MilanCFC Online MilanCFC komentáře u knih

Měl jsem psa a kočku Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

Jako majitel (nebo spíš otrok?) kočky jsem knihu přečetl a nebyl moment, kdy bych se neusmíval. Pan Čapek naprosto věděl, o čem píše, a ještě je v těch slovech tolik lásky k těm čtyřnohým stvořením. A navíc je to napsáno tak nádherným jazykem. Úžasná knížka.

25.10.2019 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Byť o něco málo slabší než jeho topky, stále zasloužené plné hodnocení. Holt laťku nastavil před lety autor pekelně vysoko. Až mi to už ale připomíná 'And then there were none', jak všichni okolo Harryho postupně odpadávají. Každopádně autorova spletitá síť plná vedlejších osudů a všerůzných linek jako vždy prvotřídní.

23.10.2019 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Nejprve jsem se často i zasmál, když docházelo k interakcím mezi anglickým majordomem a novým americkým vlastníkem, kde byla velmi dobře vyobrazena rozdílnost obou postav. Ale pak jsem se zcela vážnou tváří a jedním dechem četl životní příběh hlavního hrdiny a do smíchu mi rozhodně nebylo. Ač by se to nezdálo, dílo je to velice čtivé. A ten nádherný jazyk, ten jazyk.

15.08.2019 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

U popisu scén na oslavě se střelbou a u Mrtvého moře jsem kuckal smíchy :D Zvláštní že v obou situacích autor vlastně trpěl... :D Pardon. Jinak kniha byla velice čtivá s novým pohledem na Turecko.

23.06.2019 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

A já si ke konci říkal, že jméno Lucien Folter už někde hrálo roli. A sakra velkou! Perfektní předkrm :-) Jinak, dlouho, dlouho mi nebyla postava tak nesympatická jako ta agentka FBI. Vůbec jsem ji nelitoval, za vše si mohla sama.

08.02.2019 5 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Prakticky celou první polovinu povídky mi bylo hlavní hrdinky strašně líto a celé mi to přišlo zahalené v takovém smutném oparu, jak to bylo výborně popsáno. Byl jsem tak rád za další pozitivní pokračování, které se místy neslo i v humornějším duchu, a dobrý konec pro Báru. Tehdejší společnost a vesničané vykresleny dost dobře. Celkově ale stoprocentně nádherný příběh a povídka.

29.05.2020 5 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Se zcela čistým svědomím dávám plné hodnocení. A zasloužené. Pravda, malinko mi chyběly ony "Cobenovské" minivětičky, které v sobě mají tolik ironie a humoru a které považuji za jeden z takových autorových podpisů, ale rád si na ně počkám do další knihy. Protože v této knize bylo jinak všechno, a především napětí a spád. Četl jsem jen chviličku a najednou jsem zjistil, že jsem hluboko za polovinou - až tak se to četlo samo. A na závěr dobré zamyšlení se nad minulostí. Takže celkově super.
A také z tohoto díla bude televizní seriál, pokud jste to nevěděli. Má vyjít letos. Tentokrát si to vzali na starost Poláci, tak jsem zvědavý!

25.03.2020 5 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Úžasný počin toto dílo! Ta vnitřní nejistota hlavního hrdiny, často podána poměrně vtipně, a následné chladnokrevné a sebejisté operování, to byl parádní kontrast, a tak nějak věřím, že to tak má spoustu čerstvých absolventů. Skvěle také vyobrazeny společnost a tehdejší lidé v zapadlých oblastech. Už první povídka nastavila laťku zatraceně vysoko a Bulgakov tuto úroveň udržel po zbytek knihy. Upřímně asi nikdy nezapomenu na vojáka a mini epizodu s trháním zubu. Stoprocentně doporučuji.

10.02.2020 5 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Před nějakou dobou jsem v práci našel špendlík se žlutou hlavičkou. Okamžitě mě to vrátilo do Stínadel a dětských let. A nebudu lhát, špendlík jsem si v práci ponechal a mám jej schovaný. Na to dobrodružství, tajemno, boje a příběhy se prostě nedá zapomenout.

07.02.2020 5 z 5

Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek Karel Čapek

Ach, ta čeština, ta jen kvetla v této knize. Pohádky nezahřejí jen duši dětí, ale jistě i dospělých. Naprosto mě pak dostal popis tlustého pradědečka, který byl kouzelný. Leckterý pán by byl pyšný, kdyby jej takhle někdo popsal. Nemluvě pak o dalších samotných příbězích. Hotový poklad.

06.01.2020 5 z 5

Básně z koncentračního tábora Básně z koncentračního tábora Josef Čapek

Musím říct, že knížka na mě opravdu zapůsobila, a to takovým způsobem, až jsem cítil velký smutek. Obzvlášť když si vezmeme, že byl zavřený celých 6 let, a krátce poté, co mu zemřel bratr. V táborech musel zažívat opravdové peklo, jak i sám popisuje, ale stále místy doufal a neztrácel naději, avšak pořád jsem měl pocit, že v básních věnovaných zesnulému bratru Karlovi je té bolesti ještě o něco malinko víc.
...
ženu, dítě, moje dílo,
domov náš nám vraťte zas,
neslyšíte, už je čas,
aby dobro zvítězilo

24.09.2019 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Poměrně dost čtivé, ale ty osobní problémy detektivů jsou tak strašně zbytečné. Jen natahování stránek o ničem. A ty již jinde několikrát ohrané scény, takový pohřeb na konci, to byl vyloženě trapas. Schválně, kolikrát bude v dalším díle "Pojď, Mio, pojď." :D

13.07.2019 3 z 5

Napíšu jediné - přál jsem si, aby kniha nikdy neskončila.

