mol378 mol378 komentáře u knih

O statečném Cibulkovi O statečném Cibulkovi Gianni Rodari

Kniha mého dětství, čtená stále dokola a dokola. Velká sranda

25.07.2019 3 z 5

Hoši z Brazílie Hoši z Brazílie Ira Levin

Dobře vymyšlené, napínavé. O tom, jak vždycky na světě nějaká skupina lidí usiluje o zlo a jde přes mrtvoly za svým cílem a ještě si to ospravedlní vznešenou ideou. Nechápu ovšem anotaci k této knize - poznávání toho, co se děje a proč se to děje a kdo to dělá je podstatnou součástí požitku z četby této knihy a v anotaci je to vyžvaněno naprudko.

25.07.2019

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Bavilo mě to moc, milý horůrek.

Osudná vejce Osudná vejce Michail Bulgakov

Neskutečně zábavné, fantastický příběh o tom, jak se megalomanským Rusům zas jednou cosi vymklo z rukou. Do toho tradiční sovětské kontrasty - všichni jsme si rovni, ale manželky papalášů si nechaly říkat "milostpaní" a aparátčik čekal od mužika poslušnost a pokoru, které se mu samozřejmě dostávalo. To vše na pozadí jakési sci-fi.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Kniha z nejmilovanějších. Střet sovětských reálií s nadpřirozenem, boj v nitrech sovětských občanů - na jedné straně vnucené racionální odmítání jakéhokoli duchovna, na straně druhé mystérium široké ruské duše, ruský fatalismus a přirozená víra v něco, co člověka a strohý rozum (natož politické proklamace) neuchopitelně a nepochopitelně přesahuje. Navíc humor, poezie, absurdní a fantastické scény, jedním slovem úžasné.

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Po přečtení komentáře níže od zlovlka nemám víc co dodat. Šampaňské a okurčičky!

Zámek Zámek Franz Kafka

Čteno poprvé před 34 lety a od té doby znova a znova. Tajemné, depresivní i zábavné, vyberete si podle rozpoložení. Nadčasové - všichni jsme oběti systému, není úniku.

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Dal mi zabrat. Soda. Budu číst ještě jednou a možná ještě několikrát - ale až se z toho trochu otřepu. Nicméně i po čtvrt roce od přečtení tkví v hlavě, mele tam sebou, vytváří obrazy, baví i děsí, něco to po mně chce a něco mi to dává. Neumím ohodnotit 1 - 5, fakt ne. Ale u mě dobrý... tak dávám 5 po zralé úvaze.

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Příběh jednodušší, ale podle mého soudu dobře napsaný se znalostí lidí a místních reálií. Rozhovor detektiva s vesnickou paní na téma manžel Jarin - kde by byl, je na Sokolovni, doma by jenom otravoval a blbě kecal - a štrúdl, vedený v hanáčtině, je jedna z nejlepších pasáží. Bavily mě všechny knihy autora, s televizními adaptacemi (jsou dobře herecky obsazené) je to trošku horší, ale dá se to. Zrovna v téhle je nezapomenutelný Miroslav Krobot jako šéf detektivů a Marek Taclík jako svůdce, seladon a playboy.

25.07.2019 3 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Napínavá četba na dovolenou, žádná nuda, sem tam se může čtenář zamyslet nad životními hodnotami, sobectvím a altruismem. Ale primární je tam příběh, je to thriller jak má být. A všechny hlavní postavy mi byly nesympatické, to mě baví, sleduju jejich osudy tím pádem zcela nezaujatě - padni, komu padni. Chystám se na další knihu autora.

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Úžasná kniha. Atlas mraků mě nijak nenadchl, ale je to možná tím, že se mi dostal do ruky v době, kdy jej četl KAŽDÝ a nadšeně chválil a to mě vždy povzbudí k nadměrné kritičnosti. Ale Tisíc podzimů je kniha mně bližší, náležitě obsažná, se spoustou informací z historie a japonských reálií, která přivádí čtenáře k hlubokému zamyšlení o různých životních cestách a motivacích, o různém prožívání téhož, ke srovnávání minulosti a současnosti - lidé jsou pořád stejní, jen kulisy se mění. Při čtení se zcela odpoutáte od okolí, je to jako ponoření do světa snů.

23.07.2019 5 z 5

Krvavé sestry Krvavé sestry Graham Masterton

Dobré - jako celá série. Napínavé, čtivé, trochu drsné - a řada zajímavostí o životě v Irsku.

19.07.2019 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Velmi zajímavé jsou skotské reálie. Závěr hodně překvapivý, trochu nepravděpodobný. Musím po nějaké době ubrat hvězd, je to slabší May, i když furt lepší než jeho čínská série.

10.07.2019 2 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Tahle série o případech komisařky Katie patří k nejlepšímu, co jsem z tohoto žánru kdy četla - a četla jsem toho poměrně dost. Není to sepsané jednoduše, takže motivace pachatelů bývá skryta skoro až do konce. Scény násilí a taky ty erotické jsou celkem explicitně popsané, ale ne nevkusně. Autorovi rozhodně nejde jen o příběh, ale dbá i na jazyk a způsob vyjadřování. V tomto žánru rozhodně vyšší liga. Čtěte.

05.07.2019 5 z 5

Augustin Zimmermann Augustin Zimmermann Zuzana Kultánová

Vynikající realistický až naturalistický pohled do života pražské chudiny druhé poloviny předminulého století, navíc podle pravdivé události, zpracovaný zejména jako psychologická sonda do nitra lidí bez naděje, bez slušných vztahů, bez odpovědnosti za svůj život i životy blízkých, nadčasové. Vynikající drsná syrová krvavá balada v próze. Takových Zimmermannů žije mezi námi...

04.07.2019 5 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů mě poněkud zklamal. Po knize Boletus arkanus je toto druhý černý román, který se mi jeví daleko méně zábavný a promyšlený, než ty předchozí. Líbily se mi pasáže o Varech a autorově vztahu k nim - kvůli němu stojí kniha za čtení, děj jako takový mě příliš nezaujal a rozuzlení, tj. kdo byl pachatel a proč páchal, ani nepřekvapilo. Napětí chybělo. Škoda. Možná se mi časem uleží, přečtu znovu a přehodnotím.

03.07.2019 2 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Tahle série o irské komisařce s rudými vlasy má všecky atributy dobrého thrilleru, čte se výborně, kdo je pachatel, nevytušíte moc brzo - právě včas na to, aby se čtenář začal děsit, protože on ví, komisařka neví... Docela drsné, ale nikoli prvoplánově. A vždy se člověk doví i zajímavosti o Irsku. Doporučuju.

02.07.2019 5 z 5

Mrtvol na tři hroby Mrtvol na tři hroby Jamie Mason

Poněkud chaotické se snahou o černý humor, která někdy vyšla, ale většinou ne. Četba na jedno odpoledne, přemýšlet není nad čím, ztráta času. Skoro odpad, ale nebudu tak nemilosrdná.

19.06.2019 1 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Oddechovka, napínavé, dobře se čte, jen to rozuzlení trochu za vlasy přitažené, ale u tohoto nenáročného čtení se odpouští.

17.06.2019 4 z 5

Výsek Výsek Emil Hakl (p)

Výborné - jako každý Hakl. Zábavné, ale realistické, stojí nohama na zemi a pozoruje svět kolem.

13.05.2019 5 z 5