Romeo, Julie a tma

Novela o lásce tragicky končící v časech smutně proslulé heydrichiády, kdy temno doby neúprosně zasahuje do citů a myšlenek mládí toužícího po plném a jasném životě.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30798/romeo-julie-a-tma-30798.jpg 4.32677
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

KURACHJO2018
dnes

Dá se o tragédii mladých lidí napsat, že je to nádherné ? Přesto mě to nutí napsat. Otčenášek to napsal tak dokonale, že i pocity Pavla a Ester najednou vnímáte na sobě , cítíte, jak jim při prvním milování bylo krásně , jak jim bylo těžko, když mysleli na budoucnost a jak se všemi možnými smysly bránili realitě, jak moc chtěli žít, milovat se, mít nějakou budoucnost.

sgjoli
09. prosince

Z knihy mne mrazí pokaždé, když si na ni vzpomenu. Mladá láska, která si musí procházet velmi, velmi těžkou zkouškou a která je ohrožovaná ze všech stran, ale přesto je silná – to mne hodně zasáhlo. A ten konec byl hodně drsný. Otčenášek to napsal hodně sugestivně, bavil mne jeho vyprávěcí styl, který mne do knihy hned vtáhl. Obsahově je to hodně náročné čtení, ale je to tak krásně napsané!

Michulik
09. prosince

Krásná kniha s nezapomenutelným kouzlem. Napsaná brilantně, atmosféra a pocity popsány skvěle. Kniha, ke které se zase jednou vrátím.

gimli35
28. listopadu

Nádherný Otčenáškův jazyk, tíživá atmosféra protektorátu, výborně vykreslená psychologie postav, srdcervoucí konec... Ohromný skvost na pouhých 160 stranách.

Aleh
24. listopadu

Příběh velké lásky Pavla a Ester na pozadí krutých válečných událostí z období heydrichiády. Pavel se rozhodne ukrývat Ester, aby se vyhnula nařízenému transportu do koncentračního tábora. Oba prožívají chvíle milostného vzplanutí jeden k druhému a zároveň obrovský strach z možného prozrazení úkrytu židovské dívky. Nabízí se otázka, jací by byli a jak byli žili Ester a Pavel, kdyby se nepotkali v době, ve které se potkali. Ale žádné kdyby není, píše se rok 1942.....

sikope
20. listopadu

Přesto, že tušíte jak příběh dopadne, napínavé a působivé čtení.

kachnat
01. listopadu

Hodně zajímavá kniha. Smutná.

Mikius88

Kniha z povinné četby, která mě rychle chytla hodně se mi líbila. Řekl bych, že myšlenkově je mi dost blízká. Akorát jsem do té doby neznal příběh, takže mě dost hodně naštvalo, když měla paní Lenka Ščerbaničová potřebuje v předmluvě vyzradit děj. Nebýt ní by to bylo super, ale chápu, že to už není vina autora.

Šura

Otcenaškův jazyk se mi neomrzí. "Povzdechla si vprostřed snu a po ústech se jí pokmitl kratičký, zpola dětský usmíválek."...

princesse

Četla jsem před lety asi jako povinnou četbu a v rámci Čtenářské výzvy jsem si zopakovala ... a opět rozpačitý dojem. Je to prostě válečný příběh, smutný a plný vážných úvah. Ostatně to ani o ničem jiném být nemůže.

Ronnie68

Kniha dokázala úžasně vtáhnout do hrůzné válečné doby, ve které to dvěma milencům bohužel nevyšlo.
Za mě jinak skvělé čtení.

yvett239

Knížka mě velmi bavila, děj měl spád. Ač mi bylo jasné podle názvu, že to nebude mít happyend, konec mě překvapil a trochu zklamal, je tam opět "kdyby". Do kánonu k maturitě i mimo školní lavice pro rozšíření literárních a historických obzorů určitě super. :)

Always a reader

Začátek trošku nudnější, nicméně po prvních pár stránkách mě kniha začala velmi bavit.

veronikahessy

Tady opět musím dát plný počet hvězdiček. Knihu mi doporučil manžel, zezačátku jsem jí moc šanci nedávala, protože patří do skupiny ,,válečné", které moc v oblibě nemám. Ale od okamžiku, co se Pavel s Ester potkali, mě příběh tak chytil, že jsem se začetla a nepřestala, dokud jsem se nedostala na konec :) Nejvíce se mi asi líbilo to, jak autor popisuje Petrův strach z války, z toho, aby se neprozradilo, kde se Ester ukrývá..to jsem četla se zatajeným dechem. Myslím, že by se o knize dobře mluvilo i u maturitní zkoušky.

MakiMel

O hrdinství i nehrdinství, všeobklopujícím strachu a první lásce, která přichází tak nečekaně a v nevhodnou chvíli.

Gweny

Jedna z knih, kterou jsem si zvolila do maturitního seznamu a rozhodně jsem nelitovala. Hlavní dějovou linku si pamatuji i po několika letech. Vím, že mě čtení bavilo a to, že jsem měla knihu přečtenou ani ne za dva večery o tom něco dokládá.

