Hranice

Druhá světová válka na východní frontě, cesta československých vojáků na západ. Kniha je rozdělena na dva oddíly, první pojednává o bojích v Kyjevě a druhý o bitvě o Dukelský průsmyk. Opět se zde objevují postavy historické a fiktivní, mezi hrdiny knihy patří i ženy, které sloužily v čs. armádním sboru. Román končí momentem, kdy čs. sbor dosáhl na východní hranici Československa…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242950/big_hranice-6fw-242950.jpg 4.343

Kniha Hranice

jan.para
27.11.2021

Takhle si boje u Kyjeva a na Dukle představuji. Krev, bahno, špína, bolest a smrt. Velká poklona Daliboru Váchovy za velmi čtivou knížku.

vlkove
24.03.2021

Reálné vykreslení hrůz války.
Myslím, že vše podstatné již bylo v komentářích napsáno. Určitě přidám informaci, že kniha není pro slabé povahy.
Autor mě přesvědčil, že se v dané problematice opravdu vyzná. Kniha má zároveň i drobný edukační rozměr, popisuje vojenskou techniku, zbraně, udává přesná data, a to vše velice nenásilně.
Jako žena oceňuji, že autor do knihy zahrnul i ženské postavy, jejich starosti, prožitky a pracovní povinnosti. Od autora si určitě chci přečíst ještě další knihy s válečnou tématikou. Knih o koncentračních táborech byly napsány stovky, knih z fronty a obecného vojenského zázemí byla napsána jen hrstka.
Jednu hvězdu srážím na částečnou nepřehlednost postav. Autor mění postavy během celé kapitoly, jejich výměna je udána jen odsazením odstavce. Moc by mi pomohlo, kdyby byly jednotlivé postavy třeba odděleny nadpisem obsahujícím jejich jméno, a poté v zadní části byl seznam postav, třeba s drobným vysvětlením, např. xxx - zdravotní sestra, xxx - tankista. Moc by mi to pomohlo s orientací v textu, přiznám se, že některé postavy jsem nedokázala až do poloviny knihy rozeznat a velice mi to ztěžovalo čtení.

Amízek
01.11.2020

Ocitnete se na bojišti a jediné, co Vás drží, je skutečnost, že ta kulka, ani jiná zbraň, Vás zabít nemůže jež vlastně kniha nezabíjí. Není to, jako počítačová hra, kde vždy vyhrajete. Tohle je slabim slovem drsná realita, kde i prohráváte. Můžete dnes jenom brečet nad tím, co hrdě vybojovali naši předci a my, v dnešnídobě, jen potupně všechno rozhazujem, aniž by jsme si něčeho vážili. Padlý hrdinové, se musejí v hrobě obracet. Tuto knihu nemůžete hodnotit, nýbrž zdát ohromnou úctu předkům a jejich příběhu.

milan3144
24.06.2020

Strhující tempo tohoto románu čtenáře zavede, prostřednictvím několika osob, přímo na bojiště II. světové války. Obrazy hrůz války jsou podávány velmi sugestivně a realisticky. Člověk si uvědomí, jak moc musí otupit, aby něco takového mohl přežít nejen fyzicky, ale i psychicky. Válka je donutila dělat věci, o kterých by neřekli že jsou toho schopni nejen druzí, ale hlavně by to neřekli sami do sebe.

rudla54
14.03.2019

Maximální reálný pohled na válku. Z každé řádky, kterou čtete, se na vás valí střelba, výbuchy, zranění, zmrzačení, mrtví, prostě hrůzy války tak, jaké doopravdy byly, bez jakéhokoliv zkreslování. Žádné, že by Němci neustále prohrávali a "naši" vítězili. Divím se, že se z toho všichni účastníci těch hrozných bojů nezbláznili. (i když jich asi bylo taky dost) Nějaký hlubší propracovaný děj se nekoná. Je to napínavé, milovníci tohoto žánru si přijdou rozhodně na své.

tonysojka
11.08.2018

Výborný válečný román o cestě našich vojáků od Dněpru ,dobytí Kyjeva a snahu o dobytí Dukly za cenu nesmírných krvavých obětí.Autor se nevýhýbá popisu krutých válečných hrůz,neplýtvá jimi zbytečně,je autentický a uvěřitelný,i jeho pasáže s historickými postavami jako např. Svoboda,Klapálek aj.Dechberoucí čtení,jež vede k zamyšlení ,zda by naše generace byla toto ochotna podstoupit.Je to pocta všem mrtvým,jež zemřeli (nikomu mladému se nechce zemřít,že?)v boji za to ,aby nadvláda jedné ideologie nevládla všem

hnusák
22.05.2018

Fakt, pěkně syrově napsáno, když si popisované situace promítne člověk před očima, jedním slovem, hrůza.

Vašek56
04.05.2018

Precteno, doporucuji, spousta dnesnich mladych nad timto obdobim mavne rukou, ale neuvedomuji si, kolik zivotu stala svoboda, jak tito lide nasazovali sve zivoty pro svou vlast. Lepsi nez film, tvrdost, syrovost,lasku, uctu a pomoc kamaradum na kazde strance. Dost informaci o generalu Svobodovi.