Mike99 Mike99 komentáře u knih

Stalker Stalker Lars Kepler

Vracíme se zhruba po roce od smrti Jurka Waltera, po celou dobu byl J.L. nezvěstný, situace došla tak daleko, že byl prohlášen za mrtvého, veškerý majetek připadl státu. Mezi živé ho nevrátí nikdo jiný, než Saga Bauerová.
Na scénu se vrací psychiatr Erik Maria Bark, důležitá postava z Hypnotizéra, kterého začíná dohánět vlastní profesní minulost - zatajení klíčového důkazu o nevině obžalovaného. Někdo totiž začíná vraždit podle 9 let starého scénáře, jedná se o vraždy žen, jejichž minulost je nějak propojena s Erikem. Případy vyšetřuje Margot spolu s Adamem Jusufem (projev multikulturalismu ve Švédsku), nové postavy, do vyšetřování "se plete" Joona, který také nakonec vraha dopadne i za cenu spáchaných trestných činů s (ne)patřičným trestem na konci.
Zase nesmírně dobře logicky vystavěné, někdy hodně drsné, závěr je překvapivý. Čtení knih od LK je návykové. Už se těším, kam nás další příběhy dovedou i na další osud Joony.

23.04.2020 5 z 5

Cestou Cestou Dalibor Vácha

Fiktivní legionářský román založený na skutečných událostech. Nečetlo se to špatně, ale něco tomu chybělo. Autor je přece jen historik. Možná velké časové skoky, možná různé události rozkouskované do více kapitol promíchané s jinými událostmi … v každém případě si ale čtenář udělá obrázek, co příslušníci legií zažívali. A že to nebyla žádná procházka růžovou zahradou. Za mne 3 a půl *.
P.S. Po dočtení jsem si vyhledal a přečetl ještě historická fakta.

15.04.2020 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Opět čtivé, navíc děsivé, místy brutální, nutící číst a číst. Děj začíná tam, kde končil naposledy, což je super. Příběh se okamžitě rozjíždí, dozvídáme se konečně podrobnosti o Joonově noční můře, Jurkovi Walterovi. Do hry vstupuje opět krásná, mladá a šikovná Sága, její vliv na vyřešení případu je značný, neméně důležitou část si zase odpracuje Joona. Autoři nám ukazují, že tím zlým nemusí být jen vrazi, že zlo může číhat i za bílým pláštěm. Vnímám to jako varování před zneužitím psychiatrie.
A jak jinak, kniha zase končí tajemstvím, tak, aby se další příběh měl hned kde rozběhnout. Budu se těšit.

31.03.2020 5 z 5

Pravidla zdvořilosti Pravidla zdvořilosti Amor Towles

Po GvM jsem neváhal a šel do dalšího příběhu od AT. Po Rusku jsme se přesunuli do Ameriky. Úvod knihy začíná v roce 1966, kdy hlavní hrdinka Katey Kontentová na výstavě fotografií objeví 2 staré fotky s mužem, kterého znala. To vyvolá vlnu vzpomínek. Příběh samotný začíná na Silvestra 1937 a postupně nás provází celým rokem 1938, jejím pracovním i soukromém životě.
Čtivé, psané lehkou rukou, od druhé poloviny děj nabral větší obrátky. Velice rád bych si přečetl knihu povídek o její přítelkyni Eve. Tak snad dojde k překladu …

Pravidla zdvořilosti:
č.110. Pracuj na tom, aby ve tvé hrudi nikdy nevyhasla ta jiskřička nebeského ohně zvaná svědomí.

21.03.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Na detektivní scéně nová postava - Kate Marshallová, 40 let, bývalá policajtka, nyní vyučující na soukromé univerzitě. Svobodná, bývalá alkoholička, 14letý syn Jake vyrůstající u její matky, dítě zplozené během dvou náhodných nocí s nadřízeným policistou, následně odhaleným sériovým vrahem.
Příběh začíná po 15 letech, kdy někdo důsledně napodobuje předchozí vražednou sérii. Kate však původně začíná soukromě pátrat po zmizení jedné dívky, události staré cca 20 let. Pomáhá jí její univerzitní asistent Tristan, empatický mladík.
Styl psaní mi vyhovuje, příběh členěn do krátkých kapitol, což čtení prospívá. Děj je postupně stupňován, pár drsných scén, logicky promyšleno. Za mne spokojenost, uvidíme, co bude dál.

