mol378 mol378 komentáře u knih

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Přečteno bleskově - četlo se to moc dobře. Ach Rose, střelená, roztomilá, chytrá, sympatická, přecitlivělá, třeskutě hubatá a zábavná Rose s osudovým tajemstvím. V knize nacházím paralelu mezi ní a ústředními protagonistkami, které byly obětí vražd - všechny byly v dětství nějakým způsobem znevýhodněné, ale zatímco ony si nevěděly s životem rady a naučily se všechny a všechno zneužívat a klouzat jen po povrchu, Rose se přese všechno sama vypracovala. V knize je stejnou měrou obsaženo napětí a psychologické aspekty mnoha postav, poctivá detektivní práce jaksi tentokrát chybí - napomáhá jí podezřele mnoho náhod a vyšetřovatelé přicházejí k výsledkům jako slepí k houslím - ale odpouští se. A na konci konečně jednou nebyl na hranici smrti Asad. Jdu na zatím poslední díl série s velkou zvědavostí, jak to s Rose, Asadem a Carlem (Hardym a Monou) bude dál. (A třeba se v něm autor vrátí i k velbloudímu humoru.)

08.06.2020 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Knihy téhle série ode mě vždy na začátku vyžadují soustředění a poctivě se tak po stou stránku musím začíst - pak už to jede. Po dost odlehčeném Nesmírném bylo tohle docela drsné. Opět mrtvol na mnoho hrobů, ale události, které k zabití těch lidí vedly, byly docela hnusné - zneužívání systému, zneužívání lidí, pokusy o eugeniku v nacistickém stylu, prachsprostý primitivismus a bezohlednost. Asad jako vždy tajuplný, ale sympatický, Rose střelená, ale výkonná a zábavná, Carl trochu váhavý, ovšem vždy morálně na pravém místě. Sehraný tým. I film podle této knihy natočený je dobrý, výborně obsazený. Sháním další knihu série a těším se na ni.

04.06.2020 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Tak nevím. Pro přemíru jiných zástojů jsem přerušila na pár dní četbu kolem strany 300 a nic mě nijak neponoukalo honem dočítat, jak tomu bylo u předchozích dílů. Ale špatné to není, dobrý standard. Hodně zajímavé bylo prostředí - ústav pro výzkum rozkladu mrtvol, laicky řečeno. A POZOR, SPOILER!!!: !Štěstí měl Jára Cimrman, že z něho výchova v dětství neudělala vraha, nýbrž Největšího Čecha! A taky Karla Boženy Němcové měla v podstatě kliku.!!!! KONEC SPOILERU. A cože má tahle kniha společného s výše jmenovanými! Jen čtěte - uvidíte!

15.04.2020 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Dobrý standardní thriller z britského prostředí, jen trošku brzo naznačený pachatel, vlastně oba. Ale nevadí, aspoň si čtenář s uspokojením potvrdí svůj detektivní talent. Míra brutality přiměřená, nic, co by jednoho budilo děsem ze snů. Závěr spletitý. A člověk se zamyslí nad osudy dětí, které nemají to štěstí být svými rodiči milovány a chráněny.

03.03.2020 4 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Pro mě jsou všechny knihy autora za 5 hvězd, taková pohoda, radost ze života, humor, vztah k přírodě, zvířatům a lidem! Zaručeně navodí dobrou náladu a vůbec jaksi probouzí v člověku to dobré. Čtu opakovaně již léta, miluju je. Čtěte taky!

19.02.2020 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Je dobré číst díly chronologicky, pak čtenáře tolik nepřekvapí, co je ten Sebastian za hajzlíka, zřejmě to bylo v prvním díle série dostatečně plasticky vykresleno, zatímco v dalších už místy problesknou jeho dobré stránky. Vůbec celý vyšetřovací tým je za všecky prachy - nepříliš čestný, ale proti své vůli občas sympatický Sebastian, protivná, věčně vzteklá, ale výkonná Vanja (s takovými se špatně dělá, ale výsledky mají), bezbarvý snaživý Billy a seriózní suchoprd Torkel. Vedlejší postavy různých charakterů mají v knize své nezastupitelné místo (zejména nýmand a blb s funkcí), nic netvoří zbytečnou vatu. Zločinci jsou odpudiví psychopati, zjevně dost hnusní i fyzicky. Děj napínavý, gradující, výborně promyšlený, nic se zbytečně neokecává, vše má své příčiny, následky a logiku - prostě vynikající čtení! Doporučuju - a konečně si jako třetí knihu autorů teda přečtu ten první díl.

