MirijamFrankl MirijamFrankl komentáře u knih

Faja Faja Petra Stehlíková

Naslouchač byla skvělá kniha. Ale Faja....ta mi vyrazila dech. Mistrně vystavěná zápletka, která pořád nabízí čtenáři nové záhady, o nichž přemýšlet, vyostřující se vztahy mezi členy pětadvacítky a Ilan(em) a důležité morální hodnoty jako je význam přátelství a síla jedince.
O slohu, jímž je knížka psána, se není třeba dlouze rozepisovat.
Trochu mi vadilo pouze rozklíčování vzkazu Jeho jméno vládne, které mi jako nesklenaři nedávalo úplně smysl, jelikož to byla dle mého hodně záležitost jakéhosi...sklenařského citu?
To bude ovšem spíše má chyba a samozřejmě se nemohu dočkat dalšího dílu, jelikož Faja končí největším cliffhangerem, jaký jsem kdy v životě četla/viděla.

07.10.2018 5 z 5

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

Bylo příjemné přečíst si pro změnu o NEčaroději mezi kouzelníky než naopak. Samotná kostra příběhu mi trochu připomínala Hraničářova učně, je však obalena různými spiknutími a pletichami (i když jsem očekávala trochu rafinovanější intriky, které tuhle knihu proslavily). Ráda bych však ocenila originální podání magie (opravdu se mi zamlouvá nápad s pásky a druhy kouzlení).
Kniha se čte doslova sama a milovníci akce a napětí si rozhodně přijdou na své.
Rozhodně se velmi těším na pokračování a jsem zvědavá, jak se to celé vyvine dál.

07.10.2018 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Zajímavý literární počin, normálně sice sc-fi moc nečtu, tato kniha mne ale zaujala neotřelým nápadem a hlavně jeho pojetím, detailně promyšleným a velice realistickým světem, tajemnou zápletkou, do hloubky popsanými postavami jako z masa a krve a krásným, čtivým slohem.
Párkrát byl příběh maličko předvídatelný (nebudu jmenovat konkrétní případ kvůli spoilerům), to však Naslouchači na skvělosti vůbec neubírá a já se natěšená vrhám na druhou knížku o sklenařích a nížinách!

26.09.2018 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Úžasný počin, napsaný s mimořádnou dávkou znalosti lidské duše, citlivým humorem a nenápadnou ironií. Líbily se mi výrazné postavy se složitou minulostí, postavy, které dělaly chyby, ale i spoustu dobrého, žádná nebyla pustě černobílá. Paní Austenové děkuji za vyjímečné dílo, jež mi rozšířilo obzory a rovněž za nanejvýš příjemné páteční odpoledne pod peřinou s knihou.

Saláty Saláty kolektiv autorů

Krásně ilustrovaná kniha, přehledné členění a lákavé recepty, už se moc těším, až některý vyzkouším.

Mnoho povyku pro nic Mnoho povyku pro nic William Shakespeare

Toto je má oblíbená komedie od Shakespeara, díky vtipným a ostrým dialogům, výrazným prvkům jako je láska, zrada, svoboda a manželské štěstí a také té správné troše romantiky.

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Výborná, čtivá kniha s nečekanýmn rozuzlením a několika zločinci. Všechno krásně sedí a dává smysl, a přitom není třeba žádných moderních metod, jen šedých závitů mozkových pana Hercula Poirota.

19.08.2018 4 z 5

Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení * antologie

Milá letní kniha s doslova slunečnou atmosférou. Některé povídky mi připadaly poněkud přitažené za vlasy (Zamilovaný labyrint, aspoň mám dojem, že se to tak jmenovalo, Poslední bitva v Krváku…), jiné mě opravdu zaujaly (Konec lásky, Suvenýry a skvělá Mapa perfektních maličkostí).
Co mi možná trochu vadilo, že ze všech hrdinů všichni autoři dělali chudáčky z nefunkčních rodin - věřte tomu nebo ne, mladí lidé mohou být zajímaví, i když pocházejí z normální rodiny.

