O psaní: Memoáry o řemesle

od:


KoupitKoupit eknihu

Tato kniha není autobiografie. Je to spíš jakési curriculum vitae - můj pokus naznačit, jak byl zformován jeden spisovatel. Ne to, jak byl jeden spisovatel stvořen, nevěřím tomu, že je vůbec možné stvořit spisovatele, ať už podmínkami nebo vlastní vůlí (i když jsem tomu kdysi věřil). Všechno potřebné vybavení už je v nás, když jsme odesláni na svět. Ale v žádném případě to není neobvyklé vybavení, jsem přesvědčen, že spousta lidí má aspoň nějaké spisovatelské či vypravěčské nadání a toto nadání je možné posílit a vybrousit. Kdybych tomu nevěřil, bylo by psaní této knihy ztrátou času.Stephen King...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30082/o-psani-memoary-o-remesle-30082.jpg 4.4523
Orig. název:

On Writing: A Memoir of the Craft (2000)

Žánr:
Literatura naučná, O literatuře
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (93)

Přidat komentář
DoDidDone
06. října

Před touto knihou jsem přečetl dvě knihy o psaní. Ta první byl spíš autorův pohled na literaturu (takže takové skoro nic, co se psaní týče) a ta druhá byl souhrn toho, co mají bestsellery společného (a když je bestseller třeba 50 odstínů šedi, pak je to taky docela zvláštní). Kingovu verzi hodnotím jako tu nejlepší, protože mi připadala nejosobitější a předala mi toho asi nejvíc. Moc se mi líbilo prvních cca sto stránek, kde popisoval svůj život, své kořeny a co zažil jako mladý a ještě neobjevený spisovatel. Byla to první autobiografie, která mě upřímně bavila. Byla psána jako příběh a ne jako typické – narodil jsem se tady a tady, studoval jsem tam a tam a takhle jsem se dostal k psaní a tohle jsou mé úspěchy. King ze sebe udělal postavu a ze svého mládí příběh. Těch sto stránek je jen takové letem světem, a pokud někdo čeká detailní autobiografii, nedostane ji. (Zato se dozvíte, kde všude padal, jakou měl zkušenost se škumpou a jak ho málem vyhodili ze školy. – to za to stojí, ne? :D)

V druhé části přichází na scénu samotné psaní a Stephenův pohled na řemeslo. King mě v mnoha místech překvapil (komu by vadily příslovce?!!) a myslím, že to je dobře. Některé kapitoly mi připadaly jako živý kurz psaní a zaujal mě jeho neotřelý pohled a způsob vysvětlování – odteď se aspoň na Kingovy knihy budu dívat jinak. Konečně – a to na konci – ukázal, jak opravuje a přepisuje texty, což bylo něco, co jsem v předchozích knihách moc chtěl a žádná mi to nedala. Tady se King věnoval i tomu, proč přepsal tuhle větu a zkrátil tohle a tohle zas nechal. Za to obrovské plus, protože podle mě nejde předložit někomu látku bez toho, aniž byste mu nedali příklad.

Samozřejmě – opakoval se, a pokud byste skutečně sepsali, co kniha naučí ohledně psaní, pak by šlo jen o pár styčných bodů, které opakoval a rozvíjel, ale který autor by dobrovolně řekl světu jeho kouzla? ;) Některé jeho rady se mi tolik nezdály, nebo jsem jim aspoň tolik nevěřil. (Třeba právě ty příslovce…) King učí psát jako King a to je v pořádku. Jak jsem napsal na začátku – ze všech knížek o psaní tuhle hodnotím jako nejlepší a začínajícím spisovatelům či Kingovým skalním fanouškům, kteří se o něm chtějí něco přiučit, doporučuju! ;)

SSTknihy
10. září

Kdo se těšil na životopis slavného autora, bude nejspíš zklamán. Úvodní část je spíš takový přehled letem světem, bez hlubšího pohledu. Pro mne byla určitě zajímavější druhá část, která přináší autorův osobní pohled na to, jak se stát dobrým spisovatelem. Nechybí konkrétní ukázky a citace, které z knihy dělají takový menší kurz tvůrčího psaní. Není to žádný sofistikovaný návod, ale pár dobrých myšlenek jsem si rozhodně vzala k srdci.

