michimuller michimuller komentáře u knih

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Zopakovala jsem si knížku po téměř 20 letech....líbila se mi tehdy a líbí se mi i teď. Impulsem byla hra, kterou se doma baví syn. Geralt zůstává pořád úžasná ikona. Je to krásná pohádka ke které se dá vrátit i po letech.

11.02.2015 4 z 5

Kosti v písku Kosti v písku Kathy Reichs

Po svatých kostech, které mě nebavily je zpátky skvělé čtení ze zajímavého prostředí archeologického semináře v terénu. Vykopávky indiánského pohřebiště, domek na pláži, nemocná kamarádka patoložka a dva životní chlapi hlavní hrdinky, bývalý a budoucí. Mě se tu vztahový trojúhelník doslova líbil a to zastávám názor, že tohle téma je ve skvělých knížkách jen vata. Tento román se moc povedl. Doporučuji.

15.01.2015 5 z 5

Vážná tajemství Vážná tajemství Kathy Reichs

Guatemala. Masový hrob ve staré studni, dějová linie na podkladech skutečných událostí. To nejsou jen detektivní romány vycucané z prstu, to je příběh vystavěný na historii. Moc povedený příběh, netradiční prostředí, světová spolupráce, popisy místního prostředí i poměrů, prostě dokonalá detektivka. Už se těším na další.

15.01.2015 5 z 5

Stínozem Stínozem Peter Straub

Anarchie.. dočteno jen pro splnění čtenářské výzvy. To nejzajímavější z knihy byla nádherná obálka.

29.08.2023 3 z 5

Krotitel Krotitel Camilla Läckberg

Už nikdy více a to jsem se těšila, že děj je zasazen do nádherného městečka Fjallbacka, které na mapách vypadalo naprosto úchvatně. Ty severské romány mě berou díky těm nádherným lokalitám.... Jsou knížky u kterých je po přečtení zklamání tak velké, že se člověk diví, že to neodložil už dávno. Poslouchala jsem jako audioknížku načtenou paní Talpovou a ani ta tomu nepomohla. Na jméno Helga jsem chytila přechodnou alergii právě díky ní a jejímu "Helgoooooo" Naprosto šílené postavy Eriky a Patrika, to nemohla autorka snad ani myslet vážně. Dějová zápletka byla tak překombinována, že jsem se pořád vracela, co mi kde uniklo a ono neuniklo.... Přeskakování mezi minulostí a současností bylo pro mě otravné no a závěr, tak to už bylo vlastně vysvobození z chaosu nekonečného alterega. Myslím, že této autorce se raději vyhnu velkým obloukem.

16.02.2022 3 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

Hlasy v bouři se autorce tak úplně nepovedly, možná malinko lepší průměr a oproti jejím strašidelným domečkům o dva levely určitě níž. Co mi na stylu autorky naprosto nesedí i z jiných knih je vztahová romantika, nevím proč, ale z toho mám snad rovnou kopřivku. Obrovské sídlo postavené uprostřed pravidelně vysázeného lesa s nulovou infrastrukturou, odříznuté od civilizace a přitom naprosto soběstačné. Zahradnické pokusy mi přišly víc děsivé, než zombii příšerky. Myslím si, že pokud bylo záměrem post apokalypsa, tak to nevyšlo a byla z toho tak trochu strašidelná pohádka. Ovšem díky jménu autorky si to fanoušci určitě přečtou.

16.02.2022 4 z 5

Totem Totem David Morrell

Pane Morelle, klobouk dolů. Totem jsem četla před 20 lety a zůstal mi nejen v hlavě, v srdci, ale i v knihovničce. Zpátky k tomuto románu mě přivedl Nevillův Rituál, když jsem si říkala, tohle už tu bylo, něco jako "zkroucená zrůda, kříženec kočky, člověka a losa s širokým rozvětveným parožím, vytasené drápy, ocas a hluboké oči" z Totemu. Krásný příběh vystavěný na čtyřech výrazných postavách, náplavou šerifem přivandrovalým od někud z civilizace, na whisky závislém reportérovi, píšícímu svého solo kapra, patologovi s diskreditovanou minulostí a politikovi s vlezdoprdelkovským stylem starostování v malé díře uprostřed ničeho. Zasazeno do nádherné přírody skalistých hor a v dnešní době trochu víc děsivá virologie vztekliny, namícháno do vzrušujícího koktejlu, který nezklamal před 20lety ani dnes. Naprosto nadčasové!

