Romeo, Julie a tma

Novela o lásce tragicky končící v časech smutně proslulé heydrichiády, kdy temno doby neúprosně zasahuje do citů a myšlenek mládí toužícího po plném a jasném životě.

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30798/romeo-julie-a-tma-30798.jpg 4.33238
Novely, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Romeo, Julie a tma

Zmrzlina88

Krásný příběh o lásce se smutným koncem.

ozzak

moc pěkná novela Jan Otčenášek která se odehrává v období heydrichiády autor se volně inspiroval dilem Romeo a Julie

Aprilek

Na povinnou četbu dobrá kniha

martineden

Křehký příběh první lásky Pavla a Ester v tragických kulisách války a heydrichiády. Majstrštyk Jana Otčenáška. Doporučuji i obě filmové verze, ta z 60.let je poetičtější.

Pamima

Toto dílo se mi do rukou nedostalo poprvé, už jsem ho jednou dříve četla na základní škole. Avšak stejně jako u jiných knížek, které jsem dříve četla, musela jsem pro správné pochopení děje trochu „dospět“. Některé věci mi jako dítěti nedocházely. Například mladá láska, její vliv na rozum nebo špatné vztahy s rodinou. Určitě bych knihu doporučila, neboť dokáže na pozadí hlavní linie vykreslit situaci v našich zemích v době Heydrichiády. A dle mého je důležité si občas připomenou, že ne vždy to vypadalo jako dnes. Co se mi líbilo, byla zajímavě udělaná kompozice, kdy by první kapitola měla teoreticky patřit na úplný závěr, takže musíte po dočtení opět na začátek, pokud chcete vědět něco "navíc". Neboť zprvu nemůžete úplně porozumět o co se tam jedná.

Nicoletta1681

Krásný příběh, který nám poukazuje na to, jaký život plný strachu a nedůvěry byl v době heydrichiády. Příběh měl hezkou atmosféru, ale stále šla také cítit hrozba z reality, což je v takových příbězích potřeba, aby stále bylo jasno, že tak krásné a růžové to prostě není.
Líbí se mi styl a forma psaní, kde má děj pořád nějaký spád, kde jsou popisné pasáže pochopitelné a přesto ne zdlouhavé, kde úvaha nad věcí dává smysl a není tam navíc.
Mohu říci, že jako maturitní četba je to skvělá volba, ale myslím, že po přečtení z donucení si ji nakonec čtenář uloží do paměti jako hezkou knihu, ke které se možná časem zase vrátí a tentokrát už dobrovolně.

Dezz22

Zajímavá knížka. Nachází se na seznamu mých maturitních knih, úplně jsem nečekala že si jí takhle oblíbím. Čtení byl rozhodně zážitek, na který budu ještě dlouho vzpomínat...

_Žanet_

Tahle knížka má krásný a vcelku čtivý příběh, který poukazuje na lásku v těch nejtěžších dobách. I přes občasnou chaotičnost v psaní, se v knize dalo dobře orientovat a určitě by se v ní našlo i několik zajímavých myšlenek, skoro básnických úvah. Jsem ráda, že jsem si právě tuhle knížku zařadila do maturitní četby, protože jinak bych ji do rukou určitě jen tak nevzala a to by byla docela škoda, takže rozhodně doporučuji všem budoucím maturantům a vlastně i komukoli jinému, komu nevadí zamilované řeči.