Miliarda Miliarda komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Velmi syrová kniha popisující bez okolků hrůzy 1. světové války s obrovskou vypovídající hodnotou. Remarque díky své zkušenosti s válkou je osobou nejpovolanější k popisu hrůz válečného konfliktu a v této knize to ukazuje v míře vrchovaté. Pro mě osobně se jedná o jednu z nejvíce stěžejních knih světové literatury, kterou by si měl přečíst každý.

22.09.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Za mě nejlepší doposud čtená kniha od Agathy Christie. Brilantní námět, řada zápletek a nečekané rozzuzlení v podobě odhalení vraha, jehož totožnost jsem opravdu nepředpokládal. Deset malých černoušků si nezaslouží nic menšího než nejvyšší hodnocení.

22.11.2023 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Obrovské, pozitivní překvapení. Karika dokázal v Trhlině vytvořit velmi stísněnou a mrazivou atmosféru a celý příběh působí velmi děsivě. Současně je třeba dodat, že ač je atmosféra strachu doslova pohlcující, je kniha natolik čtivá, že prostě musíte otáčet na další stránky, dokud se nedoberete jejího konce. A byť bude závěr knihy mnohými kritizován, dle mého soudu byl přesně takový jaký měl být, kdy nechává na čtenáři, aby se sám rozmyslel, zda - li se tento mrazivý příběh mohl stát a nebo se jedná o čistou smyšlenku. Tak jako tak se pro mě Karika stal autorem, kterého se vyplatí sledovat a přečtením Trhliny rozhodně neprohloupíte. Jen jí však doporučuji číst přes den:)

21.04.2019 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Poté co jsem dočetl Policii jsem se neskutečně těšil na Žízeň, avšak trochu jsem se bál toho, že tak vysoce nastavenou laťku už nelze překonat. Naštěstí jsem se mýlil. Žízeň je zcela jednoznačně nejdynamičtější knihou ze série a přečetl jsem jí jedním dechem. Napětí z knihy sálá od první stránky, je prošpikovaná štiplavým humorem a hlavně mistrnými zápletkami. Nesbo dokonale využívá toho co mu jde nejlépe. Vnuknout čtenáři myšlenku, že ví, kdo je vrahem a pak prostřednictvím fenomenálních dějových zvratů tuto myšlenku roztrhat na malé kousky. Nadto se v posledních knihách začal neskutečným způsobem zdokonalovat ve vykreslení vedlejších postav a tak kniha "nestojí" jen na Harrym Holeovi, ale jde o ucelený celek, který neskutečným způsobem šlape a vytváří mistrovské dílo severské detektivní literatury. Pro mě jasných 5 hvězd, a to je proto, že nemůžu dát víc. Už teď můžu prohlásit, že se neskutečně těším na další knihu ze série, neboť po poslední větě knihy vím, že "žízeň" není uhašena a bude ulice Osla dále terorizovat.

21.05.2017 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Můj první Steinbeck ve mně vyvolal absolutní nadšení. Autor na zhruba 100 stránkách rozehrává brilantní příběh o přátelství, který pěkně graduje až k poněkud hořkému, ale pravděpodobně nejlepšímu možnému zakončení, které ve mně zanechalo silné emoce a rozhodně mě navnadilo k přečtení dalších děl tohoto po zásluze vysoce ceněného autora.

26.07.2020 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Na Lindu Castillo jsem narazil náhodou a její prvotina Slib mlčení mě doslova ohromila. Nejen, že autorka dokáže skvěle vykreslit pro nás atypické prostředí amišské komunity, kde se děj knihy odehrává, ale hlavně dokáže skvěle stupňovat napětí. Kromě skvěle propracované hlavní dějové linky, vyšetřování brutálních vražd v městečku Painters Mill v Ohiu, oceňuji skutečnost, že autorka skvěle pracuje s dějovými linkami hlavních postav. Ať už se jedná o "temnou" minulost policejní náčelnice Kate Burkholderové nebo psychické problémy agenta FBI Johna Tomasettiho, všechny tyto příběhy jsou nesmírně zajímavé a kniha proto neobsahuje hluchá místa ani v částech, které se nevěnují přímo vyšetřování zločinů. Jedinou vadou na kráse může být fakt, že konečné odhalení vraha není tak šokující jak by si kniha zasloužila, neboť náznaky odhalující jeho identitu jsou mnohdy až příliš zřetelné. Jako celek je však Slib mlčení skvělou knihou a já se již těším na další díly se série.