07.11.2019 5 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Kdo nikdy nečetl úžasnou sérii knih o Vlaštovkách a Amazonkách, jako by nebyl. A hlavně neví, o co přichází. Tak krásně vybrané dětské typy, tak pevně skloubené dobrodružství s přátelstvím, tak perfektní krajina pro dětské prožitky. Program na celý život: V dětství sami přečtete, chcete prožít a můžete prožít - klidně ve stanu na zahradě. Pak čtete svým dětem a sledujete, jak je to inspiruje k podnikavým hrám. A nakonec tam s nimi, už dospělými, jedete na dovolenou. Který ostrov ve vodách před vámi ležícího jezera je Ostrov divokých koček? A kde je Darien a Údolí vlaštovky? A až se vám po návratu zasteskne, přečtete si to znova a znova.

18.09.2019 5 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Vladislav Vančura

K Vančurovi člověk musí dozrát, aby porozuměl úžasnému humoru, s jakým píše, a aby se úspěšně popasoval s jazykem, který vyžaduje soustředění a vychutnání si. Vančura rozhodně neklouže po povrchu a cele vás pohltí, neslyšíte, nevidíte, žijete v tu chvíli na Kratochvíli! Geniální, nadčasové, jako celé jeho dílo, přitom knížka z těch jeho vedle Rozmarného léta asi nejčtivější.

29.07.2019 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

S Haňtou chcete sedět v hospodě nebo postávat na rohu a vést rozhovory. Chcete chodit za ním do sběrny, nosit s sebou pivo ve džbánu, sedět na sluníčku, opírat se o teplou zeď, nechat čas plynout. Přemýšlet, debatovat, smát se, smutnit. Smutnit až do konce.

29.07.2019 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Výborná kniha, výborný film. Kniha oproti filmu dovoluje pozastavit se ve čtení a zamyslet se, protože popisuje detailněji zákruty ducha hlavní postavy - majordoma, který i přes nesmírnou loajalitu k pánovi - šlechtici (a to hraje roli, protože majordomus byl také snob a prostými lidmi celkem apriori mírně pohrdal) dokázal později zatajovat, že mu sloužil, protože si jeho pán svým kontaktem s nacisty vysloužil špatnou pověst v zemi. Dílo hezky ukazuje, jak je možné prožít život a ani si nepovšimnout, že se velké dějiny mění a že ty dějiny vytvářejí jednotliví lidé. S hlavou v písku, bez jakéhokoli angažmá, bez rozšíření obzorů, bez pochopení pro druhé.

22.02.2019 4 z 5

Rusticalia Rusticalia Jan Křesadlo (p)

K mému opravdovému žalu už mi chybí k dočtení jen pár stran, ale již teď cítím, že kladný vliv tohoto vpravdě přelomového literárně vědeckého díla je na mě neoddiskutovatelný. Dnes mi na neznačené křižovatce nebyla dána přednost zprava. Co by jindy vyvolalo popuzenou gestikulaci a mlácení do volantu levou s potřásáním směrem k viníkovi pravou, obešlo se dnes s podtuřínským povzdechem "Panenko Maria Poskokovská, ty to govado vidíš!" Též moje vztahy s přírodou nabyly na srdečnosti a hovořím maně v zahradě polohlasem " tak co, výgone, prychytyš se sám, nebo bych te mjela prygernout glínou?". Možná se pletu, ale poznávám tam Chodskou trilogii, Rok na vsi a zdá se mi, že semtam se mihnou i Naši furianti. Dlouho jsem se tak nebavila nikoli dějem, ale formou. Kdo má rád tyhle promyšlené ptákoviny, které jsou naprosto ojedinělé a při nichž lze snadno sklouznout k lacinosti, což se tady absolutně neděje, musí si to přečíst, co přečíst, labužnicky vychutnat. I ten kočičí gajzlik se mi hned líp vynáší! Krása!