16.08.2018 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Nádherná kniha plná postav jako z masa a kostí, pomsty, sladké romantiky, briskního humoru i napínavých intrik. Bavila mne již od prvních stránek a konec jsem doslova zhltla díky té správné dávky napětí, nečekaných zvratů, lásky a dokonalé psychologie jednotlivců i davu.
Jedinou hvězdu ubírám za přílišné množství sexuálních scén. Myslím, že nějaká ta erotika tu a tam knihu pěkně okoření, tady mi to však přišlo až moc. Jako nemám ráda příliš mnoho koření v jídle, nemám v oblibě ani příliš mnoho koření v literatuře.

08.08.2018 4 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Tato kniha výrazně předčila předchozí díly. Hlavní hrdinové mě přestali tolik rozčilovat, celý příběh se dočkal napínavého rozuzlení, které ale dávalo smysl. Celá série se četla sama, jediné, co bych po dočtení podotkla, že mi připadá nerealistická romance mezi Gideonem a Gwendolyn…znají se ani ne dva týdny a už bez sebe nemohou žít?

27.07.2018 4 z 5

Modrá jako safír Modrá jako safír Kerstin Gier

Hodně oddechové, leč čtivé dílo. Musím říct, že výrazně předčil první, slabší díl. Románek Gideona a Gwen nabral na konci nečekaný směr, což knize velmi přidalo na zajímavosti.
Přesto mám ale co vytknout. Zaprvé nepříliš pestrou dějovou linii (dobrá čtrvrtina knihy se točila kolem přípravy na soaré), a celá ta nepromyšlená romance ( hele, Gwenny, nezdá se ti maličko ujeté čekat vášnivou lásku od někoho, koho neznáš ani týden?!) a mně nesympatická hlavní hrdinka (ačkoliv uznávám, že oproti Rudá jako rubín přeci jen zlepšení).
I přes tato negativa se vrhnu na další díl, protože i když mi hrdinové Gierové nejsou moc blízcí, tak nějak mne zajímá jak to s nimi bude, obzvláště se těším na ples, na kterém Gwen potká sama sebe a jsem vážně zvědavá na to, jakou úlohu v příběhu ještě sehrají Lucy a Paul.

23.07.2018 4 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

POZOR! KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY!
Pro mě byla tahle kniha vzhledem k vysokému hodnocení celkem zklamáním. Námět a příběh je sice zajímavý, zato většina postav mě iritovala většinu knihy.Gwendolyn se chovala jako dvanáctileté dítě a upřímně mi nepřipadá moc realistické, že by její kamarádka Leslie uvěřila tomu všemu úplně bez důkazu.
Láska mezi Gwen a Gideonem se mi zdála strašně uspěchaná. Gwen se najednou stala součástí tajemství, Gideon si o ní myslí, že je totální husa, pak mu při první cestě do minulosti zázrakem zachrání život, sesype se mu, a bum! při další cestě do minulosti už se líbají. Vzhledem tomu, že na více než tři sta stránkách je rozepsaáno pár dní, měla paní Gier počkat aspoň do druhého dílu.
Styl psaní mi zazačátku přišel děsně povrchní, až příliš jednoduchý, teprve později mě kniha přesvědčila, že to není dílo posledního amatéra z internetu (tím nemyslím, že na internetu se nedá najít kvalitní literatura).
Poslední, co bych vytkla, je závěrečná scéna v roce 1912. Chyběla mi tam nějaká gradace, nevím, možná mi zase nesedl spisovatelčin styl, ale nějak mi unikla celá atmosféra oné kapitoly.

Na druhou stranu měla kniha i spoustu světlých stránek. Příběh nebyl k zahození a četl se velmi rychle, Gideonův souboj popsala autorka velice dobře a některé postavy (teta Glenda, Gwenina máma) mě docela zaujaly. Pokračování si přečtu a doufám, že se bude líbit víc, protože Gier vnesla na literární scénu zajímavý příběh s otázkami, které vás nutí do dalšího dílu, přestože podat by je dle mého zvládla lépe.

