111 míst v Brně, která musíte vidět

Netradiční průvodce ukazuje, že Brno nerovná se vila Tugendhat. Záměrně se vyhýbá tomu, co je v moravské metropoli takzvaně povinné navštívit, a odhaluje Brno z mnoha úhlů pohledu. Na své si přijdou jak ti, kdo cestují za architekturou či historií, tak ti, kteří si chtějí dát dobrou kávu a pozorovat brněnský ruch jen skrze okna kavárny. Díky přehledné struktuře publikace představí jednotlivá místa živě, jako by se čtenář procházel s průvodcem z masa a kostí, který danou lokalitu zná jako své boty. Krátké texty o daném místě vždy doplňuje popis, jak se k němu dostat, a autentické fotografie bez zkrášlujících filtrů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432715/111-mist-v-brne-ktera-musite-videt-8Q5-432715.png 4.431
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy, Turistický průvodce
Vydáno, Paseka

Kniha 111 míst v Brně, která musíte vidět

clouck

Výborný vtipný průvodce po zajímavých místech včetně těch méně známých. Škoda jen dost slabých fotek a velkého množství překlepů, které měla vychytat korektura. A bohužel místy jsou v textu i věcné chyby. Jinak ale rozhodně stojí za přečtení.

AlexandraH

Knížka je čtivá a vtipná – hodnotila bych pěti hvězdami, ale chyba téměř na každé stránce mi v tom brání. Škoda.

RH faktor

V roce 1994 jsem se přestěhovala z tehdy šedivého, bezútěšného Brna do optimisticky živé Prahy. Milovala jsem ten neutuchající ruch Václaváku, davy turistů z celého světa, divadla, galerie, festivaly, Vltavu, Sázavu, Berounku... Roky jsem to zde milovala, až jsem najednou začala zjišťovat, že se to nějak (ve mně?) mění... Brno se začalo měnit v úžasnej svébytnej prostor a já jsem ho začínala milovat a žít... Kruh se uzavírá a letos se stěhuju do krásné čtvrti pod Kraví horou a těším se, až budu Brno nově objevovat... Nejen těch úžasných 111 míst... Kniha je to skvělá, až na překlepy a pochybení: Židé byli transportováni z nástupiště číslo 5, ne z nástupiště číslo 1.

mol378

Parádní knížka. Darováno dceři, která se tam odstěhovala a tvrdí, že Brno je její život... Chodila s tím celé Vánoce po baráku, předčítala svižné vtipné statě, souhlasila, jásala a dokonce se ani nepohoršovala nad nadhledem nad Brnem a Brňákama, který se už tak nějak vžil (vše v dobrém)! A konečně nám odpovídá na dotaz "Brno? Co je to Brno?" jinak, než slovy "Chcete na dóznu?" Knihu lze použít jako skvělého netradičního průvodce městem, nebo se při čtení jen tak bavit. Pro Brňáky i Nebrňáky! A víte, co se říká v Brně o Praze? Vůbec nic.

HDosoudilová
30.12.2020

I přesto, že celý život žiji v Praze, Brno jsem si zamilovala v roce 2018, kdy jsem zde byla na dovolené. Od té doby se sem moc ráda vracím a nikdy nesmí chybět návštěva mých oblíbených míst...
A tak když jsem zjistila, že vychází tento průvodce, hned jsem jej začla hlídat v knihovně. Mám jej zatím jen půjčený, ale určitě si jej chci koupit. Narazila jsem díky němu na spoustu skvělých míst, která chci navštívit a sama posoudit, jestli se mi budou zamlouvat. Pravda, nepotřebuji znát úplně každý podnik (na to ani při návštěvách nemám čas) a některá zákoutí mě také nelákají. Po celou dobu mě však provázel příjemný pocit nostalgie a hodně jsem při listování vzpomínala.
Co se mi ale hodně líbilo, je autorův styl psaní. Nejdřív jsem chtěla knihu jen prolistovat, ale některé pasáže mě tak pobavily, že stojí za to přečíst vše. I když je fakt, že některé srdcaře může autorův sarkasmus urazit nebo aspoň pohoršit. Je však třeba to brát s humorem...

dawson321
30.12.2020

Líbil se mi autorův neotřelý styl a jeho pohled na Brno, který není vždy dvakrát kladný. Překvapilo mě, že i po pěti letech, co jsem tam bydlel jsem v průvodci objevil i nová místa, která jsem dosud neznal.

