111 míst v Brně, která musíte vidět

Netradiční průvodce ukazuje, že Brno nerovná se vila Tugendhat. Záměrně se vyhýbá tomu, co je v moravské metropoli takzvaně povinné navštívit, a odhaluje Brno z mnoha úhlů pohledu. Na své si přijdou jak ti, kdo cestují za architekturou či historií, tak ti, kteří si chtějí dát dobrou kávu a pozorovat brněnský ruch jen skrze okna kavárny. Díky přehledné struktuře publikace představí jednotlivá místa živě, jako by se čtenář procházel s průvodcem z masa a kostí, který danou lokalitu zná jako své boty. Krátké texty o daném místě vždy doplňuje popis, jak se k němu dostat, a autentické fotografie bez zkrášlujících filtrů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432715/big_111-mist-v-brne-ktera-musite-videt-8Q5-432715.png 4.348

Kniha 111 míst v Brně, která musíte vidět

LejcaS
06.12.2021

Po přečtení tohoto průvodce Brnem jsem měla docela smíšené pocity. Byly v něm opravdu všechna známá i méně známá místa Brna. Byla však mnohdy podána s takovým despektem, až mě to, rozeného Brňáka, místy uráželo. Častokrát jsem pod jeho sarkasmem až vyprskla smíchy, jindy, po částečném údivu jsem mu nakonec musela dát za pravdu. Brňák asi tak úplně nevnímá místa, kterými denodenně prochází stejně, jako když je podrobí zkoumavému pohledu mimobrněnský návštěvník.

Barča 008
14.10.2021

Krásné tipy, každý si zajisté najde něco - já sama si lepítky označila desítky míst. Co mě ale od autora mrzí - a za to jsem také strhla jednu hvězdičku - jsou osobní názory na určitá místa. Proč o nich tedy píše, když se mu nelíbí? Neměl by nechat názor na čtenářích/návštěvnících?

Taufa
03.09.2021

(+ SPOILER) V knize se dozvíte zajímavé informace, pár tipů na zatím neobjevené výlety. V druhé polovině knihy mi vadilo množství chyb, slabší fotografie a hlavně autorovo posuzování, co je hezké a co ošklivé. Nechápu, proč bych neměl chodit do brněnské ZOO nebo proč jediné NdB, co stojí prý za zmínku je Reduta… :/ 3/5

puczmeloun
15.05.2021

Na toho, kdo zná Brno i předchozí tvorbu Stanislava Bilera, nečeká žádné překvapení. Fakt prakticky nic nového*, což mi s potenciálem knihy přijde docela škoda. Všichni zemřeme, Velký Špalíček je nejhnusnější, do ZOO nechoďte, Adamov je nejbizarnější město nejen na jižní Moravě, okolí Boby je jen pro feťáky a slouží jako živé muzeum 90. let. A samozřejmě dojde i na gulagy, tentokrát však není myšlena Kuřim, ale opravdu nepovedené Kamechy.

Jsou tedy cílovou skupinou knihy turisté? Nevím, pro ně je to dle mě příliš "bilerovsky specifické"... To už bych jim radši doporučil něco ze série autentických průvodců To je Brno. 111 míst je totiž spíš něco ve stylu Tří měsíců v Barceloně. Čtenáři mají rádi Gebrianovu tvorbu, Barcelonu taky, tak si přečtou, jak ji vidí on a možná se něco nového dozví. Srovnání asi kulhá na obě nohy, ale nic bližšího mě nenapadá. U 111 míst totiž snahu o popsání kvalit nebo výhod města nahrazuje nekonečný pesimismus, jak jen ho Brno dokáže vyvolat. Zdánlivě nikdy není nic dobře, ani stávající stav, rekonstrukce nebo demolice. A když už je, v další větě se musí shodit něco jiného.

Každopádně mě potěšilo, že mezi prvními 16 místy jsou hned 4, kde se starám o vlastní geocache (pro mudly myšleno herní schránku/poklad), tedy bych je určitě doporučil i já (mj. Bílá Hora se super výhledem a koupání v Chrlicích).

