MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Měl jsem psa a kočku Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

Jako majitel (nebo spíš otrok?) kočky jsem knihu přečetl a nebyl moment, kdy bych se neusmíval. Pan Čapek naprosto věděl, o čem píše, a ještě je v těch slovech tolik lásky k těm čtyřnohým stvořením. A navíc je to napsáno tak nádherným jazykem. Úžasná knížka.

25.10.2019 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Byť o něco málo slabší než jeho topky, stále zasloužené plné hodnocení. Holt laťku nastavil před lety autor pekelně vysoko. Až mi to už ale připomíná 'And then there were none', jak všichni okolo Harryho postupně odpadávají. Každopádně autorova spletitá síť plná vedlejších osudů a všerůzných linek jako vždy prvotřídní.

23.10.2019 5 z 5

Zdravý nemocný Zdravý nemocný Molière (p)

Dílo jsem si náramně užil. Výborná hra s jazykem, skvěle zobrazené lidské stereotypy, vtipné dialogy. Celkově vynikající. Po Lakomci a tomto budu s Moliérem určitě pokračovat.

21.10.2019 5 z 5

Ovčí pramen Ovčí pramen Lope De Vega

Výborně napsané drama, kdy tu obec zkrátka musíte litovat a cítit s ní. A ten konec byl prostě úžasný, ten si budu hodně dlouho pamatovat, jak byl silný. Zasloužené plné hodnocení.

19.10.2019 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Pán satiry, bez debat. O takové situaci přijít s něčím takovým, vyloženě se jim vysmát... bravo.

Ve stínu fašismu Ve stínu fašismu Josef Čapek

Ano, lež a propagandu jsem chtěl také vypíchnout. Kresby jsou společně s krátkými texty ve všech třech celcích všeříkající a geniální.

Gazdina roba Gazdina roba Gabriela Preissová

Já tenhle český realismus prostě žeru. Skvělé, skvělé, skvělé. Mánkovo chování naprosto otřesné, a jako by se stalo vzorem pro spoustu dalších mužů, včetně těch dnešních a nepochybně i zítřejších.

Nenávist Nenávist Chris Carter

Nebylo to nějaké krátké? Pár hodin čtení a je konec! Což jen ukazuje, jak čtivé a výborné to bylo. Souboj dvou geniálních mozků byl strhující a tzv. final battle tváří v tvář dlouho očekávaný a rozhodně nezklamal. Leč, ano, tato minisérie Robert vs. Lucien byla specifická, že vše bylo dáno a jasné od první strany, a tak se již těším na nový list a znovu Cartera v plné polní. "Hodně čtu." již legendární.

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Skvělé, vtipné, pravdivé, vlastně i smutné, a znovu skvělé. Část s chrobáky naprosto bezchybná. Ale lze čekat něco jiného, když víte, kdo za tímto dílem stojí?

16.10.2019 5 z 5

Salome Salome Oscar Wilde

Za mě konec zcela v pořádku a tak nějak v rovnováze. Nevím proč, ale prorok si mě získal hned svým prvním výstupem, takže jsem byl na jeho straně celou dobu. Bohužel někdo jde i přes mrtvoly, jen aby dosáhl svého. Zde doslova.

15.10.2019 4 z 5

Umělý člověk Umělý člověk Josef Čapek

Člověk nový má nahradit Člověka starého, plného chyb a nedokonalostí. Výborně pojato. Typy jako Homo artefactus, Homo sandwichiensis, Homo friseuriensis či Homo vestiarius, a jako perlička tzv. Panák fackovací, "tolik oblíbený ve Vídni", k tomu skvělé doprovodné kresby... prostě Josef Čapek.

15.10.2019 4 z 5

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete William Shakespeare

Malvolia mi bylo v jednu chvíli až líto, ale zároveň jsem se šprýmům na jeho osobu dost smál. Dílo jsem jen četl, neviděl jsem jej, ale Shakespeare to vykreslil tak dokonale, a především právě scény s Malvoliem, že jsem to prostě viděl před sebou. Super.

