misantroop misantroop komentáře u knih

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Erik Tabery v teto knize zkoumá vztah Čechů k politice, republice a demokracii. Nejedná se o knihu o historii ale o zamyšlení nad souvislostmi. Kniha obsahuje řadu citací a odkazů. Pro čtenáře, který si dává věci do souvislostí ideální čtivo.

19.10.2020 5 z 5

Perla Perla John Steinbeck

Steinbeck umí psát o těch nejchudších. O těch kterým štěstí nestojí nablízku a osud jim nedává jinou možnost než se s ním prát všemi prostředky. Je to ale čtení smutné protože tak je to na světě zařízeno odjakživa a všude. Tuhle knihu přečtěte na jeden zátah a bohužel není moc veselá. Steinback je ale mistr vyprávění a tato novela to dokazuje. A bohatství nepřináší do života automaticky štěstí.

21.02.2018 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Moje oblíbená knih od Kinga, čtyři novely a spoustu nocí plných snů z nich

24.08.2017 5 z 5

Templáři. Fakta a mýty Templáři. Fakta a mýty Michael Haag

Faktograficky skvěla zpracovaná kniha. Ideální pro všechny kteří si chtějí udělat pořádek v Templářských záležitostech, s touto tematikou začínají nebo si chtějí pouze rozšířit obzory.
Od úvodu který v souvislostech ukazuje původ náboženství, které hráli roli v tomto příběhu se posuneme k rozvoji a pádu samotných Templářů až se nakonec ocitneme v rovině populárních konspiračních teorií i dopadu Templářského kultu na populární kulturu.

05.05.2016 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Mám Rudiše rád a celkem mi sedí i tenhle druh románu. Postupem času mě bavil víc a víc a rozsahem myslím ladil k tématu a zpracování. Neskutečně mě iritoval výraz "velitelka", ale "pivní magnetismus" to napravil. Podědil jsem ho totiž také. Takže za 4 hvězdičky.

26.10.2022 4 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Jedna z knih k zamyšlení, které by si měl přečíst každý. A co více, o uvedených aktuálních myšlenkách by se mělo diskutovat a měly by tvořit základ společenské diskuze.
Teď jak zařídit aby myšlení nahradilo sledování Vyměn manželek a čtení neozdrojovaných manipulativních zpráv?

13.04.2021 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Výborná jednohubka

14.03.2021 4 z 5

Česko na křižovatce Česko na křižovatce Václav Cílek

Velmi dobrá kniha plná zamyšlení nad současným stavem.
Ze všeho se mi nejvíc formou i obsahem (rozuměj souhlasím s tim) líbila stať pana Honzáka.
Wollner, Slonková a Šafr také velmi dobří, vyniká p. Szàntó.
Nejvíc mě ale oslovují rozhovory s panem Dobrovským a především s panem Kysilkou, který hodnotím informačně a usazováním věcí do kontextu jako nejlepší z celé knihy.
Všiml jsem si na některých knižních serverech jak je kniha shazována a prezentována jako zavádějící. Při bližším zkoumání člověk opět vidí v akci profily, které v reálu neexistují. Což krásně podtrhává jedno z hlavních témat. Záměrně neuvádím o čem jednotlivé statě jsou a posouzení nechám na laskavém čtenáři a jeho vlastní intuici.

21.02.2021 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Moje první setkání s Oddělením Q a autorem. A určitě ne posledni.

18.01.2021 5 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Čtivě napsana kniha, jak je u pana Kmenty dobrým zvykem, popisujici vyborne Zemanův návrat do velké politiky. Jeho motivace a okolí jsou asi tou nejhorší části, urceno pro silne povahy.

28.06.2020 5 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Jednoduchý Hemingwayův styl. První světová válka v Evropě a v ní dobrovolník ze Spojených Států. Hrůzy války i příběh muže, který během těchto hrůz našel jiné hodnoty než dobrodružství. Klasika světové literatury.

