minirock minirock komentáře u knih

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Slušná detektivka s Kate a Tristanem které pátrání po mnoho let pohřešované novinářce přivádí do gay komunity. Kniha není nijak zvlášť napínavá, jde o rozplétání vzpomínek svědků na události které se staly před mnoha lety a které nakonec vyústí v odhalení pachatele. Ani tentokrát mě Bryndza nezklamal, za mě určitě lepší než předchozí Mlha nad Shadow Sands.

12.06.2023 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Přečteno v rámci Výzvy 2023, jinak bych po knize asi nesáhl. A bohužel je to zklamání, čekal jsem určitě víc. Jazz je živel, pašeračka která se nechá najmout na riskantní práci za velkou odměnu, bohužel jak už to bývá, věc se zvrtne a začíná boj o život. Jazz ovšem s pomocí pár přátel nebezpečí zlikviduje a město na měsíci zachrání. To je asi tak vše, napětí minimální, děj spíš pro dospívající děvčata.

09.06.2023 3 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Příjemné překvapení, líbilo se mi to. Co jsem ale nechápal bylo proč dva dospělí lidé musí tajit svůj vztah před okolím ať už okolnosti byly jakékoliv. Sám vím v našem nijak velkém městě o třech podobných případech bez jakýchkoliv následků. Asi jsme co se vztahů týká dál než Amerika ... Ale jinak pěkně napsáno, citlivě, bez zbytečně přehnaných emocí, prostě všeho tak akorát.

19.05.2023 5 z 5

Lovec přízraků Lovec přízraků Viktorín Šulc

Někdy to pro mě bylo čtení opravdu na hraně. Klobouk dolů před všemi policejními experty kteří se těmito případy zabývají. Jenže nic naplat, jsou mezi námi jedinci opravdu a doslova všeho schopní a proto jsou tito lidé tolik potřeba. Patří jim za všechnu tu neskutečnou práci velký dík a myslím že i proto tahle kniha pánů Markoviče a Šulce vznikla. Jako poděkování všem kteří se na odhalování takovýchto šílených trestných činů podílejí. A že to dělají dobře, o tom svědčí procento objasněných případů. Asi nejvíc mě zasáhla slova matky zavražděné Lidušky Pražákové vrahem Kadlecem, ze kterých opravdu člověka mrazilo.

03.05.2023 5 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Kniha mě opravdu mile překvapila. Sice jsem po pár stránkách myslel že ji odložím ale po setkání Pauly s Helmutem na hřbitově jsem se začetl a knížka mě doslova pohltila. Krásně smutný příběh mladé holky a starého, umírajícího muže který na prahu smrti urovnává poslední záležitosti tak jak podle něj mají být. Vzájemně si pomáhají vyrovnat se se ztrátou blízké osoby i s pocitem viny na jejich smrti. Obyčejná kniha o obyčejných lidských věcech, přitom ale na debutující autorku krásně napsaná. Moc pěkné čtení.

25.04.2023 5 z 5

Pětina pro krále Pětina pro krále Scott O’Dell

Patnáctiletý kartograf Estéban se vydává na dalekou výpravu vedenou kapitánem Mendozou za bájným zlatem Sedmi měst. Španělští dobyvatelé s vidinou obrovského pokladu drancují indiánské vesnice ale zlato nenachází. Až Estébanovi s několika společníky se podaří zlatý prach nalézt, ale jak říkala i Nšo-či, zlato plodí zlo. Ze skupinky nálezců zbyde jen Estéban který zlato ukryje. Po návratu ke svým druhům je obviněn že si poklad ponechal a neodevzdal z něj pětinu španělskému králi. Je odsouzen k tříletému žaláři. Ukryté zlato už ale těžko kdo najde ... Slušné ale čekal jsem víc, kapitoly z vězení působí v kontextu knihy trochu rušivě.

21.04.2023 3 z 5

Zima v kaňonu Zima v kaňonu Walt Morey

Hodně naivní ale taky hodně pěkné čtení pro děti i dospělé. Příběh patnáctiletého Petra který se po letecké havárii dostane kdesi hluboko v horách do srubu s mrzoutským starcem aby se po šesti měsících vrátil zpět do civilizace zocelený a zkušenější po všech stránkách. Krásné popisy přírody a života dvou odlišných lidí v odlehlé divočině kde jedinými společníky jsou jelen, sova a kuna ... A po smrti Omara Picketta se z Petra stává i ochránce tohoto krásného koutu země před bezohlednou těžařskou společností aby tak splnil přání svého zachránce.

