Ve stínu fašismu

Ve stínu fašismu https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414530/bmid_ve-stinu-fasismu-UML-414530.png 5 21 9

Jako předloha pro publikaci posloužila kniha Dějiny zblízka, kterou vydal v roce 1949 František Borový. Obsahovala výběr politických satirických kreseb, vycházejících před 2. světovou válkou v Lidových novinách. Ve stínu fašismu je jedním z jejích tří oddílů (spolu s Diktátorskými botami a Moderní dobou).

tittanie
17.04.2024 5 z 5

Co dodat?
Jsem ráda, že kniha vyšla jako ekniha a dá se tady stáhnout. Krásné ilustrace, jasné texty. Super.

Set123
20.08.2022

Co k tomu napsat, že? Ono i s termínem „kniha“ se zde musí zacházet spíše benevolentně. Ale co už, jedná se o famózní satiru, která svou tragédií, ale i ostrostí, zahanbuje i Havlíčka Borovského. Navíc propojení obrazu, vyvedeného s pěknou citlivostí a textu, ostrého jak čepel, je zkrátka nádherná.

Tuším, už jsem někde citoval Josefa Čapka a jeho prohlášení o mršině První republiky, republice druhé… „divadlo mravní zbabělosti, tuposti, otrlosti, cynismu, kompromisnictví, prospěchářství, bezcharakternosti.“ Jeho satira Ve stínu fašismu nevyznívá o nic méně tragicky, jen použila poněkud jinou formu. Lež a Lada jsou skvělé.

Velice pěkná se mi zdá Ad infinitum, rozkošná Ex oriente, stále a nekonečně aktuální, nikoliv v konkrétním omezeném smyslu také Kosmická sebevražda.

Forestwalker
06.04.2022 5 z 5

Svědectví doby, využil jsem eknihu zdarma v rámci Čtenářské výzvy; v dětství se mi moc líbili autorovi pejsek s kočičkou.

Peter74
08.01.2021 5 z 5

Krásné ilustrácie, a text autora ktorý to výstižne vyjadruje. Nádherné a smutné zároveň.

dearkiki
15.04.2020 3 z 5

Docela vtipné, ale i varující. Dílko vypovídá o své době.

dadako
03.02.2020 5 z 5

Kniha, která má stále co říct, nejen jako popis věcí minulých, ale i jako varování před věcmi příštími...

Ronnie68
19.11.2019 5 z 5

Opět pomocí satirických kreseb a menšího textu je ukázaná těžká doba před 2.světovou válkou

MilanCFC
18.10.2019 5 z 5

Ano, lež a propagandu jsem chtěl také vypíchnout. Kresby jsou společně s krátkými texty ve všech třech celcích všeříkající a geniální.

JulianaH.
27.06.2019 4 z 5

Tahle série Josefa Čapka je určitým výtvarným pendantem Karlových aforismů. Kdo je zná, nemůže si v této souvislosti nevybavit některé z nich. Co asi bylo dříve: Karlovo slovo, nebo Josefův obraz?

Platí totéž co o Diktátorských botách, ale v tomto oddílu Dějin zblízka jsou kresby popisnější. Mně osobně se nejvíc líbí nordická Léda odmítající smíšená manželství a Lež vychvalující svá ministerstva propagandy.