O psaní - Memoáry o řemesle

Tato kniha není autobiografie. Je to spíš jakési curriculum vitae – můj pokus naznačit, jak byl zformován jeden spisovatel. Ne to, jak byl jeden spisovatel stvořen, nevěřím tomu, že je vůbec možné stvořit spisovatele, ať už podmínkami nebo vlastní vůlí (i když jsem tomu kdysi věřil). Všechno potřebné vybavení už je v nás, když jsme odesláni na svět. Ale v žádném případě to není neobvyklé vybavení, jsem přesvědčen, že spousta lidí má aspoň nějaké spisovatelské či vypravěčské nadání a toto nadání je možné posílit a vybrousit. Kdybych tomu nevěřil, bylo by psaní této knihy ztrátou času. – Stephen King...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30082/big_o-psani-memoary-o-remesle-3BS-30082.jpeg 4.4748
Literatura světová, Literatura naučná, O literatuře

Vydáno: , Beta-Dobrovský

On Writing - A Memoir of the Craft, 2000

Kniha O psaní - Memoáry o řemesle

havranice

Moje první setkání s Kingem. Kniha je to velmi čtivá - jak autobiografická část, tak část o tom, jak psát. I když mou ambicí není sama něco napsat, bavilo mě nahlédnout tomuto řemeslu pod pokličku, bavily mě autorovy rady, co a jak v textu funguje, co nefunguje, a proč. Píše velmi otevřeně, autenticky, upřímně, a tedy ani ne nabubřele, ani s falešnou skromností. Je z toho cítít, kým je a z čeho jeho psaní vyvěrá. Trochu mě mrzelo, že se jeho život neobešel bez závislosti na drogách, a že různé knihy pocházejí z tohoto období. Ani mi nepřišlo, že by dlouhé období závislosti bylo nějak vysvětleno či více zreflektováno, to mě mírně zklamalo.

Samuel98

Aké rady by poskytol svetoznámy a komerčne úspešný autor začínajúcim spisovateľom? Jednou z možných odpovedí je práve táto kniha – avšak nejedná sa o kurz, kde sa vyráža z bodu A do bodu B. Naopak, kniha začína stručnou autobiografiou, nasledujú akési základné princípy a potom dodatky, v poslednom vydaní obohatené aj o bonusový materiál od Kingových synov.
Celkovo je kniha humorne ladená, neberie sa úplne vážne a slovo „memoár“ v podnázve je pomerne kľúčové, keďže autor dáva príklady na rôzne situácie práve skrz vlastné skúsenosti. Biografia dáva návodu akýsi kontext, rovnako tak môže inšpirovať v mnohých ohľadoch, ale aj zabaviť. Zachytáva literárne začiatky a prvé úspechy, ktoré sú naozaj milé a príjemné; pri serióznych zárobkoch je naozaj otvorený a úprimný, čo sa profesionálnej kariéry spisovateľa týka. Podobne ladené sú aj rady: väčšiu časť textov zaberajú dovysvetľovania (plné nadhľadu), príklady a spomienky. Rád vo svojej podstate tak veľa nie je, ale sú k naozaj k veci – a tu je nutné spomenúť, že King svoje sľuby splnil: nenaučí spisovateľa ako sa stať géniom, neurobí zázrak ani magickú premenu, ale poskytne rady ako sa z ľahko podpriemerného autora môže stať aspoň ten priemerný: radí ako sa vyhnúť chybám, nie ako napísať skvelé dielo. Za mňa teda kniha splnila očakávania. Napríklad rady, s akým odstupom a ako cca by mal autor dielo upravovať po prvom „drafte“ mi naozaj pomohli, rovnako tak uvedomiť si dôležité princípy „dobrého“ rozprávania.
Tu prichádza môj čitateľský zlom: sám som od tohto autora zatiaľ nič neprečítal (ale kniha ma inšpirovala k viacerým titulom), videl som len niekoľko filmových spracovaní, a tak som bol sám zvedavý, ako k literatúre pristupuje táto svetoznáma osobnosť. Moje výhrady sú teda o to subjektívnejšie: nezhodoval som sa s hodnotovým rebríčkom autora, kedy idú priority asi takto – príbeh, postavy, idea. U mňa, či už ako u čitateľa alebo vo výnimočnom prípade autora, je to presne naopak – ako prvá ma zaujíma idea zasadená do kontextu, potom postavy a na záver príbeh samotný. Čo opäť nie je na škodu – konfrontovať sa s názorom opačným. Knihu teda odporúčam aj nefanúšikom a čitateľom, ktorí Stephena Kinga ešte nečítali, má im čo ponúknuť, akonáhle súčasne prejavujú záujem o literárnu tvorbu.

