Amulet Samarkandu

Amulet Samarkandu

Postavy: Nathaniel, Bartimaeus, Artur Underwood, paní Underwoodová, slečna Lutyensová, Simone Lovelace, Faquarl, Džábor, Šolto Pinn a další… Současný Londýn, kde vládnou mágové, je nebezpečné místo plné nástrah, skrytých hrozeb a špehů. A právě tam uzavřou neochotné spojenectví dva velmi rozdílní hrdinové: Nathaniel je kouz... celý text

Nathaniel je kouzelnický učeň, který od pěti let studuje u svého přísného mistra, aby se jednou mohl připojit k vládnoucí elitě. Cítí se trochu osamělý, ale nemůže si na nic stěžovat - dokud ho veřejně nezesměšní mocný mág Simone Lovelace. Od té chvíle myslí Nathaniel jen a jen na to, jak se nadutému kouzelníkovi pomstít, a potají se noří do magických svazků skrývajících ta nejtěžší, nejsložitější kouzla. A potom povolá démona, jenž se má stát nástrojem jeho pomsty…

Bartimaeus je pět tisíc let starý džin střední úrovně, který má už ledacos za sebou, nesnáší, když mu lidé říkají démone, nerad připouští, že existují mocnější magické bytosti než on, a upřímně ho rozčiluje, že má dělat poskoka dvanáctiletému holobrádkovi. Ale nic na plat, džin musí splnit každý příkaz. Naštěstí je Bartimaeus podnikavý a vynalézavý, což se mu bude hodit, protože ten protivný kluk mu dal za úkol ukrást dobře hlídaný magický předmět…

Amulet Samarkandu však není obyčejná cetka, ale horké zboží, o které má zájem naprosto každý. Nathaniel i Bartimaeus brzy zjistí, že se zapletli do mnohem nebezpečnější hry, než tušili. V patách mají policii, vládní agenty a démonické hordy celého Londýna a budou muset spojit síly, aby odhalili spiknutí a zachránili životy sobě i stovce nejvýznamnějších britských mágů. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/8962/amulet-samarkandu-QZK-8962.jpg 4.5184

Bartimaeova trilogie (1.)

The Amulet of Samarkand (2003)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Knižní klub

Hyjoska

Pro mě pohodové a oddechové čtení, které bych ale asi víc ocenila v mladším věku. Líbilo se mi střídání pohledů, bavily mě hlavně Bartimaeovy poznámky, Nathaniel mi poněkud lezl na nervy.

Mistr119

Líbí se mi prolnutí reálného světa s tím fantasy (jako u Harryho Pottera) + příjemný bonus jsou pasáže psané z perspektivy Bartimaea, což jsou vydařené kousky skvělého suchého humoru. :))

Jizi

Knížka-překvapení. I takové jsou. Ty, které nesoudíte jen podle obalu, ale i podle názvu. Takové, jež vám někdo přinese domů nebo vám dá, vy ze slušnosti poděkujete a jen vrozený odpor k odhazování knih vám znemožní je rovnou vyexpedovat. Amulet Samarkandu, kdo by takovou blbost četl? říkala jsem si. To bude zase nějaká pseudoromantická slátanina z muslimského prostředí. A tak jsem knihu roky oprašovala a vůbec ji neměla v úmyslu číst.
Víc už jsem se mýlit asi nemohla.
Tahle knížka je to totiž báječně zábavné YA fantasy s džiny, ifríty, máridy a spoustou dalších magických bytostí, s kouzelníky vládnoucími světu a velice dobře rozvrženým příběhem. Oceňuji i to, že ač trilogie, nekončí první díl nějakým vynuceným cliffhangerem. Přesto (a možná právě proto?) si moc ráda přečtu další část, koneckonců cynický, hláškující džin ("...jeden známý byl dokonce roky uvězněný v nějaké špinavé lampě, dovedeš si představit tu potupu?") se v literatuře jen tak nevidí. Příjemné, pohádkové a imaginativní. Co víc si pod hlavičkou "odpočinkové četby" přát? To vše ve standardně velmi dobrém překladu Petry Diestlerové.

Fazolka2017

Knihy tohoto žánru obvykle nečtu, není to to co vyhledávám. Vnutila mi to sestra. A musím říct, že to bylo , pro mne překvapivě, velmi příjemné čtení a že se mi kniha moc moc líbila. Nathaniela bych občas sice s chutí nakopala do pr... za jeho povýšenost nad námi obyčejnými plebejci , ale Bartimaeus byl naprosto skvělý, vtipný, úžasný, zkrátka jsem ho zbožňovala. Napínavá, vtipná, originální kniha, kterou dopuručuji i těm, kteří prostředí mágů, kouzel a fantazy obvykle nevyhledávají - nebojte se toho, bude se vám líbit ! :-)

