michimuller michimuller komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Super skvělé nadčasové! Audio kniha načtená panem Vladimírem Čechem, naprosto dokonalá. Já knihomol detektivek jsem si dala tuto královnu do výzvy, neboť příběh notoricky známý jsem vlastně nikdy nečetla. Byla to rychlá jízda už dlouho se mi nestalo, že bych zavírala knížku, tedy vypínala mobil ve 4 ráno. Já jsem si tuhle klasiku užila, rychlý spád, rozklad psychologie postav, gradace děje, prostě osvěžující bonbonek mezi dnešními brutálně krvavými severskými příběhy jako třešnička na dortíku. Tohle mě hodně bavilo, Agatho byla jste geniální a ve své době fakt královna detektivek.

23.02.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nádhera, tak tohle mě dostalo! Takhle může popisovat přírodu jen někdo, kdo bez ní nemůže žít a umí se dívat na svět úplně jinýma očima. Dovolím si citaci definice muže "pláče beze studu, čte poezii srdcem, v duši mu zní opera a udělá všechno, co může, aby ochránil ženu" Velký příběh plný bolesti, zklamání a osamění, hledání cesty životem s jen tak mimochodem detektivní zápletkou a poezií, obrovskou pokorou k živé přírodě a láskou ke všemu živému. Doporučuji všem.

05.02.2021 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Tak jako spousta jiných lidí i já jsem si při zmínění Purpurových řek vybavila ikonického Jeana Rena a přečíst knížku bylo dílo okamžiku. Byla jiná než film, hlavně zakončení. Tady se to ve mě pere, ale knižní podoba se mi líbila víc, i když byla definitivní. Oproti filmu, kde se sice řítí lavina, ale všichni odkráčejí domů...No jo filmaři, také mě překvapil svérázný komisařův parťák Arab s dredy na kterého ve filmu zapomněli. Za mě bomba knížka s charakterem ze zasněžených horských masívů a intelektuálního univerzitního prostředí, kde si psychopaté hráli na bohy. Jsem ráda, že po skoro 20 letech se Reno komisař Niémans vrací v další knížce, na kterou se těším.

26.11.2020 5 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Absurdní a proto úžasné!!!! Tak trochu jiný stoletý stařík a analfabetka. Nádherná příroda Laponska a příběh, který nevymyslíš! Nejstarší domorodá laponská babča, co nechce do domova důchodců pod jednou střechou ze zoufalým lupičem, co má zlato zahrabané na hnoji a věčně nalitým super majorem na roční dovolené a do toho profesionální děvy. Na samotě ztraceni v lesích, kde lišky dávají dobrou noc a kradou pětistovky a kde se u nich dveře netrhnou. Prostě super, humor černější než asfalt, co chytne za srdce. Kdo nečetl, neuvěří.

16.02.2022 5 z 5

Poslední lov Poslední lov Jean Christophe Grangé

Skvělé, komisař Niémans žije, tenhle comeback se víc než povedl. Jean Reno udělal z purpurových řek legendární thriller a v posledním lovu nám jenom malinko zestárl, ale nic neztratil ze své úchvatné svéráznosti a charismatu. "Cachtal se v kaluži jako kormorán v ropné skvrně." Prostředí myslivecké tématiky, precizně vykresleno, napínavý děj od začátku do konce a ty akcenty purpurových řek jsou tam také. Správně jsem tipla vraha, ale nedokázala jsem spojit motiv proč. Perfektní thriller, doporučuji.

Růženky Růženky Stephen King

Můj oblíbený Mistr King zřejmě jednoduše neměl svůj den, nebo jeho jindy brilantní myšlenky rušil nějaký rodinný vetřelec. Působilo to na mě čím dál víc jako rodičovský dozor nad maturitní prací. Ale stejně jako jedna vlaštovka jaro nedělá, tak po další mistrově knížce zase ráda sáhnu.

21.08.2020 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nevím jestli může mít kniha status přečteno, když jsem ji zavřela někde na 200 stránce, že to teda fakt NE. Zbytek jsem náhodně prolistovala.Hlavní hrdinka meganaivní a to nechci nikoho urazit a pan Gray, no zbohatlický pan podnikatel s chováním dobytka. Tohle nemá s erotikou a sexem naprosto nic společného, ani jako softporno, jako červená knihovna to také nemá šanci a to autorka zvládla vycucat z prstu rovnou trilogii. Není to ani ryba ani rak, ztráta času. Nechápu, že to může být hodnoceno jako kniha roku. Já jsem vkusem knížek někde diametrálně jinde. Přesto dávám hvězdičku, uznávám kolik úsilí to autorku muselo stát vyplodit takové kvantum stránek odpadu.