24.05.2023 5 z 5

Znamení lyry Znamení lyry Václav Erben

Uf, to je teda přelidněná detektivka! Napínala více moji trpělivost než zvědavost. Ke konci lepší. První vražda se mi nějak ztratila v chaosu, cože byl motiv a kdože to udělal? Ale nevadí, na závěr s troškou přeskakování to chytlo jakýsi spád, nicméně na úplném konci jsem úlevně spočinula na pohovce zároveň s Michalem Exnerem, ráda, že je hotovo a máme to z krku. Ovšem atmosféra socialistického vojenského cvičáku, letiště a hospody výborná. Rozchod, soudruzi!

15.12.2022 3 z 5

Motáky nezvěstnému Motáky nezvěstnému Karel Pecka

Ani jsem nedýchala. Ač skutečně krušné téma, četlo se snadno, a to včetně nejednoduchých filozofických úvah hlavní postavy. Ukláním se hluboko před Karlem Peckou, který toto prožil, procítil, posléze sepsal a ještě si zachoval velkorysost, dobrotu srdce, jemný humor a chuť žít a mít rád lidi. Všichni by to měli číst. Aby i v dnešních každodenních složitostech přemýšleli, třídili, co vidí a slyší a dokázali si představit, kam to může vést. Padesátá léta skutečně nepamatuju, ale žiju dostatečně dlouho, aby mi z propagandy nepřipouštějící diskusi a nadšeného pochodu jako jeden muž za oslavného pokřiku "kdo nejde s námi, jde proti nám" naskakovala husí kůže. Bez ohledu z které strany přichází. Čtěte.

25.04.2022 5 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Mám ráda kriminálky s politickým podtextem a v tomto případě se mi jeví, ze autor má román docela slušně vyfutrovaný fakty, potud dobré. Paralelní vražda staré paní byl příběh poněkud jednodušší, ale budiž. Co mi vadí, je poněkud buranský způsob psaní, ustavičná ne vždy úplně vtipná přirovnání. Velké množství nejrůznějších rádoby chlapských narážek a sexistických poznámek sa mi videlo, ako hovoria bývalí bratia Slováci, trocha nasilu. Propletenci politiky, tzv. bezpečnostních složek, zákonodárné i soudní moci, ekonomiky a podsvětí věřím a i když jsem popisovanou dobu zažila a leccos i tom vim (jakož i o současné politické praxi), nemohu se s tím smířit a nemyslím, že je to za námi. Ale nic jiného mi nezbývá. Kniha je celkem čtivá, možná časem od autora ještě něco zkusim, samozřejmě ve slovenštině, to mě baví. Raňajky, desiata a olovrant _ neškodí procvičit!

16.03.2022 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Zápletka mě zaujala, jinak velmi slabý průměr, spousta hluchých odstavců, které lze přeskočit _ někdy celé třičtvrtěstránky, aniž by čtenář o cokoli přišel. Není potřeba velké pozornosti při čtení, takže do vlaku to ušlo. Číst od autorky cokoli dalšího mě nijak neláká.

28.09.2021 2 z 5

Zvěrolékař a jeho přátelé Zvěrolékař a jeho přátelé James Herriot (p)

James Herriot je ztělesněním pravdy, že šťastný člověk dokáže udělat šťastnými všechny, jichž se dotkne. I já mám to štěstí, že jsem ho potkala.