20.08.2019 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ke knize jsem přišel jako slepý k houslím a začal jsem ji číst bez jakýchkoliv očekávání. O to víc jsem byl nadšen, když jsem jí dočetl. Autor věrně zachytil obraz postapokalyptické společnosti, přičemž ústřední téma trifidů záměrně upozaďuje, čímž dává vyniknout dalším tématům o novém uspořádání světa, což knize neskutečným způsobem prospívá. Co mě doslova uchvátilo byly precizním způsobem vystavěné dialogy, což u knih tohoto ražení nebývá pravidlem. Ačkoliv by si kniha zasloužila možná trochu propracovanější závěr, celkový dojem z knihy zůstává více než pozitivní. Nemohu než doporučit.

19.02.2017 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Absolutně mrazivé, ale o to přínosnější svědectví několika severokorejských uprchlíků o tom jak vypadá "obyčejný" život v jednom z nejtužších autokratických režimů na světě. Jelikož se jedná o uprchlíky ze všech společenských vrstev, věkových skupin a názorových proudů, nedochází k tomu, že by se informace opakovaly a celá kniha je tak od první do poslední řádky nesmírně zajímavá. Obrovská poklona patří kromě statečnosti respondentů, kteří se neváhali podělit o své životní příběhy (ačkoliv jsou si vědomi případných rizik) i autorce Nině Špitálníkové, která tento unikátní soubor svědectví dala dohromady. Celkově si Svědectví o životě v KLDR zaslouží výrazných 5 hvězd a rozhodně lze doporučit všem, koho toto téma zajímá.

13.12.2023 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Moje první zkušenost s Agathou Christie a maximální spokojenost. Autorka vytvořila spletitý detektivní příběh, který je "laskavý" a přesto ne prudérní. Když se na celou knihu podívám komplexně, není jí co vytknout. Styl vyprávění je velmi čtivý, dějové linky velmi zajímavé a konec, jak by tomu mělo být u každé správné detektivky, poměrně nečekaný. Osobně mě velmi bavil rovněž fakt, že každá maličkost má v ději svou důležitost a přispěje na konci k rozpletení celého příběhu. Agatha Christie je ne nadarmo mistrem svého řemesla a určitě se časem propracuji k jejím dalším knihám.

01.06.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Nesbo je génius. Jeho vypravěčský styl je prostě dokonalý a touto knihou to jen utvrdil. Nůž je nejnepředvídatelnější knihou o Harrym Holeovi a zároveň nejvíce šokující. Po každé dočtené knize z této fenomenální série si říkám, že tak vysokou laťku už nemůže Nesbo překonat a vždy se šeredně pletu. Po otevřeném závěru knihy jen doufám, že se Harry vrátí opět na scénu a jeho příběh mě šokuje minimálně ještě jednou.

05.01.2020 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Jedna z nejlepších knih z celé série. Šokující odhalení vraha bylo jen třešničkou na dortu v dokonalé dějové exhibici mistra Nesba. A to jsem tehdy netušil, že se Nesbo dokáže ještě zlepšit, za což jsem jedině rád.

26.04.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Skvělá kniha, která byť cílí převážně na dětské čtenáře, má rozhodně svůj přesah pro populaci dospělou. Skvělý popis lidských charakterů, lidskost a velice dobrý příběh činí z knihy ve svém souhrnu velice kvalitní a čtivé dílo, které by mělo být součástí povinné literatury. Já Malého prince objevil až v dospělosti a jeho příběh mě doslova pohltil a věřím, že další čtenáři na tom budou obdobně.

23.01.2019 5 z 5

Skála Skála Peter May

recenze velmi vysoká očekávání a velká část z nich byla naplněna. Mrazivá atmosféra skotského ostrova Lewis, charakterní postavy a dobře strukturovaný děj dělá z knihy jedinečnou záležitost. Ačkoliv mně v první fázi trochu vadilo stálé prolínání časových linek, záhy jsem si na něj zvyknul a ke konci knihy jsem si je již naplno užíval, stejně jako ostatní kladné atributy knihy. Zejména musím ocenit vyprecizované charaktery jednotlivých postav, které jsou lehce uvěřitelné a do knihy skvěle sedí. K duhu jde knize i velice dobře napsaný závěr, se kterým si autor evidentně vyhrál. Celkově se jedná o velice dobrý thriller, který musím ohodnotit maximálním počtem hvězd. Pokud hledáte mrazivé skotské drama, rozhodně nesáhnete vedle když si knihu pořídíte, mě osobně velmi zaujala a už se těším až si přečtu její pokračování. Pokud však hledáte detektivku s překvapivými zvraty a neočekávaným závěrem, doporučuji zvolit knihu jinou, neboť Skála do této kategorie nepatří.