12.02.2015 1 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Velmi příjemné překvapení.. Obálka s jelenem jednoduše nádherná a Beskydy miluji. Oblast Bílé a Starých Hamrů znám s dětství, takže ano, tohle musím mít! A přeci jenom jsem si dala závazek, že si ty severské detektivky občas proložím něčím tuzemským a nemusí to být jen Klevisová. Autora neznám, ale je to frajer! Pane Šmehlíku klobouk dolů. Zakomponovat do jediné knížky tolik ožehavých témat a ukočírovat to, aby to nebyla slátanina a puzzle se pomalinku spojovalo, to chce pořádný kus odvahy a fantazie. Ostravský elitní tým bylo "pracoviště" jako všude jinde s lidmi a jejich myšlenkovými pochody naprosto uvěřitelnými, co se zrovna často nevidí. 5hvězdiček naprosto zaslouženě, jen já bych vyhodila Epilog, mám raději konce useknuté ať si každý domyslí, co mohlo být dál, protože to sklouzne k patosu o který nikdo vlastně nestojí. Super doporučuji a určitě budu autora sledovat.

16.02.2022 5 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Bonbonek. Očekávala jsem více archeologie a paleontologie a dostala jsem pohodovou kovbojku s Marschem a Copem na divokém západě, místo literatury faktu a historických reálií. Skvěle napsaná knížka o hledání kostí, studentském životě a nabírání životních zkušeností. Přečteno jedním dechem a hodně jsem se bavila, škoda, že toho pan Crichton už víc nenapíše.

09.02.2021 4 z 5

Knížka plná krásných fotografií, zvláštních osudů, rozhodnutí, smíření a akceptace života. Není to pro každého, ale vyvolá zamyšlení v čem kdo vidí smysl života. Udělala na mě velký dojem, reportáže z nádherného prostředí Šumavy, kterou mám moc ráda.

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Tak tohle se mohlo klidně jmenovat "dokonalej psychopat". Povedená knížka a ještě dokonalejší verze audio knihy načtené panem Štastným. Ten se v tom vysloveně vyřádil. Inspektor Callanach si mě získal na první dobrou, zatímco padouch byl super hnusnej záporák, na můj vkus až moc zvrhlej inteligent s dentistickou úchylkou. Moje první knížka od paní Fields a určitě ne poslední.

11.01.2022 4 z 5

Studna Studna Marie Jakoubková

Tak to byl čistokrevnej horor, přečíst to až do konce! Nejsem povídkový typ, ale toto bylo utrpení na 128 stranách. Jestli se autorka opravdu živí psaním knih, klobouk dolů, že to někdo vydá. Od odpadu se to liší pouze opravdu povedenou obálkou. Dialogy na úrovni retardů...fakt škoda času!

12.07.2023 1 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Psychologicky zajímavé téma a netradiční prostředí, které se v konkurenčních knihách téměř neobjevuje. To by mohlo být na straně plusů a možná i důvodem, že jsem audioverzi knížky doposlouchala celou. Už v první třetině jsem sama sobě si vyhrožovala, že ji z mobilu smažu. Zdlouhavý příběh vyprávěný poměrně nesympatickou postavou "motýlka Máji" s pro mě zcela překombinovanou povahou, zvláštními reakcemi a napsanou opačným stylem , donekonečna prodlužováno postavami dalších "motýlků". K tomu prostředí zahrady téměř kopírováno z reatity show vily Big Brothera okořeněné maximální zvrhlostí a dekadencí. Technicky s minimálním personálem jedné jediné ženy jako kuchařky, ošetřovatelky, komorné a uklízečky ukočírovat "dívčí tábor"prostě slátanina, kterou by opravdu málokdo bral jako uvěřitelnou. Příběh samotný výplod chorého mozku, masový vrah a sexuálně narušený delikvent jako úspěšný podnikatel a majitel realit a "zahradník" kterého vlastně až do konce nikdo nikdy nepodezíral a 30 let své zvrácené existence mu všechno procházelo...No za mě opravdu ne, tohle spadá do kategorie ztraceného času a jako klasickou knihu bych odložila po 100 stránkách.

17.03.2018 2 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Deaver je prostě "pan spisovatel" příběh podle šablony nic není jak se zdá, všechno je jinak jak se jeví a dopadne to úúúúplně jinak, než kam to směřuje. A přesně tohle mám na jeho knížkách ráda. Postava Hmyzouna byla skvěle propracovaná a jeho postřehy ze života hmyzu dobré koření příběhu. Prostředí bažin a močálů Severní Karolíny příjemná změna pro standardně luxusně vybavené prostředí ve kterém se Rhyme obvykle vyskytuje. Audio kniha načtená Janem Vondráčkem 100% audio zážitek. Poslouchá se se zatajeným dechem.

