Romeo, Julie a tma

Novela o lásce tragicky končící v časech smutně proslulé heydrichiády, kdy temno doby neúprosně zasahuje do citů a myšlenek mládí toužícího po plném a jasném životě.

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30798/romeo-julie-a-tma-30798.jpg 4.33431

Kniha Romeo, Julie a tma

Adellll

Nemám slov. Asi jen to, že si tuto knihu budu ještě hodně dlouho pamatovat.

leny.wood

Válka si nevybírá a Otčenášek to skvěle ukazuje ve své novele.

kaja9825

Tak tuto knížku jsem četla opravdu dlouho. I když je vlastně strašně tenká. Ze začátku mi nesedl jazyk spisovatele, ale jakmile jsem se začetla, tak všechny pocity postav jsem měla jak na dlani.
Řekla bych, že pomocí milostného vztahu, autor vykreslil barvitě a pravdivě tu dřívější dobu, kterou si moje generace nedokáže představit.

patrik0816

Jasně, koncept knihy je to předvídatelný a trochu ohraný. Nicméně, mít tuhle českou verzi Romea a Julie, potažmo Petra a Lucie, je historicky velice důležité. Příběh má velký historický přesah a bude ještě dlouho vysvětlovat skrze příběh 2 mladých lidí, co za zrůdnosti se v Evropě děly a my to tehdy bohužel od našich „milých“ sousedů schytali společně s Poláky z první ruky. Protože mám v sobě jako většina lidí v ČR německou krev (akorát já na rozdíl od některých mám ještě tu smůlu, že mám i očividně německé přijímení), tyhle příběhy z 2. světové války mě vždycky hodně zajímají. Historie nám samozřejmě pomáhá pochopit přítomnost a vyvarovat se chyb minulosti.

Otčenáškův styl psaní se místy podobá jakémusi hybridu neveršované epické poezie -- patrně inspirován původním Shakespearem. Nemůžu říci, že by se mi jeho popisný styl dvakrát líbil, ale samotná dějová linka je rozhodně zajímavá. Dokonce i romanticky laděné scény jsou vcelku záživné a Otčenášek dobře krůček po krůčku popisuje vztah těchhle dvou. A dokonce je děj docela zajímavý, i když jej samozřejmě trochu kazí fakt, že víte, jak to celé dopadne. Je to vlastně jedna z mála knížek, u kterých je místní checkbox „spoiler“ trochu zbytečný :-)

Phoenix16.cz

Knihu jsem četla na střední kvůli referátu a teď po cca dvaceti letech. Tenkrát mi ta knížka nic nedala, jen odškrtnuté "splněno" v učitelčině notesu. Příběh jsem absolutně nechápala v kontextu doby a událostí s ní spojených. Věděla jsem pouze, že je to z doby války, ale kdo byli Židé, proč utíkali, proč je Němci nenáviděli a pronásledovali, co znamenalo skončit v koncentráku atd. jsem neměla ponětí. A z knihy jsem to tehdy nevyčetla.
Na seznamu povinné četby je kniha asi dodnes. Ale má to smysl? Opravdu tohle dnešním žákům/studentům přiblíží tehdejší dobu? Já ji dokážu ocenit až teď, když znám historický kontext. Ano, je to dobrá kniha, která na pár stránkách vystihuje atmosféru tehdejších událostí, ale nenahradí hodiny dějepisu, ve kterých jsem se toho ve škole moc nedozvěděla.

Ilia

Romeo, Julie a Tma je dílo, které řadím mezi své oblíbence v klasice. Dílo popisuje velmi těžkou a smutnou dobu. Postava Pavla je mi nesmírně sympatická. Z mladého povrchního "floutka", který se o probíhající válku nijak hluboce nezajímá, se stává starostlivý mladý muž. Otčenášek dokonale popsal city, které k sobě Ester s Pavlem sdíleli, i přestože se vyvaroval dlouhým souvětím a popisům. Stačily jednoduché věty, trhané myšlenky hlavních postav, a scéna v knize dosáhla té správné atmosféry. Přesně jsem s tímto mladým zamilovaným párem sdílela jejich myšlenky a hluboké city. Knihu určitě doporučuji, jedná se o krátkou povídku, kterou máte během odpoledne "zfouknutou" :)

denib

Taková velmi chutná literární jednohubka - krátký, ale naplněný a dobře čtivý příběh. V popředí láska dvou mladých lidí na pozadí každodenního strachu během války.

Kontryhelka

Krásný a velice smutný příběh, při kterém jsem brečela. Těžká, zlá doba ve které se našli i tací, kteří měli srdce a nebyl jim lhostejný osud druhých, přestože riskovali svůj vlastní život.