Morbidus Morbidus komentáře u knih

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Jsem poměrně apolitický člověk, který tuhle knihu kdysi dostal zdarma v jednom nejmenovaném obchodě. Ničím mě nezaujala, takže jsem po ní sáhl až nyní, v době, kdy jsem byl na čas bez internetu a hledal něco ke čtení.
Tahle kniha je už na první pohled podivná. Na zadní stránce žádné info o obsahu, na přední straně v podstatě oznámení, že má smysl ji číst s limitací do roku 2035 (přičemž trvanlivost bude daleko nižší). Tak jsem ji otevřel a přečetl; drobné chybky bych snad přešel, ale text bez zarovnání do bloku? Že je to samonáklad mi došlo, ale kdo prováděl korekce, ilustrace či tisk? Nedozvěděl jsem se. Tak jsem došel sem a nakonec zjistil, že autor avizovaný na obálce ani není autorem - což každý pořádný autor či čtenář nutně musí brát jako urážku.
Mám i další výhrady, ale asi už je jasné, co si o knize myslím. Jediným pozitivem je snad jakýsi teoretický pohled do budoucna (kde se většinou setkávám s... textem v cíli, nikoli však v cestě). Až nebude „autor“ zaměstnaný tak, jak tvrdí obálka, mohl by příště knihu zkusit napsat sám. Když totiž náhodou spím já, rozhodně nesním o zemi, kde je plýtváno dřevem/papírem na knihy, kterým před vydáním nebyla věnována dostatečná péče...

02.09.2020 odpad!

Trhlina Trhlina Jozef Karika

V poslední době jsem přečetl hodně knih - ovšem Trhlina překonala mé nejdivočejší představy. Nemohu napsat mnoho - zejména kvůli mé polemice ohledně několika zásadních faktů a případným spoilerům.
Už od samotného počátku to zapáchalo Lovecraftovským hororem a taky že ano. Už v první třetině knihy má jsem chrochtal blahem. Střední část zpomalila a já se trochu bál sestupné tendence, ovšem zbytečně. Poslední část je... nepopsatelná. V tomhle spočívá (minimálně pro mě) ta pravá hrůza - v opuštění ostrova příčetnosti, ve vstupu do temných vod absurdna, které naše omezená mysl není schopná vstřebat.
Jak je možná patrno, jsem nadšen a rád bych dal více než pět hvězd. Pokud nelpíte na akčním ději a potrpíte si na temnou atmosféru, je pro vás Trhlina jako dělaná.

Dopsáno. Jdu si zabalit. Tríbeč čeká...

24.03.2019 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Příjemné odpočinkové scífko, které je vlastně mimo cestování časem víceméně civilním příběhem. Onen proklamovaný kocour je spíše vějičkou na čtenáře, nicméně navzdory uplynulému času si příběh zachoval vysoký faktor čtivosti. Zásluhu na tom má i fakt, že lidské vlastnosti navzdory době zůstávají stejné - a třeba takový doktor Twitchell je vyobrazen perfektně... :)
Samozřejmě jako u řady dalších „prognostických“ děl má čtenář tendenci porovnávat tehdejší a současný pohled. I když to považuji za zajímavé a některé shody mi na tváři vykouzlily úsměv, není to chyba ani klad. Jen to mohlo být ještě zajímavější, kdyby nastal nějaký nečekaný paradox; takto jsem si jen odškrtával jestli se děj vyvíjí tak, jak čekám.
Pokud máte rádi civilnější sci-fi, tohle je fajn oddechovka.

22.01.2022 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Máj jsem znal ze školy, kde na mě moc dojem neudělal.
Nyní jsem si ho po letech znovu přečetl... a zapůsobilo to na mě dost silně. Nádherné verše, krajina a bolavý tragický příběh. Pro romantiky téměř povinnost, určitě jsem ho nečetl naposled.

12.05.2019 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Tahle hubená bachmanovka klame názvem. Ano, sice se v ní masivně hubne, ale spíše než o účinné dietě se lecos dozvíte o spravedlnosti a odplatě. Děj se rozjíždí pěkně plynule, na čas zpomalí, a pak se ještě prudčeji rozjede do překvapivého finále. Nemůžu říct, že bych se někde vysloveně nudil, zejména Ital Ginelli měl skvělé průpovídky.
Pro mně šlo o nenáročnou oddechovku při učení. Z mé strany spokojenost.