20.12.2017 5 z 5

Sestřelen Sestřelen František Fajtl

Výpověd charakterního a poctivého člověka napsaná velmi čtivým jazykem.
Fajtl bez mrknutí oka popisuje to co považoval za svou morální i vojenskou povinnost, to jest jít válčit proti fašistickému nepříteli stejně jako po sestřelení nad okupovanou Francií se vrátit zpět ke své jednotce a zapojit se opětovně do bojů.

14.06.2016 5 z 5

Nijak výrazně mě to neoslnilo, nicméně kniha jako taková určitě neurazí. Kresbu považuji za mnohem lepší než scénář samotný. Zaujme pasáž o tom jak Zátopek na své soupeře mluvil, čímž je znervózňoval.

28.05.2016 3 z 5

Blues Blues Václav Hrabě

Blues, poezie, šedesátá léta, inspirace beatnickou generací.

05.05.2016 5 z 5

Jiný T.G.M Jiný T.G.M Pavel Kosatík

Výborně zpracovaný životopis.
Při četbě se mi celou dobu stále v hlavě ozývala myšlenka, jak by TMG hodnotila dnešní rádoby "vlastenecká" čast společnosti. Ve spoustu věcech totiž postoje zakladatele statu dokonale odporují tomu co tato hlasitá frakce pod rouškou vlastenectví hlásá. Ale to je jen podnět k zamyšlení. Kniha je výborná.

26.03.2021 5 z 5

Výborná analýza aktuálního vývoje světového dění na základech geopolitiky. Doporučuji. Perfektní čtivá forma a zpracování.

29.11.2020 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Po přečtení téhle knížky je mi bohužel úzko. Kdyby to byl scénář k filmu, tak je to skvělý materiál. Jako kniha mapující realitu založená na dlouholeté kvalitní novinářské práci mě bohužel spíše děsí. Detailem zůstává to, že jsem jí přečetl za tři večery.
Hodnocení 5 hvězdiček patří panu Kmentovi za čtivost, přehledné zpracování a za jeho práci a přístup opravdového novináře. Panu Babišovi z mé strany nepatří žádný obdiv, jeho voličům a lidem kteří ignorují všechny ty prapodivné věci lemující jeho vzrůst pak bohužel patří jen ušklíbnutí.
PS: To, že je pan Babiš nepochybně schopný a inteligentní člověk je věcí jistou. Otázkou zůstává v kolika důležitých momentech své kariéry se pohyboval a pohybuje na hranici minimálně dobrých mravů. Obklopení se kreaturami, které se dobře etablovali v minulém režimu stejně jako v letech následujících je odporné.

07.02.2018 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Moje nejoblíbenější kniha ze série Zeměplochy.

01.02.2017 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Skvělá kniha rozdělená na několik částí.
První část potěší fanoušky Stephena Kinga. Je to stručný životopis ve kterém popisuje zážitky a momenty kterého ho ovlivnily a formovaly v jeho životě. Vzpomíná na dětství, dospívání i to jak se dostal k prvním pokusům o autorské psaní.
Ve druhé části autor popisuje s humorem svoje poznatky o psaní a přibližuje je čtenáři. Rozhodně se nad něj nijak nepovyšuje a provádí ho světem který velmi dobře zná a jehož zákoutí jsou pro něj důvěrně známá stejně jako všechny jeho nástrahy i potěšení.
Skvělá kniha pro ty kteří by rádi načerpali inspiraci, sílu k psaní nebo prostě jen rádi nakoukli pod pokličku do Kingovi kuchyně, ať už literární nebo jeho osobního života. A na mě po přečtení téhle knihy působí jako ještě větší sympaťák než kdy před tím.

07.01.2017 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Plíživě rozehraný příběh o tom jak pro lidi znamenají více jejich představy o věcech než jejich opravdový význam. Příběh o starých křivdách, které šikovný manipulátor dokáže využít k svému prospěch. Jedna z Kingových nejlepších knih.
Ale počkat. Vy už jste tu někdy byl.

01.01.2017 5 z 5