moira2912 moira2912 komentáře u knih

Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Jan Amos Komenský

22.7.2019 - 3,5*
Začátek byl skvělý. Byla jsem z něj vážně nadšená. Plno skvělych myšlenek a postřehů, které jsou aktuální i dnes.
Střed mě začal trochu zmáhat. Plus fakt, že jsem se začala v nejednom názoru s Komenským rozcházet.
A konec? Fakt, že poslední kapitola (spíše kapitoly) byla v podstatě oslavování boha, to pro mě zabila.
Nejsem věřící a myslím, že i kdybych byla, tak to stěží strávím. Každou druhou řádku se mi úplně rozběhly oči. Oops.
Naštěstí jsem měla modernější verzi češtiny, takže se to dalo číst, ale i tak jsem si musela na jazyk zvykat.
Zprůměruji to na 3*. ^^

14.10.2019 3 z 5

Tvorové světla a temnoty Tvorové světla a temnoty Roger Zelazny

Za příběh 3*. Za fantazii 4,5*. Překladatelský oříšek si zaslouží plno plusových bodíků. A za Prince Který Byl Tisícem 5*. Žába... .)

13.11.2016 4 z 5

Dívka od vedle Dívka od vedle Jack Ketchum (p)

Dívka od vedle mě děsí.
Nejspíše proto, jak je reálná.
Hlavní hrdinu, toho zatraceného spratka a zbabělce, jsem chtěla tak zmlátit.
(Zvláštní, že jsem si na něj vzpomněla před všemi ostatními, kteří by si můj vztek zasloužili více. Snad proto, že ti byli batshit crazy a on byl ten, který měl svědomí.)
Chtělo se mi pro Meg brečet. Když mám v hlavě tu první scénu, u řeky, s obrázkem, před tím vším, a pak konec.
Co se dělo. Stále v sobě mám ten lezavý, špinavý pocit, také strach a zuřivost.
Dívka od vedle je zatraceně syrový a silný příběh.

26.02.2016 5 z 5

Dokážete udržet tajemství? Dokážete udržet tajemství? Sophie Kinsella (p)

27.6.2015 - 3,5*
Je to zaláskovanost. Předvídatelná, sladká, trošku hloupoučká, ale vtipná a čte se dobře. Pozadí a kulisy poutavé. Postavy jsou zpracované skvěle, mají své problémy, jsou lidské. Vztah hrdinů se vyvíjí, což se mi na příběhu hodně líbí. Pár poutavých aspektů, které dělají knihu reálnější. Zábavný styl psaní a nápad, kvůli kterému jsem si tu knížku přečetla znova. V jednu chvíli se to zamotá, ale neprotahuje se to a postavy se nechovají záměrně hloupě, aby se obsah nafoukl. Chovají se dospěle. :) Je to tak nějak věrné a realistické, na chick lit, a zároveň vtipné a lehce se to čte, což se mi na knize líbí asi nejvíce. .)

27.09.2015 4 z 5

Napálený Napálený Kevin Hearne

9.2.2015 - 4*
Autor stále dokázal psát poutavě (i když místy popisoval až příliš), vytvářet děj, který byl vtipný, strhující a praštil vás do ksichtu. Postavy jsem milovala. A nesnášela. Děj a jeho zvraty skvělé, celkově mám Kroniky železného druida zatraceně ráda. Série je jiná, než většina urbanek. Originální. Co se psaní a pozadí týče, vše bylo logicky propojené, každý čin měl důsledek. A mytologie propojená se současností a z části i vědou. Nice touch. Postavy se chovaly lidsky a měly své chyby. Skvělá knížka. .)

26.09.2015 4 z 5

Nepoučitelná Nepoučitelná Leah Raeder

Četla jsem to v originále, pár let zpět, tak doufám, že to překlad nezkazil. :)

Nemám slov.
(A potom, co jsem si po sobě přečetla, co jsem napsala, si nejsem jistá, jestli bych to vůbec měla zveřejnit. :D)

Well...
Propracované charaktery. Hlavní hrdinka nebyla pitomá nána. Hlavní hrdina byl drahoušek. Zdáli se mi tak pravdiví. Skvěle napsané scény a chování různých charakterů v různých situacích.
Skoro pořád jsem se tak strašně bála, co se krucinál může stát, a tak strašně jim fandila.
Děj měl několik zvratů, které jsem opravdu nečekala.
Atmosféru to mělo geniální. Už jen ten začátek...
A ten nápad s filmováním, který se tu a tam objevil? .))
Není to sluníčkový román, vlastně je tam strašně hodně špatného. Nope, ne špatného, prostě pravdivého.
Je to zatraceně realistické.
Koneckonců se na příběh díváme skrz oči dvou provinilců.
Ale je to krásně napsané. Ty krásné úseky, myšlenky...
Myšlenky, rozebraná témata, emoce, chování postav, ty situace... Další skvělá věc na knize.
Ale přesto je to napsané poeticky. Zní to pitomě, ale je to nádherné. A to to píšu já.
Ty momentky... když jsem se smála, tak hodně nahlas. Když byla vyděšená, byla jsem roztřesená.
Ještě pořád se klepu. Uvnitř.
Hodně zvláštní a krásná knížka.
Jako jízda na emocionální horské dráze. :))

