MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Jako pro mnoho ostatních níže pode mnou je toto dílo také za mě zatím jednoznačně nejlepší díl z Poirotovy série. Tady to šibalka Agatha doslova všem nandala, vůbec nic zde nechybělo. A bavilo mě, že ani Hastingsova nepřítomnost nezastavila Poirota a jeho poněkud ostřejší slova na kapitánovu adresu. Ten ho opravdu nešetří :-) A zároveň jsem se bavil u pasáží, kterým dominovala postava Karolíny :-) Vůbec se nedivím informacím ze zdejších zajímavostí, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších a z nejlépe hodnocených detektivek. Zkrátka jedním slovem - geniální. A dvěma slovy - stoprocentně doporučuji!

12.04.2020 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Za mě perfektní od první do poslední strany. Joona a jeho životní příběh je neuvěřitelná síla, to temno a neznámo okolo Jurka taktéž. A nejlepší na tom vše je, že touto knihou to vlastně vůbec nekončí.

04.02.2020 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Jsem totální nezahradník, nicméně tato knížka se nyní řadí mezi nejoblíbenější. Je naprosto fantastická, taková lehká a plná výborných kresbiček a ještě lepšího humoru. Boje s malinovníkem nebo zahradník na dovolené mě upřímně pobavily.
A opět ta Čapkova čeština, ta tu opravdu 'kvete'.

16.01.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Naprosto úžasná kniha, která asi nikdy nezestárne. George Orwell v plné síle. V jednu chvíli úsměvné, hned v další zarážející a následně mrazivé.
A ovce jsou prostě ovce.

27.11.2019 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Uff, tolik bolesti, smutku a nespravedlnosti na tak malém prostoru v tak malých stvořeních. Jazyk je krásný, čte se to velice dobře, a přitom tak těžce.

13.09.2019 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Moc pěkná jednohubka s humornou, ale i smutnou atmosférou. Není to zrovna moc často, že bych soucítil s duchem strašidlem, ale tady to tak nějak nešlo jinak. Navzdory důvodům, proč byl vlastně duchem. Možná k tomu přistupuji až moc vážně :D Každopádně ten přesah je zde jasný.

06.10.2021 4 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Několikrát jsem měl během četby jakýsi pocit, že Mandlová byla takový chlap v sukni. Každopádně to byl nesmírně zajímavý pohled do nesmírně zajímavého prostředí v těžkých časech. Filmy s ní jsou v drtivé většině výborné, a tak je fajn přečíst si o tom všem z jejího vlastního pohledu. A moc se s tím nepárala a naopak ona sama byla pochopitelně hvězda největší :-) Ale že se jí po válce ta smůla lepila na paty, že? … Líbila se mi také vložená pasáž s jejími dopisy ze Švýcarska, ty o ní také hodně řekly.
Trefně to v doslovu pojmenoval Škvorecký - "Všechno je vždycky tak trochu jinak."

22.02.2021 4 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Tímto bych chtěl poděkovat své ženě, že mě docela dlouhou dobu přemlouvala, abych si tuto knihu přečetl. Protože měla pravdu, je to úžasná knížka. Téměř celou dobu jsem ji četl s úsměvem na tváři, tak milé a roztomilé to bylo. I ty méně šťastné osudy zvířat byly podány přijatelně a vlastně i vtipně (jen jeden, se starým psem byl náročnější), což jsem mimořádně ocenil. Leckdy jsem mu jeho práci záviděl, leckdy jsem si říkal "tak tohle opravdu ne" :-), často jsem se smál nahlas. Všechny hlavní postavy mají své kouzlo a osobitost a já už se nesmírně těším na další z této série. Stoprocentně doporučuji.

25.11.2020 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Úžasně napsaná kniha se silným a smutným příběhem a nádherným jazykem. Navíc se mi dostalo do rukou první vydání tohoto díla a jeho zpracování je samo o sobě skvělé. Mě osobně "nadchlo", jakým způsobem Otčenášek zakomponoval historické události ohledně Heydrichovy krutovlády, atentátu i onoho závěrečného boje v pravoslavném kostele a jak to propojil s hlavní dějovou linií. Bohužel pak již bylo nějakou dobu jasné, jakým směrem se to v závěru vydá a na co se připravit. Ačkoliv chování Pavlova otce mě skoro až dojalo. A ano, také mě v jednu chvíli napadla menší podobnost s Petrem a Lucií. Stoprocentně doporučuji, a to ne jen těm, co potřebují nahonit povinnou četbu.

28.07.2020 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Úvodní knihy vícedílných sérií bývají o něco slabší, alespoň z mé zkušenosti, ale to v tomto případě vůbec, ale vůbec neplatí. Laťka hned od začátku pěkně vysoko. Příběh docela nechutný, ale věřím, že ne nereálný. A ono vyšetřovatelské duo je zvoleno a charakterově popsáno dokonale.