Kopta

Trochu ironicky nejlepší kniha, co jsem od mistra četl. Kromě toho, že velice s postřehem a jasnou empirií radí lidem, jak na psaní, tak to stále propojuje se svým životem, takže se dozvídáme nové věci, ale co více, tak jsou napsané nejlepší formou, jakou King může prokázat a jen tím dokazuje, že je to veliký spisovatel. I když se na první pohled zdá, že jsou tyto pasáže mimo, tak jsou neuvěřitelně čtivé a zábavné. Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo kdy chtěl něco napsat a myslel to vážně. Poučení si z ní asi vezme každý plus ten, kdo může asi v něčem i mistrovi kriticky oponovat.

Haloon

Skvělá volba pro začínající spisovatele a pisálky. King zde vypráví, jak se sám dostal ke psaní, co ho ovlivňovalo a jaké překážky mu stály v cestě. Pro toho kdo sám píše a má o sobě a své tvorbě pochybnosti, může být tato knížka tou správnou injekcí. Dost možná přijdete na to, že sám King se se stejnými obavami potýkal také.
Dílo samozřejmě obsahuje i nejednu radu mistra, jak na to. King v knize uvedl, že psaní je osamělé řemeslo, ale po jejím přečtení alespoň na chvíli víte, že v tom sami nejste.

ja.kordo
28.12.2021

Za mňa bezchybná motivácia či už k čítaniu, alebo k písaniu beletrie. Napísaná svižným, často humorným štýlom, vďaka ktorému sa k tejto knihe rád vraciam (za posledné tri roky prečítaná trikrát).

Martina1725
18.12.2021

Autor v první polovině popisuje postřehy ze svého života, jak začal psát - některé jsou vtipné - a pak dává pár rad a komentuje, jak začít.

Roubas
22.10.2021

Nejsem jeden ze zarytých fanoušků, četl jsem od Kinga pár knížek. Ale tahle má něco do sebe. První, biografickou část jsem si užil asi nejvíc. Je tam krásně řečeno, že úspěch neroste na stromě a pokud jo, tak kurevsky vysoko a musíte za ním lézt pěkně dlouho. Rady ohledně procesu psaní, nebo samotné výstavby textu, jsou jednoduché, věcné a dají se skvěle aplikovat. Hlavně dokážou jakýkoliv text vytáhnout o úroveň výše.
Útlá, ale obsahově velká knížka pro všechny fanoušky Kinga, nebo pro všechny, co někdy sedli k počítači, nebo k bloku a zkoušeli naškrábat něco vlastního.

kap66
01.11.2021

Důvod, proč to číst: Kingova „učebnice“ tvůrčího psaní je nejen poučná (ano, to se předpokládá), ale hlavně vtipná, napínavá a čtivá stejně jako – no, cokoliv jiného od něho. Mě bavily obě části a obě mi připadaly stejně důležité: psaní je určeno vším prožitým + ujasněností, jak to pojmout. Není to žádný závazný návod, ale očividně funguje. Mně, člověku bez spisovatelského talentu i ambicí, skvěle slouží jako UČEBNICE ČTENÍ. U několika knížek přečtených v poslední době jsem si díky ní přesně pojmenovala důvody, proč mě štvaly.
Drobnost pro pobavení: četla jsem e-knihu, která se s anglickými vlastními jmény vypořádala svérázně: že se z Hazel stalo sloveso Házel, dobrá. Ale že jméno Bruce bylo nahrazeno něčím tak málo používaným, jako je přechodník Bruče, to mě pobavilo hodně.
Takže: jsouc žena, nemohu bohužel napsat: „Četl jsem Kingovo O psaní, celou dobu si spokojeně bruče pod vousy.“ Ale platilo by to stoprocentně.