Miricius Miricius komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Táto kniha mi veľmi pripomína knihu Mysterium Tremendum. Ani nie tak obsahom, ale propagáciou. Poučený zo zmieňovanej knihy som absolútne prehliadal všetky (rádoby?) odkazy na skutočné udalosti a knihu som čítal ako klasický vedecko-fantastický horor. Preto 5 hviezdičiek (ale rozmuniem aj hodnoteniam s minimom hviezdičiek). Nečítal som jedíný odkaz, nepozrel jediné video. Prečítal som len prvých 5 hodnotení na DK.
Začiatok knihy ma veľmi bavil, námet mi prišiel zaujímavý, stred trošku menej, ale stále sa to dobre čítalo a koniec opäť zuajímavý, i keď dosť pripomínal Blair Witch (čo sa autor snažil vyvrátiť :D )

17.02.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Čítať som začal o deviatej večer. Povedal som si, že aspoň pár stránok dám... ...no a skončil som o pol dvanástej poslednou stránkou :)

29.06.2016 5 z 5

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Hrozne mi vadili rádoby vtipné prirovnania v každej tretej vete, ktoré absolútne nesúviseli s dejom a boli úplne od veci. V druhej polovici knihy už buď neboli alebo som si na ne zvykol a nevnímal som ich. Prišlo mi však, že dej vôbec negraduje a príbeh sa len vlečie. Síce som to dočítal, ale kniha ma moc nezaujala :(

05.09.2016 3 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Po 150-tich stranách bol dej stále vláčny, nič sa nedialo, široko ďaleko žiadny upír, tak som knihu proste odložil. Naveky.

13.04.2018

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Od knihy som sa nemohol odtrhnúť. A nie je to len tým, že v 80. rokoch som vyrastal, hral som prvé hry na svojom prvom počítačí Atari 800 XL, naučil sa na ňom programovať a vytvoril svoje prvé textové hry.
Kniha zaujme nielen Husákove deti a fanúšikov osembitov, pretože je písana pútavo, vtiahne Vás do deja hneď od začiatku a nechce Vás pustiť.

25.11.2016 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

S ťažkým srdcom, ale úprimne musím dať len dve hviezdičky. Kniha ma moc nebavila, dej sa vliekol, čital som viacmenej nasilu :(

10.02.2016 2 z 5

Mysterium tremendum Mysterium tremendum Sebastian Rainer

Veľké sklamanie. Pri čítaní som mal pocit, že čítam scenár k telenovele s prvoplánovou zápletkou, ku ktorej sa trpezlivý čitateľ prebojuje až v poslednej štvrtine knihy. To som už bol tak znudený, že ma (za iných okolností možno zaujímavý) dej nechával naprosto chladným.
V každej vypätej situácii hrdinovia spomínaju na príbeh z detstva s podobnou zápletkou, ako práve prežívajú. To by nevadilo, keby ich nebolo tak mnoho a nejednalo sa o príbehy, ktoré akoby vypadli z pera Haliny Pawlowskej v Banánových rybičkách.
Za mňa k dobru nepridal ani marketing, ktorým sa snažia ohúriť naivného čitateľa. Kniha má zaujať svojim dejom a nie propagáciou.

08.01.2016 1 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Krásna kniha, plná faktov z rôznych odvetví. Zaujímavý a pútavý príbeh, ale miestami niektoré pasáže zbytočne natiahnuté. Hodnotím síce "len" štyrmi hviezdičkami, ale knihu doporučujem všetkými piatimi :)

19.01.2016 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Úprimne, knihu som začal čítať len kvôli námetu z oblasti geocachingu. Po očakávanom začiatku ma kniha v druhej polovici začala trochu nudiť (ale stále sa dobre čítala), ale koniec ma príjemne prekvapil. Vrah bol nečakaný, no rozuzlenie nebolo prvoplánové, ale premyslené a zaujímavé.

20.12.2015 5 z 5

Štýl písania "humor za každú cenu" ma moc neoslňuje, ale po pár úvodných stránkách sa autor v tomto smere aspoň trochu ukľudnil. Nie je to najlepší cestopis, aký som čítal, ale musím priznať, že ma zaujal a prečítal som ho s chuťou celkom rýchlo.
S kľudným svedomím by som ohodnotil štyrmi hviezdami, ale za odvahu vydať sa do zeme, kde sa ani anglicky nedohovorí a nemá ani kde spať, pridávam ďaľšiu hviezdu. Oceňujem, že nepísal o prefláknutých pamiatkách, ale o bežných ľuďoch a spolupatričnosti medzi nimi. Tiež rád chodím peši, ale toto by som nedal...
P.S. a už mám kúpenú aj vstupenku na projekciu :)

25.04.2017 5 z 5

Hranice Hranice Dalibor Vácha

Zaujímavá kniha o osudoch československých vojakov z druhej svetovej vojny. Ale štýl písania mi pripomínal skôr učebnicu dejepisu, než román. Skoro žiadne dialógy, autor sa venoval hlavne opisom. Štyri hviezdičky sú ale zaslúžené.