any333

O téhle knize jsem slyšela samé pozitivní ohlasy a musím uznat, že tohle dobrodružství rozhodně nezklamalo. Dva hlavní hrdinové rozdílní jako oheň a voda dodávali celému příběhu příjemný nádech, hlavně Bartimaeus svými hláškami a poznámkami pod čarou. I když jsem měla zpočátku radši Nathanielovi kapitoly, protože ty poznámky mě neskutečně rušily od zbylého textu, ale nakonec se to vyrovnalo.
O Bartimaeovi není sporu, že patří do skupiny nejlepších postav, ale za mě bych tam klidně dala i Nathaniela. Dokázala jsem s ním soucítit při ztrátě po požáru a chápu, že jeho 'hnacím motorem' do budoucna byla pomsta a ctižádostivost.
Co se týče děje, nejvíc to, alespoň podle mě, vygradovalo koncem druhé části. U té třetí je totiž očekávané nějaké vyvrcholení, takže se na to dalo trochu připravit. Taky je skvělé, že se jim do cesty stavěly pořád překážky(například to uvěznění na konci), takže to pro ně nebylo tak lehké a já přemýšlela, jak se z toho dostanou. U jiných knih na konci svedou boj a rozhodně nemusí řešit takové trable, takže to tady bylo tím napínavější.
Co může být v dalším díle odhaduji na nějakou šarvátku s Odbojem nebo hledání zbývajících, co se podíleli na pentagramu. A taky jsem zvědavá, jestli se dostanou do zmiňované Prahy, takže se vrhám na další díl.

Etule

Jak už zmínili mnozí z vás, Bartimaeus je prostě skvělá postava. Nathaniel byl naopak dost na přes držku, ale zase musím brát ohled na to, že je to přece jenom ještě dítě. Přesto mi to čtení poměrně rušilo. Nicméně pasáže s Bartimaem jsem si skutečně užívala díky jeho ironickým postřehům a poznámkám pod čarou. Jsem zvědavá na další díl. :)

Zuzzzka84

Bartimaeus je jedna z nejsympatičtějších literárních postav, s jakými jsem se kdy setkala. Příběh je dobrý, ale oba hlavní hrdinové pozvedli tuto sérii na top úroveň. Četla jsem už několikrát, v originále i přeložené a rozhodně se budu ještě několikrát vracet. Vřele doporučuji

Vlahoš
26.12.2016

Výborná , originální kniha s poměrně kvalitní zápletkou a dobře vykreseleným charachterem postav. Konec také poměrně zajímavý. Pro mě nadprůměrná kniha.

Clerence
19.10.2016

Osobne mám rád fantasy alternatívy nášho sveta, a táto kniha mi učarovala ešte ako dieťaťu. Hlavný protagonisti do seba ako protiklady skvele zapadajú a striedanie rozprávača dodáva knihe dynamiku.

evickakyticka
04.06.2016

Tož dobré počteníčko to bylo. Zajímavý svět kouzelníků a ukecaných démonů. Některé poznámky pod čarou byly podle mně zbytečné, ale budiž. Musím pochválit originalitu a čtivost.

woodward
09.12.2015

Já bych toho parchanta mrňavýho zabil!. Ale jinak je to nádherný vyprávění a Bartimeus nemá chybu. Pět hvězd a těším se na další díly.

moira2912
30.06.2015

Nathaniel, hlavní hrdina, mi sice lezl na nervy, byl rozmazlený, pitomý a naivní, ale bylo prostě fajn číst o někom, kdo není úplně dobrý. Navíc ho naprosto vyvažoval Bartimaeus, džin, kterého Nathaniel vyvolal. Jistě, z části je to pohádka, ale vtipné narážky Bartimaea (a jeho komentáře pod čarou!!! :D) mi způsobovaly záchvaty smíchu. Dobrý děj, postavy, promyšlený originální svět... Po dlouhé době konečně YA/MG (?), u které jsem se bavila. .))
btw - Praha!! :D

ladynka
18.09.2014

Nic vyjímečného. Popisovaný svět je celkem zajímavý, nicméně postavy vynikají nejvýš tak přehnanou ctižádostivostí a přitom jsou nebetyčně malicherní. Nejsou ani černobílé, ale ani nijak poutavě složité. Bartimaeus je fajn.

Perla
06.03.2014

Veľmi dobrá kniha, má zaujímavý dej a vôbec som nečakala, že sa takto skončí.
Obdivujem Nathanielovu odhodlanosť pomstiť sa aj keď to bolo strašne nebezpečné. Páčia sa mi aj Bartimaeove vtipné poznámky a jeho vynaliezavosť a prefíkanosť.