15.03.2020 5 z 5

Operace Stonewall Operace Stonewall Jiří Šulc

Jedná se o literární zpracování historické události z konce roku 1943, kdy byla zahájena Operace Kamenná zeď. Příběh je zpracován ze tří úhlů - z pozic analytického útvaru, posádky liberatoru a německé obchodní lodi - tzv. lamače. Čtenář tuší, jak to dopadne, díky tomu chybí více napětí. Ale kniha se dobře čte, délka je přiměřená. Co jsem nesmírně ocenil, byla poznámka autora, která perfektně doplnila literárně zpracovaný děj.

11.03.2020 4 z 5

Už zase skáču přes Merde! Už zase skáču přes Merde! Stephen Clarke

Druhá kniha příběhů Paula Westa se dá rozdělit do tří částí, první, jak si užíval na venkově, druhá o budování vlastního podniku - čajovny a třetí je o vztahu s Alex. Všechny mě bavily, autor umí být vtipný. Je to samozřejmě "jen" oddechové čtení, ale dle mého nám hodně říká o Francouzích jako takových. Vyprávění končilo v danou chvíli happy-endem, jsem zvědav, jak se příběh posune dál.

09.03.2020 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Třetí příběh komisaře Joony Linny a stále skvěle psané, rozdělení do velice krátkých kapitol se výborně čte. Tentokrát řeší 2 brutální vraždy spáchané jedné noci, podezřelá je hned známa, ale něco nám říká, že to nemůže být tak jednoduché. Děj v několika liniích, až se nádherně vše protne. Logicky dokonalé. Na závěr je opět trochu něco odhaleno z minulosti komisaře, až se člověk děsí, co bude následovat.

02.03.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Krásně napsaná a přeložená kniha, dojemný příběh mladé lásky, kde ale v pozadí stále cítíte smrt, která může přijít odkudkoliv. Ani se mi nechtělo věřit, co šlo všechno přežít. Kniha se četla jedním dechem, nemohl jsem se odtrhnout.

21.02.2020 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Neskutečně dlouhé, v místech vědeckotechnického popisu až nudné, bral jsem přibližované skutečnosti jako axiomy, v čistě dějových místech prima čtení. Děj má neskutečný časový rozptyl, kniha s otevřeným koncem. Pro mne byl nejlepší druhý díl.

19.02.2020 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Jsem rád, že jsem se po prvním techničtějším díle rozhodl pokračovat ve čtení. Technická část byla odsunuta do pozadí, jde zejména o osud Luo-Ťi. Kniha se zase dobře čte, napínavý děj, pro mne nečekaný závěr. Budu se těšit na třetí, závěreční díl.
P.S. chyby v ději knih moc neřeším, nejde ohlídat všechno, ale tady v diskuzi ke knize dle mého názoru rozvedu, kde se autor dopustil základní logické chyby.

02.02.2020 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Zajímavou sci-fi nepohrdnu, moc nemusím ty "vědecko-technické", já jdu raději po zajímavém příběhu. První díl trilogie však patří spíše mezi ně, nosné téma planeta s třemi slunci. Neumím si vůbec představit, jestli by to mohlo i teoreticky fungovat. Ale proč ne, že? "Technické" pasáže se ale daly překonat, děj se zajímavě rozběhl. Hodně odkazů na čínskou kulturní revoluci, cítím i ekologický apel. Ocenil jsem na začátku knihy seznam postav v díle s funkcí či vztahem k někomu dalšímu, což u čínských jmen výrazně přispívá k orientaci v postavách, zejména na začátku čtení. Jinak kniha se čte překvapivě dobře, i přes uvedená moje "negativa". Uvidím, co bude následovat (na dalších 1400 stranách :-( ).

28.01.2020 4 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Za mne výborná kniha. Vtipné, ironické, plné zajímavých, i když někdy obecně známých postřehů o Francouzích. Četlo se to výborně, je znát původní profese a znalost psaní skečů. Ve čtení série budu pokračovat.

