Zima v kaňonu

Zima v kaňonu https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17595/zima-v-kanonu-17595.jpg 4 65 16

Hlavním hrdinou dobrodružného románu pro mládež Zima v kaňonu je patnáctiletý Petr Grayson, chlapec z velkoměsta, který se po havárii malého letadla ocitne sám uprostřed podhůří Skalistých hor. Naštěstí brzy narazí na srub samotáře Omara Picketta, svérázného starce, který v tomto nádherném koutu přírody žije už přes padesát let. Z kaňonu se nelze dostat dříve, než až na jaře a tak se z chlapce Petra a starocha Omara stávají nedobrovolní spolubydlící. Přes počáteční oboustrané nesympatie se z nich brzy stanou přátelé, Omar učí Petra vše, co zná o přírodě a životě v ní. Seznamuje také Petra s nebezpečím, které tomuto kraji hrozí v od bezohledně ziskuchtivé Zemské dřevařské společnosti. Když se na jaře Petr vrací do civilizace, zasazuje se za záchranu lesa před výborem senátu ve Washingtonu.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Albatros (ČR)

Canyon Winter , 1973

minirock
14.04.2023 4 z 5

Hodně naivní ale taky hodně pěkné čtení pro děti i dospělé. Příběh patnáctiletého Petra který se po letecké havárii dostane kdesi hluboko v horách do srubu s mrzoutským starcem aby se po šesti měsících vrátil zpět do civilizace zocelený a zkušenější po všech stránkách. Krásné popisy přírody a života dvou odlišných lidí v odlehlé divočině kde jedinými společníky jsou jelen, sova a kuna ... A po smrti Omara Picketta se z Petra stává i ochránce tohoto krásného koutu země před bezohlednou těžařskou společností aby tak splnil přání svého zachránce.

Pavlaj
31.07.2022 5 z 5

Moje zamilovaná knížka z dětství. Jako dítěti, co milovalo přírodu, mi bojácný Petr na začátku připadal k smíchu a Omar jako Bůh. Hltala jsem nádherné popisy divoké přírody a snila o samotě a opuštěném srubu. Co bych za to byla dala, abych takové dobrodružství mohla taky zažít.
Také to byla jedna z knih, která mě nejvíc ovlivnila, co se ochrany přírody týče, a myslím, že v tom je dodnes její největší hodnota. Že nenásilně, v rámci děje, ukazuje a vysvětluje vztahy v ekosystému.
I teď v dospělosti má pro mě knížka velké kouzlo.

Meda77
21.11.2021 3 z 5

Taková romantika pro hošíky a ty co mají rádi nějakou tu dobrodružnost v lesích. Psáno celkem pěkně a logicky s hezkým hapyendem pro zamyšlení. Přátelé Foglarovek určitě ocení.

Atlantis
05.08.2021 4 z 5

Tak jsem sáhl do babiččiny knihovny, která oplývá slušnou zásobou "kódovek" a hledal jsem nějakou odpočinkovou literaturu, u které vypnu. A Zima v kaňonu mi přesně tohle dala. Je to naivní? Jasně. Klišodní? To se vsaďte. Ale zároveň je to taková ta idealizovaná vzpomínka na místa a časy, které sice nikdy nebyly, ale my bychom se tam stejně rádi vrátili.

Marla
20.05.2021 4 z 5

Po letech znovu přečteno, trochu naivní, ale hezky napsaný příběh o nutnosti ochrany přírody. Kéž by dnes také stačilo znát nějakého osviceneho senátora, aby byl boj snadnější!

pajaroh
27.01.2021 4 z 5

Zimní izolace ve srubu uprostřed divočiny, samota, společnost poloochočených zvířat a trochu naivní dobrodružný příběh s důrazem na ochranu přírody - tak přesně tohle někdy potřebuji, užívám si vnitřní stránku příběhu a nad formou přivírám oči. Moc pěkné vyprávění pro dobrodružné mladé povahy.

kokrokr
01.10.2020 3 z 5

Pěkný dobrodružný příběh pro kluky, který dokáže pobavit i dnes. Tři a půl bodu.

IHT
13.11.2019 3 z 5

Zadne velke literarni dilo to neni, ale jelikoz mam prirodu rad a rad jsem citaval podobne knihy (americkych i ruskych autoru), tak to bylo mile pocteni :)

Blue
06.05.2019 4 z 5

Pěkný příběh, který ovšem je třeba dnes už vzít trochu s nadhledem, protože je to přece jen poněkud naivní a idealistické čtení. Ale ten, kdo má takovéto knihy z přírody a o přírodě rád, to rád přijme.

ber-tram
04.01.2019 4 z 5

Kdo ví, zda by magicky pruhatá kódovka oslovila dnešní mládež? Dospělého zajisté. Civilností, s jakou líčí sžívání člověka s drsnou přírodou (kluka – ztroskotance a starce - odevzdance), a otevřeností, s jakou varuje před ekologickou hrozbou. 36/18

work
23.11.2018 4 z 5

Krásná knížka o čistotě přírody v protikladu ke komerčním praktikám moderní společnosti. Četli jsme několik večerů se sedmiletými dětmi, byly napjatí jak struny. Občas je potřeba něco dovysvětlit, ale kupodivu je to hodně chytilo, a mě také. Doporučuji.

amador
18.03.2018

velmi infantilní :(

kalache
05.01.2018 5 z 5

...tohle můžu.Díky takovýn knížkam jsem tam kde jsem.Na samotě v horách.Díky...

danny_21
16.10.2017 4 z 5

Robinsonáda v krásné přírodě Skalistých hor, kdy městský kluk přes jednu zimu ve společnosti zkušeného zálesáka o sobě zjistí a naučí se spoustu nových a užitečných věcí - další z knih mého dětství, kterou jsem hltal s nadšením - 75 %

mot33
04.12.2016 4 z 5

takový noví robinson za mě aano

martin9134
24.02.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Krásný poutavý příběh, občas smutný, občas veselý. Spisovatel dokonale popisuje děj a kniha má příjemný konec.

boj o přežití divočina dobrodružství Severní Amerika zima

Walt Morey
americká, 1907 - 1992
1978  83%Zima v kaňonu
1973  84%Sever, můj domov
1989  82%Divoké vody

Kniha Zima v kaňonu je v