02.01.2019 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Hvězda dolů za část s mechanikem na lodi, pravděpodobně velice špatný překlad, kdy si překladatel předem knihu nepřečetl. Schválně si tuto pasáž najdu v originálním znění.

16.11.2017 4 z 5

Sdílejte, než to zakážou! Sdílejte, než to zakážou! Andrej Babiš

Tak tohle tedy opravdu, ale opravdu ne. Každopádně, všechno zlé je k něčemu dobré a tohle je můj první “odpad” na Databázi :-)

28.09.2021 odpad!

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Až jsem zapomněl, že se Myron Bolitar konečně oženil. Jestlipak se usadil i Win? No, kdo ví, ten ví :-))
Já bych měl k této knize snad jednu jedinou výhradu. Přečetl jsem již téměř vše od Cobena (včetně knih v angličtině, které nebyly nikdy přeloženy) a nemůžu se zbavit pocitu, že zdejší hlavní linka není až tak moc originální. Z fleku můžu vyjmenovat další 3-4 Cobenovy knihy, kde byla také v minulosti parta mladých, něco se stalo, postupně se umíralo, hledalo se pojítko. Nemluvě pak o dalších autorech. Věcí jinou je pak skutečnost, že mě to stejně vždycky vtáhne a čtu a čtu a čtu :D Protože v tom je Coben mistr, on to prostě umí - sympatické postavy, neustálé napětí, gradace, překvapivý závěr. Tuhle knížku jsem přečetl snad v rekordním čase. A jak čtu níže pode mnou, jestli je vám Nap sympatický a chcete sérii, tak pak je tu právě Myron Bolitar (bohužel jen dvě knihy v češtině, dalších asi devět v originále - všechny mohu jen a jen doporučit).
Takže i přes menší výtku s opakujícím se motivem hodnotím naplno a opět se těším na další.

10.12.2020 5 z 5

Lord Edgware umírá Lord Edgware umírá Agatha Christie

Poprvé, a záměrně, jsem sáhl po Poirotovi psaném v originále, a to z prostého důvodu - chtěl jsem vidět, jak to ve skutečnosti Agatha Christie napsala. A můžu rovnou říct, že jen z jazykového hlediska to byl zážitek. A pak k tomu máme samozřejmě samotný obsah knihy a to je hned zážitek číslo dvě. Nemohu říci, že bych toto dílo zařadil k těm autorčiným nejlepším, ale stále je to moc podařený nadprůměr a prostě kvalita. Šibalka Agatha si se čtenářem hned na několika frontách opět dokonale pohrála (však i sám Poirot byl v pár okamžicích dokonale zmatený!!) a navíc znovu připojila i úžasné přátelství hlavního hrdiny a kapitána Hastingse, to prostě vždy pobaví.

14.10.2020 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Tak tady opravdu, ale opravdu nelze jinak než smeknout pomyslný klobouk před mistrem Čapkem. Zvlášť přihlédneme-li k době a roku napsání. Tu laťku si sám za ta léta nastavil zatraceně vysoko a je až k nevíře, kolikrát ji ještě dokázal posunout výš. I proto se dost těžko říká, že jde za mě o jedno z jeho nejlepších děl, když ta ostatní jsou také jedny z nejlepších. Obsahově je to ale kniha na světové úrovni a po jazykové stránce je to také naprostá petarda, která tu nemá obdoby. To je opravdu jízda. Zkrátka další geniální dílo, které se postará o úžasný čtenářský zážitek. Stoprocentně doporučuji. Ts-ts-ts.

29.04.2020 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Není to úplně pětihvězdičkový Coben, k tomu tam stále něco "cobenovského" chybělo, ale i tak jde pořád o výbornou, čtivou a napínavou knížku s dost zajímavým, ačkoliv dost krutým nápadem "záporáků". Překvapilo mě, a zároveň také potěšilo, že linii s Adamovou manželkou autor vyřešil tak, jak vyřešil, a nešlo tedy o brakový závěr. Ale co mě potěšilo ještě více, ačkoliv to byla zmínka zhruba na čtyřech řádcích, bylo takové nepatrné a nenápadné propojení s Myronem B. z Cobenovy několikadílné série o sportovním agentovi a bývalém basketbalistovi. Ta postava se mi vryla pod kůži, a tak její minipřítomnost zde potěšila.
A docela se těším na nový seriál, co vyšel teprve nedávno.

02.03.2020 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Neuvěřitelný příběh. Vlastně ke konci už z obou stran, až běhá mráz po zádech. Dál snad ani nelze komentovat.

18.02.2020 5 z 5