevitelů... Spoustu příběhů jsem již znal, některé byly nové, ale i tak se kniha špatně poslouchá, protože toto téma je hodně těžké, depresivní, v mnoha případech smutné. Musel jsem si dávat při poslechu přestávky, protože ač nejsem nějaký moc citlivý, tak v některých pasážích mně z příběhů, které jsem slyšel nebylo vůbec dobře. Nejsmutnější je to, že se nejedná o fikci, ale opravdu o skutečné bolestivé a strašlivé příběhy, které někdo prožil :-(

28.08.2023 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Pro mě bohužel první kniha, kterou jsem odložil a nedočetl, zakončil jsem to cca v 75% knihy. Bohužel není to můj styl a žánr, šanci jsem tomu dal.

24.01.2020 2 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Pro mě zatím asi nejlepší a nejděsivější díl.

15.09.2019 5 z 5