mijagi80 mijagi80 komentáře u knih

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Zajímavá část naší historie, která už není tak známá. Velmi dobře popsaný komunistický převrat v únoru 1948. Okolnosti vzniku samostatného židovského státu vysvětlují, proč je v oblasti neustálé napětí i po 65 letech od prvního boje Židů za nový stát.

17.09.2013 4 z 5

Mezi nebem a mořem Mezi nebem a mořem Zdeněk Hanuš Knapp

Autor sloužil jako telegrafista u 311. pobřežní perutě RAF. První let absolvoval na dvoumotorovém bombardéru Welington, kdy útočil na konvoj plující kanálem La Manche. Angličané zpočátku k českým vojákům přistupovali s nedůvěrou, ale v průběhu bojů vysoce ocenili jejich schopnosti.

10.09.2013 4 z 5

Šedá eminence Šedá eminence Aldous Huxley

Potomek střední šlechty Francois Leclerc du Tremblay cítí od dětství velkou touhu sloužit Bohu. Již v mládí vstupuje do řádu kapucínů, kde se svou horlivostí, sebekázní a inteligencí vypracuje na "nejlepšího z kapucínů", Věnuje se intenzivně misionářské činnosti a zakládání dalších církevních společenství.
Osudovým je pro něj setkání s kardinálem Richelieum, který ho jako svého poradce zasvěcuje do tajů vyšší politiky. Tremblay svádí vnitřní boj mezi svou láskou k Bohu a láskou k vlasti. I přes půdovní dobrý záměr, nepřináší jeho skutky lidem mnoho dobra a Joseph s vzdaluje Bohu.

10.09.2013 4 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Knihu jsem četl po historickém románu Dva proti říši. Obě se věnují stejnému tématu, přesto je každá jiná. Na HHhH si cením větší historické přesnosti a zároveň míst, kde autor nechce fabulovat a takzvaně vyloží karty na stůl. Tematicky se kniha zaobírá více mezinárodní situací a vlastnímu atentátu se nevěnuje tak obsáhle, jak je tomu u Jiřího Šulce.

Přesto výborné a originální čtení.

zany: Přečetl jsem si Váš komentář s výčtem chyb, kterých se autor dopustil. Budu-li číst knížku znova, zaměřím se na ně. Při četbě jsem si těchto nepřesností vůbec nevšiml. Takže zřejmě bude muset laskavý čtenář brát moje slova o "historické přesnosti"s rezervou. Smazat je nemůžu, protože by Váš komentář ztratil smysl.

05.09.2013 5 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Kniha se věnuje vypjatému období českých dějin. Boj o naši zem probíhá na mnoha úrovních. Hlavní část je věnována české a německé rozvědce. Češi pod vedením známého Františka Moravce bojují s německým abwehrem. Obě služby zjišťují informace o tom druhém pro armádu a politiky. Hitler společně s "tělocvikářem" Henleinem rozdmýchává v pohraničí atmosféru rasové nenávisti a nabízí Němcům "Heim in Reich".

Skupiny ordnerů, mladých a fanatických německy mluvících obyvatel naší republiky, provokuje české četníky a finančni stráž k ozbrojeným potyčkám Ti však nemohou adekvátně reagovat, protože jim česká vláda svazuje ruce. Nařizuje vojenským složkám v pohraničí umírněnost, aby případné násilí nehnalo vodu na mlýn Hitlerově propagandě.

Pro mě byla velmi zajímavá informace o existenci Stráže obrany státu a jejich aktivitách. Mizí tak pocit poraženectví bez boje, který jsem měl k tomuto období přiřazený. Je vidět, že jsme měli armádu a také odvahu, chuť a sílu se bránit.

05.09.2013 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Výborně napsaná kniha, vůbec jsem se nemohl otrhnout. Na wiki jsem při četbě hledal informace o Pannwitzovi, Fleischerovi i Heydrichovi. Pak jsem shlédl tohle video na youtube:

A ještě teď mě mrazí v zádech. Doporučuji číst společně s románem Vyhnání Gerty Schnirch. Četba je pak dobře vyvážená

"I kdyby vůbec nic neudělali pořád bydlí ve vesnici, která odpovídá zadaným parametrům. A navíc nevěřím, že jsou opravdu nevinní. Něčeho se určitě dopustili. Přinejmenším jsou to Češi. Pana Heydricha zabili Češi, a Češi za to také zaplatí."

30.08.2013 5 z 5

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Dle mého názoru je tato část opravdu trochu slabší a pasáž s drakem mě v četbě dost zpomalila. Konec zůstává otevřený, tak nezbývá než zkusit Strach moudrého muže.

29.08.2013 3 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Je to první kniha od tohoto autora, kterou jsem četl. Nečetla se snadno, chvílemi jsem měl pocit zmaru nad lidským konáním, chvílemi jsem obdivoval, jak velkou chuť žít má stále hlavní postava pan Mares přesto všechno, co ho potkalo.