Falquar
26.01.2014

Ambiciózní malý kluk, kterého zavrhli vlastní rodiče a nad nímž od onoho dne drží ochranná křídla slabý, neschopný a mrzutý mistr. Přes pět tisíc let starý džin, mazaný, proradný a nedůvěryhodný, nenáviděný vlastním druhem a nucen poslouchat každého, kdož jej povolá - i kdyby to mělo být dvanáctileté utiskované nedochůdče. Amulet Samarkandu, tajemný magický předmět neznámé moci, který je důležitější, než by se mohlo zdát. Smíchejte to všechno dohromady, přidejte špetku zdráhavě se rozvíjejícího přátelství, hrstku nenávisti, dvě hrstky pomstychtivosti, zamíchejte, okořeňte kouzly a zasypejte sarkastickými hláškami. Znovu zamíchejte. Voilá, můžete nalévat!
Panu autorovi se podařilo vzít něco okoukaného a přetvořit to do zbrusu nové formy. Kde Harry Potter pronásledovaný osudem s vážnou tváří nutí levitovat pírko, tam sympatický džin (který zažil nespočet válek, ztratil pár kámošů a většina starých známých se ho snaží poslat pod drn) s úšklebkem a peprnou hláškou na krtčích rtech plní hloupé rozkazy svého spratkovského pána. Jinými slovy, Stroud vzal klasický příběh o chlapci s kouzelnickými schopnostmi a pohnutou minulostí, ale místo samých ctností mu nadělil sobeckost, místo hůlky oprsklé astrální bytosti a namísto milujícího Brumbála opovrženíhodného lektora. Taktéž odebral známý faktor "vyvolenosti" a udělal z chudáka Natouška někoho naprosto bezvýznamného. Tleskám.
Příběh samotný staví na protřelém boji dobra se zlem, kdy zlo touží rozvrátit zavedené řády. (A taky podle toho vypadá, chachacha!) Nicméně zároveň hýří tolika geniálními a originálními nápady (almanach jmen, pan Melasa, džinovské schopnosti, superúžasné vězení, !!!PRAHA!!! ve válce s VB...), že to v konečném důsledku vůbec nevadí. Taky z toho nebolí oči, že dvanáctiletý capart zkouší porazit něco tak mocného, poněvadž má přece pět tisíciletí starého parťáka.
Celkově se jedná o úžasnou knížku, která vám (když už nic jiného) zpříjemní sychravé odpoledne. A i kdyby to ne, pak přinejmenším neurazí. Doporučuju.

SimonaZ
01.10.2013

Bartimaeus nemá konkurenci!!! po všech hrdinských fantasy s vážným tónem je tohle vítaná změna :)

Katee
03.09.2013

Skvělá kniha! Ze začátku mě sice trochu nudila, ale pak jsem se do ní úplně ponořila. Líbil se mi džinův smysl pro humor i v nehumorných situacích :D Posledních padesát stran jsem od toho nemohla odtrhnout oči, bylo to krásně zakončené :) Rozhodně doporučuju, 4,5 hvězdičky :)

proužek
24.07.2013

Skvělé čtení o kouzelnickém učni a džinovi. Tenhle džin NENÍ tím obtloustlým džinem z láhve, který z vděčnosti splní každé přání. Mladinký učeň není roztomilým bezbranným chlapečkem ani kopií Harryho Pottera. Dva namyšlení spratci, kterým jde o krk, přitom ten starší neztrácí v žádné situaci vtip.

anibeni
05.07.2013

Kniha není špatná, námětem i stylem psaní je dokonce dobrá, ale četla jsem lepší..

Ronin Roujin
30.06.2013

celkem slušná fantasy, ale spíš pro mladší

pemla
02.03.2013

Poprvé jsem knihu četla chvíli po jejím vydání a moje hodnocení v té době - bomba. Nedávno jsem po ní sáhla podruhé a už to nebylo ono, ne kvůli tomu, že bych nebyla překvapená zápletkami (na většinu už jsem zapomněla), ale prostě to už nebylo ono. Podle mě je to skvělá knížka pro "dospívající", něco jako Harry Potter, starší už to moc neosloví. Nicméně jazykem, zápletkami a promyšleností překonává tato kniha mnohé jiné, určené pro "dospěláky". 4,5*

sivrab
09.02.2013

tak tohle je fakt bomba narazil jsem na tuhle sérii náhodou a je to zatim vynikající jsem zvědavej na další díly doporučuju

Denaille
11.06.2011

Jedna z nějúžasnějších knížek, které jsem kdy četla. Už když jsem v Pevnosti četla recenzi, jsem věděla, že to bude dobré. A když se pak objevili v naší knihovně (kde se nově vydané knížky objevují nejmíň rok po vydání), hned jsem je měla doma.
Celou sérii jsem četla už asi třikrát a pořád nemám dost. :D
Bartimaeus je skvělý, Nathaniel otravný a ostatní jsou prostě ostatní...

smetyl
22.03.2011

Tento fantaskní příběh o pomstě a ukradeném amuletu má něco do sebe. Autorovi nelze upřít originální námět a zábavně pojatý děj. Bartimaea si zanedlouho oblíbíte - je to prostě sympaťák. Stejně jako jeho pán - Nathaniel. Amulet Samarkandu je jiný než ostatní fantasy knihy pro mladší čtenáře - má originalitu, spád, děj a atmosféru!