Romeo, Julie a tma

Novela o lásce tragicky končící v časech smutně proslulé heydrichiády, kdy temno doby neúprosně zasahuje do citů a myšlenek mládí toužícího po plném a jasném životě.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30798/romeo-julie-a-tma-30798.jpg 4.32597
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Always a reader
dnes

Začátek trošku nudnější, nicméně po prvních pár stránkách mě kniha začala velmi bavit.

veronikahessy
dnes

Tady opět musím dát plný počet hvězdiček. Knihu mi doporučil manžel, zezačátku jsem jí moc šanci nedávala, protože patří do skupiny ,,válečné", které moc v oblibě nemám. Ale od okamžiku, co se Pavel s Ester potkali, mě příběh tak chytil, že jsem se začetla a nepřestala, dokud jsem se nedostala na konec :) Nejvíce se mi asi líbilo to, jak autor popisuje Petrův strach z války, z toho, aby se neprozradilo, kde se Ester ukrývá..to jsem četla se zatajeným dechem. Myslím, že by se o knize dobře mluvilo i u maturitní zkoušky.

MakiMel

O hrdinství i nehrdinství, všeobklopujícím strachu a první lásce, která přichází tak nečekaně a v nevhodnou chvíli.

Gweny

Jedna z knih, kterou jsem si zvolila do maturitního seznamu a rozhodně jsem nelitovala. Hlavní dějovou linku si pamatuji i po několika letech. Vím, že mě čtení bavilo a to, že jsem měla knihu přečtenou ani ne za dva večery o tom něco dokládá.

Lauralex

Zřejmě první případ, kdy si nejsem úplně jistá, co mám říct. Možná to bude tím, že celkově mě příběh typu Romeo a Julie nikdy zvlášť neokouzlil, přesto, že to tu s tím vlastně nemá nic společného, ale přece. Je hezká a dobrá, jenže já čekala víc, nebo možná něco jiného. Nebo vlastně ani nevím, co jsem čekala, ale i když je to kvalitní, nic moc to se mnou neudělalo, čímž se to pro mě celé snižuje, a dva roky po přečtení ve mně moc nezůstalo. Možná je to stylem psaní, což pro mě u knih dělá hodně, takže mě to trochu mrzí, ale stejně ji chci aspoň pochválit a doporučit, pokud si to chcete u maturity ulehčit.
Líbil se mi ten čistý a nevinný rozpor mezi láskou a válkou, který je vyobrazen mile a nenáročně. Ale spíš než láska mě zaujaly popisy války, krutosti, prostého života a tak nějak celkového dění. Mně se vlastně líbil začátek a konec a prostředek jsem tak nějak prosvištěla a ne že bych si ho pamatovala. Nicméně četbou nikdo neudělá špatně, asi by měla být čtená.

DommiP

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě, ale naprosto mě okouzlil příběh, podle mě kniha, kterou by měl každý znát a číst.

Beet67

Knihu jsem si přečetla kvůli povinné četbě a měla jsem velké očekávání. Nakonec mě trochu zklamal autorův styl psaní, kdy jsem jeho textu moc nerozuměla. Nicméně příběh mě opravdu dostal a určitě se ke knize jednou vrátím.

SSTknihy

Klasický romantický a smutný příběh. Pavel a Ester by se možná jednoho dne vzali, nebo by se možná po pár dnech rozešli, a zůstali by jeden druhému jenom ve vzpomínkách. Jenomže tenhle příběh první lásky se odehrává ve špatné době a na špatném místě. A kdo ví, jak by se člověk zachoval, kdyby v té době žil.

JankaV80

Příběh dvou lidí, kteří se potkali v naprosto nevhodnou dobu (bohužel). Kniha je napsaná jednoduše, čtivě a ničím neruší. Tím, že autor zbytečně nenatahuje text knihy, příběhu podlehnete. Moc pěkná (i když smutná) kniha, kterou stojí za to číst.

Blondebookdevil

Musím uznat, že se mi sice četla dobře, ale nudila mě, i když má v podstatě pár stránek. Otřesné stupňování napětí v Protektorátu, zatýkání, střelby a do toho se nám v krejčovně schovává Ester, které jsem tolik fandila, i když to bylo vcelku jasné. To, co udělala, jsem nepochopila, ale asi na to nemám právo, protože je těžké to zcela pochopit, zvlášť v takovém hrůzném období války.

Dominika13

Romeo a Julie jinak na mě čekala u maturity. Nedá se říct, že by příběh byl originální, avšak je napsán neskutečně čtivě a jednoduše, že nelze než číst dál. Kniha mě osobně bavila a čtení jsem si užila.

SweetCake

Pro mě obrovské zklamání.Děj mi nepřišel nijak zajímavý, často jsem se ve čtení ztrácela, autorův styl psaní se mi vůbec nelíbil:( Knihy s podobným tématem miluju, ale do čtení téhle jsem se musela nutit.

vendul_

Knihu jsem četla na základce, na střední a klidně bych se k ní vrátila znovu. Je to prostě moje srdcovka. Klasický příběh z druhé světové a mladou láskou. Mile napsané a u konce jsem brečela.klasicky.

Srni

Tenká knížka, krásný a tragický příběh, který se přečte jedním dechem. Jedna z nejvíce silných pasáží pro mne byla, když Ester popisovala, jak se měnilo chování lidí vůči ní a její rodině....nejhorší na tom všem je, že to byla kdysi realita.