24.02.2021 5 z 5

E-maily Coco Pinchardovej E-maily Coco Pinchardovej Robert Bryndza

Mám ráda brynzu, nejraději s haluškami, ale Robert je už dlouho mým oblíbencem, takže Bryndzu kdykoliv i bez halušek. S jeho skvělými detektivními příběhy se tohle dílko srovnávat nedá a jen blázen by to zkoušel, prostě tohle je naprosto jiný šuplík. Vybrala jsem si Coco do čtenářské výzvy 2021 a bylo to trhlé, praštěné a bláznivé... člověk se musel smát, i když byla zoufalka Coco spíš k pláči, musel jí člověk držet palce.
"Jsi tajný agent? Co jak je doopravdy tajný agent? Vím, že mi nemůže říct, ani kdyby byl, ale mohl by mi aspoň říct, že mi nemůže říct. No, ale když nemůže ani říct, že mi nemůže říct, že není tajný agent, může alespoň potvrdit rande. Ne?"
Brutální a ještě čtené ve slovenštině. Pravá výzva! Ale dost bolo Coco, do pokračování už nejdu.

24.02.2021 4 z 5

Čmelák – Láskyplné povídky Čmelák – Láskyplné povídky Halina Pawlowská

Knížka jako acylpyrin. Neuškodí a nepomůže. Mám ráda autorčin smysl pro humor a četla jsem více jejich knížek a tady mám dojem, že jde o výběr jejích starších povídek, fejetonů a článečků už uvedených jinde a docela profláknutých. Na druhou stranu v dnešní době člověk potřebuje kapku toho pozitivismu a určitě to nebyla ztráta času. Tak jako jiným i mě se hodila do čtenářské výzvy se srdíčkem na obalu.

09.02.2021 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Sáhla jsem po "Kaštánkovi" možná jen kvůli výzvě 2020 a měla velké očekávání, dobře mi tak. Možná o malinko lepší průměr, připadalo mi to nekonečné a nelogické. Na druhou stranu i mě přivedlo k zamyšlení, kolik druhů kaštanů vlastně znám? Mezi jedlý a koňský se mi okamžitě vloudila ikonická čokoládová tyčinka ledové kaštany... Začátek morbidní, pak se nic nedělo, uzavřeli vyšetřování a pak mě to začalo bavit posledních cca 35 kapitol. Hodně zvláštní počin, který jsem několikrát odložila a dorazila jen opravdu náhodou.

20.08.2020 3 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Pocitově 4+ a to jsem se docela červenky bála. Nemám ráda knížky z válečného prostředí s dějem někde na frontách a zákopech a už vůbec mi nesedí všelijaké proplétání časových linií minulosti a přítomnosti. Ale pomyslný klobouk dolů, skvělé, čtivé poutavé a to co jindy knížkám vytýkám mi vůbec nevadilo. Ta melodramatická červená knihovna sestřiček a pacientů v lazaretu se dala skousnout. Také mě překvapil konec, že ikonický HH to nakonec poskládal z válečného deníku. Naopak velice se mi líbily pasáže HH rozervané duše po vraždě kolegyně a sýkorka. Já jsem nadšená a nejen díky charismatickému hlasu Hynka Čermáka v audio verzi, ano tohle se hodně povedlo!

30.04.2018 4 z 5

Krvavé evangelium Krvavé evangelium James Rollins (p)

Rozporuplné hodnocení, 4 je málo 5 je moc. Krásné prostředí, Rollinsův styl vyprávění nádherný, vliv druhého autora, tedy autorky podstatný. A to je možná to, co pro mě bylo rušivé. Místy sladké až z toho bolí zuby, pořád někdo po někom toužil a hladově pokukoval a poměrně zdlouhavé. Jednoduše pro mě emočně předimenzované. Dvě vlčí potvory s nádhernými jmény, naopak mile sympatické. Legendární Čachtická kněžna a Rasputin mě nemohli překvapit víc, mýtická medvědice Ursa a spousta dalších propojení s historickými prvky se hodně povedlo. Na první díl poměrně široce obsáhlé, ovšem jako trilogii zvládnout naráz si rozhodně netroufám. Audio forma naprosto skvělá.

11.04.2018 4 z 5

Syndróm E Syndróm E Franck Thilliez

Psychologicky hodně zajímavá knížka, až děsivě pravděpodobná a uvěřitelná. Tématika podprahového vnímání byla hodně originální a odlišuje Syndrom E od spousty detektivek, kterými jsou knihovny zaplavené. Agent Žraloček byl správně rozdvojená osobnost a udržoval vyprávění v těch správných obrátkách. Audio verze načtená JIřím Žákem pro mě není to pravé ořechové, ale vyprávění samotné se mi hodně líbilo. Asi symbolické půl hvězdičky dolů za Egyptskou zápletku, která mi tam nějak moc nezapadala a byla taková useknutá a dotažená až na konci knihy. Určitě se nebude líbit masové většině detektivkářů, ale já doporučuji.

17.03.2018 4 z 5

Tanec modrých andělů Tanec modrých andělů Steve Loveček Lichtag

Každý kdo má rád podmořský svět by neměl tuto nádhernou knížku minout. A komu se dostalo do ruky čekání na bílu smrt už vůbec ne. Měla jsem to štěstí, že jsem dostala obě najednou. Krásný barvitý děj, že má čtenář dojem, že je součástí děje. Moc dobře pane Lovečku! A kdypak toho napíšete víc?