14.04.2023 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Horory mimo ty od mistra Kinga prakticky nečtu, proto jsem se v rámci letošní Výzvy na tuto knížku docela těšil. O to větší bylo zklamání. Naivní příběh, naivní hlavní hrdina, minimum napětí, o hororu se opravdu nedá mluvit. Dočetl jsem to ale další knihy paní spisovatelky už nechám být.

08.04.2023 2 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Jak píše zp87, tento příběh se i mně zdál plochý a převídatelný. Pořád jsem nemohl pochopit proč Kate nepátrá po dvoumetrovém amišovi s autem a s problémy kolem dětí, takových tam přece nemohlo žít zase tolik. Vždyť ti biskupové o nich vědí všechno. A už vůbec nechápu jak můžou amišové nadřazovat svoje zákony nad federální? Prostě z tohodle dílu mě brada nespadla, jen jsem pokýval hlavou a řekl bych průměrný až slabší díl.

31.03.2023 3 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Ti amišové si prostě nedají pokoj. Tentokrát knížka začíná požárem na amišské farmě při které uhoří mladý muž. Kate se pouští do pátrání a vychází najevo že mladík kterého nejdříve všichni chválí byl pěkný proutník který nenechal žádnou pěknou holku napokoji. Na povrch vyplývají mnohé nepěkné věci, přibývají mrtví a náčelnice Kate Burkholderová má zase plno práce. Ještě že má o jednoho policistu víc, dispečerka Mona se stává novým právoplatným členem paintersmillského policejního sboru. A i když mi závěr tak trochu připomínal Ramba kdy je Kate jeden den málem zastřelena a druhý skoro uhoří, stejně se mi to moc líbilo a považuji tenhle díl za jeden z nejlepších z celé amišské série. Jen tak dál.

26.03.2023 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Kniha je to poměrně napínavá a čtivá ale zbytečně dlouhá. Dost krve, násilí i brutality, trocha sexu ale já jsem bohužel ten kdo v knize hledá i trochu logiky a tady fakt není skoro žádná. Ne že by se mi to úplně nelíbilo ale čeho je moc toho je příliš. Dost mě to odradilo od čtení dalších knih této dvojice.

21.03.2023 2 z 5

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Trochu jsem se mezi těmi urozenými pány ztrácel takže jsem chvílemi nevěděl kdo je s kým a proti komu. Ale četlo se to dobře a čtenář si nakonec uvědomí že i když jsme o několik století dál vlastně se toho zase tolik nezměnilo. Pro peníze a za ně se lidé zabíjejí dál a darebáci kteří jich mají hodně se trestu vždy nějak vyhnou a potrestaný je nakonec ten chudák. Stejně tak zákony platí jen pro někoho. Autor dokonale zná starou Prahu a umí o ní krásně psát. Jen jsem byl trošku rozpačitý z toho závěru, čekal jsem že vztah paní Sabiny a písaře Jiřího Adama dopadne jinak.

12.03.2023 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Touhle knihou mě Bryndza opět dostal ... A nemusí v ní být litry krve a spousta brutálního násilí jako u Cartera ( i když i jeho romány mám rád), stačí skvěle napsaná hlavní postava se svým týmem a k tomu dobře motivovaný a chytrý pachatel. Jediné co mě trochu štvalo bylo to, že si policie nedokázala nijak logicky spojit oběti vražd i když se to podle mě dalo docela dobře. A také toho homosexuálna tam bylo na můj vkus až příliš. Ale co už, kniha je to parádní, dle mého i lepší jak úvodní díl s Erikou, Dívka v ledu.

05.03.2023 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Ne že bych byl přímo zklamaný, to opravdu ne, ale vyřešení několika případů ztracených mladých lidí mnoho let zpátky prakticky za pár dnů jednou bývalou policistkou a jejím asistentem mi připadalo až příliš jednoduché. Zajímalo by mě co tam dělala ta policie, to si opravdu myslela že ti lidé zabloudili v mlze a spadli do moře? Ale možná jsem jen velký hnidopich ... Každopádně jako oddechovka někam v létě k vodě skvělé.

03.03.2023 4 z 5

V moci zla V moci zla Linda Castillo

(SPOILER) Tentokrát za čtyři hvězdičky. Pořád výborné čtení, napínavé, drsné, zajímavé. Jen si myslím že autorka příliš silně tlačila na pilu a z Kate udělala takového ženského Ramba. Vymáchat se v mínus 10 stupních v rybníku, vylézt z něj, doběhnout pár set metrů domů a ještě přitom střelit chlapa, to už je výkon i pro Stalloneho. Méně je někdy více. Stejně tak bylo pro mě stěží uvěřitelné jak se jí podařilo během pár dnů jako cizinka mezi amiše proniknout a celý případ vyřešit. To ovšem neznamená že si s chutí nepřečtu další díl.