eraserhead
21. srpna

Když mi dá kingovka přesně to, co jsem čekal, tak trochu váhám, zda být spokojen. Od tohohle jsem totiž mnoho nečekal. Hlavně jsem nečekal učebnici, jak dobře psát. Tahle kniha vás nenaučí jak dobře psát, tahle vás naučí, jak psát jako King. Jestli je to dobře nebo špatně, to nechť si posoudí každý sám. Není to kniha o tom, jak psát (ač se tak tváří - ale věřím, že jinou formu to asi mít nemohlo, určitě je mnoho lidí rádo, že King hovoří přímo k nim), je to kniha o tom, jak píše Stephen King. Nehodlám tvrdit, že mi ta kniha nic nedala. Dala, i autorsky, ale scvrklo se to na jednu kratičkou kapitolu. Líbily se mi Kingovy vzpomínky na jeho dětství, mládí a začátky, tohle mě fakt bavilo. Jeho výjevy o tom, co ano a co ne, jako co, kdy a proč psal, jsem nebral a nevnímal jako nějaké rady, jen jako nastínění, jak to má on a co si o určitých věcech myslí. Snad proto mi tahle část přišla podstatně slabší, protože to nosné a důležité v ní, z celé té části zabírá jen malé procento. Jednou k tomu muselo dojít, docela dlouho jsem se této knize vyhýbal (i kvůli výše řečenému - nečekal jsem, že mi řekne jak psát, ale že mi řekne, jak píše Stephen King), ale bylo mi jasné, že po ní jednou sáhnu. Možná i raději než po některých jeho současných věcech. potěšilo mě ale, že si o různých věcech se Stephenem myslím stejné věci, To vážně potěší. Mnohem více, než když mi Stephen řekne, co bych neměl dělat při psaní.

Holanka
09. srpna

Tahle kniha na mě zapůsobila. Byla upřímná, vtipná i smutná. Stephen King se podělil nejenom o svoje vzpomínky, ale i svoji lásku ke psaní. Kniha nebyla vyumělkovaná nebo nedávala přesný postup, jak se stát slavným spisovatelem. Byla a je upřímná, užitečná a moc mě bavila. Některé vzpomínky Stephena Kinga mě opravdu rozesmáli. Sice nechystám napsat román. Však bylo zajímavé se něco dozvědět o psaní i o samotném Stephenu Kingovi. Nejvyšší hodnocení a doporučuji všem, co mají rádi psaní, četbu nebo knihy Stephena Kinga.

Lolila
02. července

Veľmi dobré čítanie o Kingovom živote a jeho láske k písaniu. Nie je to podrobný životopis, skôr vybrané časti zo života, pri čítaní ktorých som sa musela usmievať (až na nehodu, ktorá bola fakt hrozná).
Nechystám sa písať, ale bolo zaujímavé prečítať si rady pre nádejných spisovateľov.

Alchymik
28. června

Velmi zajímavá kniha nejen o psaní, ale také o životě autora. Líbila se mi.

Kinison
22. června

Pokud se chcete dozvědět něco z života Stephena Kinga a poznat, jak se dostal k psaní, je tato kniha pro vás. Pokud se chcete přiučit spisovatelskému řemeslu, rozhodně neváhejte.
Obojí je v této knize popsáno velmi čtivě, vtipně a přímočaře. Smál jsem se, dumal, přemýšlel. Velmi dobrá kniha. I když od této chvíle budu na všechny Kingovy knihy pohlížet krapet "jinak".