Domca1

K prečítaniu novely ma motivoval rovnomenný brilantný československý film z roku 1959 (I. Mistrík, D. Smutná). Musím však konštatovať, že v tomto prípade sa (podľa môjho názoru) uplatňuje výnimka, kedy kinematografia prevyšuje literatúru.
V knihe oproti filmu absentuje zopár výrazných postáv a niekoľko menších (ale nemenej podstatných) scén. Nemôžem ani povedať, že by ma obzvlášť uchvátil štýl autora, pohyboval sa niekde medzi opismi a reflexiami, ktoré ma ale v tomto prípade nijako mimoriadne nezaujali. Keďže ide o novelu, dej je pochopiteľne slabý, čím kniha stráca aj v tomto ohľade.
Nepochybne sa ale zaoberá dôležitou témou, ktorú je potrebné si neustále pripomínať. Kniha mala aj silnejšie pasáže, úseky vedúce k zamysleniu a plne rozumiem, prečo patrí ku českej klasike.
Čisto z osobného hľadiska sa však vrátim zrejme už len k sfilmovanej podobe.

Zlatinka.Emilly

Hrozná doba, zvláště když Čech zradí svého krajana. A to se za války stávalo hodně často. I v dnešní době mají moc peníze a jeden druhého dokáže bez výčitek "prodat". O to milejší je přečíst si o lidech, kteří se nebojí vystavit svůj vlastní život smrti, jen aby pomohli druhému.

janadibelkova

Skvělé, krásné, drsné, dojemné a hlavně neuvěřitelné, že někdy lidi takhle ublížili lidem..četla jsem podruhé a určitě ne naposledy.

ZNellyZ

Četlo se to lépe než třeba Petr a Lucie. I tak se mi někdy povedlo v knize ztratit a některé momenty byly zdlouhavé.

1.Agness

Pokud někdo vybírá povinnou četbu a má ji v seznamu, určitě po ní sáhněte. Autor velmi citlivě a zároveň intenzivně popisuje těžké období heydrichiády prostřednictvím dvou mladých a zamilovaných. Příběh se mi dobře četl, je krátký a impulzivní, velmi se mě dotkl, dostal se mi pod kůži. Krásné, neuvěřitelné a tak skutečné.

Gabriela.H

,,Zakázazé ovoce chutná nejlépe" kniha se čte dobře, rychle jsem se dostala do děje, který mě naprosto pohltil.

Ema22

Pokolikáté už?
Čím jsem starší, tím více oceňuji Otčenáškův styl. V knize je tolik hezkých přirovnání a metafor.

Tebby

Jedna z mých nejzamilovanějších, ke které se vždy po čase vracím.

Alysa

Romeo, Julie a tma pro mě představuje jednu z nejlepších knih české klasiky.

O druhé světové jsem toho přečetla mnoho, často o dost děsivější příběhy, ovšem tento příběh byl něčím jiný a pro mě více emotivnější.

O schovanou Ester jsem se každou stranu bála více a více a zároveň mě maximálně zajímalo pouto, které si mezi sebou hlavní hrdinové vytvořili. Krásná, čistá láska.. bohužel v nevhodné době.

Ewilka

Knížka mě nijak zvlášť nepřekvapila. Četla jsem ji v rámci povinné četby a možná jsem očekávala, že mě aspoň trochu zasáhne (Jak už to u příběhů z tohoto období bývá). Ale nestalo se tak. Romantický příběh mi nepřišel nijak originální. Hodnotila bych ho za takovou ,,klasiku". Jinak se ale knížka četla dobře.

joey19

učitelka nám v hodině literatury vyprávěla příběh této knihy a já si řekl, to si musím přečíst! až o několik let později jsem si knihu vypůjčil.

jsem zatím v polovině, zatím mě kniha baví, sice nejsem fanoušek romantických příběhů, tak tohle je super, líbí se mi na tom to temné pozadí tohoto příběhu.

- moc se mi nezamlouvá autorovo psaní, občas se ztrácím a musím se vracet a přečíst si odstavec znovu.

dočteno: kniha a příběh krásná, ale ten konec mě trochu zklamal, řekl bych, že to bylo ukončeno jednou větou. Konec byl napínavý a akční, ale to jak němci našli Ester a skončilo to jednou větou, čekla jsem více. (zabili Ester po objevení jejího úkrytu? odvezli ji do KT? co bylo s Pavlem a jeho rodinou?

bookwoman

Opravdu zajímavá knížka, napínavý děj. Baví mě tématika druhé světové války, takže mě bavila i tato kniha. Pavel byl strašně hodný, a mrzí mě, že to takto skončilo. Líbilo se mi, jak si lidé umí pomoct za každé situace, když chtějí (viz. Pavel a Ester). Doporučuji přečíst všem, co se o téma druhé světové války taky zajímají a těm, kteří mají rádi romantické knížky.

boticelli

Velice smutne. Clovek si ani nedovede predstavit, v jakych podminkach museli lide a predevsim Zide preckavat valecne obdobi.

Dagros

Krásná knížka, kterou jsem četla ještě na základní škole. Silný příběh...

nik077

Pěkná kniha...ale smutný konec....

Missynka

Krásná a čtivá novela na pozadí 2. světové války. Láska mezi árijským chlapcem a židovskou dívkou. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla až teď, bez nucení čtenářského deníku. Opravdu povedené dílo, skvěle napsaný příběh ke kterému se budu určitě znovu vracet.