Je škoda, že v knize i přes kontrolu (píše se o ní v závěru) zůstávají chybky, nebo minimálně nepřesnosti (a to faktické i jazykové). Nevrhal jsem se přímo do vod factcheckingu, ale do poznámek jsem si napsal toto:
- U nádraží je zmíněno ukončení kolejí do roku 1898, přitom už bylo od roku 1849 průjezdné, končily tam ale linky vlaků dvou soukromých společností (a byly proto rozděleny přístroje zabezpečovacích zařízení). Proto se taky budově říkalo dvojnádraží (byly to dvě provozem oddělené části).
- Budova Convalarie není na místě brány, ta byla až někde u pizzy/zmrzliny. O stejné věci píše i BAM Brno, ale žádná mně známá mapa to nepotvrzuje.
- Denisovy sady dělal především Petr Hrůša (mimo zmíněného ateliéru) a vodní schody jsou u Bašt/Nových Sadů, ne u Masarykovy.
- Že není lom na Hádech zatopený? No není to pravda úroveň zatopení lomu v Blansku a Hády nejsou díra v zemi, ale ukousnutý kopec, přesto, já tam jako malý strávil nesčetně koupacích dní ;)
- Pozemky pod stadiony za Lužánkama (i kolem nich) město Brno vlastní, nikdy se jich nezbavilo, soud je o silnice, parkoviště a chodníky na nich. Což je stejně "nepěkná šlamastika".
- Kostnice není v místě, kde sedávají lidé s pivem, ta je až na křižovatce s Rašínovou. Nemyslel autor spíš bývalý hřbitov? Ten byl kolem celého kostela.
- Obora Holedná není za vodojemem, je až za ulicí Žebětínská na sever.

*Výjimkou je odkaz na hezkou a pravidelně aktualizovanou mapu Timova díla, o které jsem neměl ponětí. Škoda, že Databáze knih neumožňuje přidávat odkazy, kdyžtak mrkněte na Goodreads.

clouck
22.02.2021

Výborný vtipný průvodce po zajímavých místech včetně těch méně známých. Škoda jen dost slabých fotek a velkého množství překlepů, které měla vychytat korektura. A bohužel místy jsou v textu i věcné chyby. Jinak ale rozhodně stojí za přečtení.

AlexandraH
04.02.2021

Knížka je čtivá a vtipná – hodnotila bych pěti hvězdami, ale chyba téměř na každé stránce mi v tom brání. Škoda.

RH faktor
31.01.2021

V roce 1994 jsem se přestěhovala z tehdy šedivého, bezútěšného Brna do optimisticky živé Prahy. Milovala jsem ten neutuchající ruch Václaváku, davy turistů z celého světa, divadla, galerie, festivaly, Vltavu, Sázavu, Berounku... Roky jsem to zde milovala, až jsem najednou začala zjišťovat, že se to nějak (ve mně?) mění... Brno se začalo měnit v úžasnej svébytnej prostor a já jsem ho začínala milovat a žít... Kruh se uzavírá a letos se stěhuju do krásné čtvrti pod Kraví horou a těším se, až budu Brno nově objevovat... Nejen těch úžasných 111 míst... Kniha je to skvělá, až na překlepy a pochybení: Židé byli transportováni z nástupiště číslo 5, ne z nástupiště číslo 1.

mol378
22.01.2021

Parádní knížka. Darováno dceři, která se tam odstěhovala a tvrdí, že Brno je její život... Chodila s tím celé Vánoce po baráku, předčítala svižné vtipné statě, souhlasila, jásala a dokonce se ani nepohoršovala nad nadhledem nad Brnem a Brňákama, který se už tak nějak vžil (vše v dobrém)! A konečně nám odpovídá na dotaz "Brno? Co je to Brno?" jinak, než slovy "Chcete na dóznu?" Knihu lze použít jako skvělého netradičního průvodce městem, nebo se při čtení jen tak bavit. Pro Brňáky i Nebrňáky! A víte, co se říká v Brně o Praze? Vůbec nic.