Pistácie
17. května

Tuhle knihu by si měl zaručeně přečíst každý milovník literatury, ale i Kinga. Hrozně se mi líbil vhled a vzpomínky autora na jeho začátky, na to jak obesílal časopisy. Zkrátka na takové jeho ucelené vyprávění o tom, jak začínal jako pisálek povídek a jak už dnes plodí jednu knihu za druhou. A druhá půlka vás provede jeho názory, tipy, ale hlavně dlouholetými zkušenostmi s tím, co dělat, a co zaručeně nedělat při psaní. Mě to bavilo, a navíc mám pocit, že jsem autora poznala i víc z té jeho osobní, lidské stránky. A zaručeně mě dostane, když se k nám čtenářům, autor obrací a oslovuje nás. A především je zajímavé číst literaturu i z té druhé strany.

smazenaryba
12. května

"Hned teď si v duchu svatosvatě slibte, že nikdy nepoužijete “implementovat”, když máte na mysli zavést, a nikdy neřeknete John zastavil a šel z tela vyloučit exkrementy, když máte na mysli John zastavil s šel se vysrat."

Fajn kniha, ktorá napriek tomu, že nejde o beletriu, je stále "kingovkou". Či už po knihe siahnete zo zvedavosti, alebo kôli tomu, že sa chcete dozvedieť pár užitočných rád o písaní, sklamanie myslím nehrozí. Veľmi zaujímavá je táto kniha aj z dôvodu, že bola začatá pred a dokončená po autorovej vážnej nehode (aj tomu sa kniha venuje) a pozorným čitateľom neunikne nenápadné prepojenie s Temnu vežou.

Viem si predstaviť, že ak by náučná literatúra bola písaná podobným štýlom, bolo by učenie oveľa zábavnejšie.

Ivan Kučera
09. května

Pre mnohých kultové, pre mňa dosť nudné. Najviac ma paradoxne na tejto knižke zaujali Kingove nostalgické opisy detstva a dospievania, ale akonáhle začal hádzať vyložene "technické" rady ohľadom písania, začalo to na mňa celé pôsobiť značne čudne a zbytočne. Takéto knihy sú dosť zbytočné, hoci chápem, že ich od slávnych spisovateľov chcú , žiadajú a úpenlivo prosia všetci, od vydavateľov až po fanšúikov-čitateľov.

Taive
11. dubna

Zvláštní, normálně nečtu ani Kinga ani knihy o psaní, ale tahle mi naprosto učarovala. Autor píše s lehkostí a zároveň zemitostí, jako by si úplně normální chlap, kterého dobře znáte, sedl vedle vás na gauč a začal vyprávět. Prokazuje skvělý smysl pro humor i nesporný vypravěčský talent. Životopisná část je málem strhující a ta poučná je úplně stejně čtivá. Má naprosto jiný přístup ke kreativní práci než já, takže většinu jeho rad asi nevyužiji. Ale k téhle knize se zaručeně (už po několikáté) zase vrátím.

Monnyska
07. dubna

Já nijak zvlášť nevyhledávám literaturu tohoto typu, ale tohle jsem si musela přečíst, když je to od Kinga.. Jeho životopis mě neskutečně bavil, umí prostě čtenáře tak vtáhnout, až je to skoro neuvěřitelné. Část o psaní mě bavila o něco méně, avšak vzala jsem si z toho velmi zajímavé poznatky, které opravdu půjdou aplikovat. Teď rozhodně budu na jeho díla koukat s trochu jiným pohledem. A musím říct, že ten King mě prostě trošičku navnadil zkusit něco napsat.. tak jdeme do toho :) Myslím, že si zaslouží plný počet hvězd :)