14.10.2019 4 z 5

Moderní doba Moderní doba Josef Čapek

"...jak se lidi naučili létat, tak musili dolů pod zem"
V části jedné věty řečeno naprosto vše.

14.10.2019 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Přečtete první dvě třetiny knihy a vlastně si ani nevzpomenete a neuvědomíte, že se zde jedná o vězně (!!!) koncentračního tábora Osvětim. A nějak nabydete dojmu, že autora jeho práce pro "Dr. Mengeleho" docela i baví a je na své poznatky hrdý. Vyloženě se dme pýchou, že u jednoho člena SS provedl před pohlaváry řádnou pitvu a výbornou práci a může tak posílat zprávy do říšských institucí. Vrchol všeho pak byl moment, kdy dostal na výpomoc tři zbídačené vězně, také doktory nebo laboranty, a pan autor si postěžoval, jak se všichni 4 vmáčknou do jeho soukromého pokoje s koupelnou a neustálým přístupem "k dobrému, někdy přímo vynikajícímu jídlu". Tak hlavně, že mu chutnala cigaretka, kterou mu osobně věnoval "Dr. Mengele", který ho pak ještě při odchodu pozdravil. Zažít fotbalové utkání mezi členy SS a Sonderkommanda (!), to je taky dobrá perlička... A kolikrát si v těch prvních dvou třetinách vůbec vzpomněl na svou ženu a dcerku, když dobře věděl, co se v táboře děje? Asi na jednom řádku. Je mi líto, ale od knihy jsem čekal něco zcela jiného. Což je v pořádku. Ale na téma holokaust je celá řada lepších a přínosnějších knih.

13.10.2019 2 z 5

Kupec benátský Kupec benátský William Shakespeare

Slušná právničina a vykličkování od trestu! Ani nevím, komu jsem vlastně fandil, jak mě to strhlo. Vynikající drama s dost zajímavou myšlenkou "souboje" touhy po pomstě vs. rozumu či finančního zisku.

11.10.2019 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Úžasný jazyk a úžasný překlad, to jsou vyloženě perly. Slovní přestřelky jsou parádní a dynamické. Na dnešní dobu se o moc zlou ženu nejednalo, ale tehdy to jistě byla až šokující dáma.

11.10.2019 4 z 5

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Aneb co dokáže skřítkovo spletení si dvou mužských postav :-) A jakou z toho měl ještě radost. Kouzelné a velice příjemné.

11.10.2019 4 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Moc se mi líbil ten prostý způsob, jak na sebe povídky a příběhy navazovaly. Hodnotím stejně jako u jedničky a vypíchnu povídku Ukradena vražda, ta je nesmírně propracovaná a opravdu hluboká. A přidám jeden z nejlepších úryvků z jiné povídky -

"Co s tím Seppem bylo dál, to nevím; ale tak si myslím, jaký by z toho uličníka mohl být hvězdář nebo fyzik. Vždyť to mohl být druhý Newton nebo co, ten zatracený kluk! Ale ono na světě přichází nazmar tolik zvláštního důmyslu a takových těch krásných schopností – Víte, lidé mají tu trpělivost hledat v písku diamanty nebo perly v moři; ale aby hledali v lidech vzácné a podivné dary od Pánaboha, aby nepřišly nazmar, to je ani nenapadne. A to je veliká chyba."

Tohle je prostě geniální a dneska ještě pravdivější než tehdy.

11.10.2019 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Velice čtivé, chytré a místo dost humorné, místy zase dost hluboké k zamyšlení, až záhadné a to vše na malém prostoru. Mně by to šlépěje taky nedaly spát. Pan Janík je ale můj osobní vítěz. Skvělé.

07.10.2019 5 z 5

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Ne jen, že se jim budeme pořád smát, ale celá řada textů bude pořád také platit. Výborná satira.

"Máš-li mnoho, frkáš, máš-li málo, brkáš, máš-li jmění jen tak tak, spokojen nejsi nikterak."
"Vidím mezi Pánbíčkem a knížaty vždy větší analogii: tak na příklad Pán Bůh stvořil psy a knížata tajnou policii."

01.10.2019 5 z 5