Micho86 Micho86 komentáře u knih

Pekelná šleha Pekelná šleha Martin D. Antonín (p)

Tento díl byl opět naprosto strhující, jako seznámení s autorem mi posloužil perfektně, za mě určitě 5 hvězdiček.
Akce a humor nechyběli, děj byl ucelený a přehledně zkonstruovaný, každá postava dostala svůj vlastní prostor a také byly při této literární příležitosti vytvořeny postavy nové, které tedy vážně stály za to. Vlastně kdyby nezastupovaly opozici, jistě by všechny s přehledem zapadly do party našich hlavních hrdinů.
Také oceňuji možnost strávit při čtení více času s Ester, která sice v tomto díle dostala trochu na zadek, ale jako čtenář k ní teď mám o něco blíž.
Po tomto pokračování mám také pocit, že se dostáváme o něco blíž k tajemné Sedmičce, jejíž údajní členové s výjimkou Ester prozatím zůstávají v anonymitě a minimálně dva z nich už to mají za sebou, takže tyhlety zbylé 4 šedé eminence už bych ráda brzy poznala. Snad se toho ujme Jiří Pavlovský ve svém dalším díle, protože já už začínám být vážně celkem zvědavá.:)

24.08.2023 5 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Jeden z mých oblíbených příběhů, nemám k němu po těch letech moc co říct, snad jen že mi přirostl k srdci.:))

21.08.2023 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Musí být příšerné chátrat, hloupnout, přicházet o svou vlastní vůli a být si toho každým okamžikem vědom, už jen z té představy mě jímá úzkost.
Na tomto příběhu je podle mého názoru nejpůsobivější především způsob psaní, kdy čtenáře nejprve téměř bolí oči ze všech těch pravopisných chyb a všímá si tak každého možného zlepšení, autor si tím získal můj upřímný obdiv - nasekat tam tolik hrubek jistě dalo víc práce, než se zdá.
Růže pro Algernon je velmi emotivní a smutné vyprávění, které vždy budu řadit mezi nejlepší knihy, jaké jsem kdy četla.

21.08.2023 5 z 5

Síť přízraků Síť přízraků Ondřej S. Nečas (p)

Tohle byl vážně skvělej díl, oceňuji ucelenou a pevnou dějovou linku; autor postupně buduje příběh, opatrně seznamuje čtenáře s poměrně velkým množstvím postav a pak to přijde - děj začne nabírat rychlost a začnou se dít věci.
Příběh je skvěle zkonstruovaný a promakaný, za mě se jedná zatím o nejlepší knížku, kterou jsem od Ondřeje S. Nečase četla.
Bavil mě svět uvnitř Felixovy hlavy, přítomnost Buffy a Benedicta Cumberbatche mi udělala velkou radost.:)
Síť přízraků osobně řadím mezi ty kvalitnější příspěvky do série Kladivo na čaroděje, ačkoliv musím říct, že takové řazení není vůbec jednoduchý úkol, celý je to dost pecka!

21.08.2023 5 z 5

Drsné sny Drsné sny Jakub Mařík

Podle informací o autorovi na konci knihy psal Jakub Mařík doposud pouze povídky, no takže klobouk dolů pane, byla to skvělá knížka. Řekla bych, že tento autor píše zatím nejblíže stylu Jiřího Pavlovského, tvůrce celé série.
Humorné hlášky nechybí, tým je hezky pohromadě, Klaudie si u mě taky trochu zvedla skóre a nakonec i Vincenc dostal opět trochu prostoru pro přehlídku svých mnohých skrytých talentů a nechutné povahy. ("Pokud jsou oči okny do duše, ty Vincencovy pak byly kukátkem do cely Hannibala Lectera." - ano, tak to je on, můj oblíbenec, děkuji autorovi za stručný a výstižný popis téhle supr postavičky.)
Taky musím ocenit, že oproti předchozímu dílu, který chybami v textu jen přetékal, v tomto díle moc překlepů nenajdete - já vím, že to není důležité, ale já si takových věcí neumím nevšímat, a proto je teď myslím z mé strany na místě pochvala, jelikož v opačném případě se nikterak nezdráhám si na velké množství chyb v recenzi trochu postěžovat.
V rámci této série musím příspěvek od Jakuba Maříka zařadit mezi mé oblíbenější díly a teď už se těším na další literární počin Ondřeje S. Nečase, no vážně, jeden autor lepší než druhý, tohle jejich střídání mě moc baví:))