16.07.2018 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Úžasná, strhující kniha plná šílených zvratů, ďábelských piklí Kaze Brekera, bolestivé minulosti, tajemné romantiky a světlejších zítřků. Samotnou mne překvapilo, jak jsem si tyhle antihrdiny z Barrelu zamilovala. Leigh Bardugo vytvořila realistický svět a originální příběh, za který jsem jí moc vděčná a doufám, že se do světa grišů určitě ještě vrátí, byť do jiné části. Docela ráda bych si přečetla něco víc o Šuhanech nebo Fjerdě.

16.07.2018 5 z 5

Láska & gelato Láska & gelato Jenna Evans Welch

Celý příběh mi připadal trochu přeumělkovaný, nerealistický, hlavní hrdinka poněkud nemastná neslaná, na druhou stranu autorka velmi hezky zpracovala atmosféru Toskánska a i dialogy mne mile překvapily. Letní romantika s poněkud hlubším poselstvím, napsána poutavým stylem. Samotnou mne zaskočilo, že se k ní ještě rozhodně vrátím.

11.07.2018 4 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Napínavá, čtivá kniha se sympatickými postavami a zajímavými rasami. Velkým bonusem tohoto dílu dle mého byli kočkodlaci, méně tradiční než například trpaslíci a elfové. Samozřejmě se v knize píše o mnoha bitvách, Paolini se je však pokaždé snaží podat jinak, zajímavě, a z větší části se mu to i daří. Možná v závěrečné bitvě proti Galbatorixovi jsem čekala od Eragona trochu více důvtipu, než že začne dotírat na královo kamenné srdíčko, ale v pohodě.
Co mi hodně vadilo bylo posledních cca. sto stran, které byly v podstatě vycpávkou jenom o tom, že Eragon lítal po celé zemi a pomocí jména Starověkého jazyka, na které ani nepřišel sám, vyřešil všechny problémy. To už mi přišlo moc.
Každopádně, celá série byla krásná, měla svou výjimečnou atmosféru, postavy, jejichž
osud vám není lhostejný. Autor se inspiroval jinými, to ano, ale myslím, že kupříkladu tematiku ras, na níž je inspirace jinými literáty nejvíce vidět, zvládl docela originálně a hlavně draky nám ukázal ve zcela novém světle. I Paoliniho styl se s každou knihou zlepšoval. Jsem rozhodně ráda, že jsem si Odkaz přečetla a pokud Paolini přijde s něčím novým, ať už v Alagaësii nebo mimo ni, určitě to zkusím.

11.07.2018

Italština pro samouky a věčné začátečníky Italština pro samouky a věčné začátečníky Eva Ferrarová

Cvičení jsou dobrá, ale vysvětlení gramatiky (obzvláště členů) je někdy dost žalostné. Zajímavě doplněné o reálie. Doporučuji v kombinaci s jiným studijním materiálem.

25.06.2018 3 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Myslela jsem si, že půjde o neschůdnou, nudnou četbu, ale tato knížka mne velmi příjemně překvapila. Vtipně, bez příkras jsou v ní vykresleny postavy se svými dobrými i horšími vlastnostmi, výstižně popsány vztahy mezi třemi nejsilnějšími náboženstvími v okouzlujícím a krutém středověku. Když se do příběhu ponoříte, budete na vlastní kůži cítit horké španělské slunce, strach, výhru a zoufalství dona Jehudy, Raquel i Alfonsa Kastilského. Za mě spokojenost a doporučení.

23.06.2018 5 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Mně se to líbilo. Četlo se to (až na málo výjimek) úplně samo, pocity postav i dialogy byly moc hezky zpracované. Některá odhalení v knize mě skutečně překvapila, jiná mi přišla trochu jako pěst na oko.

13.06.2018 4 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Jedna želva za druhou není příběh o duševně nemocné dívce. Je to vyprávění o otázkách. Celou knihu jsem vnímala jako jeden velký otazník.
Postavy jsem si zamilovala a upřímně jsem jim fandila do poslední stránky. I detektivní zápletka byla dobrá, osobně mne velice zaujal pohled rodiny oběti.
Tato kniha mne oslovila a určitě jsem jiné nečetla naposledy.

26.05.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Zajímavá, velmi čtivá bajka o lidské povaze a její nedokonalosti a o tom, jak ovlivňuje naši existenci nejen v politické sféře.

25.05.2018 5 z 5