mclenin
26. března

Jediná (domnievam sa, možno sa ale mýlim) faktografická kniha z pera majstra hororu, ktorá prináša stručný, no zaujímavý vhľad do života autora (v prvej časti) a výklad, rady a poučenia pre ľudí, ktorých zaujíma písanie ako také a ktorí uvažujú, že sami začnú písať (v druhej časti). Ide o subjektívny pohľad samotného S. Kinga na seba, svoj život a svoj proces tvorby, ktorý je pochopiteľne u každého autora iný, preto slúži skôr ako inšpirácia pre začínajúcich/amatérskych spisovateľov. Hoci ide o knihu faktu, je z nej cítiť osobitý štýl autora, ktorý je tak typický pre jeho beletriu a preto je táto útla knižka, ako by povedali bratři Češi, čtivá. Samozrejme, ak by chcel čitateľ vedieť viac zo života autora siahne skôr po encyklopédii od Georga Beahma - Stephen King: Život a dílo krále hororu (Čtyřicet let hrůzy) a ak by chcel vedieť viac o písaní siahne skôr po "kurzoch tvorivého písania" - "O písaní" však predstavuje dobré prienikové dielo z oboch oblastí.

pkweb.eu
15. března

Paráda. Všem, co cokoliv píší nebo se chystají psát, určitě doporučuji.
Životopisné části jsem přeskočil, vše o praktickém psaní však stojí za to.

lucie1575
07. března

Není to klasická příručka jak napsat knihu. Ale navede vás pomocí příběhů. Pokud máte rádi Kinga, tak doporučuji přečíst.

freejazz
26. února

čítal som prvé vydanie, ktoré sa vyznačovalo legendárne zlým prekladom. požičal som ho a nedostal naspäť, tak som si kúpil nové vydanie, ktoré je čitateľné a výborné. netradične sa King nevenuje vymysleným hrôzam, ale popisuje hrôzu života spisovateľa, čo je poučné najmä pre tých, čo by radi žili z písania. ale je tam aj celkom dosť dobrých rád, ako sa do písania pustiť a úvah, prečo to robiť.

1987
23. února

Super "motivacna literatura" pre spisovatelskych wannabees.

Sněžková
11. února

Další z knih, která nejen, že je vtipná, ale taky se v ní něco dozvíte. Ano, byla jedna část, která mě nudila. Ale pro lidi, kteří se rozhodují, zda psát nebo ne, je to další možnost, jak si zrekapitulovat svá literární rozhodnutí. Podle mého je nejcennější rada, že chceš-li, prostě se do psaní máš dát. Chytit se ho jako buldok a nepustit. Pracovat na sobě. Nevzdávat se svého snu. Prý jen stačí chtít...

ruzer
04. února

Super oddychovka. Človek sa nasmeje a taktiež sa čo to priučí. Ak raz dostanem šialený nápad niečo napísať, tak si ju otvorím ako učebnicu.

Tereza299
08. ledna

Nejlepší. Ráda se k ní budu vracet.

Tlapka
02. ledna

No, na někoho, kdo si v mládí vytřel prdel škumpou jedovatou... :)
Trochu se to ve mně bije. Knížka jako taková byla skvělá. Četla se jedním dechem, ať už první či druhý díl biografie nebo vsuvka o samotném psaní. King má dar použít sprosté slovo na správném místě. Má snad všechny dary, které jsou pro psaní potřeba.
Ale co mě trochu zklamalo - čekala jsem více konkrétních tipů pro tvorbu, než jen berte psaní vážně, nebojte se prostých slov a vět, vyhýbejte se trpnému rodu a příslovcím a druhou verzi o 10 % zkraťte. Za to hvězdička dolů, protože, jak jsem napsala výše, pasáž o psaní ve skutečnosti tvoří pouhou vsuvku mezi dvěma životopisy. Které však s tím psaním také souvisí, ne že ne...

Simtro
29.12.2017

Jedinečná kniha ke které se budete vracet celý život.

Vlk.kh
29.12.2017

Skvělá kniha, kde nás mistr šéfkuchař nechá nahlédnout pod pokličku a ještě se podělí o štědrou porci svého vlastního života, včetě tak osobních věcí, jako jsou závislosti, nebo těžký úraz, který ho mohl stát život.

Marekh
27.12.2017

V knize se dozvíme něco o autorově životě a jak psát knihy. Kniha se mi celkově líbila.

V knize kritizuje i chválí některé spisovatele. Ročně přečte kolem 80 knih, denně napíše 2 000 slov.