(Můj den:
odpoledne: update Luu mi prostě nedal spát. A najednou jsem četla ten roztomilý krásný začátek, a najednou byla v půlce a myslela si, že to na chvilku odložím. Ale pak bych to možná ani nedočetla, protože jsem to vlastně ani nechtěla dočíst. Bála jsem se.
večer: A tak je to dočtený.)

05.09.2015 5 z 5

Amulet Samarkandu Amulet Samarkandu Jonathan Stroud

Nathaniel, hlavní hrdina, mi sice lezl na nervy, byl rozmazlený, pitomý a naivní, ale bylo prostě fajn číst o někom, kdo není úplně dobrý. Navíc ho naprosto vyvažoval Bartimaeus, džin, kterého Nathaniel vyvolal. Jistě, z části je to pohádka, ale vtipné narážky Bartimaea (a jeho komentáře pod čarou!!! :D) mi způsobovaly záchvaty smíchu. Dobrý děj, postavy, promyšlený originální svět... Po dlouhé době konečně YA/MG (?), u které jsem se bavila. .))
btw - Praha!! :D

30.06.2015 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Nečtu sci-fi často, možná proto pak pokládám každé jedno dílko za tak skvělé. Nebo mám možná jednoduše šťastnou ruku, co se týče výběru, každopádně mi Duna vyrazila dech.
Ještě jsem o ničem takovém nečetla. Ta promyšlenost, nejen světa, ale i děje, netušili jste, co se stane příště, možná tak doufali. Ty myšlenky, nápady a detaily, ta zamotanost a záludnost. Propracované charaktery, které dýchaly a občas vám plivly do tváře. Styl psaní a forma, ve které byl příběh podaný, propojenost a návaznost, to vše tvořilo skvělé, takřka dokonalé dílko, které jsem si nedokázala neužít. :)

Dárce Dárce Lois Lowry

Dárce je nádherná, lyrická knížka. Ve své jednoduchosti strhující.
Fantazie a krutost, s kterou je kniha napsaná, melodičnost a poetika, bere za srdce a pozvedává na duchu, svými nádhernými nápady, promyšleností, reálností. A děsí.
Konec... dá se vyložit mnoha způsoby, každý ve své podstatě tragický a kouzelný.
Je těžké o tom psát. Lepší je si ji přečíst. .)

Pán ohně Pán ohně Peter May

Podle toho, kolik lidí autor v poděkování zmínil, hádám, že jeho popis čínské kultury bude dost věrný. A ta se mi na knize zatraceně líbila. Všechny detaily, které evropana nenapadnou, kulturní narážky, zvyky, jídlo, pohostinnost...
Děj mě zaujal. Díky dobře zpracované dějové linii a velkému množství narážek jsem často hádala, co se stane, a i přesto mě autor často překvapil tím, co se na další stránce stalo. A ke konci to bylo zatraceně napínavé.
Co mě mrzelo - charaktery. Dobře nastíněné a promyšlené, ale místy se chovaly naivně a uměle. Čekala bych, k tak dobře zpracovanému pozadí a ději, něco... víc. Interakce postav - byly tam věrohodné scény, byly tam nereálné, některé se mi líbily a nad některými jsem se prostě zmateně kroutila hlavou.
Nebýt těch charakterů, užila bych si to více. Avšak i bez toho to nebyl vůbec zlý příběh a nápad a rozpor čínské/americké kultury mě zaujal. .)

12.06.2015 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Dojímavý a poutavý příběh o konceptu umělého zvýšení inteligence, ale také o lidech samotných a jejich charakterech, o stránkách lidí, které si často nechtějí přiznávat. Originální příběh, takový smutný a veselý a vášnivý a vzteklý. Ale skvěle napsaný.

