Temná Budapešť

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Smrt maďarského premiéra ještě předtím, než stihl realizovat svůj sen o fašistickém státě, zasáhne reportéra Zsigmonda Gordona jen trochu. Život – a smrt – běží ve starém rušném městě dál, až jednou v noci dostane novinář tip, jenž ho přivede k místu činu, kde leží mrtvá žena, která má v kabelce židovskou modlitební knihu. Rozrušen bizarními okolnostmi případu – krásná, udržovaná, pobožná mrtvá dívka nalezená v opuštěné ulici temné čtvrti v Budapešti – se Gordon rozhodne vyšetřit příčinu její smrti, a to zejména poté, co je odhalena její šokující totožnost. Vyšetřování ho zavede hluboko do odvráceného a temného světa Budapešti – světa pornografie, zločinců a komunistů – do nejvyšších mocenských kruhů, kde jeden z nejmocnější maďarských představitelů plánuje provést vraždy v napojení na německé nacistické lídry… Pokud ovšem udrží v tajnosti skutečnost, že sám byl kdysi židem…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336478/big_temna-budapest-TiW-336478.jpg 3.536
Žánr:
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , XYZ (ČR)
Originální název:

Szélhámos Budapest, 2016


více info...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Temná Budapešť

Parwana
28.08.2021

Historická detektivka, jakou jsem ještě nečetla. Miluju Budapešť, a proto jsem si tuto knihu nemohla nechat ujít. Čekala jsem sice něco trochu jiného, ale i tak se mi kniha líbila.

jprst
26.03.2021

Poutavý příběh, který ale autor nedokázal patřičně využít, takže to nakonec skončilo jako průměrná až nudná záležitost. I ta zajímavě využitelná atmosféra Budapešti tehdejší doby vyznívá spíše jako část turistického bedekru.


martina2540
27.12.2020

Byl to jiný příběh, než na které jsem zvyklá, kniha mě zaujala, velmi dobře se mi četla, úsměv na rtech mi vytvořil děda se svými zavařeninami. Doporučuji ji.

mona.benny
18.10.2020

Za celou knihu jsem si nezvyklá na formu psaní knihy, to byla moje největší překážka. Zápletka mě bavila, novinář, který pátrá na vlastní pěst.

hellena1523
27.07.2020

Průměrná detektivka, které dávám vyšší hodnocení za zasazení do mé milované Budapešti.
Chválím taktéž neotřelého Gordona, díky němuž jdu dnes uvařit perkelt.

1T0S_
11.06.2020

Detektivku, která se odehrává v Maďarsku, jsem ještě předtím nečetl, takže jsem neváhal a po knize okamžitě sáhl. A musím říci, že mě vůbec nezklamala. Spíše naopak. Prostředí Budapešti třicátých let minulého století je originální a má perfektní atmosféru. Hlavní hrdina, novinář Gordon, též příjemně překvapil. Nejedná se o typického nezničitelného a neomylného detektiva, což je oproti moderním detektivkám vítaná změna. Děj měl spád a plynul rychle, a přestože mu chyběl nějaký přesah či přidaná hodnota, knihu jsem si užil.

haki34
03.04.2020

z knihovny....ráda jsem se vrhla na Budapešť - že konečně něco jiného než Emerika a England...a nebylo to špatné...ale ..a.ni velmi dobré či vynikající...pouze dobré.
Četlo se rychle, ale bez hlubšího záběru někam hlouběji pod povrch. Bez větších emocí. Takové to jako když se zpovzdálí dívám na nějakou scénu, kteru určitě do hodiny zapomenu...
Fašisticko-komunistické pozadí, politika, mocenské boje - to mě neoslovilo. Více se mi líbil život redaktora - litry černé kávy, nějaký ten perkelt k obědu. Děda zavařující i vlastní ponožky...přesuny tramvajemi Budapeští...sice jsem tam (zatím) nikdy nebyla, ani jsem neměla mapu před sebou, ale po pár stránkách jsem si dle popisků dokázala představit jakýs takýs plánek ulic a náměstíček (třeba Okogon, Rytířská ulice, Kulaťák či Hitlerovo náměstí, chcete-li)..za to plus.
Záhadný vztah redaktora a jeho přítelkyně Krisztiny - na tu dobu asi hodně odvážný...a podobně odvážné je jeho pátrání. Když se noří do podsvětí a jeho temných uliček. Nahlédneme do pozadí boxu a černých zápasů. A nejvíc po pokličku "luxusní" prostituce...
Ono to všechno vlastně funguje a existuje dodnes..včetně těch zločinů.
Takže : nebylo to špatné, nebylo to ani uchvacující. A obávám se, že brzy zapomenu. Jako oddechovku v pohodě doporučím. 3,5*, kloním se ke 3,....

Mike99
17.11.2019

Výborně napsáno, příjemný styl, žádné zbytečné "zdržování", sympatický novinář pátrající po pravdě. Thriller na obálce odkazuje na něco, co kniha rozhodně není a možná někoho spíše odradí. Dle mého se jedná o příběh zasazený do historických souvislostí v Maďarsku v Budapešti 36. roku 20. století s kriminální zápletkou.
Doufám, že do češtiny budou přeloženy i zbývající 4 knihy ze série.

1