04.02.2020 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Perfektní od první do poslední stránky, to je opravdu perla za perlou, snad od všech postav, i vzhledem k době vzniku a zemi. Od Gogola si určitě přečtu i další díla. Těším se, až si pustím film i záznam divadelního představení, na tom se mohou ti správní herci vyřádit.

08.12.2019 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Dlouho mi trvalo, než jsem se k Miléniu dostal, ale nelituju. Alespoň ta díla byla stále přede mnou :-) Začátek mi nikterak nevadil, dobře posloužilo zbytku knihy. A tak se stalo, že jsem knihu z ruky jen těžko dával. A to jen, abych se v noci trochu vyspal. Zkrátka vynikající.

29.12.2018 5 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Nejde, opravdu nejde hodnotit jinak než naplno. Na ty nádherné popisy krajiny, dialogy s obyvateli vesnic nebo studenty na praxi a tu obrovskou lásku ke zvířatům, na to jen tak něco nemá. K tomu pak ještě musím vypíchnout jedno - je strašně zajímavé sledovat to autorovo retrospektivní zamyšlení, že některé nemoci se ještě zkrátka nedaly řešit jako v dnešní době, a upřímně jsem se radoval s ním, když zkoušel tehdy průlomové léky a zvířata na to dobře reagovala, mohla být konečně vyléčena a nemuselo se volat onomu "odborníkovi", který rozuměl nejlépe všemu :-))

19.07.2021 5 z 5

Tady bych klidně mohl vzít svůj komentář k prvnímu dílu a vložit ho pod tento. A nebylo by to myšleno vůbec zle, naopak. Bavil jsem se i usmíval stejně, a některé příběhy a zvířecí osudy vyloženě pohladí po duši. Tady je ta autorova láska ke zvířatům tak zřejmá, až je to opravdu radost sledovat. Skutečně nádherná knížka a nesmírně se těším na další pokračování. A až neuvěřitelně mě baví Siegfried, to je prostě naprosto úžasná postava! Co výstup, to zapamatováníhodná událost. Jen mě trošičku mrzí, že v tomto díle neměl tolik prostoru jako v tom prvním, ale i tak - Siegfried je záruka!

01.02.2021

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Agatho, vy šibalko!
Výborně napsaná a odvyprávěná detektivka, která mě dost bavila. Navíc poměrně krátká, takže vyloženě chuťovka. Během četby prvního Poirota jsem si nějak nemohl zvyknout na osobnost hlavního hrdiny, nicméně postupně jsem se do toho dostal a dnes mě neuvěřitelně baví. Až taková zdravá arogance. K tomu navíc skvělý příběh s ABC a na závěr ono autorčino šibalství. Zkrátka a dobře úžasná kniha.

27.02.2020 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Pár lidmi jsem byl varován, že je to fakt maso. Ale asi už jsem jaksi otupělý severskými detektivkami a příběhy. To ovšem vůbec neznamená, že bych byl zklamaný. Kniha se mi líbila, dobře se četla a udržovala čtenáře v napětí, takže určitě dobré.

07.02.2020 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Prý jedna z nejoblíbenějších knih z dětství mé mamky, a když jsem já byl malý, rozhodně se postarala se o to, abych tak knížku otituloval i já. Čel jsem několikrát, příběhy znal nazpaměť a jsem si jistý, že ještě v budoucnu číst budu. Zkrátka nádherná, milá, laskavá knížka plná dětského dobrodružství. Dodnes si pamatuji soutěž s hráškem v lahvi a jednotlivé tipy. Dědeček samozřejmě vítěz :-)

05.02.2020 5 z 5

Velice čtivé, chytré, plné moudrosti a místy dost humorné, místy zase dost hluboké k zamyšlení, až záhadné a to vše na malém prostoru. A to se vůbec nevyjadřuji k jazyku. Tyto povídky se dají číst stále a stále dokola a pořád budete do knihy a příběhů ponořeni. Geniální počin.

10.01.2020 5 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Na tak malém prostoru a doslova pár stránečkách jednotlivých povídek jsou válka a její dopady na konkrétní vojáky a jedince, konkrétní osudy a životy lidí popsány tak mistrně, že vás ony osudy ze všech šesti povídek dostanou a zasáhnou. Velice silné, velice lidské, velice dojemné.

01.01.2020 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Karel Čapek a čtyřnozí kamarádi prostě patří dohromady. Sám jich pár měl a v knihách je opravdu cítit, jak moc je měl rád. A také se k nim několikrát v dalších dílech vracel. Nádherná kniha plná nádherných kreseb a fotografií.

21.11.2019 5 z 5