Od Kinga jsem prozatím přečetl tyto knihy: Carrie, Bazar snů a O psaní. Časem vyzkouším další knihy.

King radí:

- používat jednoduché věty, když si nejsme jistí s gramatikou - podmět, přísudek
- slovní zásoba - používat slova, která známe
- pokud možno vyvarovat se trpnému rodu
- nepoužívat hodně příslovcí
- používat zkracování - zrychlí se tempo příběhu - 2. koncept = 1. koncept - 10 %

Podle Kinga povídky (romány) sestávají ze 3 částí: z vyprávění, z popisu a z přímé řeči.

deirdre
03.12.2017

Celú mágiu okolo písania majster geniálne zhrnie v odpovedi na otázku "Co je to psaní?" "Telepatie, samozřejmě." a ďalej rozvádza predstavu skrinky s náradím, v ktorej sú uložené nástroje potrebné na písanie podľa dôležitosti. Veľmi sa mi to pozdáva. Chcela by som viac čítať o tej skrinke, menej rozoberať vlastné romány, okolnosti vzniku ktorých síce môžu byť zaujímavé pre niekoho, kto ich čítal, ale nie pre niekoho, kto sa na ne ešte len teší... (musela som preskočiť zo štyri strany, kde píše o Svědectví, aby mi to celé nevyspoileroval). Inak dobré, užitočné, "čtivé".

StephenKingje
21.10.2017

Velmi zajímavé.Těmihle slovy bych chtěl shrnout tuhle knihu.To “Velmi zajímavé” bylo vidět spisovatelský svět podle Kinga.Tahle knížka byla má první životopisná.Takže v celku mám na ní velmi kladný názor.

MíšaS.
10.10.2017

První část, která se týkala autorova života mě bavila, ale druhá týkající se psaní už moc ne. Bylo sice zajímavé přečíst si, jak by se to podle SK mělo dělat, ale já spisovatelkou být nechci ... .

OndřejMergl
05.10.2017

V první části jsem se u autorova života trochu nudil, protože ne všechny události přímo souvisely s psaním, zato druhá nabídla dostatek zajímavých tipů a rad.

Přestože jsem se neztotožnil úplně se všemi tvrzeními, přinejmenším jsem získal pozitivní dojem, že autor skutečně ví, o čem mluví.

Žádný velký “aha moment” se nekonal, přesto mě kniha nenuceně povzbudila, abych prověřil uvedené tipy v praxi. Zájemcům o psaní ji určitě mohu doporučit.

Petr7676
13.08.2017

Dokonalá inspirace jak vytvořit 220 stran na 220 stranách.Na závěr knihy dvě povídky.I když stejné,tak přesto jiné.Přečteno za dva dny,ale vždy s přestávkami a zamyšlením:"Jak on to do prkýnka dělá?".A ještě lépe:"Sakra ten ale válí :-)".Tenhle autor nepotřebuje žádné zavřené dveře,ale pódium pro milióny čtenářů.

janavan
08.08.2017

Nahlédnout do hlavy panu Kingovi je zážitek. Ať už se člověk dozvídá o tom, co formovalo jeho tvůrčí činnost, co prožil, jak moc pro něj znamená jeho žena Tabby, nebo o tom, jak psát. Tedy jak začít psát a jak psát nepřestat, když se nedaří.

Pro spisovatele, ať už pokročilého nebo právě začínajícího, skvělá inspirace. Samozřejmě pokud ve vás žádný takový talent nedřímá, Steve to ve váš těžko probudí.

A ještě bonus v podobě Stevova skvělého humoru, díky čemuž čtení tak krásně plyne, že nebudete chtít, aby kniha skončila. Jak už to tak u jeho knížek bývá.


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

paměti Locus Poll Award (ocenění)

Autor a jeho další knihy

Stephen King

Stephen King
americká, 1947

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených15x
v Přečtených650x
v Čtenářské výzvě28x
v Doporučených52x
v Knihotéce276x
v Chystám se číst218x
v Chci si koupit86x
v dalších seznamech2x