Sever, můj domov

Sever, můj domov https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17598/sever-muj-domov-17598.jpg 4 40 7

V dobrodružném románu pro mládež vypráví populární americký autor Walt Morey příběh patnáctiletého chlapce Brada, kterého se po smrti babičky ujímá kapitán Ed s manželkou Annou. Brad nachází v rybářské rodině nový domov, Anna ho v aljašské divočině učí lovit zvěř, Ed ho bere na lov lososů a nechává ho poznat cenu poctivé práce. Brad si svůj nový domov naplno zamiluje a ze všech sil se brání snahám své jediné pokrevní příbuzné, tetičky Kláry ze Seattlu, která ho chce odvézt do velkoměsta.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Home Is the North , 1967

Adapa
31.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Tento dobrodružný román jsem měl objevit tak před 35 lety, určitě bych si ho užil mnohem více. Nyní mě čtení bavilo, ale neustále jsem marně hledal klukovského čtenáře v dnešní době, který by knížce propadl.

Patnáctiletý Brad přišel o oba rodiče, pak mu zemřela babička a jedinou příbuznou pro něho zůstává teta Klára v dalekém Seattlu, který je pro něj stejně cizí jak Čína nebo faraonský Egypt.

Brad se dostává do rodiny rybářského kapitána Eda, kde nachází i se svým eskymáckým psem domov. Naučí se klást pasti, střílet z pušky. V létě se stává rybářem lososů. Do toho se setkává s hamižným majitelem konzervárny, který Eda chce připravit o loď.

Když končí rybářská sezona, objevuje se na Aljašce teta Klára a Breda odváží za studiemi do Seattlu.

Vše je napsané tak klukovsky jednoduše a naivně. Ale jako sobotní jednohubka ss to četlo hezky.

Meda77
20.01.2022 3 z 5

Aljašský hrdinný skaut, víceméně určeno pro dorost, který nemá na dobrodružství nijak velké nároky. Číst se to dá, nějaké ty city vám to taky pohladí, ale nic nadprůměrného ani nezapomenutelného. Klasický průměr. Vhodnější volba by mohl být třeba R. L. Stevenson, Verne nebo London.

kokrokr
01.10.2020 3 z 5

Už jako školák jsem rád četl dobrodružné romány z dalekého severu a tenhle k nim patřil. Tři a půl bodu.

danny_21
24.07.2018 3 z 5

Ze všech tří Moreyho příběhů, které byly u nás vydány, je tento v mých očích nejslabší. Opět je o to dospívajícím klukovi, který našel své místo u přívětivých lidí v drsné krajině Aljašky, ale celý příběh je tentokrát laciný, předvídatelný a hlavně přitažený za vlasy. Patnáctiletý kluk z ničeho nic střílí jako Vilém Tell, unese a zvládne kde a cokoliv a pro novou "rodinu" by se rozkrájel - 70 %

Jirka92333
08.01.2018 5 z 5

Úžasný příběh chlapce z Aljašky. Příběh jsem zhltnul a to už mám chlapecká léta za sebou. Nemluvě o tom že konec je parádní až dojemný.

Luccy78
04.11.2015 5 z 5

Nádherně napínavá kniha plná dobrodružství patnáctiletého kluka, který žije na Aljašce a se svým psem (spíš vlk než pes) zažívá jeden krásnější a zajímavější den než druhý. Příběh se moc krásně četl, vřele doporučuji..

Frisian
12.06.2013 5 z 5

Skvělý chlapecký příběh z Aljašských končin. Mohu jen doporučit mladým čtenářům.

Aljaška pro děti Anna Boleynová, královna, 1501–1536 divočina dobrodružství zima dětská dobrodružství pro chlapce

Walt Morey
americká, 1907 - 1992
1978  83%Zima v kaňonu
1973  84%Sever, můj domov
1989  82%Divoké vody

Kniha Sever, můj domov je v