Mojepočteníčko Mojepočteníčko komentáře u knih

Léto s vůní čerstvého chleba Léto s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Autorku Jenny Colgan mám hodně ráda. A ještě raději sáhnu po její tvorbě během letních měsíců. První díl - Ostrov s vůní čerstvého chleba si mě zcela získal. Byla to oddechovka s "něčím" navíc. Taková holčičí "nakopávačka". Druhý díl mě však popravdě trochu zklamal. Přišel mi vlastně úplně zbytečný. Klidně bych se spokojila se způsobem, jakým byl uzavřený díl první.

03.08.2019 3 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Autorův předchozí román Ta přede mnou se mi moc líbil, proto jsem neváhala a přečetla si i jeho další knihu. Baví mě jeho styl psaní i svižnost krátkých kapitol. Clair pro mě zůstala po celou dobu četby velmi obtížně definovatelnou postavou. Jediné co mi nesedlo, byla dynamika příběhu a dávkování napětí. Po dočtení jsem se cítila vyčerpaná, protože doba, po kterou mě autor udržoval v napětí, trvala až přespříliš dlouhou dobu. I tak ale knížku určitě k přečtení doporučuju :-)!

03.08.2019 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Úžasný příběh, který mě chytil za srdce! Kniha se rázem zařadila mezi jednu z mých nejoblíbenějších. Autor je bez pochyby výborným vypravěčem. Jediný problém mám s milostnou linkou - ta pro mě svým způsobem zůstala neuchopitelná i po dočtení knihy. A ačkoli mám raději reálnější konce, s tímto se nějakým způsobem nemůžu ztotožnit. Knížku vám k přečtení rozhodně doporučuji!

03.08.2019 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Moje první setkání s autorkou dopadlo velmi pozitivně. Bavil mě její styl vyprávění, obdivovala jsem ztvárnění vlastností jednotlivých postav. Nesedly mi pouze některé, poněkud "přeslazené" pasáže, popř. místa, u kterých bych vítala více slučitelnosti s obyčejným každodenním životem. Knížku k přečtení určitě doporučuji :-)

03.08.2019 4 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Parádní oddechová četba, vtipná a rázná hlavní hrdinka, celý děj provoněný vůní chleba a čerstvého pečiva. Mám jediné dvě výtky - pro hlavní hrdinku by se mi líbilo jiné jméno (Polly mi jaksi evokuje holčičku, co češe poníka) a přespříliš romantiky v závěru (ale to už je záležitost mého osobního vkusu). Knížku jsem si užila, moc vám ji doporučuji!

09.07.2019 4 z 5

Láska a jiná vykolejení Láska a jiná vykolejení Leah Konen

Láska a jiná vykolení je kniha, která možná není tolik vidět, její přesah není až tak velký, ALE přesto si myslím, že nese téma, pro děti, popř. dospívající velmi důležité. Ba dokonce základní a sice rozchod / rozvod rodičů. Oba hlavní hrdinové touto rodinnou situací prochází, každý jiným způsobem. Líbilo se mi, jak Ammy a Noah v knize prezentují nejen své pocity, ale především způsob, jak se s tím vypořádavají. Nejde o příběh plný náhlých zvratů, sledujeme cestu dvou lidí, kteří se sbližují a zároveň řeší spoustu vlastních problémů. Od knížky jsem dostala to, co jsem očekávala, líbila se mi a jako oddechovou četbu vám ji moc doporučuji.

09.07.2019 3 z 5

Náš manžel Náš manžel Jo Jakeman

Knížka je autorčiným debutem, k čemuž se samozřejmě snažím přihlížet. I tak mi ale dala poměrně dost zabrat. Kupodivu se mi líbila spíše první část knihy, protože mě zaujalo, jakým způsobem nám hlavní hrdinka vypráví o všem, co se doposud v jejím životě přihodilo. Navíc její vyprávění působí velmi realisticky. Od poloviny knihy už jsem se ale do čtení musela nutit. V textu bylo navíc spoustu nahodilostí, nesrovnalostí a okamžiků, kdy jsem si říkala - je tahle situace fakt reálná? A jak se jí tohle podařilo? Kdy si to sundala, aby....? Škoda, nicméně autorka určitě potenciál má a jsem zvědavá, o čem budou její další knihy.