26.04.2021 5 z 5

111 míst v Brně, která musíte vidět 111 míst v Brně, která musíte vidět Stanislav Biler

Parádní knížka. Darováno dceři, která se tam odstěhovala a tvrdí, že Brno je její život... Chodila s tím celé Vánoce po baráku, předčítala svižné vtipné statě, souhlasila, jásala a dokonce se ani nepohoršovala nad nadhledem nad Brnem a Brňákama, který se už tak nějak vžil (vše v dobrém)! A konečně nám odpovídá na dotaz "Brno? Co je to Brno?" jinak, než slovy "Chcete na dóznu?" Knihu lze použít jako skvělého netradičního průvodce městem, nebo se při čtení jen tak bavit. Pro Brňáky i Nebrňáky! A víte, co se říká v Brně o Praze? Vůbec nic.

22.01.2021 5 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Zvláštní knížka. Zpočátku vyžaduje soustředění, aby si čtenář zvykl na naprosto ojedinělý způsob vyprávění - drobné útržky myšlenkových pochodů, dopisy, příběhy bez konce - které se ovšem v závěru tiše spojí v celek. Proč někdo utíká do samoty před životem? Proč utíká před partnerem? Proč sám před sebou? Kdo je k útěku nucen? Kdo nemá stání, musí být stále v pohybu, stále zažívat změnu? Knížka je vynikajícím materiálem k přemýšlení pro nás pozorovatele svého okolí, života vůbec, pro lidi, kteří jsou ve vnitřní emigraci. Některé aspekty knihy nedokážu ani dobře a srozumitelně popsat, ale celek mi utkvěl hluboko v mysli a knížku jsem nečetla naposled. Vrátím se. Doporučuju všem, kdo nepotřebují jednoznačný vývoj příběhu a zapojí rádi vlastní představivost.

15.09.2020 5 z 5

Byla jsem ženou slavného muže Byla jsem ženou slavného muže Božena Neumannová Hodačová

Jak ta se litovala! Nikdo to neměl tak těžké jako ona, jak ona dřela, pracovala, všichni jí ubližovali, Bože! ( Píše lítostivě: "Pracovala jsem za dvě, vstávala v půl sedmé, uvařila snídani, vypravila Soňu do školy, uklidila pokoje - dva naše, jeden Standův - šla nakoupit a potom jsem vařila, po obědě umývala nádobí." No, člověku až srdce lítostí usedá, co?) S.K.N. byl normální alkoholický sociopat a ona byla houby svobodomyslná! Vletěla do toho vztahu pudově jako trdlo a celý život byla sexuální a pudovou otrokyní a služkou. Nejen podařeného Neumanna. Z jeho tvorby mě odjakživa trochu zajímala jen anarchistická část, tu nám komunisti ve škole neukazovali, protože díky jeho fanatickému příklonu k tomu zločinnému režimu (a od člověka, který se zásadně nechal živit všemi okolo, kradl předplatné na slíbené časopisy a prochlastával je, to sedí!) si z něj udělali hlavního pěvce a bylo třeba ho vymalovat v bezúhonných barvách. Nemám nic proti undergroundu a svobodomyslnosti, ale tak si na to ta paní nemá stěžovat, když ji to tak bavilo, že vydržela po mužíčkovi vytírat blitky a po Tomanovi prát znečištěné ložní prádlo a ještě si na tom zakládala. Prej svobodomyslná! Jednu hvězdu dávám za jakýsi náznak jejího inteligenčního, duševního a duchovního vývoje na konci knihy, ale literární hodnota podle mě nula. Nepřineslo mi to nic a nikomu bych to nedoporučila ke čtení, ztráta času.

11.07.2020 1 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Po docela dlouhé době jsem se vrátila ke svým oblíbencům z oddělení Q a vynikající! Pěkná poctivá detektivní práce s přesahy do minulých osudů členů vyšetřovacího týmu, dobrá napínavá zápletka, trochu fantastický únik vyšetřovatelů ze smrtelné pasti, zajímavé prostředí dánského ostrova, kde lišky dávají dobrou noc. Detektivové jsou jedna kuriózní osobnost vedle druhé a tahle série navíc oplývá humorem, který mi sedí. A hluboký úklon před překladatelem - roztomilá nedorozumění vzniklá z Asadovy jazykové bariéry mě mnohokrát rozesmála. Doporučuji, výborně se to čte!

31.05.2020 5 z 5