28.02.2018 5 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

Severský horor ze švédských lesů, který nemá moc skvělé hodnocení, ale ráda bych mu ho malinko vylepšila. Na tuhle knížku jsem dlouho číhala, abych si ji mohla přečíst a potom byla hodně rozpolcená, jak moc sypat hvězdičky. Ale rozhodla jsem se zkouknout po přečtení i film, než napíšu komentář. Takže horor, ano jako z pera krále hororu Stephena Kinga, nebo alespoň, jako by mistr King dýchal autorovi za krk, četl mu přes rameno a našeptával mu další věty do hlavy. Výsledkem mrazení v zádech a úžasná atmosféra pradávných lesů, nervy na pochodu, strach z neznámého a rozklad psychiky hlavních postav. V poslední třetině se to bohužel zlomilo, autor se vydal po linii schizofrenie, přidal postavy a úspěšně vylíčil psychické onemocnění charakteristické narušeným vnímáním reality u party postpubertálních bleckmetalistů. Ale jako by tím zničil původní myšlenku pracně vystavěného survival hororu. Zkrátit cca o 100 stránek a brutálně useknout a byl by RITUÁL fakt děsivá knížka. Dávám plný počet hvězdiček, protože za posledních pár let opravdu horor u kterého se tají dech a čtenář dýchá těžce. Jo a film, no tak ten byl jen slabým odvarem a neměl čím děsit.

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Skvělá atmosféra knížky, dům plný tajemných přízraků a podnikatelský záměr vydělávat si jako soukromý průvodce po strašidelném historickém sídle. Nápad skvělej, zpracování nad očekávání, čtivost neuvěřitelná a dokonce logicky navazující děj, tohle se autorce hodně dobře povedlo. Parta nesourodých lidí v historickém domě, kde se odehrálo spousta zla a vražd, snažící se zachytit přítomnost nadpřirozených jevů pomocí seancí a média i technických vymožeností. Malinké mínus za přeslazený konec z červené knihovny a budoucí plány hlavních protagonistů.

09.02.2021 4 z 5

Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Radek Coufal

Osudové modré světýlko...jsem nadšená z této české detektivní historické pohádky. Kronika psaná z šumavského pohraničí většinou německým učitelem o germánské mytologii se opravdu povedla. Už dlouho se mi nestalo, že bych při čtení knížky googlila lokality a koukala na současná místa alespoň v mapách a na internetu. Současná problematika německo-českého pohraničí je tu krásně a citlivě vykreslená a fotografie jsou zpestření těch několika propletených příběhů. Závěr patří mistrům a tenhle se obzvlášť povedl, přiznám se, že jsem ho nečekala a asi by mě tenhle směr ani nenapadl. Věřím, že až na svých toulkách přírodou narazím na močál, nebo bažinku, budu už vždycky opatrně vyhlížet modré světýlko IGNIS FATUUS.

26.11.2020 4 z 5

Hřbitov nevěst Hřbitov nevěst Tomáš Boukal

SIBIŘSKÁ DETEKTIVKA? nemám srovnání, protože ruské knihy v našich zeměpisných šířkách posledních pár let nezažívají zrovna boom a z mladých školních let si pamatuju maximálně Tygříka Vasku a ten by měl do detektivky asi stejně daleko. Pod označením detektivka si představuji něco naprosto odlišného, nikdo nic nevyšetřoval, policie jaksi odsunutá na okraj společnosti a hlavní hrdina se toulá Tajgou a hledá smysl života, takže něco jako zápisky z cest by odpovídalo skutečnosti. Na druhou stranu to nebyl vůbec špatný počin, četlo se to poměrně rychle a dobře až na ty naprosto ploché bezemoční postavy naložené v lihu, samohonce nebo i říční vodě a děj plynuj stejně plíživě jako ta řeka Tajgou. Žádné stopy, indicie nebo střípky skládanky, které do sebe zapadají. Nedávno jsem četla na internetu článek jak v oblasti Nižnij Tagil hladoví medvědi plení hřbitovy, děsí místní obyvatele a vyhrabávají mrtvoly a zůstal mi zeměpisný název v podvědomí. Věřím tomu, že pokud by neokoukaný námět knížky podle skutečné události zpracoval jiný autor a uchopil jej malinko jinak, mohla to být pecka.

19.11.2020 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Trošku paradox když se sága severské krimi otevírá zrovna v Australském Sydney, ale dobrý, dost dobrý! Už jsem se s ikonickým HH potkala a chci toho přečíst víc. Formát audioknihy čtené charismatickým hlasem Hynka Čermáka to posouvá přes rámec hodnocení, což by bylo vůči autorovi nefér. Líbil se mi závěr v prostředí v mořském světě, padouch skončil v potravním řetězci. Krokodýl, sem tam nějakej žralok, netopýr, černý had, staré legendy..moc dobře okořeněné, doporučuji.

21.02.2018 4 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Audiokniha naprosto super načtená, pan Preiss umí. A pan autor Goffa v současné době nejlepší a nejdravější štika v rybníčku českých detektivek. Pro mě série s Markem Terencem Vrázem o malinko sympatičtější a zajímavější. Doporučuji. Sáhnout po knížce pana Goffy není nikdy ztráta času.

12.09.2023 4 z 5