15.08.2023 5 z 5

Výtah do pekla Výtah do pekla Jiří Pavlovský

Celá série mě moc baví, ale musím říct, že díly od Jiřího Pavlovského mám nejraději - hned od prvních stránek je snadné poznat, zda daný díl napsal on, nebo jiný autor.
Některým čtenářům se může Výtah do pekla jevit jako příliš drsný a promiskuitní, nicméně já jsem si už v tomto žánru zvykla na ledacos, takže za mě v pohodě.
Příběh hezky odsýpá a pozvolna nabírá na zajímavosti a napětí. Vincenc si v tomto díle jede svou vlastní dějovou linku, což je trochu škoda, ale na druhou stranu taky sama nevím, zda bych ho na autorově místě poslala do nemocnice nebo spíš do pekelného paneláku, příběh by pak nabral úplně jiný směr, takže takhle to podle mě bylo asi vážně nejlepší. Těším se, až tahle obscénní postavička opět vstoupí do vyšetřování a překvapí dalšími příspěvky na účet magie.
Navíc jsem si díky Vincencovým kapitolám uvědomila, jak moc začala být hlavní dějová linka napínavá, a dopřála si tak alespoň trochu času k vydechnutí, než se zase ponořím do útrob Klaudiina feministického psycho výletu nebo naopak do nechutné jateční výpravy Felixe a Waltera.
Už mám připravený další díl a těším se na seznámení s Jakubem Maříkem, tahle parta spisovatelů si vážně umí udržet pozornost!

10.08.2023 5 z 5

Sonáta pro Azazela Sonáta pro Azazela Dušan Fabian

Tento díl tématicky pozvolna navazuje na díl předchozí, je to taková vtipná detektivka s trochu mysteriózní atmosférou se sklony k duchařině.
Ve srovnání s předchozími díly to byla menší sranda, ale na druhou stranu jsem se v průběhu čtení rozhodně nenudila a autor si udržel mou plnou pozornost od začátku do konce, přečteno za jeden den - takže zhruba za stejnou dobu, která je věnována ději této knížky. Nepřestává mě udivovat, co všechno se může přihodit Felixovi Jonášovi a jeho skvadře během tak krátké doby.
Trochu mě mrzelo, že Vincencovi a Walterovi byla věnována jen jedna kapitola, ale o to víc se těším na další dobrodružství, ve kterém se opět objeví na scéně a zničí vše, co se jim pokusí zkazit den.:)

08.08.2023 5 z 5

Kruté stroje Kruté stroje Ondřej S. Nečas (p)

Už od prvních stránek bylo cítit, že tento díl psal jiný autor. Ondřej S. Nečas pojal svůj příspěvek do série poněkud detektivně a pro mě to, musím říct, byla vlastně vítaná změna, Kladivo na čaroděje pak pod vlivem různých autorů získává na pestrosti a postrádá nevítanou jednotvárnost, která u mnohadílných sérií bohužel často hrozí.
Od Ondřeje S. Nečase jsem v minulosti jeden titul četla a byla jsem pak poněkud zklamaná, ovšem v tomto případě mě čekalo příjemné překvapení. Nechyběly vtipné hlášky, nečekaný románek, zachování vlastností hlavních postav taky proběhlo správně a musím ocenit i informativní stránku textu - nevím nakolik se autor sám ve volném čase o tyhle věci zajímá, nebo zda se musel v průběhu psaní informovat, každopádně jsem žasla, co všechno Nečas ví o mořské biologii a o vlastnostech čísla 61 z pohledu matematiky.
Také jsem si uvědomila, že děj každého dílu se odehrává průměrně v průběhu dvou dnů, intenzita vysvětlena, chtěla bych vidět nějaký záznam z porady autorů, nejspíš trvá déle než jedna kniha..:))