07.02.2018 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Další případ oddělení Q se mi dostal pod kůži a doslova jsme hltal každou stránku. Kromě samotného případu, který je nesmírně zajímavý nelze nepochválit ani vedlejší dějové linky týkající se členů oddělení Q, které knize dodávají patřičný šmrnc. Nezbývá než se s napětím vrhnout na Vzkaz v láhvi, který zajisté potvrdí, že je Adler Olsen mistrem svého řemesla.

01.05.2023 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Laskavý humor, skvěle napsané postavy a především do jisté míry groteskní charakter Saturnina činí z této knihy natolik známou a opěvovanou záležitost a myslím, že i poměrně zaslouženě. Na můj vkus se však k závěru knihy humor poměrně vytrácí a děj začíná být až příliš bizarní, což je za mě osobně škoda. Celkově mě však Saturnin bavil a určitě jeho četby nelituji, čemuž odpovídá i mé poměrně slušné hodnocení.

08.04.2023 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Orwell v románu 1984 ukazuje naplno svůj spisovatelský um a předkládá čtenářům dle mého soudu jedno z nejvíce stěžejních děl světové literatury. 1984 je sice antiutopistickým románem, nicméně řada v něm popsaných praktik Strany a Velkého bratra je bohužel v řadě států světa i v současné době v mírně obměněné podobě každodenní realitou, ostatně i naše republika má z dob minulých tyto praktiky zažité. I z tohoto ohledu je román 1984 "poplatný" i v dnešní době a zároveň může sloužit i jako jakési "memento" dob minulých. Kromě brilantního popisu totalitní společnosti však dokáže Orwell mistrně pracovat i s emocemi čtenáře, když ho v podstatě "nutí" jedny postavy milovat a druhé nenávidět, což eskaluje především v závěru knihy, kdy se u jednotlivých postav odhalí jejích pravé já. Pokud existuje kniha, kterou by si měl každý přečíst je to právě román 1984, jelikož myšlenky v něm zachycené jsou nesmírně obohacující (byť v trochu "děsivé" formě) a zároveň je tento román nesmírně čtivým, tudíž i z tohoto pohledu se jedná o dílo hodné čtenářské pozornosti.

09.08.2020 5 z 5

Skvělá povídka Alexandera Solženicyna popisují jeden "obyčejný" den v sovětském pracovním táboře, kde boj o jídlo, o trochu spánku a o další obyčejné věci je každodenní rutinou. Bohužel je tato povídka toliko věrným odrazem skutečnosti a jako taková podává hrůzný obraz toho, čeho byla sovětská moc schopná. Pro mě osobně je Jeden den Ivana Děnisoviče další z knih po jejímž přečtení u mě převládá vděk za to v jaké době a jaké zemi žiji a a vyvolává u mě uvědomění, jaký obrovský přínos má demokracie a svoboda.

24.12.2019 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Jedna z nejlepších knih od Jo Nesba, ne-li vůbec nejlepší. Vůbec mi nevadilo, že tam chybí Harry Hole, neboť detektiv Šimon Kéfas ho více než obstojně zastupuje. Příběh o vražedném tažení za pomstou jsme přečetl jedním dechem a kniha mě absolutně uchvátila. každému, kdo má rád severskou krimi mohu jen vřele doporučit.

19.11.2016 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Kniha za níž je vidět spousta práce. Erik Tabery ukázal jak skvěle umí pracovat s historickými prameny, jak mistrně dokáže přejímat myšlenky světových intelektuálů a zasazovat je do historického kontextu a jak čtivě dokáže sumarizovat historické události a těmto pak přidat i jistý nadčasový rozměr. Ačkoliv osobně oceňuji Opuštěnou společnost v celé její komplexnosti, jsem přesvědčen o tom, že si v ní každý dokáže najít své "zásadní" myšlenky a idee, které se mu nesmazatelně vryjí do paměti. Opuštěná společnost získala ocenění Magnesia Litera za knihu roku 2018 a dle mého soudu zcela zaslouženě, ostatně sám jí hodnotím nejvyšším možným hodnocením.

02.11.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jednoduše fenomenální.Rozsahem jednohubka na deštivé odpoledne, ale obsahově se jedná o mistrné dílo. Alegorie, jež skvostně popisuje nástup totalitarismu v Evropě mě uchvátila a doufám, že se toto dílo dostane k co nejširší čtenářské obci.

29.04.2017 5 z 5