09.04.2019 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Na tuhle Kingovku jsem se hodně těšil. A věru jsem nebyl zklamán, dokonce bych řekl, že předčila má očekávání! Kniha se rozjíždí pozvolna, ale jakmile se přesuneme na hrací plochu (čti: hotel Overlook) atmosféra začíná řádně houstnout. Psychologie postav je výborně zvládnutá, samostatnou kapitolou je v tomto ohledu Jackův duševní vývoj (či spíše rozklad). Ke konci knihy už se z toho stává hotový pád do maelstörmu šílenství. Perfektní.
Další slova jsou zbytečná, za mě plná palba.

26.01.2019 5 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Jako startovní díl naprosto geniální. Od prvních stránek se (ne)zřetelně rýsuje zápletka, skrze kterou je pak současně s rozběhnutým příběhem odhalována psychika dětí Zámkových (a vlastně i ostatních protagonistů). To opravdové Zlo zůstává skryto v pozadí, tohle je zatím jen malá ochutnávka. :-)
Kresba je naprosto famózní, nepamatuji si, že by mi v jiných komiksech tak sedla. Tak či onak, pravidla byla načrtnuta, partie rozehrána a čtenáři vrtá hlavou, co se do prkýnka bude dít v dalším díle...

14.03.2020 5 z 5

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Podobně laděné postapo bych normálně hodnotil o fous méně. Jenomže zde je přítomno něco, co už tak depresivní příběh posune na vyšší level. Autor se totiž s postavami nemaže (byť jde cítit, že je má rád) a každá sebemenší chybička znamená emoční ekvivalent jízdy na provaze za vozem sadistického řidiče, milujícího dlouhé projížďky. Nekompromisní, kruté a nespravedlivé - je to četba, která s čtenářem pohne. Vyvolala podobné pocity jako lepší Ketchumovky (což je míněno jako pochvala).
Navzdory temnému tématu na mě sem tam mrknul záblesk humoru (případně si to přeložte tak, že jsem zlá sadistická bestie, která se směje u smutných věcí). Oceňuji rovněž narážky na jiná známá díla; jelikož mně Duna (kniha) nebavila, neměl jsem tady s jemnou vykrádačkou názvů problém (byť mi ponejprv přišla v Česku podivná). Oproti tomu mi neseděl výraz ghůlík, ale to už je problém, se kterým se musím vypořádat sám. Když už jsem u brblací části svého komentu, obecně mě nezaujala obálka (military styl), byť po přečtení jsem k ní vstřícnější.
Závěrem ale musím říct, že tato kniha dobře odvedený kus řemesla, jehož síla spočívá v realistickém vyobrazení (ne)lidskosti. Právě pro ono trnutí srdce u jedněch čtenářů zaboduje, zatímco jiným bude spíše vadit.
Hodně temný kousek, který byste neměli minout, protože... bude hůř.

19.09.2023 5 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Tato kniha mě uhranula. Vzala mě od pramene Dunaje až do vzdálených končin, kde se rozprostírá proměnlivá krajina plná vrb. A zatímco se dvojice vetřelců (neboť čím jiným zde ústřední dvojice postav je?) chystá přenocovat, věci se dávají do pohybu. Čtenáři společně s postavami pak nezbývá než konsternovaně přijmout, že se zde vyskytuje cosi mimo lidské pojetí existence.
Jako mé první setkání s autorem ve mně příběh vzbudil nadšení; až mě zamrzelo, že u nás není vydávaný hojněji. Přitom se vzhledem i počátkem příběhu tváří zcela mírumilovně; jenže je tu určitá zákeřná plíživost. Pocit, že věci nejsou v pořádku se do mysli vkrade zcela nenápadně a pak už není návratu. Celé prostředí opanuje znepokojivou atmosférou, zatímco na pozadí všech věcí ordinuje cosi lidským rozumem a smysly nepojmutelného. Což mi imponuje.
Skvělý horrorový příběh pro přemýšlivé jedince.