06.07.2019 2 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Až po přečtení tohoto dílu jsem pochopila, čím si autorka získala srdce mnoha čtenářů. Příběh skutečně nabírá na obrátkách, začíná být temnější a Harry se musí těm nejnebezpečnějším situacím postavit sám. Což podle mě do jisté míry svědčí o tom, jak se jeho postava vyvíjí, dospívá.
Spisovatelka mě také fascinuje tím, jak je její příběh vykonstruovaný a promyšlený. Všechny ty názvy zaklínadel, formulí, zvířat, pomůcek...wow! Vážně smekám.
Mám jednu jedinou výtku. A sice korekce textu. Chybějící háčky, čárky, spojení předložek se slovem (mám nové vydání). Což je škoda. Zvlášť vezmu-li v potaz krásnou obálku a cenu knížky.

05.07.2019 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Oblíbená kniha mnoha čtenářů....Já osobně se musím přiznat, že ve mně vyvolala spoustu rozporuplných pocitů. Svět, který autorka předkládá mi přišel poněkud chaotický. Na jednu stranu se pohybujeme v prostředí, které připomíná středověk, poté se seznamujeme se světem mnohem modernějším a vyspělejším. Avšak postavy, které přichází do světa "středověkého" ze země pokrokové, cestují na koních, bojují s meči a užívají poněkud pokrokovější výrazy a slovní obraty. Nepochopila jsem, zda šlo o záměr autorky a hrdinové jsou schopni přizpůsobit se konkrétnímu prostředí dle potřeby nebo tkví princip v něčem jiném.
Pochválit však musím postavu hlavní hrdinky, která svým myšlením a jednáním skutečně vypovídala o svém věku. Projevy obvyklých vlastností jí podobných hrdinů (všechno vím, znám, zvládnu, nic mě nebolí ačkoli je mi TEPRVE třináct let atp. ) jsem zaznamenala přibližně třikrát a nijak mi nevadily. Také se mi líbil způsob, kterým autorka popisovala akčnější scény, protože mi umožnily proniknout do děje a konkrétní situace si tak lépe představit.
Bohužel mi však nevyhovoval způsob, jakým bylo v knize dávkované napětí, pár konkrétních slovních obratů nebo často opakovaných slovních spojení.
Do druhého dílu jsme se rozhodla pustit, protože mě zajímá, jak se bude vyvíjet postava hlavní hrdinky a styl autorčina psaní.

27.06.2019 3 z 5

Ryzáček Ryzáček John Steinbeck

Krásný, čtivě napsaný příběh pro děti, který vypráví o životě na farmě, tvrdé práci, lásce ke zvířatům a především obyčejných věcech či radostech života, na které už jsme mnohdy málem úplně zapomněli. Doporučuji!

23.06.2019

Kulka Kulka Mary Louise Kelly

Od knihy Kulka jsem čekala spoustu napětí a napínavého pátrání. Taky mi lichotilo, že je hlavní hrdinka učitelka a zároveň bruneta, nikoli dívka s dlouhými plavými / blond vlasy :-)
Příběh hodnotím jako klidně plynoucí, s přiměřeným množstvím napětí a zvratů. Vzhledem k tomu, že v tomto žánru nemám dostatečně načteno, překvapil mě i samotný závěr. Jen si myslím, že náročnějším čtenářům by obsahově a množstvím napětí nemusela úplně stačit. Doporučuji vyzkoušet a udělat si vlastní názor.

Už zase skáču přes kaluže Už zase skáču přes kaluže Alan Marshall

Zajímavá čtenářská zkušenost. Zpočátku jsem s příběhem bojovala a nemohla do něj proniknout. Nakonec se to ale povedlo a já pochopila, jaké poselství má čtenáři pravděpodobně předat.
V některých případech totiž lidé vnímají sami sebe zcela odlišně, než jak je vnímá jejich okolí. Autor, kterého v dětství postihla dětská obrna rovněž věřil, že díky odhodlání a pevné vůli můžeme v životě dokázat všechno, co si usmyslíme.
Kniha Alana Marshalla je v mnohém velmi inspirativní. Doporučuji vyzkoušet a utvořit si vlastní názor.