06.07.2016 5 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Zatímco Zmizelá a Ostré předměty mi naprosto nic neříkaly a přečetla jsem je snad jen silou vůle, Temné kouty byla pecka za 4 a 1/2 *! Subjektivní odebrání hvězdičky za trochu useknutý a nedotažený konec a pro mě nešťastná forma vyprávění roztrhané kapitoly minulost / současnost, které bytostně nesnáším i u jiných autorů, protože mě vytrhávají z kontextu a působí stejně rušivě jako stupidní blok reklam v napínavém filmu. Hodně čtivá knížka, co mě překvapila, i když mi tam pár věcí docela vadilo. Hlavně osobnost hlavní hrdinky knížky Libby, co nepracuje, válí se v posteli, čeká na sociální dávky a milodary a kouká, kde by schrastila peníze na živobytí a trpí permanentní leností v pokročilém stádiu. Většina postav v tomto románu působí neuvěřitelně nesympaticky, snad kromě Diany, která je uvěřitelná. Kultovní rituály satanistů na mě působily značně nevěrohodně, brutálně a diletantsky ale je zde vidět skvělé zlepšení v popisu postav i propracovanosti děje, který je po nitkách pomalu rozplétán. Hodně dobrá knížka!

18.08.2015 4 z 5

Proč jsem se neoběsila Proč jsem se neoběsila Halina Pawlowská

Proč jsem se neoběsila? No inu proto, že je lepší si ze sebe udělat legraci a nějaká zoufalá dušička přijde alespoň na jiné myšlenky, proto paní Halino, proto! Knížka plná krátkých fejetonků. Reset mozku k ničemu jinému to není a jen blázen by tu chtěl něco rozebírat. Je to stejné jako listovat v časopise a pak jej nechat zapomenutý na lavičce v parku.

28.07.2015 3 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Volání kukačky jsem nečetla, takže to bylo moje první setkání s Cormoranem a ač jsem se tomu bránila sebevíc viděla jsem v něm legendárního detektiva v pomačkaném baloňáku Colomba. Možná za to může podmanivý hlas Petra Olivy, který audioknížku načetl. Přiznám se, že jsem s Cormoranem nachodila pěkných pár kilometrů po procházkách se psem, klasickou knížku bych v tomto případě odložila velmi brzy nedočtenou. Tahle knížka se nedá moc hodnotit, má něco do sebe jistě verze v audiu, jak jsem zmínila, dějově moc dlouhá, moc utahaná, nic neříkající, pes honící se za svým ocasem, přesto jsem chtěla vědět jak to dopadne, autorka si prostě pozornost ve vyprávění udržela až do konce. Bombyx mori byla perverzní slátanina, výplod chorého inteligentního mozku pojmenovat někoho Phallus impudicus, na to si už vždycky vzpomenu, když na tuhle houbičku narazím v lese. A ještě mi po přečtení zůstala v hlavě citace" Celý svět píše knížky, který nikdo nečte".... Co se na tohle dá říct?

11.05.2015 3 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Dala jsem si závazek přečíst celou ságu znovu s odstupem několika let. První čtení bylo pro mě v emočně náročném období a zřejmě bych ji hodnotila o hvězdičku výš i díky přidání lykantropického rozměru. Dnes mi přijde tak trochu víc uvzdychaná a místy dlouhatánská....a celou dobu se mi drala do vědomí otázka "Co ta holka vlastně chce?" Ale je to pohodová knížka a nelituji, že jsem se do ní pustila znova.

11.05.2015 3 z 5

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci Zoufalé ženy dělají zoufalé věci Halina Pawlowská

Malinká knížka plná emocí, humoru, životních postřehů, partnerských vztahů, rodiny, příběhů přátel a lásek. Kratičké fejetony které straší v každém časopise. Pro někoho kdo dává přednost velkoformátovým románům 500 stran a víc by to mělo být nehodnotitelné. Ale je to Halina, mediální osobnost s precizním vyjadřováním emocí, před kterou opravdu klobouk dolů. Z knížky jsem přečetla jen pár stránek, když mi to kamarádka dala jako audioknihu, čtené přímo paní Halinou. Stálo to za to, žádná ztráta času.Milé, příjemné...někdy člověk musí proložit detektivky něčím nenáročně obyčejným.

12.03.2015 3 z 5

Doktor v extrémních podmínkách: Hranice života a smrti pohledem sportovního lékaře Doktor v extrémních podmínkách: Hranice života a smrti pohledem sportovního lékaře Kenneth Kamler

Kniha tak trochu z jiného soudku. Začala jsem ji číst jako podklad pro vysokoškolskou práci v modulu leadershipu a přečetla jsem ji jedním dechem. Autor popisuje limity fungování lidského těla ve vyhroceném extrémním prostředí, aby je chápal především laický čtenář a přitom se ani chvilku nenudil.

05.03.2015 5 z 5