21.01.2020 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Jsem veliký fanda této série. Opět skvěle napsáno. Od začátku tři podezřelí, všichni neskuteční záporáci. Nová postava na scéně - Kudla a sehraje důležitou roli. Vyřešení je logické a zároveň zase překvapivé. Mezi Robin a Matthewem to skřípe, ale vypadá to, že to šťastně končí ... Nebo ne? Co přinese Smrtící bílá?
Joan R. je prostě mistr slova, vše je propracované, pečlivě zasazeno do britských reálií, kniha nenudí i přes to velké množství stránek.

17.01.2020 5 z 5

Soutěž Jedlíků Soutěž Jedlíků Lukáš Pavlásek

Jak je v popisu, obsahuje 18 krátkých povídek, naštěstí jen krátkých. Autor, známý bavič, skutečně se zabývá absurditami různých situací, někdy více či méně úspěšně. Jeho styl je stejný, jako když o něčem "zajímavém" mluví delší dobu ve scénce, v psané formě je to takové neliterární.
O některých málo věcech z knihy jsem přemýšlel úplně stejně, ale nikdy by mě nenapadlo to napsat. Asi máme jako lidi občas podobné uvažování.

09.01.2020 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Zajímavý příběh řešící zdánlivě vyřešenou 30 let starou vraždu, děj se odvíjí ve dvou časových rovinách. Autorka nám odkrývá pozadí činu a zároveň popisuje, kam se hlavní protagonisté po 30 let posunuli a jejich stávající problémy. Dobře vykonstruováno i následně vysvětleno. Tip na vraha jsem měl jiný.
Co se týká stylu psaní, ten se mi hodně líbil, nevím, zdali je to autorkou či výborným překladem. Poměrně hodně obecných zajímavých úvah a myšlenek. Další knihu si rozhodně přečtu.
P.S. knihy od Stephena Kinga jsem nečetl, pouze jsem viděl pár filmů.

13.12.2019 5 z 5

JJ opět nezklamal, tentokrát je však obsah náročnější. Je těžké poznat, kdy se jedná ještě o humor, ironii či sarkasmus nebo jen kritické hodnocení přítomnosti. Probírané události jsou aktuální, hýbou Evropou, světem. Plno myšlenek k zamyšlení. Já byl osobně spokojen.

„Lidé tedy brouzdají internetem a nechávají za sebe myslet ostatní s tím důsledkem, že začínají blbnout.“

„Ale protože už lidé spolu nemluví, začal vyhrávat ten, kdo nejvíckrát zopakuje stejnou věc. Někteří tento talent vypilovali natolik, že si dávají pozor, aby se zopakovali v průběhu několika vteřin. V průběhu několika vteřin.“

04.12.2019 5 z 5

Temná Budapešť Temná Budapešť Vilmos Kondor

Výborně napsáno, příjemný styl, žádné zbytečné "zdržování", sympatický novinář pátrající po pravdě. Thriller na obálce odkazuje na něco, co kniha rozhodně není a možná někoho spíše odradí. Dle mého se jedná o příběh zasazený do historických souvislostí v Maďarsku v Budapešti 36. roku 20. století s kriminální zápletkou.
Doufám, že do češtiny budou přeloženy i zbývající 4 knihy ze série.

17.11.2019 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Opět skvěle napsáno, vše pečlivě rozepsáno do posledních detailů, kromě klasického postupného vyšetřování se dále vyvíjí vztah mezi Cormoranem a Robin. Zmíněné detaily nevadí, ale na druhou stranu je obsah dlouhý, skutečně dlouhý, nebál bych se do toho trochu šáhnout a ubrat, spádu knihy by to jen prospělo.. Ale hrdinové a jejich příběhy mě baví, nyní si dám pauzu a pak hurá na třetí příběh.

06.11.2019 5 z 5

Záskok Záskok David Nicholls

Moje první kniha od DN. Líbilo se mi to, příjemný anglický humor, žádná prvoplánovaná řachanda. Vtipné i k zamyšlení, nutné se soustředit na text. Velice dobře se to četlo, čtenář je udržován v napětí, co bude dál. Hodně odkazů na filmy, herce/herečky, písničky. Hlavní hrdina je loser, který se marně snaží prosadit jako herec a když má možnost, dopadne to, jak to dopadne. Závěr je nadějný a otevřený ...

30.10.2019 5 z 5