26.03.2021 5 z 5

Dítě tmy Dítě tmy Miroslav Pech

Četlo se to jedna báseň a první dvě části příběhu jsem děj doslova hltal. Atmosféra devadesátek jak vyšitá. Postavy, dialogy, zvraty - vše zvládnuto na jedničku. A neměl bych problém dát plnou palbu, kdyby...
Asi takhle - nejsem kamarád s přílišným vysvětlováním. Ale v té třetí části mi prostě „něco“ chybělo. Řekněme, že ten konec byl příliš rychlý, příliš náhlý. Beru to, příběh asi neměl skončit dobře. Přesto mi v hlavě hlodají otázky, a to dosti zásadní.
Ale ten feeling starých horrorových pecek z toho přímo dýchá. Dobře zvolená ilustrace na obálce knihy neklame tělem a předznamenává, o co zhruba půjde.
Prostě temný návrat do dětských let.

19.06.2020 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Jak jsem při aktualizaci přečtených knih zjistil, mé hodnocení a komentář se vypařil někam do nicoty. Což mé systematické já nemůže nechat jen tak. Proto jej doplňuji znovu a v aktualizované verzi. :-)
Ačkoli je kniha vzhledem k (současné) korona-situaci aktuální, virus chřipky řádící v první části knihy je vzhledem ke své nakažlivosti mnohonásobně horší. Stačí zakašlání a víte, že daná postava je odepsaná. Právě ono šíření viru a cesty přeživších postapokalyptickým světem je pro mne nejzábavnější částí knihy.
Pak bohužel nastane zlom. Jakmile se postavy začnou shlukovat do útočiště Dobra, začne mi většina kladných postav neuvěřitelně lézt na nervy. A zůstane to tak bohužel až do konce. Trochu uspokojivého rozptýlení mi zde přinesl pouze kabrňák Harold, zapálený Popeláč a démonický Randall Flagg. Popravdě, dočítal jsem to na sílu.
Ačkoli je mi pointa románu sympatická, King dokáže odvyprávět i lepší příběhy na menším prostoru. Je to dobré, ale moje topka to není. :-)

17.04.2020 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Jednoduchá zápletka se rozvíjí v poutavý příběh o životě a smrti. Hlavně ve druhé části mi při některých scénách přebíhal mráz po zádech. Myslím, že hlavní síla této knihy spočívá v tom, že ačkoli sledujeme osudy soutěžících, duchem stále patříme k anonymním divákům. Není snad právě touha po troše temnoty důvodem, proč podobné příběhy vyhledáváme?
I přes trochu náhlý konec parádní čtivo. Já svou dávku temnoty dostal.

02.02.2019 5 z 5

Rezavé panny Rezavé panny Gwendolyn Kiste

Rezavé panny nikam nespěchají. Nepopisuje se to snadno, ale svazek má velmi specifickou atmosféru jakési sarkastické melancholie, měnící se pozvolna na hluboký smutek z lidské hlouposti. Jde o vyprávění postavené zejména na psychologii postav a symbolismu, kde hraje prim rozpor mezi odmítáním změny a změnou samotnou. Knize prospívá i hlavní hrdinka, která je mi velmi sympatická a neměl jsem problém s ní soucítit.
Nečekejte přílišné vysvětlování, explicitnost či akční dění. Ono se místy může zdát, že se děj příliš nehýbe, nicméně emoce nadále pracují a právě na nich zde leží veškerá logika. Je dost možné, že někoho kniha nechytne za srdce tak jako mně, protože se na styl vyprávění nedovede naladit.
Součástí svazku (mimochodem, líbí se mi užitý papír) jsou i ilustrace, které se nesou v symbolické rovině a i přes určitou prostost se mi zamlouvají. Hůře jsem na tom se samotnou obálkou knihy, která sice není ošklivá, na druhou stranu mě tentokrát coby čtenáře kdovíjak nezaujala.
Rezavé panny potěší zejména sečtělejší a hloubavější jedince.

