Rozhřešení vraždou

Dějištěm historického detektivního příběhu je smíšený klášter sv. Hildy ve Whitby v severovýchodní Anglii, kam je svolán synod nejvyšších představitelů keltské a římské frakce. V čele keltské frakce stojí abatyše Étain. Když ji těsně před zahájením sněmu najdou zavražděnou ve své cele, je pověřena mladá právnička, sestra Fidelma, vyšetřením případu. Spletitý příběh se rozmotává na pozadí velice zajímavého prostředí starověkého kláštera, kde se čtenáři nabízí pohled do zcela neznámého světa těchto společenství. Napínavá detektivka je o to poutavější, že autor, píšící pod pseudonymem Peter Tremayne je známý vědec, odborník na historii Keltů, šikovně využívá při psaní originálních detektivek historických znalostí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9817/sestra-fidelma-rozhreseni-vrazdou-YYq-9817.jpg 4.1107

Sestra Fidelma 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány
Vydáno, Vyšehrad

Absolution by Murder, 1994

Kniha Rozhřešení vraždou

kolacky

Tak trochu příliš podobných jmen, než to čtenář zažije, ale jinak se mi to moc líbilo a hned se dám do dalšího příběhu.

Mi--LADA

Další z detektivek, která mi byla tolikrát doporučována, až jsem to vzala za své a pustila se do ní. Líbí se mi žánr historická detektivka (a tenhle příběh se odehrává opravdu v hluboké minulosti). 4 hvězdičky, které jsem středověké krimi odehrávající se v klášteře udělila, mluví za vše. A protože jsem prý občas až moc ukecaná, nechávám svých úvah a jdu si skoro beze slov pořídit další díl.

tonysojka
29.12.2020

Spíše než na detektivní příběh jsem byl zvědav ,co nového se dozvím o historii církve a Irska.A bylo toho spoustu,takže celkem jsem byl spokojen a přemýšlím o čtení dalších dílů.Až na ty jména.S těma jsem tedy zápasil hodně.

jprst
01.06.2020

Zajímavá historická detektivka, ve které autor pro mne přijatelnou a stravitelnou formou využívá své znalosti doby a prostředí. Za přečtení to rozhodně stálo a vypadá to, že jsem narazil na pro mě zajímavého autora.

Hesonit
17.02.2020

Oceňuji autorovu zálibu v dějinách Britských ostrovů 7. století, avšak jeho způsob častého opakování poznatku o smíšených klášterech a požadavcích celibátu jako by předpokládal, že čtenář je pitomý a neudrží myšlenku déle než 10 stran. Rodové genealogie, obsahující zejména podobně znějící jména a nijak zvlášť důležité pro děj, byly psány patrně pro fajnšmekry.
Samotný detektivní případ… jak to říct…, nejpozději od 94. strany čtenář ví, kdo je vrah a autorovi se nějako nepodaří zmást ho z této stopy.
Hlavní hrdinka, sestra Fidelma, žena každou chvíli něčím popuzená a nahněvaná, by se z fleku mohla stát patronkou amerických feministek. Společně se svým kolegou čtenáře nepřesvědčí, že vynikají brilantním úsudkem, navíc jeden nebo druhý stále něco zapomíná. Úchylkou celého příběhu, poukazující na poměrně malý repertoár výrazových prostředků pro emoce, je skutečnost, že snad všechny postavy si nestále kousají rty.
Přes tuto kritiku však stále jde z hlediska popisu náboženské situace na Britských ostrovech o zajímavé dílo. Což se o řadě českých historických detektivek, které svou historicitu založí na konstatování: „Stalo se za vlády Václava IV.“ a slově mázhaus, analogicky říct nedá.

konicekbily
06.11.2019

První ze série detektivek se setrou Fidelmou a jejím detektivním nadáním se mi líbila. Přestál jsem úvodní poněkud zdlouhavé představování hlavních postav příběhu (aby bylo hodně podezřelých) a potom si s námi autor pohrál s dobrou zápletkou a perfektním vysvětlením. Pro mne, milovníka historických detektivek a i historie, je to důvodem, abych ve čtení pokračoval dalším příběhem.

lancelot
11.08.2019

Souhlasím s Kerberos, ten rozjezd byl fakt pomalý.

Kerberos
24.02.2019

Začátek příliš zdlouhavý,mnoho postav,těžko zapamatovatelná jména.Sestra Fidelma a mnich Eadulf jsou celkem sympatické postavy, takže jim dám šanci a přečtu si ještě jeden díl.