Česko na křižovatce

Posledních minimálně pět let, jako by se česká společnost ocitla ve slepé uličce a netuší, jak z ní ven. Politickou scénu ovládlo duo Miloš Zeman a Andrej Babiš. Prezident, který si rozšiřuje pravomoce dle libovůle a otáčí kormidlem směr Východ. Premiér, jehož oligarchický střet zájmů nemá obdoby a kterého provází jeden skandál za druhým. Každý další den, jako by se posouvala laťka a hranice možného a myslitelného. A protože opozice není schopna reagovat, vložila se do situace občanská společnost a statisícové protesty, jaká tato země nezažila třicet let. Společnost jako by byla rozpolcena, internet a sociální sítě prohlubují nesmiřitelnosti mezi lidmi. Ocitlo se Česko na křižovatce, která může ve finále zvrátit polistopadový demokratický vývoj? Nebo jde jen o výkyv kyvadla, které se při nějakých dalších volbách zase podaří ustálit? Neselhaly elity? Je česká situace specifická, nebo jde o součást širších změn a dění, které zachvátily západní svět? Na dvě desítky předních komentátorů se snaží nalézt odpovědi na tyto otázky a nabízí svůj pohled a reflexi toho, co se děje. Kniha tak předkládá plastický a mnohovrstevnatý pohled na proměnu politiky i celé společnosti, které v Česku v posledních letech zažíváme....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418953/big_cesko-na-krizovatce-Dvg-418953.jpg 4.338

Kniha Česko na křižovatce

Borek9

Jedině Václav Cílek poskytl smysluplnou a reálně podloženou vizi bez osobních útoků, moralizace a nálepkování. Navíc s pro nás žel temnou vizí která se v 2022 naplňuje. Jen kvůli němu dám 3 *, jinak jsem to vydržel od ostatních tak 3, max.4 strany...A tito nám mají poskytovat nestranný obraz společnosti....

Matematicka
27.08.2021

Knihu jsem si taky koupila hned po vydání a přečetla ji až v roce 2021. I s odstupem je zajímavá. Některé temnější vize se sice nenaplňují dostatečně rychlým tempem, ale přijde mi, že i po dvou letech je stále dost aktuální. Viz například Cílkova citace z francouzské knihy vydané koncem 19. století, která neskutečně "sedí" na naši předvolební situaci - viz níže.
Nejvíc se mi líbily rozhovory, které mi přišly živější, ale i některé eseje byly velice dobré. Výborný výběr inspirativních osobností. Ale podobných knih jsem už četla více a "Rozhovory na hraně zítřka" a "Rozhovory přes rozbouřené vody" mi přišly redakčně lépe zpracované, proto dávám 4*.
Dva citáty, které mě zaujaly v eseji pana Cílka:
"Primárně tedy vnímám, že problém je hlavně ve společnosti - a až druhotně v politicích. Ti jsou jen spravedlivým odrazem našich postojů ke světu. Je to ještě závažnější: můžete nahradit jakéhokoliv politika, a s vlhkostí ve spodním půdním horizontu to neudělá vůbec nic. Respektive mohlo by trochu pomoct, kdy ten člověk měl na koncepční práci alespoň deset let a ostatní mu důvěřovali."
"V době Le Bona (rok 1895!) získávaly na důležitosti voličské davy. Le Bon je vidí neúprosně. Vlastnosti, které se u nich ukazují, jsou slabá schopnost uvažovat, nedostatek kritického ducha, dráždivost, lehkomyslnost a prostá mysl. Davy lze získat hlavně osobní prestiží, která může být nahrazena prestiží bohatství. Talent není prvkem úspěchu. To ovšem nestačí. Davu je nutné dát ty nejfantastičtější sliby. Aby protikandidát propadl, je nutné jej představit jako padoucha. Není k tomu zapotřebí žádných důkazů. Pokud bude protivník racionálně vysvětlovat, že to není pravda, místo aby na pomluvu odpověděl ještě horší pomluvou, nemá šanci na úspěch."

petbrab
08.08.2021

Knihu jsem si sice koupil hned po vydání, ale přečetli ji až v roce 2021, takže se dá říci, že temné vize se úplně nenaplnily.
Zprvu jsem se domníval, že půjde jen o spílání Babišovi a Zemanovi, ale musím uznat, že kniha měla větší pro mě až překvapující přesah.
Vynechám-li dle mě zcestný příspěvek Komárka, ublížené protizemanovské a protibabišovské příspěvky Homzáka, Šafra a Dobrovského, tak kniha byla výborná.
Nejvíce mě zaujaly příspěvky Kysilky, Kundry, Slonkové, Szánta, Váchy, Wollnera, Peňase a Cílka.