03.11.2023 4 z 5

Kyselé bonbony Kyselé bonbony Kealan Patrick Burke

No jo, tyhle Kyselé bonbony, to je dobrej matroš! Je pravda, že zhruba po třech kapitolách už jsem tušil, jak příběh skončí. Nicméně nejzajímavější je zde ona nightmare logic skrytá v jádru celého dění, dávající těm věcem mimo nás uchopitelný řád.
Vždycky mi udělá radost, když mi nějaká maličkost v průběhu četby začne vrtat hlavou a nakonec se ukáže, že v ní celou dobu tkví pointa. Tohle byl právě takový případ, s wow efektem uvnitř. Některé body příběhu mohly být rozepsané víc do hloubky, ale za mně jde především o psycho jak řemen. Obálka knihy je parádní, a v nesourodé kombinaci s názvem mě na četbu maximálně naladila.
Kyselé bonbony zachutnají nejen čtenářům existenciálního horroru.

28.09.2023 5 z 5

Umrlčí věnec Umrlčí věnec * antologie

Původně jsem se bál, zda na mě verše v této knize nebudou příliš obstarožní. Zcela zbytečně. Obsažené balady jsou čtivé, tématem rozmanité a zub času jejich témata příliš neohlodal. Ve skutečnosti mi nesedlo jen několik autorů, což je ale spíše otázkou vkusu než nekvalitou veršů. V rámci medailonků pak šlo o zajímavý exkurz do životů jednotlivých (mnohdy neznámých) autorů a nastínění jejich dalšího literárního působení.
Rozmáchlost v množství jmen však současně vedla k jednomu neduhu - po dočtení knihy jen v pár případech dokáži přiřadit jednotlivé díla ke konkrétním osobnostem. Chybí mi zde taková ta „sevřenost“ již kultovní Kytice. Nicméně co se týče kvality textu, zůstává obdobně vysoká a je z ní patrné, že nejen Erbenem je český čtenář živ. Naopak, nádherně se zde ukazuje, jak hluboké kořeny hororová literatura z našich luhů a hájů má. Tento svazek mě potěšil a budu doufat, že se objeví další kousky podobného ražení.
Skvělá věc, chcete-li si rozšířit obzory a poddat se kouzlu temných ballad.

04.01.2023 5 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Tahle kniha je prokletá spirálou. Její motiv se táhne všemi více či méně souvisejícími epizodami, ukrývá se v detailech a skrze fascinaci vás táhne až na konec. První epizody se ještě drží při zemi, ale s každým dalším příběhovým střípkem se svět vychyluje od normality více a více. Takže se samozřejmě dá polemizovat, proč odtamtud ústřední dvojice (o dalších obyvatelích nemluvě) neutečou, dokud to ještě jde. Mám ohledně toho určitou teorii, nenápadně plynoucí přímo z děje, takže nad tím přimhouřím oči. Taktéž některé epizody na mě působily trochu zjednodušené a zasloužily by větší hloubku; nicméně i tak příběhově fungují bez problémů.
Mnoho čtenářů je překvapeno, kam všude se dá spirálový motiv ukrýt. Mě spíš fascinuje, jak jednoduše se dá prostý motiv vložit do tolika hororových subžánrů. Nejsilnější pro mě byl střed svazku (zejména Komáři a Pupeční šňůra) a samotné finále (Bludiště + Odkaz prastarých). Toto souhrnné vydání celé série je taktéž doplněno o bonusový příběh, který rozhodně není špatný, současně ale v rámci knihy nevyčnívá. Ostatně, podprůměr v tomto svazku nenajdete. Sympatická kresba, pojetí jednotlivých postav a plíživý růst temné atmosféry taktéž vydatně přispívají ke kultovnosti Spirály.
Hej, ty tam, pohni a staň se taky spirálou!

27.12.2022 5 z 5

Co číhá v temnotách Co číhá v temnotách * antologie

Poměrně svěží sbírka moderní hororové poezie, která zaujme a překvapí. Autorskou osobitost jsem zde vnímal snad ještě více než u sbírek povídkových. Přesto se většinou u každého z poetů podařilo najít minimálně jeden kus, který s mou rozervanou duší rezonoval. Samozřejmě, někdy verše daného autora jen splynuly po povrchu... a jindy jsem je zhltal všechny a marně hledal přídavek.
V této knize spojili síly jak temní básníci „z lidu“, tak členové uměleckého hnutí Infernalismus. Obojí druh umělců si v rámci knihy drží svou kvalitu; emoce na škále hluboký smutek až morbidní humor se našly napříč knihou všude (i když Infernalisté zde do svých veršů vkládají více „darkness vibes“, které knize v pár případech vyloženě kralují). Zaujme i obálka knihy, ovšem s vnitřními ilustracemi jsem to měl jak na houpačce - některé kusy můj zrak nezaháčkovaly, u jiných jsem naopak našel nečekané detaily. Ovšem do tohoto svazku dobře zapadají.
Pokud se nemáš z horor-poezie strach, nastal čas zjistit, co číhá v temnotách!