Mánička178
16.12.2020

Cha :D
Jako fakt mě těší, že jsem neodolala a zrovna tenhle výtvor si přímo koupila, protože se k němu jistě budu vracet, až se budu potřebovat zasmát anebo když mi bude po Brně smutno :D Brno znám docela dobře a je trochu paradox, že jsem si průvodce koupila právě ve chvíli, kdy jsem se z tohohle skvělýho města, který občas nesnáším, po čtrnácti letech odstěhovala, heh :D Vlastně mi teď tak dochází, že jsem se tady možná nakazila tím druhem ambivalence, která v tomhle městě rezonuje, Brno je takový obojetný a je proto krásný a svý (a nikoliv turistů).
Prostě prostor před hlavákem akutně nesnášíte a hnusí se vám, ale když vás tady vyplivne vlak po dlouhý cestě a musíte obejít všecka ta zábradlí, tak vás to stejně chytne za srdíčko (jakýpak to jednou bude, až třetí generace vyřeší otázku, zda přesunout nádr do bažin k řece?), Špilberk vám jako hrad přijde o ničem, ale vlastně se vám celkem líbí, když na něj odněkud z vyvýšeninky vidíte, do chrlickýho biotopu se mhd skoro nedostanete, ale zas je fajn, že to tam není obložený mudlama, celkově vám město na první pohled přijde takový nic moc, ale zase: nejsou tam davy turistů. Přitom je Brno plný pokladů, o čemž tato kniha krásně vypráví :)
Co se stylu průvodce týče - přišlo mi líto, že v něm bylo docela dost překlepů :-/ A taky teda nevím, nevím, ale jeskyně Pekárna leží na uplně jiným konci města (směr Ochoz) než v přírodní památce Pekárna, která je u Žebětína (zas taková nástraha - prostě Brno, až se z toho spletl snad i autor - viz s. 165 - schválně jsem to googlila a vážně jsem tam žádnou druhou jeskyni Pekárnu nenašla :D)
ALE: Neskutečně moc mi seděl kousavej humor, i když mě, naivku, teda vyděsilo, kde všude se v Brně dá potkat dealer pervitinu :D Moc mě zaujal ten styl, kterej "střílí do vlastních řad" - sebekritickej, upozorňující na úplný šílenosti, který by "normální" průvodce rozhodně nevypichoval, např. "developerský gulag pro střední třídu", sídliště Kamechy, kde, cituji: Životní motto "Žít ve svém" je cílem samo o sobě. Nic víc zde nenajdete. Nejspíš vás napadne, zda okna ve zdech nebyla za příplatek coby nadstandard.

Ach, no zkrátka: je to láska - zažijte Brno, a to s pomocí tohohle vtipného průvodce, který vás zatáhne do Brna takového, jaké skutečně je :)

Vesmich
06.12.2020

Do Brna jezdím několikrát do roka už hodně roků a pokaždé si něco prohlédnu, něco navštívím. V textu nebylo žádné místo, o kterém bych nevěděla, zato jich bylo dost takových, o kterých jsem se něco nového dozvěděla. Autorův styl psaní mi vyhovoval, byl lehký a vtipný, některé repliky zařadím do vlastního slovníku. Nepotřebuji sice navštívit tolik kaváren, barů, hospod a těchto míst, nicméně četba o nich byla příjemná. Také proto, že byla krátká.