20.02.2023 4 z 5

Hořící pokoj Hořící pokoj Michael Connelly

Connelly a jeho Bosch nezklamali ani tentokrát. Možná nebyla tahle knížka tolik napínavá jako jiné ale spád měla. Bylo pro mě potěšením sledovat jak Bosch a jeho mladá parťačka krok za krokem odhalují pravdu o dvou propletených, 20 let starých případech, požáru v bytovém domě při kterém zahynulo 9 lidí, převážně dětí a loupeži v bankovní pobočce. Jediné co mě trochu vadilo bylo téměř naprosté podřizování Sotové Boschovi při vyšetřování. A škoda že to odnesly jen malé ryby, velké plavou dál, jako vždy. Skvělé čtení.

11.02.2023 5 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Z knížky jsem měl pocit že celá tato, alespoň pro mě téměř šílená akce, byla pro autorku jakýmsi druhem terapie, která mohla ale také nemusela vyjít. Myslím že je škoda, že Monika nedokázala čtenáře více zaujmout, čekal jsem mnohem více informací i příhod z trailu, vždyť jich muselo být mraky. Takto je půl knížky jenom neustále opakováno že musela 20x denně hledat WC. U studentky žurnalistiky bych přepokládal větší vtažení čtenáře do děje. Takže chvílemi bylo čtení trošku nuda. Nicméně za to, co tato dívka dokázala jí patří můj obdiv a smekám před ní pomyslný klobouk. Snad jí to pomohlo v jejím dalším životě.

07.02.2023 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Když je ženská amiška a ještě k tomu pěkná tak, že se za ní otáčejí i neamišové, může z toho být pěkná polízanice. A přesně taková začíná dopravní nehodou, při které zemřou v troskách bryčky tři amišové - otec a dvě děti. Viník ujede aniž by zraněným poskytl pomoc. Pátrání po něm se ujímá Kate Burkholderová se svým týmem. Jediným přeživším je osmiletý David, jehož matka je Kateinou nejlepší přítelkyní z mládí. O to větší zájem má Kate na vyřešení případu. Ovšem čím více pravdy Kate odhaluje, tím víc zjišťuje, že nic není jak se zdá. Navíc se ve starém silu najdou zpráchnivělé kosti člověka, který byl zastřelen brokovnicí a stopy k vyřešení případu vedou ke Kate a její rodině. A do toho všeho ještě Tomasetti koupí dům a začíná jej zvelebovat. A zřejmě ne jen pro sebe ..... Na Kate se toho ze všech stran řítí nějak moc. Ustojí to ? Najde vraha dětí a manžela staré kamarádky? Skvělý díl od kterého se těžko odcházelo.

05.02.2023 5 z 5

Dva druhy pravdy Dva druhy pravdy Michael Connelly

Po pár stránkách jsem si uvědomil že jsem tenhle příběh viděl zfilmovaný jako jednu ze série seriálu Bosch. Nic to ale neubralo na zážitku ze čtení, je to skvělá detektivka. Bosch je obviněn z podvržení důkazu proti k smrti odsouzenému vrahovi a já se přímo blaženě těšil až to těm darebákům se svým nevlastním bráchou u soudu natře. K tomu vyšetřování vraždy dvou lékárníků které Bosche zavede do prostředí ruskojazyčné mafie. Moc dobré.

02.02.2023 5 z 5

V troskách tornáda V troskách tornáda Linda Castillo

Asi zatím největší šlápnutí vedle .... Neříkám že to bylo úplně špatné ale vlastně jsem celou knihu čekal na svědectví holčičky z prologu kterým se vše vysvětlí, což se nakonec taky stalo. Není zde vlastně nic co by mě vtáhlo do děje tak že bych napjatě očekával další události. Kate stále někam jezdí, sem tam po ní někdo vystřelí, přijede Tomasetti, pofouká bolístky, odveze domů. Co dělá zbytek týmu je mi celkem záhadou. A Kateino těhotenství? Naprostá katastrofa. Filozofování ohledně dítěte mezi Kate a Tomasettim, to jsem vážně nechápal, jako by ho nechtěl ani jeden. Jsem zvědavý jak to mezi nimi bude dál protože se mi zdá že to tentokrát hodně zaskřípalo. Ale musím si dát pauzu, už je těch amišů nějak moc ...

14.01.2023 2 z 5