Pablo7
09.05.2021

Někteří autoři mě oslovili více, někteří méně a s některými jsem dost nesouhlasil. Většina příspěvků je napsaná dobře a stojí za zamyšlení. Různí lidi vidí zkrátka různé problémy.

misantroop
21.02.2021

Velmi dobrá kniha plná zamyšlení nad současným stavem.
Ze všeho se mi nejvíc formou i obsahem (rozuměj souhlasím s tim) líbila stať pana Honzáka.
Wollner, Slonková a Šafr také velmi dobří, vyniká p. Szàntó.
Nejvíc mě ale oslovují rozhovory s panem Dobrovským a především s panem Kysilkou, který hodnotím informačně a usazováním věcí do kontextu jako nejlepší z celé knihy.
Všiml jsem si na některých knižních serverech jak je kniha shazována a prezentována jako zavádějící. Při bližším zkoumání člověk opět vidí v akci profily, které v reálu neexistují. Což krásně podtrhává jedno z hlavních témat. Záměrně neuvádím o čem jednotlivé statě jsou a posouzení nechám na laskavém čtenáři a jeho vlastní intuici.

Chajda69
19.01.2021

Líbila se mi už hodně podobná knížka Proč? Proč je Zeman prezident a proč jsme tam kde jsme, kratší komentáře, které se zaměřují na jednotlivé problematické body české společnosti a v některých případech se pokouší i navrhnout řešení. To je to, co oceňuji nejvíc. Pojmenovat příčinu problému je jedna věc, ale přijít s tím, jak problém vyřešit, je ještě složitější.

Zajímavé bylo i proložení komentářů dlouhými rozhovory, nejvíc mě zaujal ten s Janem Dobrovským.

freejazz
21.10.2020

neradostná vizitka aktuálního stavu společnosti. a znova - kdyby to psali přes kopírák, dalo by se to vztáhnout i na Slovensko, naše společná pouť historií nejde přehlédnout.
přes všechnu blbou náladu, kterou jsem při čtení knihy měl, mě těší, že je u nás (v Československu!) stále dost přemýšlejících osobností, které mají za sebou ohromnou kariéru veřejnou i odbornou. nakladatelství by si mohlo dát repete a oslovit ve stejném projektu osobnosti podobného ražení ve slovenské části bývalé společné republiky.
jedna smůla, nebo nebezpečí – dav bude knihu číst jako útok na své ikony, protože není schopen myšlení (nejenom hlubšího, myšlení vůbec) a vůbec mu nedojdou souvislosti.
doporučuji.

sika444
16.08.2020

Je rozdíl mezi jednotlivými příspěvky, vcelku však kniha přináší mnoho inspirace. Konkrétně:
- V textu Petra Koláře jsou pozoruhodné postřehy týkající se fungování naší současné politiky.
- Marek Orko Vácha upozorňuje na selhání intelektuálů v současné situaci.
- Stanislav Komárek přichází s velmi důležitou analýzou vlivu internetu na stav naší společnosti a také zajímavě pojednává o elitách.
- Jakub Szantó velmi dobře vysvětluje podstatu uprchlické krize 2015 a upozorňuje na spojenectví Netanjahua, Orbána, Kaczinského a Trampa. Současně připomíná Rusko jako hrozbu pro nás.
- Pavel Šafr vysvětluje, proč je pro nás důležité respektovat politickou pluralitu.
- Jan Dobrovský vysvětluje, co znamená být politik, analyzuje 90. léta a odhaluje podstatu chování Miloše Zemana. Ptá se, zda je společnost opravdu rozdělená - a a dospívá k pozoruhodným závěrům.
Nevím, jak dlouho bude kniha aktuální, ale dnes je dobré si ji přečíst.