17.02.2016 4 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Po prvých dvoch poviedkach ma kniha moc nezaujala, ale hovoril som si, že ďalšie budú možno lepšie. Keď som ale videl, že prvé dve patria medzi tie lepšie hodnotené, knihu som odložil.
Pri všetkej úcte k Tomovi musím konštatovať, že táto kniha ma neohromila :)

10.01.2019

Zázračný úklid v hlavě – Kouzlo nehrocení Zázračný úklid v hlavě – Kouzlo nehrocení Sarah Knight

Je to taký babský pokec pri vínečku, než že by Vám knižka niečo dala...

11.08.2017 1 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Táto kniha mi bola doporučená, preto som ani nečítal anotáciu a ponoril sa rovno do knihy, aby som sa nechal prekvapiť, čo mi prinesie. Podľa názvu som očakával dej, ktorý sa bude točiť okolo kupoly a snahy obyvateľov mesta o jej odstránenie. Ale chyba lávky. Problém kupoly je len na pozadí, riešia sa vzájomné vzťahy medzi obyvateľmí, politika, medziľudské konflikty, arogancia, vzájomná nenávisť, a pod. Kniha by sa kľudne mohla volať Život v mestečku Chester's Mill. Takéto knihy ma moc nebavia, radím ich medzi mainstream. Napriek tomu je kniha písaná pútavo, vydržím ju čítať aj niekoľko hodín v kuse, takže určite odo mňa nebudete počuť, že ju nedoporučujem. Pre mňa je to zlatá stredná cesta, takže tri hviezdičky.

23.12.2016 3 z 5

Rukojmí Rukojmí Stefanie Pintoff

Tuto knihu mi poslal Knižní klub sám od seba, pretože som si v kvartáli nič neobjednal. Dobierku som zaplatil, ale bol som naštvaný, prečo mi posielajú niečo, čo som nechcel. Ale po prečítení knihy som sa ukľudníl, bol to dobrý výber.
Kniha ma chytila hneď zo začiatku. Po prvej štvrtine síce napätie trochu opadlo, ale koniec to dorazil, knihu som nechcel pustiť z rúk.

05.12.2016 5 z 5

Poviedky ma moc nezaujali. Námet a príbehy sú síce celkom zaujímavé, ale dej sa tiahne a rozuzlenie nie je postupné, ale príde až na posledných pár stránkach. Je tak nečakané, že čítajúci nemá šancu toto rozuzlenie "vytušiť", pretože v deji nie sú indície, ktoré by ho naň naviedli. Myšlienkové postupy vysvetlí H. Poirot až po zatknutí delikventa.
Neviem, či je tento štýl typický pre Agathu Christie, žiadnu jej inú knihu som nečítal. Nechcem nikoho odradzovať od jej diel, toto je len moje subjektívne hodnotenie.

24.11.2016 2 z 5

Rozhřešení vraždou Rozhřešení vraždou Peter Tremayne (p)

Na 43. stránke som sa zhrozil nad hustotou nových postáv, ktoré majú takmer zhodné mená (Penda - Paed, Alhfrith - Alhflaed, Eanflaed - Ecgfrith, ...). Ale našťastie tieto postavy nevstupujú do deja, to by som mal z toho guláš a knihu určite odložil.
Dej nebol nijak závratný, ale celkom zaujímavý a čítalo sa mi to celkom dobre. Rozsah knihy je tak akurát, pri väčšom počte strán by ma to asi začalo nudiť a kniha by putovala do odložených.

14.11.2016 4 z 5

Príbeh sa mi páčil, je veľmi čtivý, podľa mňa to každý prečíta za jeden deň.
Štyri hviezdičky sú kvôli zrovnaniu s predošlými dielmi. Keby som mal hodnotiť ako samostatný celok, bolo by hviezdičiek 5.
Treba brať v potaz, že kniha je písaná ako scenár, dej nemôže byť zrovnateľný s predchádzajúcimi knihami. Keby mal byť rozvinutý do obdobných podrobností, mala by kniha 5000 strán.

25.10.2016 4 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Nele Neuhaus

Pohodová, čtivá kniha, žiadny severský ani dystopický román, ani žiadne podobné klišé, s ktorými sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Zaujímavá zápletka z reálneho sveta, napätie postupne graduje, takmer do konca knihy som si nebol istý, kto je vlastne vrahom.

09.03.2016 5 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Očakával som knihu plnú surrealizmu, ale dej mi prišiel nemastný neslaný, takmer žiadny. Knihe chýba šťava, ktorá by ma nabádala k čítaniu ďalšej stránky. Síce som ju dočítal, ale vobec ma nebavila.

19.01.2016 2 z 5