26.08.2013 4 z 5

Po nás potopa Po nás potopa Paul Brickhill

Dobře naspaná kniha o vývoji bombardování hrází, železničních uzlů a ponorkových krytů. Všechny tyto cíle nebylo možné likvidovat kobercovým náletem, takže spojenci vyvinuly pumy, schopné proniknout stropem bunkru a explodovat až uvnitř.

25.08.2013 4 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Povedená fantazy s originálním zapojením hudby do magie celého příběhu. Kvothe je sympatická postava. S chutí si přečtu druhý díl.

22.08.2013

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Knihu jsem přečetl s velkým zaujetím, protože děda hospodařil na více než 12 ha v bramborářské oblasti a nakonec musel do družstva také vstoupit. Babička dostala na starost 30 býků na výkrm a dost se u toho nadřela. Nakonec střechu nad hlavou ubránili, protože v ní už jsme pátou generaci.

13.08.2013 5 z 5

Co je a k čemu je vyšší matematika Co je a k čemu je vyšší matematika Karel Rektorys

Velmi zdařilý úvod do diferenciálního počtu.

31.07.2013 5 z 5

Naše květiny Naše květiny Miloš Deyl

Nádherně ilustrovaný atlas rostlin. Mám ilustrace raději než fotky, protože lépe zachytí typické znaky jednotlivých rostlinných druhů.

31.07.2013 5 z 5

Uzly krok za krokem Uzly krok za krokem Geoffrey Budworth

Velmi názorné fotografie postupů, překlad do češtiny mi občas přijde krkolomný a některé uzly jsem se musel stejně učit podle videa na youtubu. Oblíbil jsem si amforový uzel :) strana 86.

31.07.2013 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Dobře napsaná kniha o kousku naši historie, na kterou hrdí nikdy nebudeme. Ve válce se ale lidskost ztrácí na obou stranách. Zda bychom se chovali dnes jinak v tak extrémních situacích, je těžké posoudit.

30.07.2013 4 z 5

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Do děje mne vtáhl až závěr. Neznám bohužel knihy H.G. Wellse a s tím spojenou problematiku cestování v čase, tak jsem si knihu tolik neužil. Navíc je celé cestování časem až na závěrečnou část iluzí jak pro postavy v knize, tak pro čtenáře. Pouze pan Wells a vypravěč vědí, jak se věci mají :) Některé pasáže jako vstupy vypravěče a milostná korespondence působily na mě spíš rušivě a trochu se to "vleklo". Určitá podobnost s knihou Jonathan Strange & pan Norrell tu je, především hmatatelná atmosféra a děj, který plyne velmi rozvážně vpřed nebo vzad ?:)

24.07.2013 3 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Asi jsem už z celé série trochu unavený, ale v tomto díle jsem poprvé za celou sérii některé pasáže přeskočil, děj mi přišel až příliš "košatý" a do čtení jsem se musel občas přinutit. Jinak postavami, nápady i dějovými zvraty autor opět nešetří.

10.04.2013 4 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Zpočátku mi kniha přišla trochu moc romantická a obával jsem se, že vztah prostého anglického lučištníka a francouzské hraběnky se bude prolínat celou knihou. Nakonec, ale převážilo barvité líčení celého tažení anglického krále Eduarda proti francouzskému FIlipovi, proto jsem knihu dočetl a líbila se.

09.11.2011 4 z 5

První přichází tma První přichází tma Richard Scott Bakker

Výpravná fantasy do světa, který působí velice živě a má bohatou historii. Postavy jsou uvěřitelné a komplikované jediná postava u které by se dalo říct, že je černobílá, je čaroděj Achamain a naproti němu tajemné společenství oznočované jako Konzult. Každý z hlavních "hrdinů" barbar, mnich, císař, prorok sledují svoje cíle, na pozadí svaté války a je na čtenáři, aby si utvořil představu, zda je postava na straně dobra nebo zla. Autor to neusnadňuje, což je myslím dobře.

V prvním díle autor připravuje čtenáře na válečný konflikt, který bude zřejmě v dalších pokračováních trilogie Princ ničeho blíže popsaný. Knihu je třeba číst pozorně, je "hutná" a pokud bych přirovnal styl, pak mě napadá Erikson a Malazská kniha padlých.

07.11.2011 5 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

První díl nás seznámí s životem v římských legiích, kde se setká centurion Macro s nováčkem Catem. Autor trocho naznačuje politickou situaci kolem císaře Claudia a setkáváme se s jeho zástupcem Narcissem (něco jako ředitel tajné služby), který se snaží rozkrýt spiknutí. Cato přichází do vojenského tábora v Germánii a po krátké době se s II. legií přesouvá přes kanál do Británie, kde císař plánuje zahájení ofenzivy. Krátce po vylodění dochází k velké bitvě. Děj má spád a popis bitev a života ve vojenském táboře je plný zajímacých detailů. V hodnocení dávám 4 hvězdičky a uvidím, jak se vydaří druhý díl a také mám v plánu přečíst něco od Cornwella.

Pokud byste hledali hlubší sondu do římských dějin, pak bych doporučil knihu První muž Říma od Colleen McCullough a její pokračování.

31.10.2011 4 z 5