Město mrtvých Město mrtvých Jiří Pavlovský

Další parádní knížka, nepřestala mě bavit ani na chvilku, ani v tomto případě autor nevynechal příležitost zařadit do děje nějaké další magory, jen jsem ze začátku nečekala, že město, ve kterém se děj druhého dílu odehrává, je až takový blázinec.
Mám ráda, když mě autor něčím zaskočí, a jednotlivé části série jsou sice krátké, zato velmi intenzivní a nálož napětí, srandy a překvapení tak musí bezvýhradně přijít a zase odfičet jako živelná pohroma, no vážně, už dlouho jsem nebyla z nějaké knižní série takhle hotová, nemůžu se dočkat dalších dílů.

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Neskutečně dobře jsem se bavila, od začátku do konce. Hlavní postavy se natolik vzájemně předstihují ve vlastní bizarnosti a negativních vlastnostech, že máte o zábavu postaráno i ve chvílích, kdy se zrovna nic moc neděje. Párkrát jsem se i od srdíčka zasmála nad hláškami hlavních hrdinů a na konci nechyběl ani moment překvapení - neměla jsem tušení, že Felix Jonáš není až zase takovej vůl.
Tuhle sérii jsem už delší dobu toužila posbírat a když se jednoho dne objevila kompletní na Knihobotu, neváhala jsem ani chviličku, je to přesně můj žánr, a koho baví František Kotleta nebo Petr Schink, přijměte mé doporučení a přečtěte si i sérii Kladivo na čaroděje, sérii dvanácti jednohubek a jednu záživnou bichli k tomu, dobře se pobavíte, fakt!

Jak lvové Jak lvové Petr Schink

Řekla bych, že tento druhý díl byl trochu slabší než ten první, ale těžko posoudit, jelikož to bylo vlastně něco úplně jiného - odlišné sestavení příběhu, nepravidelné retrospektivní vložky (z ničeho nic všechny pojednávaly o Myrtle a když se pak jedna vzpomínka vrátila k Fastyngerovi, musela jsem přelistovat knihou daleko dopředu, protože jsem si nemohla vzpomenout, kde se v minulosti nacházel naposledy) a střídání ich a er formy. Nevadilo mi to, ale myslím si, že oba díly celkem dvoudílné série by měly být sestaveny stejným stylem, to je můj osobní názor a také proto ubírám jednu hvězdičku - kniha mi nepřišla úplně ucelená, konzistentní, chybělo mi to tam.
Nicméně obsah byl skvělý, napínavý, čtivý a hlavní hrdina ve mě vzbudil zájem, takže jsem chtěla vědět, co bude dál. No řekněte, mohli byste nefandit notorickýmu paku a pistolníkovi s rozbitýma rukama, který vzal pod křídla drzého výrostka a rozhodl se, že ho bude mít rád?
Byla to zábava, oba díly si v budoucnu určitě ráda přečtu znova.

28.07.2023 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Originální příběh, výborně napsaný, trochu tajemný, okořeněný vztahem mezi mladíkem, hendikepovaným chlapcem a jeho maminkou, Lunapark jsem četla dvakrát a tuším, že si ho ještě někdy zopáknu. V závěru děje nechybí trocha napětí, akce a rozuzlení zápletky. Za mě je to moc dobrá kniha, doporučuju. :)

30.06.2023 5 z 5

Červený vrch Červený vrch Jamie McGuire

Příběh je geniálně sestavený, tedy alespoň nad očekávání, děj nepostrádá napětí - chvílemi mi připadalo, že čtu detektivku - ani jiné podstatné aspekty pro udělení tolika hvězdiček. Bylo to skvělý a kdyby se mě někdo zeptal, ráda tuto knihu doporučím, nehledě na to, kdo se ptá a co rád čte. :)

Chutná těla Chutná těla Isaac Marion

Zajímavý nápad, popsat zombie apokalypsu z pohledu zombíka, docela by mě zajímalo, jaký myšlenkový pochod k tomu autora inspiroval. Jedná se o příjemnou a vcelku i zábavnou oddechovku, které alespoň za mě sice chybí kousek k páté hvězdičce, ale stejně se mi to moc líbilo, klidně si to přečtěte, nejspíš taky nebudete litovat. ;)