Lauralex

Zřejmě první případ, kdy si nejsem úplně jistá, co mám říct. Možná to bude tím, že celkově mě příběh typu Romeo a Julie nikdy zvlášť neokouzlil, přesto, že to tu s tím vlastně nemá nic společného, ale přece. Je hezká a dobrá, jenže já čekala víc, nebo možná něco jiného. Nebo vlastně ani nevím, co jsem čekala, ale i když je to kvalitní, nic moc to se mnou neudělalo, čímž se to pro mě celé snižuje, a dva roky po přečtení ve mně moc nezůstalo. Možná je to stylem psaní, což pro mě u knih dělá hodně, takže mě to trochu mrzí, ale stejně ji chci aspoň pochválit a doporučit, pokud si to chcete u maturity ulehčit.
Líbil se mi ten čistý a nevinný rozpor mezi láskou a válkou, který je vyobrazen mile a nenáročně. Ale spíš než láska mě zaujaly popisy války, krutosti, prostého života a tak nějak celkového dění. Mně se vlastně líbil začátek a konec a prostředek jsem tak nějak prosvištěla a ne že bych si ho pamatovala. Nicméně četbou nikdo neudělá špatně, asi by měla být čtená.

DommiP

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě, ale naprosto mě okouzlil příběh, podle mě kniha, kterou by měl každý znát a číst.

Beet67

Knihu jsem si přečetla kvůli povinné četbě a měla jsem velké očekávání. Nakonec mě trochu zklamal autorův styl psaní, kdy jsem jeho textu moc nerozuměla. Nicméně příběh mě opravdu dostal a určitě se ke knize jednou vrátím.

SSTknihy

Klasický romantický a smutný příběh. Pavel a Ester by se možná jednoho dne vzali, nebo by se možná po pár dnech rozešli, a zůstali by jeden druhému jenom ve vzpomínkách. Jenomže tenhle příběh první lásky se odehrává ve špatné době a na špatném místě. A kdo ví, jak by se člověk zachoval, kdyby v té době žil.

JankaV80

Příběh dvou lidí, kteří se potkali v naprosto nevhodnou dobu (bohužel). Kniha je napsaná jednoduše, čtivě a ničím neruší. Tím, že autor zbytečně nenatahuje text knihy, příběhu podlehnete. Moc pěkná (i když smutná) kniha, kterou stojí za to číst.

Blondebookdevil

Musím uznat, že se mi sice četla dobře, ale nudila mě, i když má v podstatě pár stránek. Otřesné stupňování napětí v Protektorátu, zatýkání, střelby a do toho se nám v krejčovně schovává Ester, které jsem tolik fandila, i když to bylo vcelku jasné. To, co udělala, jsem nepochopila, ale asi na to nemám právo, protože je těžké to zcela pochopit, zvlášť v takovém hrůzném období války.

Dominika13

Romeo a Julie jinak na mě čekala u maturity. Nedá se říct, že by příběh byl originální, avšak je napsán neskutečně čtivě a jednoduše, že nelze než číst dál. Kniha mě osobně bavila a čtení jsem si užila.

SweetCake

Pro mě obrovské zklamání.Děj mi nepřišel nijak zajímavý, často jsem se ve čtení ztrácela, autorův styl psaní se mi vůbec nelíbil:( Knihy s podobným tématem miluju, ale do čtení téhle jsem se musela nutit.

vendul_

Knihu jsem četla na základce, na střední a klidně bych se k ní vrátila znovu. Je to prostě moje srdcovka. Klasický příběh z druhé světové a mladou láskou. Mile napsané a u konce jsem brečela.klasicky.

Srni

Tenká knížka, krásný a tragický příběh, který se přečte jedním dechem. Jedna z nejvíce silných pasáží pro mne byla, když Ester popisovala, jak se měnilo chování lidí vůči ní a její rodině....nejhorší na tom všem je, že to byla kdysi realita.

Domca1

K prečítaniu novely ma motivoval rovnomenný brilantný československý film z roku 1959 (I. Mistrík, D. Smutná). Musím však konštatovať, že v tomto prípade sa (podľa môjho názoru) uplatňuje výnimka, kedy kinematografia prevyšuje literatúru.
V knihe oproti filmu absentuje zopár výrazných postáv a niekoľko menších (ale nemenej podstatných) scén. Nemôžem ani povedať, že by ma obzvlášť uchvátil štýl autora, pohyboval sa niekde medzi opismi a reflexiami, ktoré ma ale v tomto prípade nijako mimoriadne nezaujali. Keďže ide o novelu, dej je pochopiteľne slabý, čím kniha stráca aj v tomto ohľade.
Nepochybne sa ale zaoberá dôležitou témou, ktorú je potrebné si neustále pripomínať. Kniha mala aj silnejšie pasáže, úseky vedúce k zamysleniu a plne rozumiem, prečo patrí ku českej klasike.
Čisto z osobného hľadiska sa však vrátim zrejme už len k sfilmovanej podobe.

Zlatinka.Emilly

Hrozná doba, zvláště když Čech zradí svého krajana. A to se za války stávalo hodně často. I v dnešní době mají moc peníze a jeden druhého dokáže bez výčitek "prodat". O to milejší je přečíst si o lidech, kteří se nebojí vystavit svůj vlastní život smrti, jen aby pomohli druhému.

janadibelkova

Skvělé, krásné, drsné, dojemné a hlavně neuvěřitelné, že někdy lidi takhle ublížili lidem..četla jsem podruhé a určitě ne naposledy.

ZNellyZ

Četlo se to lépe než třeba Petr a Lucie. I tak se mi někdy povedlo v knize ztratit a některé momenty byly zdlouhavé.