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Tahle kniha pro mě byla velmi zajímavou čtenářskou zkušeností. Nečetla se mi snadno a chvíli trvalo, než se mi do ní podařilo proniknout. Témata, která obsahuje jsou velmi zajímavá a zároveň závažná.
Pokud se do ní pustíte, doporučuji se při čtení nevzdávat. Věřím, že příběh z pera oblíbené autorky, má čtenářům rozhodně co předat.

23.06.2019 4 z 5

Myslím, že je velká škoda, když se obsahy klasických světových děl probírají na školách způsobem, jakým se probírají. Mnohdy je žákům převyprávěn kompletní obsah knihy a já osobně věřím, že by tomu být tak nemělo. Že je to svým způsobem velká škoda
Tenhle příběh se mi moc líbil. Z hodin češtiny na střední škole jsem si ho vybavovala už jen mlhavě, o to víc na mě po přečtení zapůsobil. Především závěr a postoj, který Taťána vůči Oněginovi zaujala.
Nicméně styl a jazyk příběhu rozhodně není jednoduchý. Maturovala jsem před dvanácti lety a cestu jsem si k němu našla až teď. Až teď si také myslím, že jsem schopna správně ho vnímat i pochopit. Věřím, že zejména pro studenty maturitních ročníků, kteří nemají k četbě úplně pozitivní vztah, bude velmi obtížné získat z knihy to, co pro maturitní zkoušku potřebují.
Za sebe určitě doporučuji k přečtení, jen by bylo asi rozumné zvážit, kdy se do příběhu pustit.

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

Jedním slovem oddechovka. Kniha určená pro mladší čtenářskou skupinu, opět bych se z pozice svojí profese nebála začlenit do doporučené četby 8. - 9. třídy, zejména děvčatům. Překvapilo mě, jak pěkně autorka poukazuje na hodnotu pravého přátelství, které rozhodně nelze měřit tím, jak moc dokonalý člověk je. Dostala jsem, co jsem očekávala, bavilo a určitě doporučuji!

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Neil Gaiman byl pro mě dosud autorem, jehož tvorbu jsem neznala. Severská mytologie byla první knihou, kterou jsem přečetla a jsem vážně našená! Nejvíc mě zaujalo severské pojetí vzniku světa a života, dále pak jednotlivé tradice, které se v jednotlivých povídkách objevovaly.
Moc doporučuji!

23.06.2019 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Skvělá, čtivě napsaná kniha o osudech tří žen, pocházejících z rozdílných koutů země. Pokud plánujete začít se čtením knih nakladatelství Odeon, bude pro vás Cop určitě výbornou volbou. Moc doporučuji!

23.06.2019 5 z 5

Mráz nebo noc Mráz nebo noc Sara Raasch

Třetí, závěrečný díl. Teď už mohu s klidným svědomím prohlásit, že mě nejvíce upoutal ten druhý.
Hlavní hrdinka se opět vrátila do starých kolejí (neporazitelná, nezlomná, všechno vydržím a všechno zvládnu - viz. díl první), což mi nedovolilo ponořit se do příběhu tak, jak bych si bývala přála. I tak se ale našly pasáže, které jsem si při čtení užívala.
Doporučuji sérii vyzkoušet a utvořit si vlastní názor :-)!

Dr@hý příteli Dr@hý příteli Anne-Laure Bondoux

Příběh psaný formou e-mailové korespondence, na který jsem se moc těšila, avšak ve výsledku už jsem tolik spokojená nebyla.
Zhruba do poloviny knihy jsem se nemohla pořádně začíst. Poté se začaly objevovat střípky z minulosti obou hlavních hrdinů a děj si trochu víc získal můj zájem. Tak jako tak, jsem pravděpodobně měla jiná očekávání. Hodnotím jako klidné, pomalu plynoucí, nenáročné čtení.

Sezdány válkou Sezdány válkou Soraya M. Lane

Tahle knížka pro mě byla bohužel zklamáním. Nejspíš to bude tím, že je pravděpodobně určena pro jinou čtenářskou základnu, než do které patřím já.
Jednoduše napsané, předvídatelné, spousta zdánlivých nahodilostí, opakované zoufání hlavních hrdinek, pocity viny, rozebírání vlastních osudů.
Ačkoli mě osobně nezaujala, věřím, že si své čtenáře najde.

23.06.2019 2 z 5