29.06.2023 4 z 5

Grilbar Galaxie Grilbar Galaxie Maja Lidia Kossakowska

Napínavá galaktická sranda, příznivci Stopařova průvodce se zde setkají se spoustou známých termínů a pokud jste ve světě vesmírných dobrodružství noví, nebojte, pobavíte se úplně stejně ;)

29.06.2023 5 z 5

Co je to tam vzadu na dvoře za kolo s chromovanými řídítky? Co je to tam vzadu na dvoře za kolo s chromovanými řídítky? Georges Perec

Tuto knížku o tloušťce brožury pro turisty mi vnutil k přečtení kamarád, dlouho jsem se přemáhala, abych ji přečetla, ale nakonec mě dohnalo svědomí, jelikož již zmíněný kamarád ji chtěl posléze také vrátit. Byla tenká, tak jsem si ji zařadila do svého čtecího pořádku a jednoho krásného rána na cestě do práce ji vytasila ve vlaku a dala se do čtení.
No, nebudu lhát, když se autor často opakuje, dohání mě to k šílenství, nicméně v tomto případě jsem vzápětí pochopila, že si dělá ze čtenáře prču, a začala se při čtení bavit spolu s autorem.
Jedná se o zábavnou a rychlou oddechovou četbu a nenapadá mě nikdo, komu bych tuto knížečku nemohla doporučit. :)

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Kniha má své drobné nedostatky, nicméně když uvážíme dobu, ve které byla napsána, jistě ji můžeme dle mého názoru zařadit mezi nejlepší díla tohoto období. Dům o tisíci patrech byl jedním z mých nejoblíbenějších titulů ze seznamu četby k maturitě a dodnes tomu tak je. Jednou za pár let ji vždy ráda vyhledám na půdě a přečtu znova. :)

Krysař Krysař Viktor Dyk

Miluju to a budu to číst v několikaletých intervalech zas a znova. Lidská hloupost je nekonečná, ovšem každý v Krysařovi jistě najde ponaučení, ať už v zakončení vyprávění nebo v jeho průběhu.

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Taková dadaistická knížečka do kapsy, mě osobně takové nesmysly dohání k šílenství, mám ráda rozum a pořádek, takže jsem se u tohoto minidíla maličko trápila, a ne, představivost mi nechybí, mám vystudovanou uměleckou školu, také zbožňuji sci-fi a fantasy, ale můj smysl pro pořádek mi asi bohužel brání užívat si takovéhle milé a prťavé dada kravinky..
Nicméně po přečtení rozumím, proč mají tento titul mnozí lidé v mém okolí tolik rádi a s oblibou na něj vzpomínají, je to napsané hezky a každému, kdo nemá OCD nejspíš Tracyho tygra i s čistým svědomím doporučím.
Pro mě osobně to bylo utrpení na jedno nezáživné odpoledne, ovšem za veškeré výše zmíněné nedostatky přijímám plnou zodpovědnost, autorova chyba to není a řekla bych, že to napsal hezky.
Omlouvám se za rozporuplný komentář, naložte s ním dle svého uvážení ;)

29.06.2023 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Způsob, kterým Japonci píší knihy, mi prostě nějak nesedí, nedá se nic dělat, tahle knížka se mi nelíbila. Samozřejmě, námět je velmi originální a zajímavý, nicméně způsob líčení příběhu mi lezl na nervy, především to neustálé opakování již známých faktů v každé nově započaté čtvrtině příběhu a charaktery postav v podstatě neexistovaly, až na jednu mě osobně nesympatickou výjimku.
Mojí nelibost z této knihy lze nejspíš vysvětlit nepřekonatelnými kulturními odlišnostmi, jež mezi našimi zeměmi panují, já to Japoncům nemám za zlé, vážně ne, ale jejich literatura mě povětšinou ničí. Bohužel jsem doposud natrefila jen na jednu jedinou výjimku a můžu říct, že titul "Než vystydne káva" to zcela určitě není..

29.06.2023 2 z 5