Kouzlo dýky Kouzlo dýky Katharine Kerr

Je to jiné.
Je to epické.
Pohádkové, poetické a lyrické.
Je to klasická fantasy ze staré školy a jako taková se chová, jako taková má tu svou zatracenou atmosféru a kouzlo. Je vyprávěná stejným tónem, jakým vyprávějí své eposy bardi. Příběhy v příbězích mnoha postav, které se zdají ach, tak živé. Propracované. Postavy jako by dýchaly, ne vždy byly úplně reálné, ale zamilovala jsem si je.
A svět, který je postaven kolem postav, poutá a zaujme každým detailem. Ta zatracená propracovanost od geografie, jazyka, po území a jejich zvyky a všechno.
A má to svůj sladký, milý styl humoru, lehce jízlivý a ironický. Roztomilý styl psaní a zároveň ta složitost a to intrikování a vše špatné, co se vždy tak překvapivě vyrojilo, tak nečekaně, že to vyrazilo dech. A bylo k vzteku. A smutku.
Líbila se mi atmosféra, která krásně vykreslovala to středověké prostředí.
Líbilo se mi, jak byla akce, intriky, bitvy, magie, tajemno a city a vztahy skvěle vyrovnané. Bylo to vše propletené a někdy se mi chtělo řvát a přála jsem si, aby to bylo jinak.
Líbilo se mi i retrospektivní prokládání hlavního děje, kde mi to jinde zatraceně vadí, tady to vše dokonale podtrhovalo a zdůraznilo pointu, s kterou autorka pracovala.
Je to naivní, tím snesitelným, roztomilým způsobem, co se týče zaláskovanosti, takové, že si to jinak k příběhu ani neumíte představit.
Damn, tak zatraceně mě to bavilo.
A ten úžasný nápad s reinkarnacemi duší a propojeností.
Úžasné. :)

Šedá Šedá Dalibor Vácha

Asi bych začala tímto: Wow. Tohle jsem nečekala.
Obálka ve mně vyvolala dojem, že to bude young adultka. Příběh o puberťačce, kterou ta holčina v superhrdinské póze na coveru představuje. Z anotace drsnější a špinavější, ale stále YA.
Ha! Ani náhodou.
Je to zamotaný příběh plný špíny, intrik a akce, během které se hraje se životy.

Hned z prvních pár stran mě ta atmosféra Československa doslova praštila do obličeje. Atmosféru má kniha jako bodnutí nožem. Nebo možná pomalé táhnutí žiletky po kůži zad.
Gradování atmosféry bylo skvělé. Nejen celkové příběhu, ale i epizodové, krátkodobé scény.
Reálná historie, fikce a mýty se v Šedé míchaly neskutečným způsobem, který mě neuvěřitelně nadchl.

Co se týče charakterů, klobouk dolů. Člověk z prvních pár vět okamžitě poznal, z pohledu koho čte. Každá postava byla individuální se svými pohnutkami a logicky na základě svého charakteru reagovala.

Jsem z Šedé nadšená? Rozhodně. Prostě miluju svět, ve kterém je příběh zasazen. A kniha napsaná historikem se zaměřením na války a historii Čechoslováků se prostě pozná. Smekám.

24.08.2020 5 z 5

Kniha prokletých Kniha prokletých Jana Rečková

7.4.2020 - 4,5*
Je to cynické a jako pohádka, bojujeme s netvory a pronášíme zaklínadla. Ke konci mě to chytlo a až do poslední stránky nepustilo. I když jsem byla tak zuřivá kvůli nespravedlnosti a příšerné zákeřnosti. A ztraceným snům.
Je to kniha, která je jako život.
Skoro lituji, že jsem ji četla. Tak mě rozzuřilo, jak smutně dopadla.
Dobrý konec totiž ne vždy znamená to nejlepší pro ty, které jsme se naučili mít rádi.
Ne pro ty, které osud určil jako prokleté.

07.04.2020 5 z 5

Týden hříchu Týden hříchu Tessa Dare

9.4.2017 - 4,5*
"Yes, ladies, I truly am this handsome. And I don’t even have to try."
- Colin, tak skromný hrdina. V myšlenkách Min, ale nejspíše i ve svých vlastních. :D :D :D
- a dokonalá scéna:
“Why don’t you read me your presentation again, and I can pretend to pose thoughtful questions?”
She laughed a little.
His voice warmed. “No, truly. I like listening to it. I can’t pretend to understand every word in your presentation, but I don’t have to be an expert to know you’ve something important to say. I don’t need to be a geologist to understand that it’s well-written and carefully reasoned. And the way you pronounce all those polysyllabic words?” His thigh nudged hers. “Makes me rock hard, every time.”

(omliouvám se, že jsou úryvky v angličtině, ale, well, četla jsem to v originále. *smích*)

18.05.2017 5 z 5

Mistr papírových kouzel Mistr papírových kouzel Charlie N. Holmberg

Je to roztomilé. Podivná směs rozkošnosti a brutality. A je to střelené a nápadité a unikátně dokonalé. Především originální, v některých aspektech.
Charaktery se mi dostaly pod kůži, což je podivné, jelikož mám lehký pocit samoúčelnosti, kdy jsou spíše postavičkami v ději, než opravdovými charaktery. Ale Emery i hl. hrdinka si mě získali.
Děj byl... ze začátku to bylo hodně pomalé, ale užila jsem si objevování světa. A poté to bylo šílené. Lehce mi to připomínalo Sabriel, místy, a také HP (ničím konkrétním, prostě jen pocitem, atmosférou z toho), ale poskládalo se to dohromady pěkně.
Není to nic světaborného, dost jednoduchý příběh, vlastně i zaláskovanost, i když spíše platonická, ale byl to zábavný a rozkošný příběh a strašně se mi líbil.