01.12.2022 4 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Hned na začátku vyprávění mě odrovnal kněz s revolverem a já v tu ránu věděl, že budeme kamarádi. Text je celkově čtivý, nápaditý a směřuje k akčnějšímu stylu vyprávění. Vysvětleno je jen to nejnutnější; díky tomu se děj pohybuje vpřed, nepřešlapuje a čtenář je nucen používat mozek. Psychologie funguje na výbornou, což se projevuje nejen u dvojice hlavních postav. Příběh jako celek klame tělem a hraje si se čtenářem pomocí náznaků; ale i pokud hledáte ďábly v detailech, stále jde o solidní experimentální matroš. Hlavně poslední kapitoly se vymykají konvencím a posouvají knihu na úplně jiný level.
Samozřejmě mám i drobné výhrady. Místy na mě děj byl až příliš rychlý a zběsilý, ale to je spíše otázka čtenářských preferencí. Vnitřní ilustrace by vynikly v komiksovém zpracování příběhu, ovšem zde mi v hlavě utkvěly s bídou dvě tři. Obálka knihy mě zprvu neoslovila (ačkoli bílá je zajímavá volba) - nicméně jedním dechem musím dodat, že po dočtení pro mě získala symbolický i emocionální nádech. Což je vlastně ve výsledku klad.
Není-li klasická fantasy váš šálek čaje a hledáte originalitu, zde si přijdete na své.

02.11.2022 4 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Jeden z nejlepších horrorových románů, na jaký jsem v poslední době narazil. Originální prostředí paneláku, na kterém je cosi špatně (říct strašidelný panelák mi přijde zjednodušující až zkreslující), mě v kombinaci s inteligentním způsobem vyprávění během čtení div že neabsorbovalo. Užité znepokojující prvky a temná atmosféra nepřestávají růst, až si občas nejste sami jistí, kde leží hranice mezi realitou a fikcí... či zda vůbec existuje.
Na druhou stranu, příběh nemusí stylem vyprávění sednout každému čtenáři. Je to svým způsobem psycho-surrealistická Rubikova kostka, kterou skládáte tak dlouho, až nakonec poskládá ona vás. Trochu mě překvapil rychlý konec, který ale v důsledku dával smysl a zbytečně již vyřčené neprotahoval.
Intenzivní kniha. Doporučuji.

04.05.2022 5 z 5

Hřbitov trpaslíků Hřbitov trpaslíků Petr Boček

Mám rád tyhle záležitosti mixující žánry do blíže nespecifikovatelného koktejlu. Zde se vše podařilo skloubit do funkčního celku, kde zdánlivě nesouvisející dějové linky nenápadně splynou do temného, masakrálního finále. I po něm příběh pokračuje, aby byl uzavřen („ubizarněn“), ale vrchol knihy neleží na samém konci. Tam se totiž nalézá bonus v podobě strojopisu „Manuál integrovaného gnóma“, popisující pravidla pro společné soužití trpaslíků (pardon, gnómů!) a lidí.
Hlavní dějová linka je věnována trpaslíkům, jejichž konfrontace se světem lidí je hlavním zdrojem ujetosti příběhu. Nejde však o jedinou ukázku nadpřirozena, kniha v tomto ohledu nepřestává překvapovat. Pokud bych měl něco zásadnějšího vytknout, je to chronologičnost. Pokud totiž sleduji data, je prvního listopadu současně v pátek i v sobotu. Nicméně čtenář jistě chápe jak to bylo myšleno a pro svižný příběh tuto maličkost odpustí.
Jednohubka pro milovníky černého humoru a temnějších příběhů.

13.10.2021 4 z 5