13.11.2016 4 z 5

Nezkrotná Nezkrotná Sylvia Day

Řekla jsem si, že to dorazím, protože je to trilogie. Proč jsem si sakra myslela, že je to trilogie? :D
Nezkrotná má pár postav, které se mi líbily, ale celkově se mi kniha zdála natahovaná, nudná a postrádala jakoukoli poutavost, kvůli které jsem se prokousala prvními dvěma díly. Nezachraňuje to už ani fakt, že se to dobře čte. Táhlo se to a v podstatě se tam pořád opakovalo to samé. I ten sex ztratil jiskru, což je u knihy, která je vlastně skoro jen o sexu, dost děsivé. xP

26.09.2015 2 z 5

Ztracená brána Ztracená brána Orson Scott Card

9.7.2015 - 4,5*
SPOILER
[Ta dě*ka! Ta zatracená, zkur*ená čubka! Kdybych ji rozdrásala na kousíčky a znova složila, jen abych ji stáhla z kůže, bylo by to málo. Jak mohla. Jak mohla?!!!]
KONEC SPOILERU
(spoiler spíše proto, že jsem nadávala jako dlaždič, ale... jak? Proč? Proč?)

- je to zvláštní kniha. Vypráví dvě dějové linie, jedna je o Dannym, kterou bych hodila pod YA, až na některé hilarious detaily, kdy se hlavní hrdina setkal s podsvětím. Jsou úžasné. Taky, Danny je malý génius a to, jak Card hází jen tak mezi řečí odborné narážky/vtípky na různé teorie, to jsem si zamilovala. I když je pravda, že se místy styl psaní svou... ne strohostí, ale rychlým tempem zdál až moc jednoduchý.
Druhá linie je o postavě Hněta, který žije v jiném světě (planetě?), příliš si nepamatuje svou minulost, ale má vzácný magický dar a je postavou, která je ze začátku nenápadná, ale čím více jsem o ní četla, tím více jsem si ji zamilovávala. A tuhle linii bych označila za plnokrevnou klasickou fantasy. Hnět (proč nezůstali u jména Wad? Well, sice by se to bilo s tím zbytkem přeložených jmen, takže je to nejspíše lepší, ale... Hnět vs. Wad? Chjo...) měl sice v knize méně prostoru, stejně bych ale nakonec řekla, že jeho linie byla lepší.
A dohromady to kupodivu pracovalo skvěle. Později.
- magie byla skvělá. Chci vědět více. Stejně tak pozadí. Už z doslovu autora jde poznat, že toho má ještě mnoho co nabídnout.
- kniha pokrývá docela velké rozpětí let, což je super. A přestože Ztracená brána nekončí cliffhangerem, stejně jsem zatraceně zvědavá, co Card nabídne příště.
- postavy jsou skvělé. Chovají se úžasně. Věrohodně.
Líbilo se mi to. Moc. :)

26.09.2015 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Je to úžasný příběh, který vypráví o Aspergerově chorobě, podobné a tak vzdálené autismu. Dozvěděla jsem se zvláštní maličkosti, o kterých jsem netušila.
Hádám, že autorčino vcítění do autisty je povedené - ne úplně věrohodné, ale dost dobré.
Je to navíc téma, o kterém jsem nikdy nečetla.
Postavy jsou skvěle propracované, děj byl dobře vedený, promyšlený a propracovaný. Je to příběh s dobrou poutavou zápletkou, což mě docela překvapilo, stejně tak jako množství kriminalistických postřehů, na které jsem narazila.
(I když ten konec! Chtěla bych vědět, jak to s některými dopadlo. :))
Styl psaní mi sedl, a některé detaily tomu opravdu dodávaly na kvalitě, jen mě rozladil tu a tam nějaký ten překlep.
Můžu na sebe prásknout, že jsem se dokonce jednou rozbrečela.
Líbilo se mi to. Moc.

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Šílená kniha, poetická, absurdní a kreativní a promyšlená a hodně mě bavila. :))

"Kontrola spočívá v určité negativní zpětné vazbě s vestavěnou "bezpečnostní pojistkou", protože samotná existence té tištěné řádky závisela na tom, že ji neuvidím; zjevná možnost, že bych ji mohl vidět, je jednou z vyloučených 'nemožností' základního obvodového schématu." - hehehe